Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keď Chaplinova sláva upadala, s veľkým úspechom sa vysmial Hitlerovi

16.01.2018 (2/2018) Bol štyri razy ženatý. Naposledy si vzal o 36 rokov mladšiu Oonu O’Neillovú. Charlie Chaplin s ňou stihol mať osem detí. Zomrel 25. decembra 1977 vo švajčiarskom mestečku Corsier-sur-Vevey.
Keď Chaplinova sláva upadala, s veľkým úspechom sa vysmial Hitlerovi
12 fotografií v galérii
Scéna z filmu aj s mechanizmom, ktorý kmásal chajdou.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Osem detí Charlieho Chaplina († 88) sa na Vianoce vždy tešilo. Eugene Chaplin si pre agentúru DPA zaspomínal, že jeho otec sviatky na konci roka veľmi nemusel. „Nezaujímal ho ani stromček, ani darčeky. Vianoce považoval za príliš komerčné,“ povedal.

Je to paradox, že zomrel práve na prvý sviatok vianočný alebo sviatok Narodenia Pána.

Naozajstné slzy

V dome, kde legendárny Charlie 25 rokov žil a dožil, otvorili pred rokom a pol Múzeum Chaplinov svet. Jeho vila v Corsier-sur-Vevey leží pri Ženevskom jazere na juhu Švajčiarska.

Okrem priestorov a exponátov, ktoré po kráľovi komikov zostali, je jeho súčasťou aj obrovská expozícia filmových kulís v podzemí. Kráľ grotesiek po sebe zanechal 82 filmov. Väčšinu z nich nemých. Charlie Chaplin bol kráľom filmov bez slov.

Jeho debutom bola melodráma Kid o tulákovi, ktorý sa ujal nechceného malého najdúcha. Sám si napísal scenár, film režíroval a zahral si hlavnú úlohu. Vychádzal z vlastných skúseností, z vlastného života.

U Chaplinovcov premietali filmy takmer denne. 12 fotografií v galérii U Chaplinovcov premietali filmy takmer denne. Zdroj: Vladimír Kampf

Napriek tomu, že je tento celovečerný film o malom a veľkom bezdomovcovi čiernobiely, nie je nepríjemný a smradľavý, ale vonia nehou. Láska a emócie z neho sršia. Je to vykopávka, ktorá by z moderného pohľadu mala pôsobiť viac trápne ako dojemne. Slzy v očiach divákov sú však naozajstné.

Zakázaný návrat

Charles Spencer Chaplin sa narodil v Londýne v roku 1889 do rodiny chudobných hercov. Detstvo strávil na ulici a v chudobinci. S bratom Sydneym vystupoval v kabaretoch.

Keď mal šestnásť, objavil jeho herecký talent slávny West End. Dostal sa na zájazd do USA, kde v roku 1913 zostal. Na filmovom páse sa po prvý raz objavil v groteske Chaplin si zarába na živobytie o rok neskôr. Grotesky nakrúcal jednu za druhou.

Neskôr, keď to už technika umožňovala, si k filmom robil aj hudbu. Nástupom zvukového filmu si Chaplin svoju slávu neudržal. Majster nemých filmov ich ešte zopár aj so zvukom nakrútil, no už s nimi nemal taký obrovský úspech.

Výnimka potvrdzujúca toto pravidlo je na to obdobie skvelý film Diktátor, v ktorom sa vysmial Hitlerovi a všetkým náckom sveta.

V roku 1952 prišiel do Londýna na premiéru filmu Svetlá rámp. Spojené štáty americké mu zakázali návrat do krajiny pre jeho neamerickú činnosť. To bol svojho času podobný dôvod na nenávisť ako v iných krajinách protisocialistická činnosť.

Hlavným dôvodom boli údajne jeho ľavicové názory, napriek tomu, že on sám ich tak necítil. Len si od detstva prešiel spoločenským dnom a bol citlivý. Iná verzia hovorí o tom, že Chaplin sa nevrátil pre vysoký dlh na daniach.

Jedna zo spoločenských miestností s pôvodným nábytkom. 12 fotografií v galérii Jedna zo spoločenských miestností s pôvodným nábytkom. Zdroj: Vladimír Kampf

Dostal Oscara

Do konfliktov prichádzal často a štandardní politici ho pre jeho nadhľad nemali radi. Svetoznámy tulák im nevoňal. Medzi slávnymi mal však kopu známych a priaznivcov.

Navštevovali ho v jeho vile pri Ženevskom jazere. Kamarátil sa s množstvom slávnych hercov, ale aj s Albertom Einsteinom, Winstonom Churchillom, Mahátmom Gándhím...

Napriek výčitkám pre neamerickú činnosť mu po utíšení nevraživých emócií udelila v roku 1972 americká akadémia Oscara za celoživotné dielo a britská kráľovná z neho urobila rytiera.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×