Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najvtipnejšia žena Ameriky: Dorothy Parker tvrdila, že nemá problém s alkoholom, ale s písaním

14.01.2018 (2/2018) „Nie som spisovateľka, ktorá má problém s alkoholom, som alkoholička, ktorá má problém s písaním,“ odpovedala s typickým sarkazmom na otázku novinára. Hoci sa rada a často pozerala na dno pohárika, jej tvorba patrí k popredným dielam americkej literatúry. Poetka a spisovateľka Dorothy Parker (1893 – 1967).
Najvtipnejšia žena Ameriky: Dorothy Parker tvrdila, že nemá problém s alkoholom, ale s písaním
4 fotografie v galérii
Autor fotografie: Getty Images

Na svet prišla ako štvrté dieťa J. Henryho a Elizy Rothschildovcov v roku 1893 v Long Branch známom ako americké Monte Carlo.

Domácnosť, v ktorej vyrastala, bola otvorená, tolerantná a excentrická, no rodinné šťastie v ňom netrvalo dlho. Matka Dorothy umiera, keď má dievčatko iba päť rokov.

Školské roky boli pre ňu veľmi ťažké. Neznášala disciplínu a hoci prospievala, brány školy opustila ako pätnásťročná.

„Ak nasliníš gumu, bude lepšie gumovať, to je jediná vec, ktorú som sa naučila v škole,“ zhodnotila po rokoch svoje vzdelávanie a dodala: „Neskončila som strednú školu, ale Boh mi je svedkom, veľa som čítala.“

Okrem toho milovala hru na klavíri a už ako dieťa písala po kútoch verše.

Klaviristka, novinárka, poetka

Keď v roku 1914 zachvátila New York tanečná horúčka, do jednej školy tanca prišla rozhodná brunetka s prosbou, aby ju zamestnali ako klaviristku. Odvtedy trávila Dorothy dlhé hodiny hrou na tomto nástroji, no, ako sama neskôr povedala, často sa nudila.

Vtedy začala písať básne a svoje prvé texty. Jedného dňa pozbierala odvahu a poslala ich do časopisu Vanity Fair. Redakcia jej text prijala a poslala jej šek na 12 dolárov.

Netrvá dlho a Dorothy pracuje v redakcii časopisu Vogue, kde začína na oddelení módy. Píše texty pod fotografie, pričom to robí neopakovateľným a osobitým štýlom. Popritom pracuje aj pre Vanity Fair a vo svojich článkoch je čoraz ostrejšia. Na mušku si berie snobské paničky, ale aj mužov, ktorých predstavuje ako hlupákov.

Dorothy Parker sa často nudila a vtedy začala písať básne a svoje prvé texty. 4 fotografie v galérii Dorothy Parker sa často nudila a vtedy začala písať básne a svoje prvé texty. Zdroj: Getty Images

Piraňa z magazínov Vogue a Vanity Fair

V lete 1916 sa Dorothy stretáva s Edwinom Parkerom. Eddie má 23 rokov a pracuje ako burzový maklér na Wall Street. Je vysoký, štíhly, ale predovšetkým bohatý, čo sa Dorothy veľmi páči.

Parkera si vraj obľúbila aj preto, že ju dokázal často rozosmiať. Robil to najmä vtedy, keď bol opitý a to bolo takmer vždy. Onedlho po ich sobáši odchádza Eddie ako dobrovoľník bojovať na fronty 1. svetovej vojny.

V roku 1917 sa v časopise Vanity Fair uvoľňuje miesto divadelného kritika. Rýchlo ho obsadzuje Dorothy. Má 24 rokov a vo všetkom, o čom píše, je rovnako bezohľadná a vtipná.

Jednu hru odporúča ako zábavu počas pletenia. A kto nevie pliesť, má si vraj na predstavenie zobrať knižku. O ďalšej hre nenapíše ani slovo, no recenziu venuje opisu toho, ako žena, ktorá sedela vedľa nej, celý večer hľadá rukavičku, ktorá sa jej stratila v tme.

Divadelní producenti o nej hovoria ako o pirani, newyorskí čitatelia ju však milujú. Meno Parker získava cveng. V spoločnosti je Dorothy známa tým, že na všetko má odpoveď a že je majsterkou bystrých a vtipných replík.

Sama o sebe hovorí: „Prvá vec, ktorú robím ráno, je to, že si umyjem zuby a ostrím jazyk,“ a dodáva: „Nezaujíma ma, čo o mne píšu, kým to nie je pravda... Dve najkrajšie slová, aké poznám, sú – prišiel honorár.“

Práve takéto výroky spolu s brilantnými novinárskymi textami, poviedkami a básňami spôsobujú, že už pred štyridsiatkou sa stáva slávnou. Taká slávna, že na rande chodí iba s bohatými a vplyvnými mužmi, ktorí platia za privilégium ukázať sa v jej spoločnosti.

O rok neskôr sa vrátil z armády jej manžel Eddie ako ťažko závislý už nielen od alkoholu, ale aj morfia. Dorothy si takisto každý deň zlepšuje náladu drinkom. Nikdy sa neobjavuje v spoločnosti úplne opitá, no nikdy nepríde ani celkom triezva.

Onedlho sa s Eddiem rozvedie. Jej osobný život je plný zmätku. Vystriedala veľa mužov, a keď sa zamilovala, tak vždy do nesprávneho chlapa. Potom celé dni leží v posteli s fľašou škótskej.

Tupá žiletka po Eddiem

Neustála spotreba alkoholu spôsobila, že Dorothy začína mať aj samovražedné úmysly. Spí celé predpoludnie, ako to má vo zvyku, a po prebudení hneď siaha po fľaši whisky.

Potom si objednáva jedlo z reštaurácie a ide do kúpeľne. Zrak jej padne na žiletku, ktorú tam nechal jej bývalý manžel Eddie. V návale emócií si podreže žily. Keď poslíček z reštaurácie prináša jedlo, nájde Dorothy v bezvedomí na podlahe.

„Čo sa ti stalo, Dottie?“ pýtajú sa známi, keď ju navštívia v nemocnici. „Podrezala som si žily,“ hovorí im, „ale Eddie po sebe nenechal ani ostré žiletky.“

Dorothy pracuje, keď nepije a pije, keď nie je zabratá do práce. ,,Nenávidím písanie, ale zbožňujem, keď je už všetko dopísané,“ hovorí.

Jej texty sú teraz iné. Menej ľahké a zábavné, lebo pribúdajú vážne tóny. Píše o sebe, o ženách 20. storočia, o takých, ktoré žijú samy a robia kariéru, ale aj o takých, ktoré sa vydali alebo sa rozvádzajú.

Stretnutie so smrťou akoby ju oživilo. Začína písať ďalšie poviedky a divadelné hry. Jej zbierka poézie Enough Rope, ktorá vyšla v roku 1926, mala veľký úspech. Vyšla v náklade 47 000 exemplárov a hneď bola vypredaná. O Dorothy Parkerovej kritici hovorili ako o najvtipnejšej a najbrilantnejšej žene Ameriky.


Spoločnosť okrúhleho stola

V bare hotela Algonquin na Manhattane, do ktorého Dorothy Parker pravidelne chodievala, pili všetci. Hovorili si spoločnosť okrúhleho stola. Stretnúť tam bolo možné veľmi slávne postavy: herečku Mary Pickfordovú, Bootha Tarkingtona či herca a komika Harpa Marxa.

„Nevieš, že pitie je pomalá smrť?“ spýtal sa raz F. S. Fitzgerald, slávny americký spisovateľ, jedného z účastníkov okrúhleho stola. „A kto sa ponáhľa?“ počuje odpoveď. Keď autor knihy Veľký Gatsby poznáva Dorothy, je úplne bez peňazí. Hovorí jej o románoch, ktoré chce napísať. Spolu s manželkou Zeldou pijú tak, ako pije Dorothy a aj ich život je rovnaký. Idú z jedného večierka na druhý a medzitým píšu.


4 fotografie v galérii Zdroj: Getty Images

Nemôže prestať, je príliš slávna

Dorothy zisťuje, že je osamelá atraktívna žena po tridsiatke, ktorá má úspech a je obkolesená mužmi. Lenže všetci muži okolo nej skôr či neskôr zisťujú, že sa s ňou nedá emocionálne zblížiť. Dbá iba o svoje emócie a nie o cudzie, hovoria o nej.

Čoraz viac pije. Jej priateľmi od pohárika sú okrem iného aj John O’Hara, známy americký básnik, alebo William Faulkner, ten „citlivý chlapec z dediny“, ako ho predstavuje ďalším účastníkom okrúhleho stola.

Alkohol jej však neprináša nijakú úľavu. Vtedy začína používať barbituráty. V New Yorku ide od lekárne k lekárni a skupuje weronal. Jednu noc sa vracia opitá do hotela, berie weronal do kúpeľne a užije toľko tabletiek, koľko vládze. Potom si ľahne na lôžko a čaká.

Napokon neumiera, lebo ich predsa len nevzala dosť. V nemocnici od každej návštevy žiada, aby jej priniesli alkohol. Čoraz viac ju začína zmáhať aj písanie.

„Píš, píš, iba toľko vedia povedať,“ hovorí o vydavateľoch, ktorí čakajú na jej texty: „Už som tým všetkým zmučená a unavená,“ sťažuje sa priateľom.

Jej snom je odísť z mesta a stráviť zvyšok života ako vidiečanka. No nemôže prestať publikovať. Je na to príliš slávna.

V roku 1932 sa opäť prihlásila depresia a s ňou ďalší samovražedný pokus – znovu neúspešný. O rok neskôr má 40 rokov a už neverí, že by sa mohla stretnúť s niekým, koho by mala naozaj rada.

O sexe hovorí, že ho už dávno odložila do skrine a že ho dala do škatule s názvom: Letné klobúky v roku 1916. A vtedy ju život prekvapí.

Alan, jej posledná láska

Keď ako obvykle popíja v bare U Tonyho, príde tam nový návštevník. Je to Alan Campbell, 29-ročný herec, ktorý publikoval aj niekoľko svojich poviedok. Začínajú sa rozprávať.

„Nikto nikdy ma nepobavil tak ako Dorothy,“ povie neskôr Alan. Aj napriek veľkému vekového rozdielu sa rýchlo stanú milencami.

Alan na seba dobrovoľne prijíma rolu jej manažéra. Radí jej, aby zmenila účes, aby schudla, aby posielala svoje články načas.

Keď 43-ročná Dorothy otehotnie, oznamujú to známym ako novinku roka, no tí sú skeptickí. Dorothy sa vie veľmi dobre starať, ale o psov, klebetia za chrbtom spisovateľky. Čo má ona vôbec spoločné s deťmi, tie predsa nepijú, hovoria ďalší.

Dorothy napokon nemusí zisťovať, či má s deťmi niečo spoločné, lebo jej tehotenstvo sa končí prirodzeným potratom. Keď jej Alan oznámi, že sa zamiloval do inej ženy, opije sa do bezvedomia, potom navštívi psychiatra a žiada ho, aby jej dal elektrošoky.

O svojom manželovi nehovorí inak ako o hajzľovi. Keď sa k nej chce Alan vrátiť, Dorothy požiada o rozvod. Po rozvode trávia „sviatočný večer“ spolu. Idú do divadla – titul hry je príznačný: Zločin a trest.

„Nemôžem žiť s ňou, ale nemôžem žiť ani bez nej,“ sťažuje sa známym Alan.

V roku 1950 sa vzali druhý raz. Na ich svadbe sa objavila celá vtedajšia smotánka Hollywoodu na čele s Humphreyom Bogartom. Problémy v ich manželstve ani po druhom sobáši nezmizli. Hádali sa ako diabli.

Štrnásteho júna 1963 Alan od rána výdatne popíjal. Keď sa Dorothy vráti domov, nájde ho v posteli, okolo ktorej sú porozhadzované prázdne fľaštičky od barbiturátov. Jeho pokus o samovraždu bol úspešný.

4 fotografie v galérii Zdroj: Getty Images

Zostal jej už len Robinson

Po smrti Alana už žiadnu mužskú spoločnosť nevyhľadáva. Vo svojej blízkosti strpela iba psov. Najviac si obľúbila psíka Robinsona, ktorého berie so sebou do baru, kde pije až do svitania. Bráni ho pred všetkými, keď ho chcú vyhnať.

„Pozrite sa, čo urobil váš pes,“ kričí na ňu vlastník luxusného hotela a ukazuje na mláčku, ktorú urobil Robinson. „To nebol môj pes, to som bola ja,“ odvrkla Dorothy.

Keď má 70 rokov, hovorí: „Určite sa necítim na sedemdesiat, cítim sa ako deväťdesiatnička. Keby som mala v sebe čo i len štipku slušnosti, bola by som už mŕtva, tak ako väčšina mojich priateľov.“

Ďalej pije škótsku a fajčí chesterfieldky – dve až tri škatuľky denne. Keď sa jej novinár opýtal, čo by povedala o svojom živote, odpovedala: „Bol po všetkých stránkach hrozný.“

Jediné, po čom v tomto veku túži, je to, aby mala od všetkého pokoj. Svojmu priateľovi hovorí: „Počuj, Fred, nie že budeš za mnou smútiť, keď zomriem, lebo ja už som mŕtva veľmi dlho.“

Na zlyhanie srdca zomiera v roku 1967. Jej zbierku textov, ktoré vyšli pod názvom The Portable Dorothy Parker, považujú mnohí kritici za rovnocennú s najlepšími dielami slávnych amerických spisovateľov.


Bohémsky životný štýl

Typický poetkin deň vyzerá dosť monotónne: Dorothy vstáva popoludní a objednáva si jedlo z reštaurácie hotela, v ktorom býva. Na súmraku zazvoní hotelovej službe a žiada ľad a alkohol. A potom klopú na dvere hostia. Začína sa rituál, ktorý nazýva pozvanie niekoľkých priateľov na drink.

V skutočnosti to nie je zopár jej známych, ale početný dav a zábava trvá až do bieleho rána. Občas je to aj inak, ak ide do divadla alebo na večeru do reštaurácie. No nemení sa jedno. Každý večer pije dovtedy, kým nepadne. Najradšej má škótsku whisky. Podľa nej tento alkohol dokonale zabraňuje výkyvom nálad, ak sa pije v malých dávkach počas celého dňa.


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×