Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kvôli posväteniu Jakubianky kráčali Rusíni aj v tridsaťstupňových mrazoch

11.01.2018 (2/2018) K najstarším aj najväčším sviatkom Rusínov gréckokatolíckeho vierovyznania patrí Bohozjavenie, ktorým si v šiesty januárový deň pripomínajú krst Ježiša Krista v posvätnej rieke Jordán.
Kvôli posväteniu Jakubianky kráčali Rusíni aj v tridsaťstupňových mrazoch
4 fotografie v galérii
Vodu Jakubianky posvätil tromi sviecami farár Pavol Vaľko.
Autor fotografie: Peter Ličák

Popri klasických liturgických obradoch v Kostole sv. apoštolov Petra a Pavla si veriaci z dediny Jakubany, učupenej pod severnými svahmi Levočských vrchov, uctievajú tento deň aj svätením vody.

Tento starý cirkevný obrad a tradícia patria k dedine pod kopcom Kečera od nepamäti.

Jakubanci, ľudia priateľskí a zhovorčiví, aj ich farár Pavol Vaľko o odvekom zvyku, na ktorý sú veľmi hrdí, vravia po svojom. Ideme na Jordán vodu.

Veria v silu vody

Bez svätenia Jordán vody si život vonkoncom nevie predstaviť pán Štefan Bučko (71) ani jeho pohostinná, o dva roky mladšia manželka Elena.

Ich dom stojí na konci úzkej uličky, po ktorej sa na sviatok Bohozjavenia uberajú procesie zo sto rokov starého kostola k brehom Jakubianky, zregulovaného potoka vyvierajúceho hore pod Sihlou v Levočských vrchoch.

Obrad svätenia vody sa začína procesiou. 4 fotografie v galérii Obrad svätenia vody sa začína procesiou. Zdroj: Peter Ličák

„Na tento deň a tak trocha magický obrad sa teším každý rok. Blahojavlenie, ako vravíme my Rusíni, je pre nás výnimočný sviatok. Škoda, že teraz nás sklamalo počasie, v zasneženej krajine svätenie vody pripomína scény z peknej rozprávky.

V živej pamäti mám obrázky z detstva, keď sme na Jordán vodu, vtedy ešte divokú, nezregulovanú Jakubianku, kráčali za kňazom zmrznutí ako cencúle v tridsaťstupňovom mraze.

Aby si ľudia mohli nabrať do džbánkov, kanvíc, hrncov posvätenú vodu, najmocnejší gazdovia vysekali do ľadu na potoku veľký kríž. A týždeň pred aj týždeň po svätení vody nesmeli ženy na potoku prať ani pláchať, aby voda nestratila svoju zázračnú moc.

Aj dnes si vodu z Jakubianky nosíme domov, aby sme si na začiatku roka posvätili domy, lebo také zlí duchovia zďaleka obchádzajú, nerozvracajú dobré vzťahy v rodinách, medzi susedmi. Kto má dobytok, ten si posvätí aj maštaľ, aby sa statku vyhýbali choroby. S posvätenou vodou si však poumývame aj tváre, veríme, že nám to zachová zdravie i dobrý zrak.

Životy ľudí dnes ovládajú moderné technológie, počítače, mobily, internet, my sa radšej držíme starých obyčají, veríme, že posvätená voda z nášho potoka nás dokáže ochrániť pred zlými silami. Viete, s takou vierou sa nám žije akosi ľahšie,“ vyznal sa pre Život pán Bučko.

S párom maľovaných kanvíc prišla po vodu aj jeho manželka. Ako prezradila, Bohozjavenie je deň, keď sa všetky Jakubianky vyparádia, ani keby išli na módnu prehliadku.

„My staršie dávame prednosť tradícii, teda krátkym doma vyrobeným kožuštekom, hlavy si ozdobujeme tak, ako naše babky a prababky pestro zdobenými šatkami – šafolkami. Je to síce veľký cirkevný sviatok, no trocha ženského parádenia tejto starej obyčaji neuškodí...“

K odvekej tradícii sviatku Bohozjavenia patrí aj umývanie tváre vodou z posväteného potoka. 4 fotografie v galérii K odvekej tradícii sviatku Bohozjavenia patrí aj umývanie tváre vodou z posväteného potoka. Zdroj: Peter Ličák

Návrat do minulosti

Históriu vzniku a význam sviatku Bohozjavenia Pána pre gréckokatolíkov nám osvetlil generálny vikár Prešovskej archieparchie Ľubomír Petrík.

„Tento sviatok nás v čase vracia do času pred takmer dvetisíc rokmi, keď Ježiš Kristus vstúpil vo Svätej zemi do rieky Jordán, aby sa dal pokrstiť Jánovi Krstiteľovi. Vidíme v tom vlastne zostúpenie Ježiša k nám ľuďom, preto tento sviatok zaraďujeme v byzantskom obrade hneď za sviatok Paschy.

V gréckokatolíckej cirkvi Bohozjavenie slávime ako začiatok verejného účinkovania Ježiša Krista medzi ľuďmi. K tomuto významnému sviatku nerozlučne patrí aj veľké svätenie vody.

Kňazi pri tomto akte vzývajú Ducha Svätého, aby sa posvätená voda stala prameňom odpustenia, očistenia a nového života pre pokrstených. Tak ako tomu bolo v Jakubanoch, súčasťou svätenia vody je aj myrovanie, čiže pomazanie veriacich posväteným olejom.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×