Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marián Labuda si chcel smrť nacvičiť v hereckých úlohách

13.01.2018 (2/2018) „Chcel som zažiť roly, kde sa veľkolepo zomiera. Reflektory, potlesk... Chcel som si to prežiť ešte ako živý. Takých päť, šesť rolí s veľkým umieraním a už to budem mať nacvičené,“ smial sa pred pár rokmi Marián Labuda († 73).
Marián Labuda si chcel smrť nacvičiť v hereckých úlohách
4 fotografie v galérii
Bol majstrom vo svojom povolaní, no pre zdravotné problémy ukončil v roku 2014 hereckú...
Autor fotografie: Prima

Herca roky trápila silná cukrovka, nadváha a vysoký krvný tlak. Prvý kolaps prekonal v roku 2012, keď bol nútený pobudnúť nejaký čas na nemocničnom lôžku. Ďalší kolaps sa u neho dostavil v júli 2016, keď odpadol na ulici pred vlastným domom v Borinke. Vtedy išlo o podozrenie z mozgovej príhody.

Z najhoršieho sa však dostal a v tom čase by nikomu ani na um nezišlo, že podobný scenár sa zopakuje hneď na začiatku nového roka.

Opäť pred vlastným domom a pri nastupovaní do svojho auta stratil vedomie. Manželka Vierka mu síce okamžite privolala záchranku, žiaľ, už bolo neskoro...

Herec netajil, že má vážne problémy so srdcom, zlý stav srdcových ciev uňho súvisel práve s cukrovkou. Marián Labuda o svojom zhoršujúcom sa zdravotnom stave vedel a dokázal ho premeniť na pomoc iným ľuďom.

Prijal pozvanie svojich diabetológov, vystúpil na tlačovej konferencii o cukrovke a srdcových ochoreniach ako pacient. On sám upozorňoval iných, ako veľmi cukrovka ohrozuje srdce a vyzýval, aby si ho diabetici dali skontrolovať u kardiológa.

Pávek aj Machuľa

Smrť Mariána Labudu zasiahla celé Česko-Slovensko, čo je príznačné, keďže herec považoval sám seba za pravého „Čechoslováka“. Dokonca aj narodeniny oslavoval spolu s Československom, teda 28. októbra.

„Bol som tým dátumom rozmaznaný. Nešlo sa do školy, všade viseli vlajky, bol celoštátny sviatok. Kto by aj nebol?“ Opakoval pre médiá v mnohých rozhovoroch.

Pre svoj nižší vzrast a zavalitú postavu bol akoby predurčený stať sa zabávačom národa. Už zamladi však ukázal, že sa vie vcítiť aj do dramatických postáv. Svojím hereckým majstrovstvom vo filme Neprebudený o duševne zaostalom husiarovi Ondrášovi Machuľovi doslova vyrážal dych.

Herec vedel zo svojho zovňajšku vyťažiť maximum. Úloha Pávka bola v jeho kariére kľúčová. 4 fotografie v galérii Herec vedel zo svojho zovňajšku vyťažiť maximum. Úloha Pávka bola v jeho kariére kľúčová. Zdroj: RTVS

Roly donchuanov a milovníkov žien mali v hrsti predsa len o niečo statnejší slovenskí junáci. V rámci štúdia na VŠMU a neskôr aj na doskách Národného sa práve preto považoval za prelomový prípad.

„Asi si komisia pri prijímacích skúškach povedala, že sa pokúsi o experiment a toto čudo prijmú. Dnes sa už prijímajú aj iné prototypy, napríklad kolega Robo Roth je predstaviteľom hlavných úloh a tiež nepatrí medzi krásavcov. Nikto však nemôže vyvrátiť, že Jánošík nemal takú postavu ako ja,“ vtipkoval na adresu svojho zovňajšku.

Napriek (ne)dokonalému vzhľadu patril k najobsadzovanejším hercom v Českej republike. Srdcia tamojších divákov si získal úlohou Karla Pávka v kultovom filme Vesničko má středisková v réžii Jiřího Menzla.

U našich západných susedov sa mu dokonca v roku 2008 pošťastila prvá posteľová scéna v jeho hereckej kariére. Išlo o snímku Taková normální rodinka s Ivanou Chýlkovou po boku.

„Balič“

On sám bol pritom veľkým milovníkom ženského pokolenia. Ani podsaditý výzor mu nerobil problém pri sofistikovanom dvorení.

„Zo svojho vzhľadu som nikdy nemal komplexy, pretože som sa naučil rozprávať, vykladať, všetko ,obkecať‘. Tak som balil aj dievčatá, že som skrátka spustil a neprestal, dokiaľ som jej na očiach nevidel, že už zabudla, ako vyzerám a len poslúchala tú hudbu z mojich úst. Bol som majstrom slova.“

Kurizovanie mu šlo. Manželke Vierke, paradoxne bývalej baletke, sa musel zaliečať o niečo sofistikovanejšie. Okrem sladkých rečí preto pridal aj pár akrobatických kúskov.

„Keď ma videla urobiť kotrmelec, bola moja! Ona bola štíhla a tou svojou štíhlosťou mi dodávala pocit, že som úžasný chlap.“

Manželka neskôr navzdory mužovi zakotvila v divadle a stala sa šepkárkou.

„Mal som podmienku, že nesmie byť nasadená do hier, ktoré skúšam ja, pretože si do práce nosí veci z nášho súkromia. My sa ráno pohádame a ona mi do konca skúšky ani neťukne, nenašepká... Trestá ma tak. Takto to nepôjde. Má totiž svojich obľúbencov, ktorým našepkáva aj to, čo musia vedieť a mne nič,“ posťažoval sa s láskavým humorom.

Na sklonku života však otvorene priznal, že nežné pohlavie ho začalo baviť ešte viac ako v mladosti.

„Keď je totiž človek starší, môže si viac dovoliť,“ hovoril so zveličením a v iných vyjadreniach sa zas ponosoval, že nebyť ženského pokolenia, mohol to vo svojej kariére dotiahnuť ešte ďalej.

„Mohol som byť veľvyslancom, alebo dokonca prezidentom. Lenže ženy ma zdržali. Za všetkým hľadajte ženu!“

Strýko Boni

Mal povesť namrzeného človeka. U českých susedov na svoju obranu viackrát zdôraznil, že mrzutý zovňajšok je iba maska pred prílišným záujmom verejnosti a svoj podiel na tom mala práve cukrovka. Kto ho, naopak, poznal osobne, vedel, že pod tou maskou skrýva obrovské srdce.

Marián Labuda miloval deti a pre detského diváka natočil mnoho rozprávok či seriálov. Pamätníci si ho isto spoja s postavou veselého strýka Bonifáca. Tú stvárnil v projekte Babucha, ktorý v 90. rokoch minulého storočia pre najmenších poslucháčov pripravil spevák rockovej skupiny AYA.

Pre Borisa Lettricha (vpravo) bola smrť Mariána Labudu šokom. Pri spomienke naňho sa mu tisli slzy do očí. 4 fotografie v galérii Pre Borisa Lettricha (vpravo) bola smrť Mariána Labudu šokom. Pri spomienke naňho sa mu tisli slzy do očí. Zdroj: Jana Jarošová

„Keď sme tvorili toto detské CD, tak sme uvažovali, komu zveriť úlohu strýka Boniho. Napadol nám práve Marián Labuda, pretože bol výborným hercom a aj svojou fyziognómiou veľmi pripomínal deduška, ktorý síce občas niečo popletie, no keď príde, tak rozsvieti celé Vianoce,“ zaspomínal si spevák skupiny Boris Lettrich na zrod úspešného projektu.

K piesni Vianoce so strýkom Bonifácom vznikol aj videoklip, v ktorom Marián s detskými spevákmi účinkoval.

„Miloval deti a aj pesnička sa mu veľmi páčila. Klip sme starostlivo pripravovali. Samotný scenár bol bláznivý, čo sa pánovi Labudovi páčilo, pretože taký bol aj on sám. Navyše bol k tým našim deckám veľmi ľudský,“ uviedol hudobník.

S Mariánom Labudom sa pritom náhodne stretol ešte vlani.

„Prechádzal sa sám po nábreží, zbadal som ho, tak som sa mu prihovoril. Priznám sa, že asi pol minútky tápal, lebo si nevedel spomenúť, no keď si spojil súvislosti, tak mal okamžite slzy v očiach. Naozaj sa tešil a ja tiež. Môžem povedať len jedno, bol to veľmi skromný človek a myslím si, že všetci veľkí ľudia sú takí. Jednoduchí a skromní,“ povedal so zovretým hrdlom.

Tak ako zvyšok Česko-Slovenska, aj Borisa Lettricha nečakaná smrť hereckého velikána poriadne zasiahla.

„Bol som akurát v aute, keď som sa tú správu dozvedel. Prvé, čo mi v tom momente napadlo, bolo, že pán Labuda bol veriaci človek, tak som sa zaňho pomodlil,“ dodal.

Za svoju vieru, ku ktorej už ako dieťa pričuchol pravidelnými návštevami kostola, sa herec skutočne nikdy nehanbil. Ba priam naopak. Veľmi často a rád rozprával o obdive kňazského povolania a tiež o duchovnom pokoji, ktorý ho dokázal zaliať jedine vo chvíľach, keď stál na javisku.

„Verím, som veriaci človek. Nedokážem si napríklad predstaviť, že by sa tá naša ľudská schránka, ktorá sa za celý život zaoberá toľkými myšlienkami, prichádza na mnoho nápadov... Že by skrátka toto všetko malo skončiť smrťou. S tým sa jednoducho nemôžem zmieriť...“

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×