Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S otcom svojho syna som nikdy nežila: ako dosiahnuť, aby sa syn volal po mne?

30.01.2018 (3/2018) Podľa zákona o rodine je rozhodnutie o priezvisku podstatnou otázkou výchovy dieťaťa, o ktorej rodičia vždy rozhodujú spoločne.
S otcom svojho syna som nikdy nežila: ako dosiahnuť, aby sa syn volal po mne?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

S otcom svojho syna som nikdy nežila, nejaví oňho záujem a okrem výživného 100 eur mesačne s ním nemá žiadny vzťah. Po narodení dieťaťa som chcela malému zmeniť priezvisko, ale už sa to nedalo. Veľmi by som chcela, aby mal synček moje priezvisko.

Aďa

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Na povolenie zmeny mena alebo zmeny priezviska maloletého je príslušný okresný úrad podľa trvalého pobytu zákonného zástupcu, ktorý žiadosť podáva. Žiadosť podávajú jeho rodičia, ak sú jeho zákonnými zástupcami, ako spoločnú žiadosť. Ak ide o maloletého staršieho ako 15 rokov, musia k žiadosti priložiť jeho písomný súhlas s jeho úradne osvedčeným podpisom. Ak o zmenu mena alebo zmenu priezviska maloletého žiada iba jeden z jeho rodičov, k žiadosti treba priložiť aj písomný súhlas druhého rodiča s jeho úradne osvedčeným podpisom. V oboch prípadoch sa teda vždy vyžaduje súhlas oboch rodičov so zmenou priezviska.

Ak by aj dieťa bolo zverené na základe rozhodnutia do osobnej starostlivosti len jedného z rodičov, stále je potrebný súhlas druhého rodiča. Ak druhý rodič so zmenou priezviska nesúhlasí, k žiadosti sa priloží namiesto jeho písomného súhlasu právoplatné rozhodnutie súdu nahrádzajúce jeho súhlas. Podľa zákona o rodine je rozhodnutie o priezvisku podstatnou otázkou výchovy dieťaťa, o ktorej rodičia vždy rozhodujú spoločne bez ohľadu na to, či je, alebo nie je dieťa zverené jednému z nich do osobnej starostlivosti. Ak sa rodičia nedokážu dohodnúť, rozhodne na návrh niektorého z nich súd. Súd tak rozhoduje prakticky o udelení súhlasu k podaniu žiadosti o zmenu priezviska.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk 

 

Bizarné skalnaté útvary zasadené do malebnej krajiny. Turistický raj je len na skok od hraníc
Zimu prečká vo vode, pre mníchov bola pôstnym jedlom. Korytnačka stále žije v našich riekach
Bojíme sa, že chorá mama prepíše majetok na cudziu ženu. Vieme ju pozbaviť spôsobilosti na právne úkony?

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×