Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dunaj nemá prameň, nemá jednoznačný začiatok a väčšinu roka vlastne neexistuje

18.01.2018 (3/2018) Má sporný zážitok. Takmer isto by niekoľkokrát nemal byť tým, čím je a jeho koniec je v kope ďalších neistôt. Napriek tomu tečie.
Dunaj nemá prameň, nemá jednoznačný začiatok a väčšinu roka vlastne neexistuje
9 fotografií v galérii
Sútok Bregu a Brigachu pri Donaueschingene.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Je to mrzuté, ale Dunaj nemá prameň. Nemá jednoznačný začiatok. Jeho príbeh sa však celkom isto začína v Čiernom lese v Nemecku, takmer 3 000 kilometrov od Čierneho mora. Tu je niekoľko miest, ktoré sú označené alebo považované za začiatok druhej najdlhšej európskej rieky (po Volge).

Možno začína ako potok Breg pri Furtwangene len 100 metrov pod vrcholom kopca a od hranice rozvodia Dunaja a Rýna. Na jednu stranu tečie Dunaj, na druhú Rýn.

Bajúzatý hostinský Franz Dold, ktorý už odovzdal rodinnú krčmu svojmu synovi, bol vždy pripravený sa pre prameň Dunaja aj pobiť. Nikdy nezapochyboval o tom, že sa začína práve na jeho pozemku. Kto mu neveril a pustil sa s ním do konfliktu, mohol dostať po papuli.

Leniví Rimania

Oficiálna verzia študovaných geografov uvádza, že Dunaj nepramení, ale vzniká takzvanou zdrojnicou, teda sútokom dvoch horských bystrín – Bregu a Brigachu. Tie sa spájajú pri meste Donaueschingen. Do pokojného mestečka sa v posledných rokoch prisťahovalo množstvo migrantov.

Nech si Franz Dold hovorí, čo chce, v Donaueschingene sú presvedčení, že skutočným prameňom je vyvieračka pri zámku Fürstenberg. Za počiatok Dunaja ho označili ešte starí Rimania, keď sa vojakom nechcelo hľadať skutočný prameň v horách. Úzky potôčik sa po pár metroch vlieva do Brigachu.

Prameň Bregu. 9 fotografií v galérii Prameň Bregu. Zdroj: Vladimír Kampf

Brigach je výdatnejší zo zdrojov Dunaja. Je však o pár kilometrov kratší ako Breg. Vyviera na rodinnej ekofarme Hansjörga Heinzmanna.

Kedysi bol prameň v pivnici. Dnes je pri príjemnom malom jazierku. Hansjörg sa s nikým nedohaduje. Stará sa o svoje ekologické hospodárstvo, dojí kravy a ponúka víkendové a dovolenkové ubytovanie.

Precedený do Rýna

Všetky dohady o tom pravom prameni sú aj tak márne. Dunaj sa po dvadsiatich ôsmich kilometroch na väčšiu časť roka stráca v podzemí. Jedinečná hračka prírody sa volá prepad Dunaja. Voda pri Immendingene presakuje do krasových jaskýň.

Funguje to ako sitko zo štrku a kameňov. Na pohľad to vyzerá akože nič. Normálna krajinka, riečka... Len voda z nej sa zrazu stráca. Pri prechádzke prázdnym korytom vidno, ako odteká voda z mlák.

Podzemným systémom sa dunajská voda dostáva úplne mimo a vyviera o 12 kilometrov južnejšie ako rieka Aach. Tá sa vlieva do Bodamského jazera, z ktorého vyteká Rýn. Po väčšinu roka všetka voda z Dunaja končí v Rýne. Suché koryto napája najbližší potok Krähenbach.

Dunaj je naozaj Dunaj bez prerušenia iba krátku časť roka, keď je v ňom dostatok vody a nestíha sa všetka precediť do Rýna. Po väčšinu roka Dunaj neexistuje!

Namále má aj v meste Passau na hranici Nemecka s Rakúskom na sútoku troch riek. Inn, Dunaj a Ilz tu spôsobujú časté a husté hmly a počas veľkej vody zaplavujú mesto.

Inn a Ilz sú prítokmi Dunaja, aj keď to podľa geografických pravidiel nie je až také jednoznačné. Inn tečie priamejšie a je vodnatejší, ale kratší.

Dunaj zmizne 28 kilometrov od Donaueschingenu. 9 fotografií v galérii Dunaj zmizne 28 kilometrov od Donaueschingenu. Zdroj: Vladimír Kampf

Problémy na konci

Dunaj to nemá jednoznačné ani na konci. Do Čierneho mora sa vlieva po takmer trojtisícovej púti desiatimi krajinami Európy. Najkratší úsek sa ušiel po delení Sovietskeho zväzu Moldavsku. Má len 480 metrov jedného – ľavého brehu.

Rieka sa vlieva do mora mohutnou deltou, ktorá má tri hlavné ramená. Na severe Kilijské, uprostred Sulinské a na juhu Svätojurské.

Odborníci sa síce dohodli, že oficiálnym koncom Dunaja bude vyústenie Sulinského ramena, to je však v Rumunsku. Takmer celá delta je rumunská, len severné Kilijské rameno tvorí hranicu s Ukrajinou. Preto si Ukrajinci vymysleli vlastné vyústenie.

Ďalšou komplikáciou je, že vyústenie Dunaja nie je jeho koncom, ale začiatkom. Každá rieka má iný systém merania jej vzdialenosti. Zdalo by sa logické, že to bude od prameňa či jej vzniku smerom po prúde až do vyústenia do inej rieky či mora. Nie je to tak.

Meranie vzdialeností na Dunaji sa začína pri jeho vyústení do Čierneho mora. Kilometer nula je oficiálne pri mestečku Sulina na konci stredného Sulinského ramena.

Vzdialenosť pribúda smerom proti prúdu. Samozrejme, aj Ukrajinci si urobili svoju vlastnú nulu. Aby bolo každému jasné, kde je, postavili monument, ktorý je obrovská nula a dve písmenká: km.

Ukrajinská nula sedí

Kilometrovať Dunaj od ústia smerom nahor bol dosť neprozreteľný nápad. Rieka každoročne prináša do svojej delty naplaveniny. Európsky kontinent sa vďaka nim rozrastá.

Tabuľa označujúca nultý kilometer v Suline už dávno nestojí pri vyústení rieky, ale hodný kus vo vnútrozemí. Dunaj svoje naozajstné ústia dokáže každoročne posunúť aj o niekoľko desiatok metrov. Súš sa rozrastá.

Vyvieračka pri zámku Fürstenberg. 9 fotografií v galérii Vyvieračka pri zámku Fürstenberg. Zdroj: Vladimír Kampf

Ukrajinci s týmto nedostatkom jednoducho vybabrali. Monument nula každoročne pred zimnými búrkami nakladajú na loď, aby ho mohli odviezť do prístavu, vyčistiť ho, prípadne opraviť.

Na jar, keď ho vezú naspäť, postavia ho rovno k ústiu, aby turisti z výletných lodí mali pekný zážitok a mohli si nulu odfotografovať rovno na nule. Prvý kilometer sa tým už poriadne natiahol.

Každému, kto sa nad tým pozastaví s argumentom, že tá nula predsa nesedí, Ukrajinci odpovedajú, že ich nula predsa sedí a všetky ostatné kilometre majú problém.

Lietajúce kilometre

S dĺžkou Dunaja a jeho zdrojníc je to tiež pekelne zamotané. Kilometrovník nad sútokom Bregu a Brigachu informuje, že je 2 779 kilometrov od Čierneho mora. Breg je dlhý 46 kilometrov. Pri jeho prameni je napísané, že do Čierneho mora to má Dunaj 2 880 kilometrov. Kam sa podelo 55 kilometrov?

Pri vyvieračke v Donaueschingene je informácia o 2 840. kilometri Dunaja. K sútoku Bregu a Brigachu sú to reálne len 2 kilometre. Opäť rozdiel plus 59 kilometrov.

Brigach je dlhý 40 km. Pri prameni je informácia, že je od ústia vzdialený 2 850 km. To je rozdiel plus 31 kilometrov! Z toho sa nedá len tak vysomáriť.


Podunajské štáty

Dunaj v súčasnosti preteká desiatimi štátmi: Nemecko, Rakúsko, Slovensko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Bulharsko, Moldavsko, Ukrajina a Rumunsko. Spája štyri hlavné mestá: rakúsku Viedeň, slovenskú Bratislavu, maďarskú Budapešť a srbský Belehrad.


 

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×