Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šepkárka Viera Labudová zachraňuje hercov

02.05.2010 (18/2010) Ako dopadne predstavenie, je aj v rukách šepkárky. Aspoň tak to hovoria herci Viere Labudovej (64), ktorá sa venuje tomuto povolaniu.
Šepkárka Viera Labudová zachraňuje hercov
6 fotografií v galérii
„Hry vo veršoch som sa musela naučiť naspamäť,“ hovorí pani Viera.
Autor fotografie: Matúš Lago

V celej Bratislave vraj pôsobí v divadlách asi len desať šepkárok. V Slovenskom národnom divadle sú štyri, jedna z nich má už takmer sedemdesiat rokov. Na dôchodku je i Viera Labudová. „Práve v týchto dňoch hľadáme prostredníctvom konkurzu novú šepkárku. Nie je to však jednoduché. Šepkárka nielenže nesmie chýbať na predstavení, ale musí byť aj na každej skúške,“ vraví pani Viera, ktorá túto prácu robí už vyše dvadsať rokov a zachraňuje ňou hercov, keď im na javisku náhodou vypadne slovo.

Ranostaj

Viera Labudová pritom roky tancovala v kabarete. Začínala vo Vojenskom umeleckom súbore. V ňom v rámci povinnej vojenskej služby pôsobili aj zabávači Stano Dančiak, Lasica so Satinským a jej nastávajúci manžel Marián Labuda, ktorí s kabaretom prešli všetky kasárne u nás.

VIDEO: Pani Labudová o manželovi.

544612

„Dosť dlho som pána Labudu odmietala,“ hovorí o svojej polovičke s úctou. „Páčil sa mi však. Učaroval mi hlavne vo filme Neprebudený, kde vyznával lásku Ide Rapaičovej,“ priznáva a hovorí, že jej neprekážalo ani to, že je od nej o pár centimetrov nižší. „Patrí k tým umelcov, ktorí sú výškou síce malí, ale osobnosťou veľkí. Vo svojej práci je veľmi svedomitý, dokola sa učí a opakuje texty. A najradšej ráno, keď ešte spím,“ vraví.

Ako blesk

„Nikdy som nechcela byť herečkou,“ vysvetľuje pani Viera, ktorá po odchode z VUS-u tancovala aj v Tatra Revue a Revue Bratislava. Privyrábala si v bratislavskom bare Perugia, kde tancom vypĺňala pauzy medzi vystúpeniami striptérok. Po narodení dvoch synov však tanec zavesila na klinec a zamestnala sa v drogérii. Umelecké kruhy neopustila ani potom. Zakrátko sa jej ozvala kamarátka s tým, že na Novej scéne hľadajú šepkárku. Tak si povedala, že to vyskúša.

VIDEO: Pani Labudová o šepkároch  v divadle.

544596

Dnes po rokoch praxe hovorí: „Keď hercovi vypadne text, šepkárka musí bleskovo zareagovať.“ Aj jej sa totiž v začiatkoch stávalo, že viac ako do scenára sa pozerala na herca. „Zbadala som ho, až keď stál pri mne. Vtedajší šéf si ma zavolal a povedal mi, že mojou úlohou nie je sledovať hru ako diváčka. Odvtedy, ako si sadám na stoličku v portáli divadla, je to pre mňa akoby som vstupovala do kostola a sústredila sa. Najťažšie sú pritom hry vo veršoch, ktorých scenáre som sa pre istotu naučila naspamäť. Dlhšia pauza by predstavenie pokazila.“

Vytrhla jej scenár

Všetko, čo sa na javisku deje, má pani Viera zaznamenané farebne v scenári. Od replík až po trvanie bozku. Na predstavenie sa pripravuje s hercami od prvej skúšky. Aj preto jej na Novej scéne často hovorili, že od nej závisí, ako sa vydarí predstavenie. Niekto sa vraj na jej pomoc spolieha viac, iný menej. Našepkávala už i svojmu mužovi.

„Niekomu stačí iba sa na mňa pozrieť a na text si spomenie. Stalo sa mi aj to, že jedna herečka nevedela nadviazať na dialóg svojich kolegov, a tak podišla v amoku ku mne a vytrhla mi scenár z rúk. Najväčší potlesk u divákov však väčšinou zožnú tí, ktorí aj keď text zabudnú a nepočujú ma, s previnilým úsmevom šarmantne podídu ku mne.“

Hoci divák si jej prítomnosť v divadelnom zákulisí ani nemusí uvedomiť. Pri niektorých hrách sedí priamo medzi nimi. „Keď sa hral Cyrano z predmestia, sedávala som v prvom rade hľadiska. Diváci sa mi často cez rameno pozerali do scenára namiesto toho, aby sledovali hru. Na konci prvej časti však herci improvizovali a ja som ho preto zatvorila. Jeden pán ma vtedy upozornil, že si neplním povinnosti. Keď som mu vysvetlila, že teraz herci improvizujú, po prestávke ku mne prišiel aj s čokoládou a ospravedlnil sa mi,“ uzatvára pani Viera spomínajúc si na jeden z mnohých zážitkov z divadelného zákulisia.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×