Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sused sa nám napája na wifi sieť, hoci stále meníme heslo: vieme sa právne brániť?

08.05.2018 (14/2018) Na overenie počtu a druhu zariadení na vašej wifi sieti existujú dokonca aj aplikácie do mobilných telefónov.
Sused sa nám napája na wifi sieť, hoci stále meníme heslo: vieme sa právne brániť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka.
Autor fotografie: Reuters

Sused nám asi hekol „wifinu“. Vidíme, že je prihlásený a netušíme, odkiaľ má heslo. Vždy keď ho zmeníme, nejakým spôsobom sa tam dostane. Mám ho dať na súd? Čo mám robiť? Neexistuje nejaká ochrana osobných údajov?

Janka

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Neoprávnené napojenie na wifi sieť, teda tzv. hack routera, môže mať viacero dôvodov. Predovšetkým je potrebné rozlišovať rôzne typy sietí. V prvom rade existujú otvorené siete. Tieto neobsahujú žiadnu formu autentifikácie ani šifrovania. Keďže prenos údajov wifi sieťou sa deje vzduchom, dáta putujú všade v okolí a každý v dosahu sa môže na siete pripojiť a údaje aj prečítať. Ďalšie typy wifi sietí sa už odlišujú úrovňou ochrany, aby sa tak užívanie wifi siete chránilo pred nechcenými užívateľmi, resp. pred zneužitím údajov prenášaných touto wifi sieťou. Je na každom užívateľovi, aby si zvolil správnu úroveň ochrany a zabezpečenia wifi siete.

Na overenie počtu a druhu zariadení na vašej wifi sieti existujú dokonca aj aplikácie do mobilných telefónov. Ak máte podozrenie, že vašu wifi sieť používa neoprávnene iná osoba, ihneď si svoju sieť zabezpečte iným heslom, prípadne zmeňte aj meno siete (SSID). V prípade, že ste doteraz žiadne heslo nemali, je vhodné zvoliť primerané heslo. Wifi sieť zároveň šifrujte. Ak neviete, ako to nastaviť, poraďte sa so svojím poskytovateľom internetu. Neoprávnené používanie wifi siete môže naplniť aj skutkovú podstatu niektorého z trestných činov, napríklad trestného činu neopraveného prístupu do počítačového systému.

 


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Nastenka oslávila sedemdesiatku! Šarmantná umelkyňa priznala, či prežívala lásku s Ivanom aj v súkromí
Lekárnikom pribudne práca, ktorú im nezaplatia. „Asi 30 percent lekární má nulový zisk,“ tvrdí farmaceut
So snúbencom sa chceme zobrať v zahraničí. Čo treba splniť, aby bol sobáš platný?

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×