Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Posledná klapka

29.05.2006 (21/2006) Slovenská televízia na jeseň ponúkne svojim divákom nový celovečerný hraný film, v ktorom po dlhšom čase uvidíme aj MARIÁNA LABUDU. Na poslednom natáčacom dni sme boli aj my.
Posledná klapka
1 fotografia v galérii
Csongor Kassai (vľavo) a Marián Labuda
Autor fotografie: Archív

Na „pľaci“ vládol pokoj a jednotlivé obrazy sa filmovali s absolútnym sústredením všetkých zúčastnených. Žiadna hektika ani chaos, ktorý sme očakávali, sa nekonali. Ešte aj slnko poslúchalo a ako na rozkaz sa striedavo ukazovalo a schovávalo. Jedinou výstrednosťou boli veľmi viditeľné červené tričká členov štábu. Režisér Dušan Trančík totiž červenú farbu neznáša, a preto sa jeho tím rozhodol „spríjemniť“ mu posledný filmovací deň. Kto neposlúchol a neprišiel v červenom, tomu zvyšok štábu vymyslí trest. Ale režisér aj napriek iritujúcej červeni okolo seba pracoval s úsmevom. Obyvatelia Devína sa filmárskemu dianiu ani veľmi nečudovali. Sú už zvyknutí, že atraktívne uličky priťahujú fotografov aj televíznych tvorcov. Ešte pár obrazov a padne posledná klapka. Potom čakajú na filmový materiál dokončovacie práce a po dlhom čase sa slovenský film vyberie za svojím divákom.

Aspoň televízne filmy
V roku 2005 sa v produkcii STV realizoval režijný a scenáristický debut začínajúcej filmárky Zuzany Liovej Ticho a tento rok pribudne ďalší pôvodný titul. Režisér Dušan Trančík, známy najmä filmami (Pavilón šeliem, Iná láska), prijal ponuku realizovať scenár prozaika Jozefa Puškáša. V roku 2004 Slovenská televízia vypísala súbeh na nové námety a scenáre a práve text Jozefa Puškáša vybrala odborná komisia na realizáciu. Režisér Trančík okrem toho, že film režíruje, sa aktívne podieľal aj na úprave scenára.

O čom bude film?
Stručne sa film dá charakterizovať ako nevážne rozprávanie o vážnych veciach s humorným zveličením. Zima kúzelníkov je príbehom o posledných šanciach v živote. Do jednej z hlavných postáv režisér Trančík obsadil Mariána Labudu, ktorý si na Slovensku nezahral vo filmovom projekte už poriadne dlho. Hrá starnúceho varietneho umelca, ktorý sa nechce zmieriť s osudom dôchodcu. Jeho dcéru hrá zatiaľ pre film neznáma herečka z Radošinského naivného divadla Anna Vargová a nádejného zaťa Csongor Kassay. Ten pre filmovú úlohu priniesol aj osobnú obeť – súhlasil s tým, že si dá urobiť pírsing na obočí. „To bola pre mňa úplne nová skúsenosť a asi si ho nechám aj po filmovačke,“ prezradil nám. Keď sa dozvedel o tejto nevyhnutnej ozdobe, vraj neuvažoval ani sekundu – veď si to postava vyžadovala. „Ak ho nebudem chcieť, môžem si ho vybrať.“ Logicky sa vynára otázka, čo by bol ochotný pre filmovú úlohu urobiť. „Vždy záleží na konkrétnej ponuke. Režisér alebo producent sa opýta, či som ochotný urobiť to či ono... a ja zvážim, či to chcem. Ak by som sa mal napríklad dať tetovať, s tým by som už nesúhlasil. To je za hranicou,“ hovorí herec.

Všetko v produkcii STV
Producent projektu Ivan Janovský nám prezradil niekoľko zaujímavých čísel. „Film stál 10,5 milióna korún a najnáročnejšie boli presuny do rôznych lokalít. Niekedy sa štáb musel denne sťahovať aj tri-štyri razy, z čoho logicky vznikali veľké časové prestoje.“ Na prácach sa podieľal 35-členný štáb a pracovalo sa technikou, ktorá momentálne poskytuje najvyššiu kvalitu elektronického záznamu. Koncom septembra sa plánuje veľkolepá kinopremiéra a potom sa film objaví aj na televíznych obrazovkách. Podľa pána Janovského sa film celkom určite vydá aj na cestu po filmových festivaloch a súťažiach.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×