Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Potomkovia slávnych: Július Pántik bol skvelý dedo!

10.07.2010 (28/2010) Známy herec mal piatich vnukov. Čo všetko s ním zažili, aký bol mimo javiska a kamier, si s nami pospomínal jeden z nich Matúš Cinzer (35).
Potomkovia slávnych: Július Pántik bol skvelý dedo!
4 fotografie v galérii
Matúš Cinzer je vnukom herca Júliusa Pántika.
Autor fotografie: Peter Korček

Július Pántik bol jedným z hercov silnej generácie. Aj po rokoch, keď ho vidíme na obrazovke, nás jeho osobitý herecký štýl dostane. Aký bol jeho súkromný život?

Mal dve dcéry Aninku a Zuzku. Zuzka má troch synov a Aninka, Matúšova mama, dvoch. V treťom pokolení sú, s výnimkou Matúšovej dcéry, opäť samí chalani.

Všetci sa narodili v rozmedzí desiatich rokov. „Dedo sa nám venoval intenzívne, vždy nám s ním bolo veľmi fajn,“ začína svoje rozprávanie Matúš. Vedel pripraviť fantastickú atmosféru a chlapci pri ňom fungovali ako hodinky.

Zamladi bol pán Pántik veľký športovec, a preto, pochopiteľne, všetkých vnukov viedol k športu.

„Špeciálne k tenisu a plávaniu. Urobil pre nás veľa, obetoval čas, rozvážal nás a ostával na tréningoch. Veľmi mu záležalo aj na tom, aby sme napredovali v štúdiu a získali čo najviac vedomostí.“

Všetkým piatim sa dnes darí. Najstarší žije v Amerike, vlastní stavebnú fi rmu, ďalší je tenisový tréner, dvaja sú architekti a Matúš ortodontista.

Herecké pokusy

Nikto nešiel v dedových šľapajach. Čiastočne sa o to pokúšal najstarší Martin, no nevyšlo to. Matúš si tiež vyskúšal filmovanie.

„Bol som jeden zo siedmich trpaslíkov v muzikáli Neberte nám princeznú. Neviem, do akej miery to bola dedova iniciatíva.

Mal som šesť rokov a bol to fantastický zážitok. Letel som z Bratislavy do Prahy lietadlom, všetko bolo pripravené tak, že sme ani nevnímali, že je to práca. Mám fantastické zážitky.“

O tom, že by sa herectvu venoval, ani nepremýšľal. Pôvodne chcel byť fotografom, mával fotografie na výstavách, dokonca publikoval v novinách.

Niekedy v treťom ročníku na gymnáziu zrazu prišlo k tomu, že z neho musí byť lekár. Prsty v tom mali, pochopiteľne, dedo a triedna učiteľka, ktorá učila biológiu.

„Dedo nás dokázal primäť, aby sme pri ňom pokojne sedeli a debatovali, ale vedel sa s nami aj na čokoľvek zahrať.

595744:gallery:true:true:true

Matúš Cinzer: Dedo miloval psy, jeho seter Dick hral v Bambuľke.

Vždy bol skutočnou hlavou rodiny. Všetci sme ho rešpektovali. Babka zabezpečovala teplo domova, starala sa o všetko a všetkých.

Fantasticky sa dopĺňali, každý si v rodine zodpovedne zastal svoje miesto. Dedo bol ten, čo dostal skvelý nápad, ale realizovať ho musel tím ľudí,“ spomína Matúš a na ilustráciu pridáva historku: „Bývali sme spolu a vracali sme sa zo školy. Pred domom bola obrovská kopa hnoja a dedo nás s radosťou vítal: Chlapci, pozrite, čo sa mi podarilo zohnať!

Musíme ten hnojíčok povoziť do záhradky. Hoci sme mali každý svoj program, museli sme pomáhať, dedo nás komandoval a tím pracoval.“

Vždy pozitívne!

Zdrobneniny v reči boli preňho charakteristické, aj jeho imitátori si práve toto najviac berú na paškál. Jemu sa to tak páčilo a bolo to preňho prirodzené.

Celkom iste to bol prejav jeho pozitívneho myslenia a viery v ľudské dobro. Mal ľudí rád a veril, že všetci sú dobrí. Jediné, čo ho vedelo nahnevať, bola konfrontácia s ľudskou zlobou.

Inak bol stále dobre naladený a veselý. „Vždy sme žili návštevami. U nás sa vystriedala celá vtedajšia generácia hercov, výtvarníkov, hudobníkov, spevákov... Dedo nás vtiahol do deja.

Zažili sme spolu poľovačky, skutočne intenzívny život. Bol to dedo, akého si chlapec môže želať,“ konštatuje Matúš Cinzer a dodáva:

„Babke prichystal zopár prekvapení, keď bez ohlásenia priviedol domov návštevu. Bola vytrénovaná, okamžite dokázala vykúzliť pre neohlásenú návštevu pohostenie.“

Frflanie v záhrade

Herec veľa a rád robil v záhrade a vnukov k tomu nútil tiež. Mladíci, samozrejme, neboli nadšení, keď museli okopávať a plieť:

„Mohli sme si síce pofrfl ať, ale nepomohlo nám to. Dedo mal nádhernú okrasnú aj úžitkovú záhradu. Na svoje záhradkárske úspechy bol vždy pyšný.

Pestoval mrkvu, kaleráb, zeler, zemiaky, paradajky, papriky, dokonca sme stavali skleník. Aj tu fungoval jeho tímový duch, vždy potreboval okolo seba ľudí.“

Mimoriadne si potrpel na dodržiavanie tradícií. Vždy na Vianoce sa stretávala celá rodina, krájalo sa jabĺčko z jeho úrody, varievali sa tradičné jedlá.

„Večera sa vždy začínala dedovým príhovorom. Hoci sme ho poznali ako veľmi uvoľneného a vtipného človeka, vtedy sa zmenil na vážneho. Vedel úžasne hovoriť.

Kým sme boli menší a význam jeho slov sme si neuvedomovali, tak sme sa chichúňali. Tých päť minút sme museli vydržať potichu, neskôr sme si to však vážili.“

Vždy sa veľmi tešil na šibačku, vtedy sa vnukmi pýšil. Mali svoju trasu, veľký okruh Bratislavou po všetkých známych. Často začali skoro ráno a končili až neskoro popoludní.

Miloval slovenské jedlá. Klobása ho vždy potešila, aj kapustnica, mal rád prívarky. Módnymi gastronomickými výstrelkami by ste ho neohúrili.

595752:gallery:true:true:true

To, že mal Július Pántik úžasný vzťah k deťom, ukázal aj v preslávenom seriáli o Bambuľke.

Leto pri vode

Keď sa skončil školský rok, pán Pántik zbalil vnukov a celé leto s nimi prežil na chate v Senci.

„Nepotrebovali sme cestovať niekam mimo, chata bola hneď pri vode. Večer sme chodili do letného kina, na pečené ryby. Na nákupy sme sa plavili na člnku. Boli to fantastické časy!"

Do lesa chodievali s dedom najmä na poľovačky. „Pamätám si, ako trénoval psy. Vždy mal anglických setrov, najslávnejší bol Dick. Ten hral v Bambuľke a bol neskutočne inteligentný.

Len ste sa naňho pozreli a pomysleli si niečo, on už vedel, čo má robiť. Poľovné psy musia spĺňať rôzne kritériá, aby prešli skúškami, a Dick dosiahol unikátne výsledky dedovou zásluhou. Boli spolu silno prepojení.“

Keď prišla reč na Bambuľku, pýtame sa, či nežiarlil na Moniku Haasovú. „Mal som vtedy okolo osem rokov a naozaj som nemal prečo žiarliť.

S Monikou sme sa poznali, dokonca som hral aj v nejakom komparze. Bolo zaujímavé sledovať televízne zákulisie, kameraman nám kadečo poukazoval.“

Odchádzanie

Ťažšie obdobie nastalo, keď zomrela pani Pántiková. Bezchybne fungujúci tandem zrazu nebol. Herec to znášal ťažko. Akoby odišla časť z neho.

„Bývali sme spolu, aby sme mu pomohli. Bolo to smutnejšie obdobie, jeho životná energia už nebola taká, na akú sme boli zvyknutí. Humor ho však neopúšťal, len bolo cítiť, že iskra už nie je taká, aká bývala...“

595748:gallery:true:true:true

Matúš a Michal Cinzerovci so svojím slávnym dedom.

Navždy im však zostanú v pamäti najmä nedeľné rána u babky a deda. „Spomínam na chvíle jeho prekrásnej záhrade, na vynikajúcu babkinu kuchyňu. Je to zmes pozitívnych pocitov a spomienok.“

V dome, ktorý herec s láskou budoval, dnes bývajú Matúšovi rodičia. Zostalo v ňom veľa pamiatok. Matúš opatruje píšťalku, ktorá pomáhala Júliusovi Pántikovi trénovať psy.

„Už to s ňou skúšam na nášho yorkshira Gigiho,“ smeje sa. Z dedovej tvorby má najradšej rozprávky. Snaží sa vybudovať archív, najmä pre svoju deväťročnú dcéru.

Ninku pán Pántik ešte zažil, bola to jeho malá princeznička. Spomínanie plné pozitívnych myšlienok ukončil jeden z vnukov slávneho herca slovami: „Som veľmi rád, že som mal takého úžasného deda.“

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×