Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Súd pri rozvode zveril dcéru do matkinej starostlivosti, teraz mi bráni v stýkaní: čo sa s tým dá robiť?

04.05.2018 (14/2018) Toto právo ostáva zachované aj za predpokladu, že sa rodičia rozvedú, je však potrebné upraviť ho.
Súd pri rozvode zveril dcéru do matkinej starostlivosti, teraz mi bráni v stýkaní: čo sa s tým dá robiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

S manželkou sme sa vlani rozviedli a naša 5-ročná dcéra bola zverená do jej starostlivosti. V rozhodnutí súd určil, že mám právo sa s dcérou stýkať. Napriek tomu mi však bývalá žena styk takmer vôbec neumožňuje a vždy si vymyslí niečo, prečo mi dieťa nechce dať. Keď jej počas týždňa zavolám, aby som sa o dcére informoval, buď mi vôbec nezdvíha telefón, alebo mi len stroho odpovedá. O svojej dcére teda nemám takmer žiadne informácie a vidím sa s ňou maximálne raz za mesiac, niekedy ani toľko. Pekne vás prosím o radu, dá sa s touto situáciou niečo urobiť?

Róbert

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Právo rodiča na styk s dieťaťom vyplýva nielen zo Zákona o rodine, ale je zakotvené aj v Dohovore o styku s deťmi. Toto právo ostáva zachované aj za predpokladu, že sa rodičia rozvedú, je však potrebné upraviť ho, či už dohodou schválenou súdom, alebo alternatívne autoritatívnym súdnym rozhodnutím. Na základe informácií poskytnutých z vašej strany možno konštatovať, že vaša bývalá manželka porušuje nasledujúce povinnosti: povinnosť umožniť vám styk s vašou dcérou a povinnosť poskytovať vám pravidelné informácie o vašej dcére.

V prvom rade vám odporúčame konzultovať vzniknutú situáciu s bývalou manželkou a snažiť sa s ňou nejakým spôsobom dohodnúť. Za predpokladu, že sa s manželkou nedohodnete, máte, samozrejme, aj ďalšie možnosti. Ak vám manželka styk s dcérou opakovane neumožňuje a jej konanie je bezdôvodné a zámerné, máte možnosť podať návrh na nariadenie výkonu rozhodnutia, v ktorom by sa upravil styk, na súd alebo návrh na zmenu rozhodnutia o osobnej starostlivosti.

Môže teda nastať aj situácia, že maloletá dcéra bude zverená do osobnej starostlivosti vám. Čo sa týka poskytovania informácií o vašej dcére, vy ako otec máte zákonom zakotvené právo na pravidelné informácie o maloletom dieťati. Za predpokladu, že vám ich bývalá manželka neposkytuje, máte opäť možnosť obrátiť sa na súd s návrhom na uloženie povinnosti na podávanie informácií o maloletej dcére.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať 
na e-mailovú adresu 
odbornici@zivot.sk 

 

Nastenka oslávila sedemdesiatku! Šarmantná umelkyňa priznala, či prežívala lásku s Ivanom aj v súkromí
Lekárnikom pribudne práca, ktorú im nezaplatia. „Asi 30 percent lekární má nulový zisk,“ tvrdí farmaceut
So snúbencom sa chceme zobrať v zahraničí. Čo treba splniť, aby bol sobáš platný?

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×