Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čierna ovca britského kráľovského dvora? Do Meghan Markle sa obúvajú aj aristokrati

14.01.2018 (2/2018) Očakávanou svadbou princa Harryho s rozvedenou Meghan Markleovou (36) pribudne po Diane († 36) a Anglickom trpenej Camille (70) do kráľovskej rodiny ďalší kvietok.
Čierna ovca britského kráľovského dvora? Do Meghan Markle sa obúvajú aj aristokrati
9 fotografií v galérii
Meghan strávila s kráľovskou rodinou tieto Vianoce.
Autor fotografie: Getty Images

Celý svet vie, že britský princ Harry (33) nemal úplne jednoduché dospievanie a svoju pubertálnu frustráciu ventiloval na očiach verejnosti.

Raz sa na párty vybral v kostýme SS s hákovým krížom na ramene. Skúšal šnupať vodku a v Las Vegas sa celkom nahý objímal s neznámou ženou. Aj keď sa hovorí, že čo sa stalo vo Vegas, ostane vo Vegas, dotieraví paparaci s radosťou predali fotografie do najčítanejších plátkov.

To, že sa stal tvárou jedného londýnskeho gay klubu, je popri iných, povedzme to slušne, prešľapoch, úplná maličkosť.

Teraz sa zrak všetkých Britov upiera na jeho vzťah s krásnou a rovnako škandálmi opradenou snúbenicou Meghan Markleovou. Počerná Američanka vyvoláva v mnohých hotové šialenstvo. Jej doterajší život dáva tušiť, že za zosnulou i náhradnou svokrou nebude nijako zaostávať.

Ako štvaná zver

Časy sa zmenili a práve pod vplyvom moderných čias prešla skostnatená britská monarchia výraznými zmenami. Medzi ne patrí aj fakt, že 19. mája prijme do svojho kruhu nielenže neurodzenú, ale navyše aj rozvedenú nevestu Meghan Markleovú.

Keď sa pred tridsiatimi siedmimi rokmi mladučká Diana Spencer vydávala za následníka britského trónu princa Charlesa, bola ešte pannou. Svadba storočia, ako sa zväzku Diany a Charlesa hovorilo, sa konala v Katedrále sv. Pavla v Londýne a krehká blondínka bola do svojho kráľovského ženícha bezhlavo zamilovaná.

Na rozdiel od Meghan bola jej svokra Diana pred svadbou s Charlesom ešte panna. 9 fotografií v galérii Na rozdiel od Meghan bola jej svokra Diana pred svadbou s Charlesom ešte panna. Zdroj: Getty Images

Jej manželstvo, žiaľ, od samého začiatku nefungovalo. O problémoch však zbožňovaná Diana veľa rokov nehovorila.

„Zdedila som to po mojej matke. Hoci sa cítiš hrozne, môžeš predstierať závideniahodné šťastie. Moja matka na to bola odborníčka a ja som v tom pokračovala. Udržiavalo to vlkov ďaleko odo dvier.“

Na verejnosti pôsobila zakríknutým dojmom, podľa jej najbližších sa však doma chovala veľmi vrúcne a pomerne hlučne. V detstve sa túžila stať baletkou, čo potvrdzuje fakt, že bola skvelou tanečnicou.

„Dal by som jej desať bodov z desiatich,“ povedal o jej tanečnom umení herec John Travolta, keďže mal možnosť sprevádzať ju na parkete.

Pre manželský trojuholník medzi ňou, Charlesom a jeho milenkou Camillou Parker Bowlesovou trpela dlhé roky bulímiou a páchala samovražedné pokusy, aby na seba upozornila.

Mnohí Charlesa za chladné správanie voči zákonitej manželke odsudzovali, po rokoch však na povrch vyplávali nové skutočnosti. Diana mu robila hysterické scény, bodala sa nožom do stehien, vrhla sa oproti zasklenej skrini a v čase prvého tehotenstva sa dokonca hodila zo schodov.

„Povedala som Charlesovi, že sa cítim zúfalo. Takmer som si išla oči vyplakať. Povedal, že to nemieni počúvať, aby som prestala zavýjať a šiel si zajazdiť na koni. Preto som sa hodila zo schodov. Keď to kráľovná zbadala, bola zhrozená. V šoku sa až triasla. Vedela som, že neprídem o dieťatko. Aj keď som mala v oblasti brucha nejaké pomliaždeniny,“ povedala v tajných nahrávkach samotná princezná.

Tie nahrala za pomoci svojej priateľky v roku 1991, krátko predtým, ako začali žiť s Charlesom v odlúčení. Ich obsah vyšiel v knižnej podobe minulý rok v čase výročia jej tragického úmrtia pod názvom Diana – jej skutočný príbeh. Biografiu vydal novinár a spisovateľ Andrew Morton.

Nešťastie v láske

Na jednom z vankúšov vo svojej izbe mala vraj vyšité: „Než nájdeš pravého princa, musíš pobozkať veľa žabiakov.“ Jej zmysel pre humor však mnoho ľudí prekvapoval.

Keby jej život nevyhasol po náraze automobilu v parížskom tuneli, možno by našla v živote toho pravého a bola by konečne šťastná. Charles pred lavínou lásky princeznej z Walesu radšej utiekol. Rovnako to bolo aj s milencami a veruže ich nebolo málo.

O vzťahoch s milionárom Jamesom Gilbeym, osobným vodičom Guerrerim Rizzardim alebo osobným strážcom Barrym Mannakeem sa iba špekulovalo.

Isté však je, že v rokoch 1986 – 1991 chodila lady Di s majorom Jamesom Hewittom, ktorému dnes v Británii nikto nepovie inak ako Krysa, pretože na svojom dávnom romániku ryžuje, kde sa dá. „Zbožňovala som ho,“ priznala princezná v televízii.

Diana hľadala lásku na každom kroku. Napokon skončila v náručí Dodiho Al Fayeda. 9 fotografií v galérii Diana hľadala lásku na každom kroku. Napokon skončila v náručí Dodiho Al Fayeda. Zdroj: Getty Images

V roku 1994 sa zamilovala do obchodníka so starožitnosťami Olivera Hoaryho, ktorého pravidelne bombardovala telefonátmi.

Na zozname sa nachádza aj ženatý kapitán reprezentačného ragbyového tímu Will Carling, ako aj o 20 rokov starší multimilionár Ted Forstmann a indický milionár Gulu Lalvani. Ten jej však skôr robieval garde v spoločnosti, tak ako mnohí iní.

V roku 1995 sa princezná zamilovala do pakistanského lekára Hasnata Khana, ktorý však nedokázal uniesť život pod drobnohľadom médií a ísť proti odporu jeho islamskej rodiny. Vzťah s Dianou ukončil.

„Takmer mi to zlomilo srdce. Nemohol som ďalej vydržať v Londýne a vrátil som sa do Pakistanu. Aj tam som však sledoval všetky jej kroky. Nedokázal som na ňu zabudnúť. Bola mojou najväčšou láskou a dnes sa hanbím za to, že som bol taký zbabelý,“ uviedol po rokoch.

Rovnako zronená však bola z rozchodu aj Diana a viackrát sa mu telefonicky vyhrážala, že svoj život ukončí. Potom, čo putovala do náručia Dodiho Al Fayeda a tragicky zahynula pri autonehode, Hasnat vyhlásil, že sa cíti byť za jej smrť vinný.

Jej život fascinoval milióny ľudí a novinári jej boli v pätách na každom kroku. Vo svojich časoch bola najfotografovanejšou ženou sveta.

Redaktorka módnej rubriky časopisu The Independent Tasmina Blanchard poznamenala: „Čokoľvek urobila so svojím zovňajškom, neuniklo zraku novinárov. Nič lepšie, ako bola ona, si novinár nemohol priať.“

Na jej popularitu dokonca žiarlil aj samotný Charles. „To som mohol radšej zostať v aute,“ vrčal napríklad, keď ju davy ľudí oslavovali na ulici. Prenasledovaná fotografmi napokon aj zahynula.

Doteraz však nie je isté, tvrdia to najmä milovníci konšpiračných teórií, či v jej prípade nešlo skôr o vraždu. Po niekoľkoročnom intenzívnom vyšetrovaní hlavný vyšetrovateľ lord Stevens túto skutočnosť zavrhol.

„Po zvážení všetkých dôkazov sme došli k záveru, že v žiadnom prípade nešlo o vražedný komplot, ale o nehodu. K nešťastiu došlo za chaotických okolností, pri ktorých môžeme akékoľvek premyslené plánovanie vylúčiť,“ uviedol.

Vyšetrovací spis má 832 strán a uzatvára podrobne prepieraný život Diany.

Tá, čo rozbila manželstvo

Popri Diane sa na verejnosti pravidelne rozoberalo súkromie jej najväčšej sokyne Camilly Parker Bowlesovej. Dlhé roky bola jeho milenkou a napokon to dotiahla na post manželky. Preslávená romanca britského následníka trónu a dcéry vojnového hrdinu sa začala ešte v 70. rokoch.

„Moja prababička bola milenkou vášho prastarého otca, čo vy na to?“ opýtala sa vraj Camilla počas ich prvého stretnutia. Dvojica sa chvíľu stretávala, no ich vzťah ukončili Charlesove vojenské povinnosti.

Keď sa po polroku služby na mori vrátil späť, bola už vydatá za dobre zabezpečeného armádneho dôstojníka Andrewa Parkera Bowlesa a porodila mu dve deti. Styky s Charlesom však neprerušila.

Stal sa krstným otcom jej syna Thomasa. Dokonca sa povráva, že práve Camilla pomohla Charlesovi nájsť vhodnú budúcu manželku. Takú, s ktorou by sa dalo dobre manipulovať.

Popularita rozvedenej Američanky je na vážkach. Raz ju milujú, inokedy nenávidia. Podobný osud má aj Charlesova druhá manželka Camilla. 9 fotografií v galérii Popularita rozvedenej Američanky je na vážkach. Raz ju milujú, inokedy nenávidia. Podobný osud má aj Charlesova druhá manželka Camilla. Zdroj: Northfoto

Diana Spencer, mladučká učiteľka s urodzeným pôvodom, bola pre Camillu ideálnou súperkou v boji o Charlesovo srdce.

Naivná Diana však rýchlo pochopila, v akom vzťahu má potichu žiť a rozhodla sa o problémoch v manželstve hovoriť na plné ústa. Obzvlášť potom, čo na verejnosť prenikli intímne odkazy dlhoročných milencov typu: „Chcel by som byť tvojím tampónom,“ vyznal sa Charles Camille zo svojich citov dosť svojským spôsobom.

Po podobných výrokoch zaznelo z Dianiných úst: „V tom manželstve sme boli traja, takže to tam bolo trošku tesné.“

Reakcia pobúrenej verejnosti na seba nenechala dlho čakať a Camilla bola nútená čeliť odmietavým prejavom ľudí na ulici. Po rokoch priznala, že prevalením mileneckej aféry s Charlesom sa v jej živote rozpútalo hotové peklo. Vraj sa stala väzňom vo svojom dome.

Lepšie časy pre ňu nastali, keď Charles v roku 1994 oficiálne priznal cudzoložstvo v televíznom rozhovore a o dva roky sa s Dianou rozviedol. V roku 1995 sa aj ona rýchlo rozviedla, a keď sa už zdalo, že s Charlesom začnú spoločný život bez verejného hnevu a pohŕdania, Diana zomrela.

V tom čase sa Camilla stiahla z verejného života a po princovom boku sa objavovala len z času na čas. Po renovácii Charlesovho sídla Clarence House sa konečne stala jeho partnerkou a v roku 2005 dokonca manželkou.

Britský národ sa Charlesovi síce vyhrážal, že jeho ženu nikdy neprijme a len 7 percent obyvateľov Spojeného kráľovstva súhlasilo s tým, aby sa po Charlesovej korunovácii stala kráľovnou.

Prešlo vyše dvanásť rokov a dnes by túto alternatívu schválila rovná polovica Britov. Dôvod je jednoduchý. Kontroverzná Camilla zvolila po svadbe s princom nevtieravý spôsob vystupovania na verejnosti.

„Verejnosť nevie, kto je Camilla. Je stredobodom spoločnosti, vdychuje jej život! Je iskrivá, duchaplná, pripravená na všetko. Nepovyšuje sa ani trošičku. Keby ste sa mali rozhodnúť s niekým žiť, potom ona je tá pravá,“ spieval na Camillu ódy slávny návrhár Karl Lagerfeld a, ako sa zdá, vo svojich vyhláseniach nepreháňal.

Škoda len, že prajnosť národa si vojvodkyňa užíva až v starobe. Koncom minulého roka sa začala šíriť informácia, že trpí rakovinou pečene a žltačkou typu C, nie je však ničím podložená. Dohadom nahráva jediný fakt, že v poslednom období viditeľne schudla.

Málo tmavá mulatka

Stať sa členkou najvyššej britskej aristokracie už nemusí byť pre obyčajnú smrteľníčku nedosiahnuteľným snom.

Dievčatá, ktoré si po stenách svojich detských izieb lepili plagáty s princom Williamom a jeho mladším bratom Harrym, mali v podstate šancu, keďže obaja mladíci si vybrali partnerky s neurodzeným pôvodom.

Dôkazom je popri Kate Middletonovej aj americká herečka s tmavou pleťou Meghan Markle, s ktorou sú si vzhľadovo veľmi podobné. Obe krásky sa však aj v mnohom líšia. Zatiaľ čo Kate je príkladnou ženou a matkou, Meghan už párkrát zdvihla Angličanom mandle.

Britská monarchia ide s dobou. Čoskoro medzi seba príjme rozvedenú hollywoodsku herečku. 9 fotografií v galérii Britská monarchia ide s dobou. Čoskoro medzi seba príjme rozvedenú hollywoodsku herečku. Zdroj: Getty Images

V prvom rade ich prekvapil jej pôvod. Pochádza totiž z Los Angeles a je polovičná černoška. Jej mama je afroamerická cvičiteľka jogy, otec seriálový režisér s holandsko-írskymi génmi. V minulosti režíroval napríklad úspešný seriál Ženatý so záväzkami.

Keďže Meghan trávila svoje detstvo s otcom na pľaci, nie je prekvapením, že sa až donedávna živila herectvom.

Od svojho nastávajúceho je bývalá herečka staršia o tri roky, čo rovnako pohoršilo médiá aj verejnosť, hoci vekový rozdiel nie je až taký markantný.

V našich končinách nie je Meghan ako herečka veľmi známa. V Amerike však zahviezdila v seriáli Kravaťáci, kde si zahrala ambicióznu právničku. V spomínanom hite nemala núdzu o poriadne šteklivé scény, vďaka čomu sa jej tvár stala populárnou aj na internetových stránkach pre pánov.

Za odvážne scény prišla ďalšia spŕška kritiky, nehovoriac o tom, že fanúšikov britskej koruny tiež prekvapil fakt, že brunetka už bola v minulosti vydatá. Nič z toho sa však nestalo dôvodom, pre ktorý by anglická kráľovná mala zmariť zásnuby svojho vnuka Harryho.

V minulom storočí by rozvedený a navyše neurodzený partner neprichádzal do úvahy. Aj v tomto prípade sa však Alžbeta II. rozhodla ísť s dobou.

Výnimku urobila aj počas Vianoc, keď porušila tradíciu a na každoročnú slávnosť v úzkom rodinnom kruhu pozvala aj snúbenicu princa Harryho, a to ešte pred uzavretím manželstva. Niečo podobné by bolo v minulosti neprípustné. Takejto pocty sa v roku 2010 neušlo ani vojvodkyni z Cambridge Kate.

Milé gesto však ani zďaleka neznamená, že má Meghan vyhraté. Pravidelne čelí narážkam na svoju tmavšiu pleť. Zaujímavosťou je, že okrem bulváru sa do nej nenápadne obúvajú kráľovskí aristokrati.

Pred Vianocami zažila nepríjemnosť počas slávnostného obeda u kráľovnej. O škandál sa postarala princezná Michael z Kentu. Svoj slávnostný outfit totiž nevhodne doplnila o brošňu blackamoor, ktorá zobrazuje černochov a černošky v pozíciách naznačujúcich otroctvo.

Za túto neslušnosť sa Michael z Kentu musela verejne ospravedlniť. „Všetko ju to veľmi mrzí a je z toho smutná. Brošňa bola darom, ktorý mala v minulosti už viackrát na sebe. Nikdy predtým nevyvolala toľko reakcií,“ povedal hovorca kráľovskej rodiny.

Zdá sa, že ani Meghan sa na kráľovskom dvore nudiť nebude...

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×