Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Akademický sochár Milan Ormandík: Po páde komunizmu som mohol realizovať to, čo som chcel

11.01.2018 (2/2018) Keď sa ocitnete v ateliéri otca mnohých diel, ktoré skrášľujú náš verejný priestor – akademického sochára Milana Ormandíka (74) v Kremnici –, zaujme vás okrem umeleckého vyjadrenia jeho diel aj pestrosť materiálov, v ktorých sú stvárňované
Akademický sochár Milan Ormandík: Po páde komunizmu som mohol realizovať to, čo som chcel
9 fotografií v galérii
Monumentálny prejav má svoje špecifiká, ktoré musí sochár zohľadniť.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Sadra, umelý kameň, epoxid, bronz, terakota, kameň. Niektoré boli iniciované objednávkou, no viac ich vzniklo z umelcovho podnetu. Najväčšie zastúpenie materiálov v kremnickom ateliéri má hlina.

„Za roky tvorby som hľadal nielen umelecké vyjadrenie, ale aj sochársky materiál. A hlina mi vyhovuje, hoci kameň je materiál, ktorý je mi bližší, a keď bola možnosť realizovať v kameni, využíval som ju. Kameň je vážny materiál, vhodným nositeľom akejkoľvek myšlienky.

Do kameňa musím štylizovať, musím hľadať takú formu, ktorá nenaruší jeho celistvosť. Bernini sekal tak dokonale, že ani dnes ľudia nechápu, ako mohol vysekať úplné detaily tiel, záhyby odevov i kože.

Jeho tvorba je maximálne realistická. Dnes už kameň nevyužívam, sekať zo zdravotných dôvodov totiž nevládzem. Väčšinou realizujem veci do pálenej hliny a následne do bronzu. K bronzu som si našiel vzťah, lebo on priamo tlmočí moju prácu,“ hovorí sochár.

Tvrdý chlebík

Hovorí sa, že zo sochára odchádza s každým úderom do materiálu, z ktorého robí sochu, nejaká ťarcha, problém, ťažoba. On vraví, že u neho to neplatí. Pri svojej robote sa nezbavuje svojich osobných problémov a do svojich diel neprenáša žiadne komplexy.

Na začiatku je myšlienka, ktorú rozvíja a výtvarne pretlmočí do plastickej podoby. Pocity a emócie však do ateliérovej tvorby pretavuje. Bez nich sa socha vytvoriť nedá.

Pamätník Nenarodeným deťom v Nevoľnom, 2012, kameň, výška 2,5 metra. 9 fotografií v galérii Pamätník Nenarodeným deťom v Nevoľnom, 2012, kameň, výška 2,5 metra. Zdroj: Jaroslav Slašťan

V začiatkoch experimentoval a hľadal aj iné cesty – nefigurálne. Tie mu nevyhovovali ani nenapĺňali jeho predstavu výtvarného vyžitia. Netají sa tiež, že v mladosti nevedel hospodáriť s časom. Čím bol však starší, získaval k svojej profesii zodpovednejší prístup.

Pýtam sa, kto najviac ovplyvnil jeho výtvarný rukopis a so záujmom si prehliadam rôzne zobrazenia známych i menej známych motívov.

„Rukopis sa vytvára roky, niekedy desaťročia, nikdy to nie je uzavretý proces. Skôr by som hovoril o ovplyvnení myšlienkového sveta. Ten je u mňa výsledkom vysokoškolských štúdií a, pochopiteľne, profesora Kostku,“ odpovedá.

Aj v komornej tvorbe ostal verný jeho odkazu. Jedno z najnovších majstrových diel, ktoré ma zaujalo, má názov Vystúpenie z davu. Toto dielo má evokovať spoločenskú atmosféru. Symbolizuje prvých odvážlivcov, ktorí sa odtrhli od davu a idú proti prúdu. Nie s masou. Dielo nesie výtvarný odkaz autora, že masa nezaručuje správny smer.

Zaujíma ma, či môže byť pohľad a názor laika pre umelca určujúci. Dozvedám sa, že určujúci určite nie, no pri objednávkach ho výtvarník musí brať do úvahy. Pri komornej tvorbe je to už výlučne autorova záležitosť, ktorý tu nediskutuje s verejnou mienkou. Pretože to by už nebola jeho tvorba.

A tak verejnosť dielo buď príjme, alebo nie. A nakoniec, výtvarník sám hodnotiť svoje diela nemôže, to musia urobiť iní.

Monumentálna tvorba

Hoci v komornej tvorbe sa dá vychádzať z vlastného podnetu, monumenty sú vždy iniciované objednávkou. Samostatnou kapitolou Ormandíkovej tvorby sú diela určené do verejného priestoru.

Bronzová plastika Ľudovíta Štúra v Trenčíne, Pamätník sv. Cyrila a sv. Metoda v Kútoch, bronzová plastika biskupa Štefana Moyzesa v Žiari nad Hronom, Krížová cesta na banskobystrickej kalvárii, bronzová plastika Sediacej ženy pri dome smútku v Kremnici a Pamätník nenarodeným deťom v Nevoľnom, vypočítava majster niektoré z monumentov.

„Je obrovský rozdiel medzi komornou a monumentálnou tvorbou. Monumentálne stvárnenie si vyžaduje špeciálny prístup a iný typ myslenia. Monumentálny prejav má svoje špecifiká, ktoré musí sochár zohľadniť. Nemôže k tomu pristupovať ako ku komornej tvorbe. Dielo musí korešpondovať s architektúrou.“

Madona s dieťaťom a koledníci, terakota, výška 15 - 33 cm, 2016. 9 fotografií v galérii Madona s dieťaťom a koledníci, terakota, výška 15 - 33 cm, 2016. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Pedagóg

Dvanásť rokov bol pedagógom známej kremnickej umeleckej školy. Spomína, že v týchto rokoch mu chýbala možnosť systematicky pracovať a pociťoval nedostatok času na to, čo ho bavilo a napĺňalo.

„Keďže som už nechcel byť víkendovým sochárom, zo školstva som odišiel.“ Začal sa živiť vlastnou tvorbou.

V týchto rokoch realizoval mnohé pamätné tabule, venoval sa monumentálnej tvorbe i klasickým figurálnym dielam v interiéroch a exteriéroch. Po politickej zmene v Novembri nastali pre výtvarníkov nové časy.

„Pre mňa to bol úžasný rozlet. V slobode som našiel sám seba. Mohol som realizovať len to, čo som chcel a konečne sa rozbehnúť do iných dimenzií. Opustil som komerčnú tvorbu a začal sa venovať komornej. Tematicky som sa vrátil k pôvodným prameňom, ktoré neboli ideologicky závislé. Mohol som vystavovať a túto možnosť som aj využil. Pripravil som so synom Markom niekoľko výstav doma aj v zahraničí,“ spomína na roky po páde režimu.

So zmenou politického režimu prišla aj iná zmena. Opäť sa po desiatich rokoch postavil na ďalších 15 rokov za katedru. Jeho pedagogický návrat súvisel aj s nedostatkom odborných pedagógov.

Keďže bol na voľnej nohe, po naliehaní vedenia strednej umeleckopriemyselnej školy začal vyučovať odbor umeleckého odlievania kovov.

Biblické motívy

V komornej ateliérovej tvorbe siaha umelec mnohokrát aj po motívoch z kresťanskej tradície. Madona, Pieta, Krížová cesta, Boží hrob, Salome a rôzne iné biblické motívy.

Hovorí, že je to jeden zo spôsobov, ako je možné prostredníctvom biblickej témy zovšeobecniť niektoré myšlienky a pravdy. Aj po dvetisíc rokoch sú to stále platné hodnoty tlmočené literárnymi i výtvarnými motívmi.

Hľadá cestu, ako priblížiť ľuďom výtvarným umením svoj myšlienkový pochod a keďže väčšina ľudí pozná známe biblické príbehy, snaží sa svoju myšlienku presadiť práve touto cestou.

„Tvorba nie je len otázkou momentu, no námet sa môže ťahať aj niekoľko rokov, kým sochár príde na spôsob vyjadrenia, ktoré sa prekrýva s jeho predstavou. A treba povedať i to, že nie každý námet je vhodný na spracovanie. Aspoň čo sa týka plastického stvárnenia, aby bol výsledkom zrozumiteľný prejav, ktorý by pochopilo čo najviac ľudí,“ vysvetľuje.

Pamätník Štefana Moyzesa v Žiari nad Hronom, 1999, bronz, výška 3 metre. 9 fotografií v galérii Pamätník Štefana Moyzesa v Žiari nad Hronom, 1999, bronz, výška 3 metre. Zdroj: Jaroslav Slašťan

U každého sa dostavujú aj ťažké obdobia, keď sa nič nedarí a s ničím nie sme spokojní. Potom prichádzajú chvíle, keď má človek v sebe odrazu silu tvoriť.

Eufória sa u Milana Ormandíka dostavuje málokedy. Vraví, že ešte nenaplnil všetky svoje predsavzatia a viac ako pohľad na konkrétne jedno dielo ho napĺňa uspokojením jeho komplexné dielo.

„Nikdy nebudem úplne spokojný, cítim, že som nevyčerpal všetko, čo je možné vyčerpať. No žijem s pocitom, že som svoje posledné roky nepremárnil. Že som sa vedel sústrediť na systematickú prácu. Som rád, že aj napriek svojmu veku mám ešte nápady a môžem pokračovať v práci. Kým budem vládať a môcť, tak budem tvoriť.“


Akademický sochár Milan Ormandík žije a tvorí v Kremnici. Študoval figurálne sochárstvo na VŠMU v Bratislave u profesorov Fraňa Štefunka a Jozefa Kostku. Roky pôsobil ako pedagóg na strednej umeleckopriemyselnej škole, kde vychoval množstvo absolventov. Venuje sa monumentálnej a hlavne komornej tvorbe. Vystavoval samostatne, no aj so synom, doma a v zahraničí. Najnovšie trojgeneračne aj s vnukom.


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×