Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dva roky som na materskej, môžem ísť pracovať a neprísť o príspevky od štátu?

13.03.2018 (9/2018) V prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa môže byť dokonca rodičovský príspevok vyplácaný až do veku šiestich rokov dieťaťa.
Dva roky som na materskej, môžem ísť pracovať a neprísť o príspevky od štátu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Už dva roky som doma s dcérou a chcela by som nastúpiť opäť do práce, pretože mi už nebudú držať tak dlho miesto. Ostatné mamičky mi tvrdia, že môžem ísť pracovať a neprísť o príspevky od štátu. Je to vôbec možné? Potrebovala by som vedieť, či môže byť dcéra v materskej škôlke a ja popritom poberať rodičovský príspevok. Súvisí to napríklad nejako s výškou môjho príjmu?

Diana

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Zákon nijakým spôsobom nevylučuje možnosť rodiča pracovať a zároveň poberať rodičovský príspevok. Neexistuje ani žiadne obmedzenie ohľadom výšky príjmu alebo toho, či máte príjem zo závislej činnosti, nezávisí to ani od druhu pracovného pomeru či podnikateľskej činnosti. Vzhľadom na to, aj keď opäť začnete pracovať, nezanikne vám nárok na poberanie rodičovského príspevku, ktorý môžete naďalej poberať dovtedy, kým nebude mať vaša dcéra tri roky. Dovŕšením tohto veku vám zanikne nárok na poberanie rodičovského príspevku. V prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu vášho dieťaťa môže byť dokonca rodičovský príspevok vyplácaný až do veku šiestich rokov dieťaťa.

Keďže uvádzate, že chcete dať dcéru do materskej školy, chceme vás upozorniť na možnosť uplatniť si nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorého jednou z podmienok priznania je práve zárobková činnosť. Príspevok na starostlivosť o dieťa môže byť určený až do výšky 280 eur mesačne. Výška príspevku, ktorý by vám bol priznaný, závisí od reálneho preukázania nákladov vynaložených na poskytovanú starostlivosť. Je teda na vašom zvážení, či je pre vás finančne výhodnejšie pokračovať v poberaní rodičovského príspevku alebo požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Tieto dva príspevky sa navzájom vylučujú, preto môžete poberať len jeden z nich.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk 

 

Bizarné skalnaté útvary zasadené do malebnej krajiny. Turistický raj je len na skok od hraníc
Zimu prečká vo vode, pre mníchov bola pôstnym jedlom. Korytnačka stále žije v našich riekach
Bojíme sa, že chorá mama prepíše majetok na cudziu ženu. Vieme ju pozbaviť spôsobilosti na právne úkony?

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×