Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slávna firma predstavila farbu roka, má ľuďom pomôcť prekonávať hranice

18.01.2018 (3/2018) Ak na uliciach spozorujete záplavu fialových odtieňov, nebuďte prekvapení. Ultra violet sa totiž stala farbou tohto roka.
Slávna firma predstavila farbu roka, má ľuďom pomôcť prekonávať hranice
4 fotografie v galérii
Fialovú miluje aj Alžbeta II. Pôsobí v nej podstatne mladšie.
Autor fotografie: Getty Images

Americká firma Pantone je známa pre svoj farebný systém, ktorý sa vo svete využíva pri tlači, výrobe farieb, vlákien, textílií či plastov. Spoločnosť zároveň pravidelne vyhlasuje farbu, ktorá sa stane symbolom pre nadchádzajúci rok.

Jej výber prebieha počas tajnej schôdze. Predchádza mu množstvo analýz, prieskumov a debát spojených s následným výberom konkrétneho odtieňa.

Kým roku 2017 vládla svieža zelená s víziou lepších zajtrajškov, rok 2018 sa ponesie v tónoch mystickej ultra violet, teda ultra fialovej. Pantone charakterizuje túto farbu ako komplexnú a hĺbavú. Vystihuje ju experimentovanie, nesúlad.

Rihanna dala fialovej priestor aj v rámci svojej kozmetickej značky. 4 fotografie v galérii Rihanna dala fialovej priestor aj v rámci svojej kozmetickej značky. Zdroj: Getty Images

Má podnietiť jednotlivcov, aby vystúpili z radu a začali posúvať svoje osobné hranice. Odborníci zároveň tvrdia, že ide o farbu pokroku, neodkladných zmien a technickej revolúcie týkajúcej sa najmä oblasti robotiky.

Riaditeľka spoločnosti Leatrice Eiseman pre New York Times povedala: „Fialová je najkomplexnejšia zo všetkých farieb, pretože sa skladá z dvoch odtieňov, ktoré sú zdanlivo diametrálne protikladné – z modrej a červenej. Tie svojím spojením vytvárajú niečo nové, dokonalé.“

Takým by zároveň mal byť aj celý tento rok.

Farba umelcov

Fialová sa okrem vedy spája aj s množstvom umelcov, ktorí túto farbu spopularizovali. Do jej tónov sa obliekali Prince, David Bowie či Jimi Hendrix.

Najviac ňou však bola posadnutá múza výtvarníka Andyho Warhola Isabelle Collin Dufresne. Tá sa nechala oslovovať menom Ultra Violet. Nosila fialovú garderóbu, fialové vlasy a údajne mala doma aj fialový nábytok. Bola ňou skrátka posadnutá.

Keďže išlo o umelkyňu, nemožno sa jej čudovať. Psychologické účinky tohto odtieňa by totiž mali stimulovať kreativitu a fantáziu.

V Amerike spopularizoval fialovú nebohý David Bowie. 4 fotografie v galérii V Amerike spopularizoval fialovú nebohý David Bowie. Zdroj: Getty Images

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×