Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bitka o Ruský dom: Lukratívne dedičstvo rozhádalo Rusínov

07.03.2010 (10/2010) Príslovečnú súdržnosť národnostnej menšiny žijúcej na severovýchode Slovenska položila na lopatky lukratívna nehnuteľnosť uprostred prešovského korza.
Bitka o Ruský dom: Lukratívne dedičstvo rozhádalo Rusínov
4 fotografie v galérii
Známy karikaturista Fedor Vico (vpravo) bojuje za prinavrátenie Ruského domu všetkým...
Autor fotografie: PETER LIČÁK

Ľudia združení okolo známeho karikaturistu Fedora Vica (65) chcú po čudných transakciách prinavrátiť Ruský dom do vlastníctva všetkých Rusínov.

Podvod

„Je to legitímna požiadavka, pretože tento dom bol v roku 1925 kúpený z peňazí celonárodnej zbierky na kultúrne a spoločenské potreby Rusínov. Inicioval ju vtedajší Ruský klub 1923, veľkú sumu venovali aj gréckokatolícky biskup Peter Pavol Gojdič a Rusíni žijúci v Amerike. Lenže dedičstvo prinavrátené Ruskému klubu v rámci reštitúcií dnes neslúži pôvodnému účelu, pretože sa ho zmocnila na základe podvodu malá skupinka členov Ruského klubu,“ ozrejmuje príčiny boja o rusínsky svätostánok Fedor Vico.

Vojna Rusínov je o tom, kto má právo v reštituovanej budove sídliť a prevádzkovať ju. Okrem spoločenských priestorov na poschodí je v hre aj nájomné za lukratívne obchodné priestory, v ktorých odnepamäti sídlia očná optika a predajňa hudobných nástrojov. Podľa Fedora Vica, vlajkonosiča Iniciatívnej skupiny Rusínov za záchranu Ruského domu, malá skupinka ľudí z Ruského klubu svojvoľne previedla niekoľkomiliónový majetok na Nadáciu Ruského klubu 1923. „Stalo sa to podvodom, nadácia bola založená bez vedomia členov, zápisnica z členskej schôdze s prezenčnou listinou bola sfalšovaná a priložená ako podklad k prevodu Ruského domu na Nadáciu ruského klubu 1923.“ A tu je háčik. Jedenásť účastníkov spomínanej členskej schôdze Ruského klubu pred notárom potvrdilo, že na schôdzi sa o založení nadácie ani o prevode lukratívnej nehnuteľnosti do jej vlastníctva vôbec nerokovalo. A to znamená iba jedno - ich podpisy boli zneužité pri registrácii nadácie na Ministerstve vnútra SR.

Trestné oznámenie

Členovia klubu, ktorí na tento podvod prišli, podali na Okresnej prokuratúre v Prešove trestné oznámenie na podozrenie zo spáchania podvodu a z falšovania dokumentov za účelom neoprávneného získania vlastníckeho práva na Ruský dom. „Sme šokovaní z postupu orgánov činných v trestnom konaní. Okresná prokuratúra nám oznámila, že vec postúpila na vybavenie polícii. Bez toho, aby od nás niekto žiadal predloženie dôkazov o sfalšovaní zápisnice, nám potom oznámili, že naše podanie je bezpredmetné, lebo nejde o trestný čin. Postup prokuratúry i polície hodnotíme, slušne povedané, ako veľmi neštandardný,“ rozhorčuje sa karikaturista, ktorý mal za čias komunizmu niekoľkokrát zakázané publikovať svoje karikatúry.

Vojne Rusínov mohlo byť už dávno odtrúbené. Netreba k tomu veľa. Iba preveriť pravosť zápisnice a prezenčnej listiny zo schôdze Ruského klubu 1923 o založení jeho nadácie. Lenže k tomu nedošlo. A potom sa čudujeme, že vymožiteľnosť práva je na Slovensku taká, aká je...

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×