Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S dcérou lomcuje puberta, je papuľnatá a buď depresívna, alebo euforická: ako ju zvládnuť?

02.05.2018 Deti v tomto veku chcú na jednej strane cítiť slobodu a revoltujú, na druhej si s ňou ešte celkom nevedia poradiť.
S dcérou lomcuje puberta, je papuľnatá a buď depresívna, alebo euforická: ako ju zvládnuť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Poraďte mi, ako prežiť pubertu našej dcéry? Má 16, je papuľnatá, poslúcha len pod hrozbou zákazu. Najradšej by som ju niekedy vyfliaskala. Buď je depresívna, alebo euforická. Nič medzi tým. Ako máme s pubertiakom komunikovať? Neexistuje návod pre rodičov? Veď z nej úplne zošediviem.

Jana

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Máte pravdu, je to náročné obdobie vo výchove. A vyšlo na to množstvo knižiek a príručiek, stačí troška zapátrať v ponuke kníhkupectiev a určite nájdete :). Nuž a moja rada? Treba to proste prežiť. Láska, prijatie a stanovovanie hraníc, trpezlivosť a dôslednosť sú naše rodičovské nástroje aj naďalej. Je potrebné byť stále emocionálnou istotou a zároveň umožňovať pubertálnemu dieťaťu čoraz viac sa uplatňovať vo svete, dávať mu viac a viac slobody. Deti v tomto veku chcú na jednej strane cítiť slobodu a revoltujú, na druhej si s ňou ešte celkom nevedia poradiť a potrebujú mať bezpečnú základňu, kam sa vrátia z výletov za dobývaním sveta. Rodičovská funkcia je vtedy ťažká, pretože aj emócie, aj potreby sa menia strašne rýchlo, dokonca sa protichodné pocity vyskytujú naraz v tej istej chvíli.

Treba vydržať a dopĺňať si energiu svojimi radosťami, aktivitami, mať svoj sociálny okruh, kde to môžete prebrať, vysťažovať sa. O pár rokov sa to zlepší. Pomôže, keď dieťa berieme ako partnera pre dialóg. Snažiť sa veľa rozprávať o rôznych témach, pýtať sa dcéry na jej názor, čo si myslí, ako vníma udalosti. To vám pomôže pochopiť jej svet. Pomôže si spomenúť na vlastné mladé časy, aj vy môžete dcére porozprávať o tom, akí ste boli, keď ste boli v jej veku, čím ste žili. Zároveň vám ako rodičovi zostáva aj tá nepopulárna úloha niekedy povedať nie, ak si myslíte, že to, čo dcéra požaduje, by pre ňu mohlo byť ohrozujúce. Ak dcéra príde s návrhom, kde sa dá povedať áno, tak ho povedať a podporiť ju v jej snoch, plánoch a túžbach.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaŕíkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk  

 

Nastenka oslávila sedemdesiatku! Šarmantná umelkyňa priznala, či prežívala lásku s Ivanom aj v súkromí
Lekárnikom pribudne práca, ktorú im nezaplatia. „Asi 30 percent lekární má nulový zisk,“ tvrdí farmaceut
So snúbencom sa chceme zobrať v zahraničí. Čo treba splniť, aby bol sobáš platný?

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×