Na jednom z posledných útočísk ohrozeného dropa fúzatého, malo vyrásť golfové ihrisko

Drop veľký je vo svojom areáli veľmi málo premenlivý, vytvára len dva poddruhy. Oblasť od západnej Európy po Strednú Áziu obýva drop veľký európsky a ďalej na východ už žije drop veľký ázijský.
Takmer 50 percent európskej populácie, ktorá sa odhaduje na 16 000 exemplárov, sa sústreďuje na Pyrenejskom polostrove. V severozápadnom Španielsku bola zaznamenaná najvyššia denzita hniezdnej populácie – až 3 jedince na štvorcový kilometer. V Maďarsku sa odhaduje početnosť na 1 100 a v Rakúsku na 55 jedincov.
Stepný majestát
Dospelý samec dropa fúzatého môže vážiť až 16 kilogramov, samica je podstatne menšia, jej hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 3 až 5 kilogramov. Preferuje otvorenú krajinu s biotopmi stepného charakteru tvorené prevažne pastvinami zmiešanými s nízkymi plodinami, ako sú pšenica, jačmeň a ďatelina.
Zimoviskami sú väčšinou poľnohospodárske plochy s lucernou alebo repkou. Miesto na hniezdenie sa nachádza v blízkosti tokanísk a vyberá ho sliepka. Pre úspešné hniezdenie je nevyhnutný pokoj.
Hniezdom je plytká priehlbina v zemi takmer bez výstelky a nachádza sa na miestach s vhodným rastlinným krytom, v kultúrnej krajine najmä v obilných, lucernových alebo hrachových monokultúrach.
Od konca apríla až do augusta znáša sliepka obvykle dve až tri vajcia, na ktorých sedí 25 až 27 dní. Veľmi citlivo reaguje na každé vyrušenie a v prvých dňoch nemá problém znášku opustiť. Pár dní pred vyliahnutím vajec svoje hniezdo opúšťa len na krátky čas a na krátku vzdialenosť.
Samotné liahnutie sa uskutoční za 5 až 36 hodín. Sliepka sa stará sama o vyliahnuté mláďatá a vodí ich 6 až 7 týždňov, až pokým nezačnú lietať.
Dropy sú všežravé, no ich potrava sa vyznačuje sezónnymi zmenami v závislosti od aktuálnej ponuky. Kuriatka sa živia hlavne článkonožcami a postupom času prechádzajú na rastlinnú potravu.
Pri ohrození sliepka svoje mláďatá chráni, menšieho predátora vie odohnať, pri väčších predstiera, že je poranená, aby vzbudila ich pozornosť. Koncom jesene sa s kuriatkami pripája k väčšiemu kŕdľu sliepok a dorastajúcich mláďat.
Miznúci krásavec
Drop fúzatý je globálne ohrozený druh hodnotený ako zraniteľný a je zaradený do prílohy I Smernice o vtákoch, prílohy II Bernskej konvencie a prílohy I CITES. Na Slovensku je hodnotený ako kriticky ohrozený. Preto viaceré slovenské organizácie a združenia pripravili projekt na jeho záchranu, ktorý podporila aj Európska únia.
Boj o jeho záchranu prebieha spoločnými silami na Slovensku, v Rakúsku a Maďarsku. Z doterajších publikovaných údajov jasne vyplýva dramatický pokles početnosti druhu na území Slovenska.
Začiatkom 20. storočia sa počet dropov fúzatých žijúcich na našom území odhadoval na približne 2 400, v roku 1956 na 1 165 jedincov, v roku 1973 už len na okolo 500 exemplárov a na prelome 80. a 90. rokov ochranári registrovali len niekoľko desiatok jedincov.
Pokles početnosti tohto druhu je spájaný okrem úhynov spôsobených elektrickými vedeniami aj s úbytkom prirodzených stepných oblastí, ktoré sa vo väčšine prípadov premenili na poľnohospodársku pôdu.
Najväčšími hrozbami pre populáciu dropa fúzatého sú v súčasnosti strata vhodných biotopov, vplyvy poľnohospodárskeho využívania pozemkov, vyrušovanie a nezákonný odstrel.
V minulosti ich početnosť zmenšovali nielen poľovníci, ale aj pytliaci. V zime ich napríklad chytali do želiez nastražených pri vyloženej kapuste a stávalo sa aj to, že keď padol mrznúci dážď a bola poľadovica, ľudia zahnali celý kŕdeľ dropov, ktorý nemohol vzlietnuť, do dediny a tam ho palicami pozabíjali.
Chránený, a predsa
V roku 2005 bola zlikvidovaná posledná lokalita dropa fúzatého na Slovensku. Išlo o dlhodobo neobrábaný pozemok pri Rusovciach, ktorý bol najdôležitejšou časťou navrhovaného Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia.
Sedemdesiat hektárov úhora, hniezdny a potravný biotop dropa, začalo rozorávať poľnohospodárske družstvo. Slovenské organizácie na tento čin upozornili až rakúski kolegovia. Družstvo údajne o výskyte tohto vzácneho živočícha a nevyhnutnosti ochrany tejto lokality bolo písomne informované.
Hniezdny a potravný biotop dropa tu ochranári tvorili od roku 2001, vysiali semená pôvodných panónskych tráv, dokonca zabezpečovali aj reštitúciu niekoľkých druhov hmyzu, ako sú cvrčky a kobylky.
Po zoraní sa z pozemku stala sterilná plocha, na ktorej drop nenašiel potravu ani miesto na odpočinok. Pritom ochranári z Regionálnej správy ochrany prírody a krajiny družstvu platili za prenájom, len aby pozemok zostal dlhodobým úhorom.
Iba priame investičné náklady na prenájom a manažment pozemku predstavovali v tom čase asi 2,8 milióna slovenských korún. Viaceré fakty naznačovali, že poľnohospodári tu chceli zasiať kukuricu, vďaka čomu by drop z územia zmizol a zanikol dôvod ochrany.
V pozadí celej kauzy bola údajne stavba golfového ihriska, ktoré tu – na európsky významnej lokalite dropa fúzatého – mestská časť plánovala vybudovať.
Posledné útočisko
Chránené vtáčie územie Sysľovské polia je dnes posledným pravidelným hniezdiskom dropov na Slovensku. Okrem toho je zimoviskom a zhromaždiskom pre viac než 10 percent stredoeurópskej dropej populácie.
Drop fúzatý sa na Slovensku vyskytuje už iba na tejto lokalite, ktorá má zároveň význam aj pre rakúsku a maďarskú populáciu tohto majestátneho vtáka. Posledné silné dropie populácie prežívajú v Španielsku a u našich južných susedov. Tu sa vďaka citlivejšiemu prístupu ľudí podarilo zachrániť tohto vtáka, a pritom naďalej poľnohospodársky využívať pôdu.
Maďarské dropy nie sú ďaleko. Zostáva len otázkou času a prístupu ľudí, či im chceme a dokážeme vytvoriť podmienky, aby sa mohli vrátiť tam, kde žili dlhé stáročia. Tento fúzatý krásavec by si to určite zaslúžil.