Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najlepší európsky učiteľ fyziky: V našom školstve nie sú vytvorené podmienky na kvalitnú výučbu

09.01.2018 (1/2018) Mučení poučkami, vzorcami a prísnym pedagógom sa mnohí z nás modlili za chvíľu, keď fyzika navždy zmizne z nášho života. Jozef Beňuška (58) dokazuje, že to tak vôbec nemusí byť.
Najlepší európsky učiteľ fyziky: V našom školstve nie sú vytvorené podmienky na kvalitnú výučbu
5 fotografií v galérii
Autor fotografie: Martin Mázor

Bolestne poznačený touto trpkou skúsenosťou zo školských lavíc som sa o to viac tešil na rozprávanie s aktuálnym držiteľom titulu najlepší európsky učiteľ fyziky za rok 2017.

Kým gymnazisti rozdelení do malých skupín merajú ohniskovú vzdialenosť zrkadla, Jozef Beňuška predvádza regál plný zaujímavých predmetov. Niektoré už majú roky, mnohé vyzerajú veľmi jednoducho, no svoj účel plnia na sto percent. Napríklad umelohmotná bandaska s brčkom, ktorú práve berie do ruky.

„Viete, ako vyrobiť mydlovú bublinu, ktorá vydrží niekoľko hodín bez prasknutia?“ odštartuje po celkom zbytočnej otázke malú lekciu experimentálnej fyziky.

Už po chvíli s potešením konštatujem, že ma tento kedysi nenávidený predmet konečne začína zaujímať.

Človek sa zrejme len ťažko stane dobrým fyzikom bez patričnej dávky zvedavosti a vynaliezavosti. Boli ste také dieťa?

Pokiaľ ma spomienky neklamú, tak áno. Mal som to šťastie, že sme bývali na dedine, kde sú na to vytvorené veľmi dobré podmienky. Zaujímali ma klasické pomôcky pre chlapské práce ako kladivo a klince, vyrábal som si všelijaké praky.

Rozmýšľanie o fyzike prišlo až po maturite na gymnáziu. Vyštudoval som ju na vtedajšej pedagogickej fakulte v Nitre spolu s aprobáciou základy techniky. Na gymnáziu v rodnom Partizánskom som popri fyzike začal učiť základy odbornej prípravy.

Po roku 1989 sa však pre mňa udiala nádherná vec – tento predmet zrušili a odvtedy sa až na niekoľkoročnú výnimku v podobe informatiky môžem venovať len a len fyzike. Toto by som doprial každému učiteľovi.

Od roku 2002 pôsobíte v Martine. Prečo ste si vybrali práve Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha?

Už dávnejšie som tam osobne poznal viacerých pedagógov vrátane Ivana Šaba. V čase môjho nástupu v roku 2002 za katedrou práve končil, keďže nás však spájala záľuba v experimentoch, založili sme pred jedenástimi rokmi Centrum popularizácie fyziky.

Praktické cvičenia v zmysle chytiť nejaký predmet do ruky, niečo odmerať a urobiť z toho záver sa na školách robili a dodnes robia len minimálne, školská reforma ich prakticky pochovala. V zákone sa pritom píše o potrebách aktívneho osvojovania si vedomostí a rozvoja zručností, čo vyznieva ako značný paradox.

Povedali sme si teda, že niečo také skúsime ponúknuť aj učiteľom z iných škôl, nech zoberú deti a prídu k nám na dve vyučovacie hodiny experimentovania. Najskôr chodili len z regiónu Turca, no postupne sa záber rozšíril po celom Slovensku, a dokonca až za hranice s Českou republikou.

Týždenne mám, podobne ako kolega, dve takéto návštevy, ročne ide približne o tritisíc detí. Niektoré školy sa pravidelne vracajú.

5 fotografií v galérii Zdroj: Archív J. B.

Cítiť z detí skôr to, že prišli do Martina na akúsi povinnú vyučovaciu jazdu alebo za zaujímavým zážitkom?

Už z fotografií vidno, že platí skôr to druhé. Väčšinou spájajú tento výlet so susedným Slovenským národným múzeom, Maticou či knižnicou a človeka zakaždým poteší ich reakcia, že fyzikálne experimenty ich bavili najviac. Zaujať ich, samozrejme, vôbec nie je jednoduché. Ak chcete robiť pokusy, treba sa na hodinu dobre pripraviť, mať adekvátne pomôcky, rozdeliť deti do menších skupín.

Ako to zvládate časovo?

Do minulého roka s pomocou medzier v rozvrhu, momentálne už mám vďaka podpore zo Žilinského samosprávneho kraja znížený úväzok z 22 na 18 hodín týždenne. Dnes už bývalého župana Juraja Blanára, ktorý bol na našom gymnáziu na návšteve v spoločnosti prezidenta Andreja Kisku, naša práca zaujala.

Mnohokrát je fyzika u žiakov či študentov vnímaná ako strašiak. Čím to je?

Vzťah k nej sa v nás formuje už od základnej školy. Viaceré štúdie hovoria, že kým na prvom stupni deti prírodné vedy ešte bavia, na druhom ich už baviť prestávajú. Vo vlastnom prieskume sa snažím zistiť, koľko hodín fyziky sa učí na zá­kladných školách neodborne – to znamená, že ju má v rozvrhu napríklad dejepisár.

S hrôzou pritom počúvam, že žiaci si počas hodiny čítajú z učebníc, prepisujú poznámky do zošitov alebo odpisujú z nejakých prezentácií. To je nezmysel, deti tým trpia. Na gymnázium prídu s tým, že sú z fyziky nešťastní.

My ich potom musíme „lámať“ a ukazovať, že predsa len existuje aj iná cesta. Druháci majú dokonca predmet fyzika v praxi, kde tvoria, vyrábajú hmlu, skúšajú, prečo mydlové bubliny praskajú a že ich dokážeme urobiť tak, aby nepraskli.

Hovoríte, že k vám chodia tisícky žiakov ročne z celého Slovenska. Nebolo by jednoduchšie a najmä efektívnejšie vychovať podobne zapálených pedagógov, ktorí by od vás prebrali štafetu a robili experimentálne vzdelávanie na svojich vlastných školách?

O to sa naše gymnázium snaží už päťdesiat rokov! Práve vtedy tu moji predchodcovia založili seminár fyziky dnes už nesúci meno jedného z autorov tejto myšlienky profesora Jána Vanoviča. Trvá tri dni, každých päť rokov ho organizujeme na inom mieste.

Keď sa pozriete na fotografiu z posledného stretnutia, takmer neuvidíte mladé tváre. Dôvod je veľmi jednoduchý. Ak by ste totiž chceli zrátať mladých absolventov fyziky na všetkých slovenských vysokých školách za jeden rok, vystačili by ste si možno s prstami dvoch rúk. Z tých, čo skončia, ide učiť jeden.

Takto to funguje už desať, pätnásť rokov, mladých učiteľov fyziky je akútny nedostatok. V Bratislave už vypukla kríza, zúfalo ich zháňajú, zaskakujú študenti vysokých škôl. A bude ešte horšie. Napríklad matematikárov je dosť, no fyzikári chýbajú.

Dôvody?

Tie som už načrtol – náročnosť prípravy, zadováženie si vhodných pomôcok, potreba skupinového delenia žiakov. Chýbajú vhodné laboratóriá, podmienky v našom školstve na kvalitnú výučbu nie sú vytvorené. Práve to mnohých odrádza.

5 fotografií v galérii Zdroj: Martin Mázor

Urobiť také zmeny, aby deti tento predmet naozaj bavil, bude zrejme beh na dlhú trať. Vidíte v tomto smere povestné svetielko na konci tunela?

Keď mi prednedávnom odovzdávali ocenenie pre Popularizátora vedy, počas príhovoru som o riešenie tohto problému pani ministerku školstva doslova prosil. Kedy a či vôbec sa však konečne niečo pohne, je otázne.

Kde všade sa dokáže uplatniť výborný fyzikár?

Všade, kde treba logické myslenie. Keď si pozriete ponuky na trhu práce, takýchto požiadaviek je veľa. Ekonomický alebo matematicko-fyzikálny odbor je naozaj v kurze, napríklad pre bankový sektor.

Viacero našich absolventov prešlo na kvalitné vysoké školy v Prahe či Brne, majú pred sebou veľmi sľubnú perspektívu. Problém je v tom, že na Slovensko sa už väčšina z nich nevráti, nehovoriac o tom, že by skončili v školstve. Lákajú ich do oblastí, kde zarobia oveľa viac.

A čo skupina menej nadaných, ktorí berú fyziku ako nutné zlo. Môže im byť v bežnom živote na niečo dobrá?

Rozhodne áno, veď je to veda o súvislostiach. Jedna vec je vedieť „zarecitovať“ Archimedov zákon, druhá pochopiť, že táto zákonitosť v sebe obsahuje nutnosť znalostí pojmov hydrostatický tlak, Pascalov zákon, skladanie síl a ďalšie.

Veľa ľudí vám dnes povie, že načo sa učiť nejaké fyzikálne poučky, veď všetko je na webe. Súvislosti, o ktorých teraz hovorím, sa však vygoogliť nedajú. Fyzika je o skúmaní krok po kroku, aby sme sa k tým vedomostiam dostali. Núti nás rozmýšľať, čím je prospešná pre každého.

Ako vnímate s malým časovým odstupom cenu pre Najlepšieho európskeho učiteľa fyziky za rok 2017?

Pohladí to po duši, no čo je podstatné, podarilo sa nám zviditeľniť našu prácu. Neviem, či v rámci Európy, no na Slovensku určite. Dostať sa takto do povedomia verejnosti a zriaďovateľa je fajn, dúfam, že nová županka Erika Jurinová nadviaže na našu spoluprácu.

Za seba si však nemyslím, že by som bol výnimočný. Poznám viacerých výborných fyzikárov, ktorí majú skvelé výsledky. Len sa do toho možno nevrhli tak bezhlavo ako ja s kolegom Šabom.

K vášmu medzinárodnému úspechu nepochybne prispelo aj množstvo odborných kníh a publikácií, ktoré ste vydali.

Je ich niekoľko. Posledná, ktorá vyšla pri príležitosti Vanovičových dní a rozdali sme ju aj učiteľom, sa volá Experiment je zážitok. Ako vidíte, bežne ich používame aj počas vyučovania. Môžeme, ak spĺňajú kritériá. V praxi to funguje tak, že si školy vyberú, či chcú moje učebnice, alebo tie, ktoré vydáva ministerstvo školstva.

Kým za štátne platiť netreba, za mnou vydané áno a treba na to zháňať granty. Napriek tomu už slúžia deťom asi v dvadsiatich školách, čo ma veľmi teší. Zošity nepoužívame. Až na drobné poznámky si žiaci počas hodín nič nezapisujú, no o to viac cvičia. A ja som nesmierne rád, keď prídem na hodinu a nemám čo robiť (úsmev).

5 fotografií v galérii Zdroj: Archív J. B.

Nikto vám nikdy nenastavil mantinely, že potiaľto môžete učiť podľa vlastných predstáv a odtiaľto sa už treba riadiť všeobecne platnými osnovami?

V tomto smere som nemal žiadne pripomienky, nikto a nič ma neobmedzuje.

Nájde si zanietený fyzikár čas aj na iné záľuby?

V zime chodíme na lyžovačky, v lete na turistiku a bicykle. Pre manželku je to doslova vášeň, spája nás vzťah k prírode. Na druhej strane musím priznať, že práci sa občas musím venovať aj doma. Pripraviť na vyučovanie niečo zmysluplné vôbec nie je jednoduché, vyžaduje si to množstvo času.

Keď sme už pri rodinnej téme, ako v prípade vašich detí zafungovali gény? Predpokladám, že aj ony majú bunky na technické predmety.

Neviem, či je to celkom tak, napríklad najmladšia 15-ročná dcéra je mimoriadne talentovaná na jazyky. Takmer sa ich nemusí učiť, idú jej do hlavy doslova samy. Manželka pritom tiež učí fyziku a matematiku, ani jeden z nás na cudzie reči nie je. Po kom to zdedila, je pre nás tak trocha záhadou, pochopiteľne sa za to nehneváme. Ak jej takto pôjdu aj technické predmety, bude to platiť dvojnásobne.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×