Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za 30-ročný ocot z talianskej Modeny dávajú gurmáni astronomické sumy

10.01.2018 (1/2018) Parmezán, parmskú šunku aj balzamikový ocot jedia ľudia na celom svete, no vyrábajú ich iba na severe Talianska. Tradíciu benediktínskych mníchov spestrili aj výrobou cestovín.
Za 30-ročný ocot z talianskej Modeny dávajú gurmáni astronomické sumy
12 fotografií v galérii
Franca Barbieri učila kedysi angličtinu. Dnes je jej vášňou ocot.
Autor fotografie: Lucia Lukušová

Prívlastok tučná teda charakterizuje nielen nadváhu miestnych, ale aj pestrosť lokálnej kuchyne. S kilami navyše si Taliani ťažkú hlavu nerobia. Dávajú si záležať na tom, aby jedli poctivo pripravené dobroty. So smiechom hovoria, že sú obalení ťažko zarobenými peniazmi, ktoré utrácajú za dobré jedlo.

Limity na pasenie kráv

Ručičkou na váhe sa nezaoberá ani majster vo výrobe syra Paolo z obce Basilicanova neďaleko Parmy. Celých 365 dní v roku má nastavený budík na pol šiestu ráno.

Chýr o jeho syrárskom majstrovstve sa s ním ťahá už 25 rokov, a tak si na ranné vstávanie zvykol. Syráreň, do ktorej každý deň chodieva, je jednou z 350 v celom regióne.

„Spolupracujeme so siedmimi farmármi, ktorí mi ráno a večer dodávajú tisíce litrov čerstvo nadojeného kravského mlieka. Spolu s manželkou a kolegami z neho potom vyrábame skutočný parmezán, ktorého oficiálny názov je parmigiano reggiano,“ hovorí.

Práve tento región je domovom syra s chráneným označením pôvodu. Tak môže byť označený len syr, ktorý sa vyrába a spracováva okolo Parmy podľa prísnych výrobných štandardov. Navyše, kravy sa musia pásť len na lokálnych pastvinách a dokrmovať iba prírodnými krmivami. Granuly sú prísne zakázané.

Štyristotisícová Parma je zároveň hlavným mestom provincie Emilia-Romagna. 12 fotografií v galérii Štyristotisícová Parma je zároveň hlavným mestom provincie Emilia-Romagna. Zdroj: Lucia Lukušová

Teplota mlieka je dôležitá

Na výrobu jedného kilogramu syra farmári potrebujú 16 litrov mlieka. Jeden bochník si teda žiada asi 550 litrov bielej tekutiny.

„Mlieko v medených kotloch varíme dve hodiny. Vždy ide o mix ranného mlieka s večerným, v ktorom sa prirodzeným spôsobom oddelí smotana. Keď dosiahne správnu teplotu, pridáme doň srvátku a syridlo,“ približuje pracovný postup syrár, ktorému sekunduje manželka Paola.

Len čo odstavia plameň, granuly sa zrážajú do syrovej hmoty. Sledovanie teploty má na starosti Paolova pani. Okrem toho veľkou balónovou metličkou rozdrobuje zrazené mlieko na malé granuly.

Čím starší, tým výraznejší

Vybratie suroviny z kotla si následne žiada poriadne silných chlapov. Ešte predtým, ako syr na minimálne 12 mesiacov zatvoria do skladu na dozretie, ho na 20 dní namočia do slanej vody. Absorbuje tak čo najviac soli a tým sa výraznou chuťou odlišuje od svojich konkurentov.

Rovnica je jasná – čím dlhšie syr na polici leží, tým má výraznejšiu chuť. Nie je preto žiadnou raritou jesť aj 4 roky starý parmezán.

Po 12 mesiacoch prechádza každý bochník kontrolou. Špeciálnym kladivkom dostane pár úderov každý z nich a podľa zvuku vie syrár odhadnúť jeho kvalitu.

Ak kôrka popraská, prípadne sú vnútri diery, výrobok už nedostane meno parmigiano reggiano, ale mezzano. Vtedy putuje len na domáci trh.

V každom kúsku odborníci cítia niečo iné – od jogurtu cez maslo až po orechy a zdraviu prospešnú pleseň. Na oficiálnych degustáciách posudzujú tiež vzhľad a vôňu. Keď je všetko v poriadku, na kôrku vypália kód, podľa ktorého vedia identifikovať výrobňu.

Paola pozná v parmskom regióne takmer každý, kto má rád parmezán. 12 fotografií v galérii Paola pozná v parmskom regióne takmer každý, kto má rád parmezán. Zdroj: Lucia Lukušová

Veľa zodpovednosti, veľa peňazí

Syrársky majster absolvoval miestnu poľnohospodársku školu, výrobe syra ho však naučila až prax. Už ako 14-ročný sa motal v syrárni, aby pochytil čo najviac. Dá sa povedať, že tento proces sa od čias benediktínov nezmenil. Pokročila len technológia.

Prvé zmienky o parmezáne sú ešte z roku 1254. Práve mnísi, ktorí hľadali spôsob konzervovania mlieka, začali s jeho výrobou.

Konzumovali ho najmä počas ťažkej práce na poli s kravami, aby mali dostatok energie. Rozhodli sa pre veľké bochníky vážiace vyše 30 kíl a syrári sa toho držia dodnes.

Zodpovednosť týmto syrárskym profesionálom nezávidí nikto, rovnaký príjem by však chceli mať viacerí. Po dedine sa šepká, že Paolovi každý mesiac „pípne“ na účte výplata so sumou viac než 4 000 eur.

Kráľovský život prasiatok

Pätnásť kilometrov ďalej už život tunajším prasatám v obci Langhirano závidí nejeden dedinčan. K ich kráľovskému spôsobu života prispieva aj fakt, že v okolí je zákaz vybudovať akúkoľvek priemyselnú fabriku. Dôvod je prostý – aby zvieratá dýchali len čistý vzduch.

Okrem toho jedia iba obilniny a pijú mlieko, ktoré zostane z výroby syra. Kým čierne prasce skončia na mäsiarskom stole, musia mať minimálne 9 mesiacov a aspoň 140 kíl.

Aj výroba ďalšej talianskej špeciality súvisí s obdobím bez chladničiek, keď obyvatelia nevedeli, ako skladovať mäso. Začali ho teda sušiť.

Sušené bravčové stehná nevisia len v ostériách a tratóriách, veľké rodiny si ich kupujú aj domov. 12 fotografií v galérii Sušené bravčové stehná nevisia len v ostériách a tratóriách, veľké rodiny si ich kupujú aj domov. Zdroj: Lucia Lukušová

Mäsiarsky biznis už roky vedie Mariangela Conti so svojimi troma dcérami. Do práce chodieva do 550-metrovej nadmorskej výšky. Ide o miesto s ideálnymi podmienkami na vánok od mora, ktorý surové mäso mení na sušené.

„Výroba nie je žiadna veda, ak máme kvalitné mäso. Dôležitý je dôkladný proces nasolenia, ktorý sa opakuje raz ročne. Sušíme ho v miestnostiach s rozdielnou teplotou s tým, že v každej z nich sú veľké okná, aby vzduch prúdil zvonka dovnútra,“ objasňuje hlava podniku.

Natenko a rukami

Rodina Contiová vo svojej fabrike zamestnáva 16 chlapov. Aj vďaka nim je podnik schopný ročne vyprodukovať 60 000 bravčových sušených stehien v podobe parmskej šunky. Ide len o zlomok z celkového počtu 4 milióny, ktoré vyrobia v celej krajine.

Špeciálnym druhom je culatello. Ide o jemnejšie mäso z tučnejších prasiat, ktoré sa suší najdlhšie. Väčšina Talianov si na ňom pochutnáva pri štedrovečernom stole.

Kým pri výrobe klasickej parmskej šunky je potrebná morská soľ s malými kryštálikmi, salámy sa nezaobídu bez rozmarínu, fenikla, cesnaku, čierneho korenia a čili.

„Aby šunka lepšie chutila, musí byť narezaná natenko a je sa rukami, hoci aj v reštaurácii. Radi kombinujeme slanú chuť so sladkou. Najlepšia je s pár kvapkami balzamikového octu,“ vysvetľuje mäsiarka a kúsok dobroty si vkladá do úst.

Culatello zreje v prírodnom čreve. 12 fotografií v galérii Culatello zreje v prírodnom čreve. Zdroj: Lucia Lukušová

Tekutý poklad

Kedysi tinktúra, dnes gurmánska špecialita – reč je o octe vyrobenom z muštu bielej odrody hrozna Trebbiano, ktorá je typická pre oblasť Modeny.

Rodina Barbieriovcov, ktorá ho varí od roku 1975, má vlastné vinice v dedinke Castelvetro. Výroba je celá veda.

„Receptúru som prevzala od mojej mamy Marisy. Vo svojich začiatkoch bola jednou z dvoch žien v celom okrese, ktoré vyrábali tento tekutý poklad. Mušt varím pri teplote 90 stupňov, kým sa z neho nestane sirup. Trvá to aj 12 hodín. Ešte predtým, ako ho dám do drevených sudov, riedim ho klasickým vínnym octom,“ približuje zákutia výroby bývalá učiteľka angličtiny Franca Barbieri.

Biznis má svoju základňu na poschodí rodinného domu. Práve tam sú ideálne podmienky na dozrievanie. V lete sa teploty šplhajú k vyše štyridsiatim stupňom a v zime zas klesajú k nule.

Tajomstvo odlievania

Výroba balzamikového octu sa podobá výrobe sherry. Vďaka teplotným výkyvom ocot pomaly kvasí a počas dozrievania sa jeho objem v sudoch zmenšuje. Stopäťdesiat sudov z gaštanového, čerešňového či dubového dreva nie je naplnených až po okraj.

„Najlepšie je, ak je ocot po uvarení aspoň rok uskladnený v sude z morušového dreva. Usadeniny, ktoré sa v ňom vytvoria, sú vzácne a ovplyvňujú jeho chuť. Raz ročne, obyčajne pred Vianocami, dochádza k prelievaniu časti zrejúceho octu z väčších sudov do menších.

Kyslú tekutinu v malých dávkach stáčame z najmenšieho suda a dopĺňame octom z druhého najmenšieho suda. Pokračujeme dovtedy, kým neodlejeme zo všetkých nádob,“ vraví rodáčka z Modeny.

Zároveň dodáva, že najväčším pokladom, ktorý na povale ukrýva, je 30-ročný ocot. Gurmáni sú za takýto skvost ochotní zaplatiť astronomické sumy.

Na zrenie balzamikového octu sú najlepšie sudy z čerešňového, gaštanového alebo dubového dreva. 12 fotografií v galérii Na zrenie balzamikového octu sú najlepšie sudy z čerešňového, gaštanového alebo dubového dreva. Zdroj: Lucia Lukušová

Básne o octe

Tradičným spôsobom vyrába balzamikový ocot v Modene 200 rodín. Čím je pochutina staršia, tým je hustejšia, sladšia a má intenzívnejšiu chuť aj po dreve, v ktorom zreje.

Tieto tri faktory sú dôležité pri degustáciách nápadne sa podobajúcich vínnym ochutnávkam. Odborníci najskôr ocot zhodnotia pohľadom, privoňajú k nemu a až potom okoštujú.

„Pre moju mamu to bola taká vášeň, že popri pravidelnom posielaní najlepších vzoriek na súťaže písala o octe dokonca básne. S mojimi štyrmi súrodencami sme sa jej pri práci motali okolo nôh najmä počas prelievania a doslova sme sa bili o každú kvapku. Chodili sme olizovať aj sudy, keď nebola doma,“ smeje sa Franca.

To isté dnes robia jej vnúčatá. Rodinná kuchárka hostí každú návštevu hnedou hustou tekutinou. Na predjedlo ponúka syr s balzamikom. Podáva ho i s rybou, rizotom, šalátom či morskými plodmi.

V lete ho dokonca dáva na jahody alebo zmrzlinu. Avšak stále iba po kvapkách. Veď deci 25 rokov starého balzamikového octu stojí 75 eur.


Talianske lahôdky

Keď sa povie Taliansko, jednou z prvých ľudských reakcií je zbiehanie slín v ústach. Nie náhodou patrí miestna gastronómia medzi najlepšie na svete. Napriek značným regionálnym rozdielom ju spájajú originalita, chuť a jednoduchosť, pričom základom sú kvalitné suroviny.

Okrem vyššie spomínaných lahôdok z rúk miestnych kulinárskych majstrov stoja za zmienku viac ako 400 druhov cestovín, samozrejme, pizza, na čele s originálnou neapolskou, ryby, ryža, čerstvé šaláty, ale aj sladkosti v podobe zmrzliny, tiramisu, z nápojov predovšetkým víno a káva.

Voľný priechod chuťovým pohárikom dávajú Taliani najmä počas obeda. Klasické poludňajšie menu je výdatné a aj časovo náročnejšie, skladá sa z niekoľkých chodov. Začína sa predkrmom (antipasto), nasleduje prvý chod (primo) v podobe polievky, cestovín alebo rizota, druhý chod (secondo) – mäsové alebo rybacie jedlo a na záver dezert (dolci), prípadne ovocie (frutta).


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×