Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mesto pod Zoborom žije kultúrou, mladými ľuďmi a facebookom

09.01.2018 (1/2018) „Nitra je najlepšá. To je také mesto, v kerom už každý s každým chodev, takže sa už pred sebu vóbec nehanbíme.“ Vitajte pod Zoborom.
Mesto pod Zoborom žije kultúrou, mladými ľuďmi a facebookom
11 fotografií v galérii
Autor fotografie: Marián Fabiš

Nie je vraj mnoho miest, ktoré by príroda obdarovala takým krásnym prostredím a výhodnou polohou ako Nitru. Traduje sa, že bola založená na siedmich pahorkoch – na Zobore, hradnom kopci, Kalvárii, Čermáni, Borine, na Vŕšku a Martinskom vrchu.

S jej menom sú spojené počiatky slovenských dejín, neodmysliteľne k nej patria Pribina, Svätopluk, sv. Cyril a sv. Metod i zmienka o prvom kresťanskom chráme na našom území a o zavedení prvého slovienskeho písma.

Dnes patrí Nitra medzi najmodernejšie mestá na Slovensku, a hoci existujú dôvody, pre ktoré by ste sa do nej možno nenasťahovali, stačí v nej prežiť pár dní a zamilujete si ju.

Dôvod? Sú to predovšetkým ľudia, bez ktorých by toto mesto nebolo tým, čím je – ich priateľskosť, otvorenosť a nadšenie pre všetko, čo by ich rodné mesto mohlo pozitívne zviditeľniť.

Nitra, to je v súčasnosti najmä mesto, ktoré patrí mladým. Dve významné univerzity, Univerzita Konštantína Filozofa a Slovenská poľnohospodárska univerzita, sú zárukou, že sa tu neustále niečo deje a ak mladí ľudia dostanú príležitosť, radi v meste zostávajú pracovať a žiť.

Napokon, Bratislava je len „hen“ za rohom. Nie nadarmo sa hovorí, že čo šikovné sa usadilo v hlavnom meste, prišlo z východu alebo z Nitry :).

K mestu neodmysliteľne patrí hrad, ktorý je sídlom Archeologického ústavu SAV a biskupa. Je tu futbal, hokej, výborné reštaurácie s dobrým jedlom a vínom, jednoducho všetko, čo v meste človek potrebuje, aby sa cítil spokojne.

11 fotografií v galérii Zdroj: Miro Miklas


Nitra

Počet obyvateľov: 79 472 obyvateľov, z toho 37 936 mužov a 41 536 žien.

Rozloha mesta: 100,48 km² (10 048 ha)

Miera nezamestnanosti: 4,06 %

 

Národnostné zloženie:

Slováci – 70 447 (89,27 %)

Maďari – 1 443 (1,83 %)

Ostatné – 1 696 (2,15 %)

Nezistená – 5 330 (6,75 %)

 

Náboženské zloženie

Vierovyznanie: rímskokatolícke 74,20 %, bez vyznania (ateisti) 17,20 %, evanjelické 2,80 %, nezistené 4,20 % (2001).


Od malička po anglicky

„Nitra patrí medzi najväčšie krajské mestá, a tak sme cítili potrebu založiť materskú škôlku aj s vyučovacím jazykom anglickým,“ stretli sme sa v priestoroch mestskej škôlky na Párovciach s viceprimátorom mesta a poslancom NR SR Martinom Nemkym.

„Chceli sme jednoducho rodičom priniesť niečo nové. Otvorili sme jednu triedu, no záujem rodičov je veľký, takže pripravujeme podobné triedy aj v iných mestských častiach. Ďalšiu triedu otvoríme v škôlke na Beethovenovej, samozrejme, zariadenie prejde aj menšou rekonštrukciou,“ prezradí plány viceprimátor, ktorý je sám otcom dvoch malých detí.

„Ako sa žije a pracuje v tomto meste? Nuž, ľudia vedia dosť kritizovať a my môžeme robiť len to, na čo máme peniaze. Sú však veci, ktoré sa dajú zrealizovať jednoducho, napríklad mojím cieľom je vytvoriť čo najviac bezplatných wifi zón v rámci mesta. V Nitre som vyrastal od malička, poznám ju dôverne, a tak by som bol rád, keby sa život v nej len zlepšoval.

11 fotografií v galérii Zdroj: Miro Miklas

Akútnym problémom v meste je parkovanie, riešenie vidím v zriadení parkovacích domov. Vedel by som si predstaviť jeden pri zimnom štadióne a, možno to vyznie futuristicky, aj podzemný parkovací dom niekde na námestí pri divadle. Tak by sme možno opäť ľudí dostali na pešiu zónu, pretože práve nedostatok parkovacích miest je dôvodom, prečo naše centrum zíva prázdnotou.

To, mimochodom, treba konečne opäť oživiť, dotiahnuť doň umelcov, hudobníkov, postaviť pódiá. Prvý krok sme už urobili, odpustili sme podnikateľom poplatky za terasy. Viem si však predstaviť aj iné spôsoby. Znížiť podnikateľom dane, a tak ich motivovať, aby oni sami prilákali do centra ľudí na rôzne podujatia či dobré jedlo.

Nitru tiež čaká výstavba dvoch nových športových hál a ja osobne som si dal predsavzatie otvoriť v tomto roku v Nitre Pod Borinou autokino. Mesto nech patrí mladej generácii.“

Hurá do Tralaškoly

Ak sa v Nitre spomenie vzdelávanie umením, vari každému napadne Tralaškola. Súkromná základná umelecká škola, ktorú v meste poznajú hádam všetci rodičia a ich deti.

„Vznikli sme v roku 2005, bolo to naplnenie mojich predstáv o tom, ako by sa malo učiť v umeleckom školstve. Sme mladšia sestra Tralalandu, prvej detskej prázdninovej republiky, ktorú založil môj manžel Laco s odborníkmi z oblasti pedagogiky, psychológie, umenia a športu.

Máme šťastie, obaja pracujeme v oblasti, ktorá nie je len práca, ale i naše hobby. Práca s deťmi je nesmierne inšpiratívna, sú to vlastne malí dospelí, ktorí sa od nás dospelých líšia len tým, že nemajú ešte dostatok skúseností,“ privítala nás v priestoroch školy jej zakladateľka a riaditeľka Alica Rétiová.

„Školu sme zriadili v centre mesta, aby sme mali blízko do galérie, divadla, aby sa deti neučili len v škole, ale aby sa naučili, kam budú chodiť, keď školu opustia. To je pre mňa veľmi podstatné. Hneď v prvý rok sme získali 450 žiakov, čo nám zabezpečilo prežitie a pomohlo nám rozvíjať sa.

Sme súkromná škola a nemáme žiadnu istotu, že tu budeme aj o rok, preto je dôležité, aby za nás hovorila práca a výsledky. Kvalitu a rozvoj si jednoducho musíme strážiť. My si deti vyberáme, a keď sme si vybrali dobre, keďže verím našim učiteľom, tak z dieťaťa, ktoré príde do prípravky, by mal byť absolvent. To je náš cieľ, hoci to nie je jednoduché.“

„Tralaškola je naplnenie mojich predstáv o tom, ako by sa malo učiť v umeleckom školstve,“ hovorí Alica Rétiová. 11 fotografií v galérii „Tralaškola je naplnenie mojich predstáv o tom, ako by sa malo učiť v umeleckom školstve,“ hovorí Alica Rétiová. Zdroj: Archív A. R.

Bez divadla to nejde

Už rok a pol šéfuje Divadlu Andreja Bagara v Nitre Jaro Dóczy, jeden zo synov legendárneho slovenského herca Jozefa Dóczyho. Nové divadlo stojí už 25 rokov a ponúka návštevníkom tie najkvalitnejšie predstavenia s populárnymi hercami, ktoré na Slovensku možno vidieť.

„Mojím cieľom je ,otvorené divadlo‘, teda divadlo otvorené myšlienkam, názorom. Snažíme sa ponúkať rôznorodý repertoár, pretože niekto má rád komédie, iný zasa drámy, aby si u nás vybral každý divák,“ hovorí Jaroslav Dóczy.

„Divák v Nitre je už do istej miery divadelne vzdelaný, preto sa snažíme pripraviť aj náročnejšie predstavenia, nielen jednoduché tituly. Od januára sme pripravili zaujímavý projekt smerom k stredoškolákom a vysokoškolákom, s divadlom sa vyberieme za nimi.

Čaká nás premiéra predstavenia Hoax, ide o takú ,eduhru‘, ktorú budeme hrať len na školách, premiéru chystáme na párovskom gymnáziu. Autorkou hry je mladá režisérka Silvia Vollmannová, ktorá pochádza z Nitry.

Inscenácia Hoax sa venuje téme konšpiračných teórií a mediálnej výchovy, je o tom, ako vznikajú ,hoaxy‘ a falošné správy na internete a ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj obrazom,“ prezradí riaditeľ.

O divadle sa však neoplatí dlho rozprávať, treba ho určite navštíviť.

„Chcel by som, aby si mladí mohli kupovať vstupenky prostredníctvom rôznych aplikácií, pretože, či chceme, alebo nie, technológie nás ovládajú,“ zasmeje sa. „Čakajú nás investície do techniky, divadlo treba zmodernizovať, predsa len už má svoje roky.“

Divadlo okrem predstavení pripravuje aj zaujímavé sprievodné podujatia a výstavy, výnimočnou bude tentoraz výstava starých fotografií Antona Šmotláka, ktorý život v divadle zachytával prostredníctvom objektívu v 60. rokoch minulého storočia. Je sa teda na čo tešiť.

11 fotografií v galérii Zdroj: Henrieta Ďurovová

Čo v sobotu večer? Do Frankie!

Veru, v sobotu večer sa v Nitre rozhodne nudiť nikdy nebudete. A ak náhodou áno, stačí vojsť do legendárneho rockového klubu Frankie Rock na Mostnej ulici. Miroslav Dunčič „Frankie“ ho prevádzkuje už od roku 2005 a je jeden z mála, ktorý zotrval.

Nie je to len taký obyčajný domáci klub, majiteľ je totiž známy fanúšik kvalitnej rockovej hudby, a tak sa do Nitry snaží dotiahnuť zvučné mená muzikantov, za ktorými sa oplatí pricestovať aj z iných miest.

„Hrali tu už také mená ako Ken Hensley (ex-Uriah Heep), Graham Oliver & Steve Dawson (ex-Saxon), Blaze Bayley (ex-Iron Maiden) či Mike Terrana (ex-Rage), ktorý je stále aktuálnym držiteľom Guinnessovho rekordu v dĺžke bubnovania na bicie,“ hovorí Frankie.

Samozrejme, odohrali si tu svoje aj domáci muzikanti od Fermaty, Petra Lipu, Mariána Greksu, Filipa Topola, Reného Lacka, ktorý v roku 1996 skončil ako najlepší Európan v jednom zo semifinálových kôl v súťaži v interpretácii skladieb Jimiho Hendrixa, vyhlasuje ju každý rok Hendrixova rodina v Severnej Karolíne.

Samozrejmosťou sú nitrianske kapely Horkýže Slíže, Alalya, U.K.N.D., Diturvit a Dr. Zetor. Vychytávkou tohto klubu sú revivalové kapely, ktoré patria medzi najkvalitnejšie na Slovensku či v susedných štátoch. A pokojne môžete mať viac ako päťdesiat, v tomto klube na veku vôbec nezáleží.

Nitra na facebooku

V roku 2014 založil na sociálnej sieti skupinu Klokočina – problémy obyvateľov (Klokočina – najväčšie nitrianske sídlisko, pozn. autora) a dnes pomáha všetkým, ktorí potrebujú pomoc a nevedia sa domôcť svojich práv. Paľo Obertáš sa dostal k úlohe občianskeho aktivistu náhodou.

11 fotografií v galérii Zdroj: Henrieta Ďurovová

„Ľudia mi začali posielať podnety na riešenie problémov na sídlisku v celom meste, pretože niektorí nevedeli meno ,svojho‘ poslanca.

Uvedomil som si, že asi niečo nie je v poriadku, keď mesto nevie zabezpečiť základné veci, ako sú včas odhrnuté chodníky od snehu, kvalitná údržba verejnej zelene, chodníky, kde nemáte problém prejsť s kočíkom alebo s invalidným vozíkom a hlavne zistenie, že bez verejnej kontroly sa dosť často šafári aj s financiami z mestského rozpočtu.

Každý jeden podnet, ktorý dostanem od občanov, sa snažím ako občiansky aktivista poslať na riešenie kompetentným osobám a sledujem jeho doriešenie.“

Svoju fanúšikovskú stránku na FB má aj najkrajšie nitrianske sídlisko Chrenová, ktorú založil Marián Fabiš.

„Nápad založiť skupinu Chrenová vznikol v čase, keď sa facebook na Slovensku začal masovo dostávať do popredia. V tom čase ešte na internete takmer neexistovali komunikačné kanály s demografickým zameraním, ktorými by ľudia vedeli viac-menej okamžite reagovať na vzniknutú situáciu.

Táto skupina združila už viac než 4 200 ľudí, čo je na počet obyvateľov tejto mestskej časti zaujímavé číslo. Pomáhame si riešiť drobné i väčšie problémy, komunikovať s poslancami. Mnoho ľudí na stránke uverejňuje fotografie Nitry v rôznych podobách, je sa na čo pozerať,“ hovorí Marián, ktorý sám rád fotografuje.

Ak by ste si Nitru chceli pozrieť aj vy, a možno v starých fotografiách, nahliadnite na stránku Klubu priateľov starej Nitry. Táto komunita združuje skoro 14 000 ľudí a známa je aj osobnými stretnutiami na rôznych spoločných akciách.

Mimochodom, práve história sídliska Chrenová dostala aj pútavú knižnú podobu. Jej autorom je regionálny historik profesor Imrich Točka, ktorý v týchto dňoch priniesol čitateľom ďalšiu novinku – Historky spod Nitrianskeho hradu.

11 fotografií v galérii Zdroj: Archív I. T.

Autor v nej pútavým spôsobom prerozprával 39 príbehov o niektorých dôležitých udalostiach, osobnostiach a pamätihodnostiach Nitry. Zoradené sú chronologicky od obdobia Veľkej Moravy až po posledné dekády 20. storočia. Každý príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Viac však neprezradíme, knihu si treba prečítať. A správny Nitrančan, nie Nitran(!) (to je saláma, pozn. autora), teda poriadny Trogár, tak aj urobí.

Keby ste steli dójsť do Nitry...

„... tak klunne móžete. Sa prejdeš po meste, bárkoho sa opýtáš, či ma nevidev a on ti poví, de ma nájdeš. Ale dávaj pozor, poránne si premysli batožinu, lebo jak už raz dójdeš do Nitry, tak tam už steš žiť naždycky,“ napísala asi pred štyrmi rokmi vtipný fejtónik o Nitre v originálnej „nitránčine“ Dáša Krištofovičová, známa slovenská scénografka.

Paradoxné je, že po pôsobení v rodnom meste kvôli pracovným výzvam odišla do Bratislavy (tento fenomén o šikovných „Blavákoch“, ktorí sú vlastne „Nitrančania“, sme už spomínali vyššie). Dášin fejtón sa stáva pomaly, ale isto kultovým, takže: „A vácej vám už ani nejdem vyprávať, lebo aj tak šeci veďá. Nitra je najlepšá!


 Anketa 

Marián Fabiš (37)

Prečo stále žijem v Nitre? Vo všeobecnosti rád cestujem, objavujem a fotím. No ako sa vraví – doma je doma.

Jana Hólová (39)

Som hrdá, že žijem v Nitre. Toto mesto mám rada, narodila som sa tu a vychovávam v ňom svoje deti. A myslím, že tu aj zostarnem a zostanem do konca života.

František Nozdrovický (36)

Nitra je moje rodné mesto, sme starí „Nitrančani“ a nemáme dôvod odchádzať. Je to mesto mladých, sú tu príležitosti, mám ho jednoducho rád.


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×