Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Modrí ako šmolkovia, neschopnosť usmiať sa: niektoré ochorenia vyvolávajú údiv

10.01.2018 (1/2018) Byť chorý nie je nič príjemné ani veselé. Niektoré poruchy či ochorenia sú však naozaj neobvyklé a vyvolávajú údiv.
Modrí ako šmolkovia, neschopnosť usmiať sa: niektoré ochorenia vyvolávajú údiv
5 fotografií v galérii
Sydróm rybieho zápachu je veľmi obťažujúci pre okolie chorého.
Autor fotografie: Shutterstock

Genetická porucha s názvom methemoglobinémia spôsobila, že členovia rodiny Fugateovcov, ktorí žili v Apalačských horách, pôsobili mierne pridusene. Pre nadmerné vylučovanie krvného farbiva do krvi mala ich koža modrý nádych a vyzerali ako šmolkovia.

Členovia rodiny, ktorých ochorenie vedci popísali v 60. rokoch minulého storočia, však nemali výraznejšie ťažkosti a dožívali sa aj 80 rokov. Ochorenie sa v ich rodine vyskytovalo takmer dve storočia.

Podobne ako títo osadníci vyzeral už len Paul Karason (†62), ktorého prezývali aj Tatko Šmolko. Ten si však modrý vzhľad svojej kože zapríčinil dlhodobým užívaním koloidného striebra, ktoré ju navždy sfarbilo. Zomrel v roku 2013.

Kamenná tvár

Moebiov syndróm – to je celoživotná neschopnosť usmiať sa, chýbajúca mimika tváre. Ľudia postihnutí touto neurologickou poruchou nemôžu ani žmurkať, ani sa mračiť, preto pôsobia akoby mali kamenný výraz.

Majú tiež problémy s otáčaním očných buliev, a dokonca s prehĺtaním. Pri tomto vrodenom ochorení sú totiž porušené hlavové nervy, takže človek pôsobí trochu ako socha. Rozosmiať ich určite nie je jednoduché.

Vidieť hudbu aj vo farbách? U umelcov vraj časté. 5 fotografií v galérii Vidieť hudbu aj vo farbách? U umelcov vraj časté. Zdroj: Shutterstock

Dva vnemy v jednom

Zaujímavým zmyslovým postihnutím je synestézia. Niektorí ľudia totiž vnímajú zvuky farebne, prípadne môžu spolu so zvukmi vidieť obrazy. Nie je to zriedkavé, tento jav postihuje asi päť percent populácie a často sa vyskytuje u umelcov a hudobníkov.

Zrejme ide o špecifické poškodenie mozgu, ktoré však zároveň umožňuje týmto ľuďom vytvárať originálne diela.

Alenka v krajine zázrakov

Ľudia trpiaci touto poruchou vnímajú predmety skreslene – buď ich vidia väčšie alebo, naopak, zmenšené. Je to zvyčajne dočasná porucha spojená s migrénou, môžu ju však spôsobiť aj nádorové ochorenia či halucinogénne drogy.

Smrdíš ako ryba

Trimetylaminúria je známa pod názvom syndróm rybieho zápachu. Je to choroba, ktorá spôsobuje silný zápach po rybacine v dychu, pote a moči chorého. Chorobu spôsobuje neschopnosť tela rozkladať niektoré zložky potravy, je to metabolická porucha.

Na tento syndróm, žiaľ, neexistuje liečba. Ľudia ním trpiaci môžu iba zmierňovať zápach tak, že nekonzumujú niektoré potraviny a užívajú antibiotiká. Smrad je však zvyčajne taký silný, že ľudia postihnutí týmto ochorením sa vyhýbajú spoločnosti a pracujú obvykle len z domu.

Syndróm vlkolaka

Hypertrichóza je vzácna genetická porucha, ktorá spôsobuje nadmerný rast ochlpenia na celom tele aj na tvári. Preto sa označuje aj ako syndróm vlkolaka.

Vyskytovala sa už v dávnej minulosti, prvý „muž – vlkolak“ bol diagnostikovaný a popísaný už v roku 1556. Syndróm vlkolaka nepostihuje iba jednotlivcov, môže sa vyskytovať v celých rodinách.

Niekedy poruchu sprevádzajú ďalšie problémy – plochý nos, veľké uši, nadmerne veľké ústa s nadmerne mäsitými perami a ďasnami či robustná čeľusť, ktoré ešte umocňujú „zvierací výzor“ postihnutého človeka. Vedci zatiaľ nevedia, ako často sa hypertrichóza vyskytuje.

Bábätká sa často snažia konzumovať nejedlé veci. 5 fotografií v galérii Bábätká sa často snažia konzumovať nejedlé veci. Zdroj: Shutterstock

Veria, že sú mŕtvi

Cotardov syndróm sa často nazýva zombie syndróm alebo syndróm chodiacich mŕtvol. Ľudia, ktorí ním trpia, totiž veria, že zomreli alebo neexistujú. Iní majú pocit, že neexistuje niektorá časť ich tela, krv či niektorý orgán.

Stáva sa, že postihnutí týmto syndrómom môžu skutočne zomrieť od hladu a vyčerpania. Sú totiž presvedčení, že ako „mŕtvi“ nemusia jesť, piť ani odpočívať.

Iní si, naopak, myslia, že sú nesmrteľní a nemôžu zomrieť takým spôsobom, ako je napríklad skok z budovy alebo zrazenie autom. Žiaľ, mnohí to bez zaváhania vyskúšajú.

Cotardov syndróm teda vedie k veľmi nebezpečnému správaniu. Vedci nevedia, čo ho presne spôsobuje. Môže to byť poškodenie mozgu, vyskytuje sa aj ako sprievodný jav ťažkých depresií alebo schizofrénie.

Jedna ruka netlieska

Syndróm cudzej ruky – to je zvláštna duševná porucha, pri ktorej má človek pocit, že jeho ruku ovláda niekto iný. Ruka môže vykonávať všetky funkcie, nie je pohybovo obmedzená, postihnutý však verí, že on s ňou narábať nemôže.

Kúsok omietky?

Ľudia, ktorí majú chuť na špongiu, piesok, hlinu z kvetináčov, kriedu či cigaretové ohorky, trpia pica syndrómom. Termín pica pochádza z latinského názvu pre straku, pretože aj ona má neobvyklé stravovacie návyky a dokáže zjesť takmer čokoľvek.

Snaha konzumovať nejedlé veci je typická pre deti do troch rokov, ak to však robia dospelí ľudia, ide o psychickú poruchu spojenú s jedlom.

Spúšťačom môžu byť duševné problémy, zanedbávanie rodičovskej starostlivosti, zneužívanie, no neodolateľnú chuť na hlinu či omietku môže spôsobovať aj nedostatok minerálov, často v tehotenstve.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×