Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pri výstupe na najvyšší vrch Bosny a Hercegoviny nasledoval medvedie stopy

08.01.2018 Branislav Štefánik (47) si vzal do hlavy, že vylezie na všetky najvyššie body európskych krajín. Teší sa pri tom najmä na stretnutia s ľuďmi. Všetky.
Pri výstupe na najvyšší vrch Bosny a Hercegoviny nasledoval medvedie stopy
6 fotografií v galérii
Maglić, Bosna a Hercegovina.
Autor fotografie: Turistický album Branislava Štefánika

Je to cestovateľ, ktorý len tak neobsedí. Žiadny digitálny nomád, ako je dnes v móde, ale obchodník s čínskymi vysokozdvižnými vozíkmi, ktorý si šetrí dovolenku na výpravy. Okrem toho dokáže využiť všetky štátne sviatky, predĺžené aj nepredĺžené víkendy.

Vrcholy európskych krajín si vybral preto, lebo sú podľa neho relatívne ľahko dostupné.

„Mohol som sa zamerať aj na svetové vrcholy, no tie sú pre mňa viaceré nereálne. Horolezecké výstupy v mnohých častiach sveta by som asi finančne nezvládol,“ hovorí skromne.

„Aj hranice Európy som si musel striktne stanoviť. Napríklad najvyšším vrchom Veľkej Británie ako krajiny je Mount Paget 2 935 metrov nad morom v Južnej Georgii v Antarktíde. Je mimo geografickej hranice Európy a je dosť ťažko dostupný. Preto som ho vynechal.

Podobné je to s Dánskom, ktorého súčasťou je aj Grónsko. Alebo najvyšší vrch Holandska je Mount Scenery, čo je sopka s vrcholom vo výške 887 metrov nad morom. Je to súčasne najsevernejší ostrov v Karibskom mori. Holanďania sa ním chvália, no leží mimo geografických hraníc Európy.

Podobne komplikované je to so Španielskom. Bol som síce na Picu de Teide s výškou 3 718 nad morom na ostrove Tenerife, no Kanárske ostrovy sú súčasťou Afriky. Aby mi Španielsko zapasovalo do zbierky, musel som ísť ešte do Sierry Nevady na Mulhacén do výšky 3 478 nad morom.“

Gerlachovský štít, Slovensko. 6 fotografií v galérii Gerlachovský štít, Slovensko. Zdroj: Turistický album Branislava Štefánika

Nedajbože v Rusku!

Sporný je už samotný najvyšší vrchol Európy. Dôležitú úlohu pri tom hrá stanovenie hranice medzi Európou a Áziou. Tá je kdesi v okolí Kaukazu. Ani geografi sa nedokážu dohodnúť, kadiaľ presne vedie hranica.

Teórie umožňujú hlásať rôzne vyhýbavé odpovede ako spochybniť prvenstvo hory Elbrus s vrcholom v nadmorskej výške 5 633 metrov a posunúť ho Mont Blancu s vrcholom 4 807 metrov nad hladinou mora. Elbrus je totiž v Rusku. Nemusia mať všetko najväčšie.

Ak bude hranicou vytýčenie prírodnej hranice podľa tektonických dosiek, ktorých geologický zlom leží severne od Kaukazu, tak Mont Blanc je najvyšší vrchol. Lenže ak je Európa všetko na sever od hlavného hrebeňa Kaukazu na hranici Ruska, Gruzínska a Azerbajdžanu, tak vyhráva Elbrus.

Ak nie je Elbrus v Európe, tak najvyšším vrchom európskej časti Ruska je Narodnaja na Urale s nadmorskou výškou 1 895 metrov. „Výstup trvá tri dni a na budúci rok sa už naň teším.“

Vatikánske pahorky

Na to, aby sa dostal na najvyšší bod Svätej stolice, si musel zaplatiť vstupné do záhrad a potom v nestráženej chvíli opustiť skupinu a nie celkom seriózne vybehnúť na najvyšší bod.

„Colle Vaticano je síce najvyšší vo Vatikánskych záhradách, ale k tomuto rozlohou najmenšiemu štátu sveta patrí aj letné pápežské sídlo Castel Gandolfo a tam je na hrane krátera pri jazere Lago Albano miesto približne 600 metrov nad morom. Colle Vaticano je len desatina z neho.“

Dva v jednom

Najvyšším vrchom Talianska a Francúzska nie je ten istý vrchol. „Vrchol Mont Blancu nie je priamo na hranici, ale je na francúzskej strane. Hranica ide úbočím.

Najvyšší bod Talianska je hrana Mont Blancu. A ak ním má byť čistý vrchol, tak je to Mont Blanc de Courmayeur vo výške 4 748 metrov nad morom. Ani tu som zatiaľ nebol. Na Mont Blanc sa mi veľmi nechce. Mám rád tichšie a komornejšie miesta,“ vysvetľuje.

Balkánske srdcovky

Braňovou srdcovkou sú kopce na Balkáne. „Krásny je napríklad Golem Korab, najvyšší vrch Macedónska v nadmorskej výške 2 764 metrov. Cez jeho vrchol vedie hranica s Albánskom. Tento kopec bol celé desaťročia neprístupný, pretože na ňom bola prísne strážená hraničná oblasť.“

Velika Rudoka, Kosovo 6 fotografií v galérii Velika Rudoka, Kosovo Zdroj: Turistický album Branislava Štefánika

Najsmiešnejší bod

Rád maltézskych rytierov je na rozdiel od neuznaných krajín uznaným subjektom medzinárodného práva. Vo svete majú veľvyslanectvá a zastúpenia. Ich sídlom je Palác na ulici Condotti 68 v Ríme.

„Tam sa mi podarilo dostať do stredu nádvoria na veľký maltézsky kríž na dlažbe. Chodil som okolo paláca tri dni. Už som to chcel vzdať, keď som prišiel k dokorán otvorenej bráne.

Strážnik ma zastavil, že tam sa ísť nesmie. Prvé, čo mi napadlo, bolo strčiť mu fotoaparát do ruky a poprosiť ho, či by ma neodfotografoval uprostred nádvoria. Taký bol zo mňa prekvapený, že mi vyhovel.“

Lanovka sa neráta

Odhodlaný Braňo to bude mať ťažké v Turecku. Najvyšší vrch európskej časti krajiny je blízko hraníc s Bulharskom v pohorí Strandža planina. Mahya Dağı s výškou 1 031 metrov nad morom je vojenský priestor.

Vrcholom Maďarska je kopec Kékes 1 014 metrov nad morom. Je jedným z troch kopcov v našom štátnom znaku, ktoré tvoria vrcholy pohorí Tatier, Fatry a Matry.

Sněžka, najvyšší kopec Českej republiky (1 603 metrov nad morom), je „dobytný“ aj lanovkou. Braňo ho zvládol, samozrejme, pešo.

„Na takmer tritisíc metrov vysoký Zugspitze ide lanovka z Rakúska, lanovka z Nemecka aj vlak z nemeckej strany, hore sú hotel, reštaurácia a pošta. Tam musím ísť ešte raz, pretože som sa hore vyviezol lanovkou a pešo som išiel iba dolu...“

Zlomení na kopci

„Krásne spomienky mám na Litvu. Sedeli sme v Bánovciach v krčme a hovorili sme si, ako dobre, že nám v tom čase na chvíľu Rusko zrušilo víza. Plánovali sme odcestovať do Kaliningradu a odtiaľ sa vrátiť cez Litvu a Bielorusko domov. Na najvyšší litovský pahorok Juozapiné takmer tristo metrov nad morom sme sa chystali vyliezť dvaja,“ spomína.

V dedinke pod kopcom si dali pivko. Zaujali pri tom partiu domácich vedľa pri stole. O chvíľu už sedeli spolu.

„Kamarát mal borovičku. Dal im ochutnať. Chlapi nechceli byť akože na hanbu, tak nám objednali fľašu ich pálenky. Oni desiati pili našu a my dvaja tú ich. Bol to nerovný stav. Popoludní sme sa rozhodli pokoriť tie tri kilometre do kopca.

Odišli sme z krčmy a kamarát sa mi stratil. Prišiel som na kopec, rozložil som si karimatku a musel som si pospať. Kolega sa na kopec ani nedostal. Zaspal už cestou hore. Dokonca sa stihol povyzliekať.

Ležal v tráve a keď sa zobudil vyzlečený do pol pása a bez ruksaku, civelo na neho niekoľko domorodcov. Časom si spomenul, že predsa prišiel so mnou, a tak ma začal hľadať.“

Toľko zážitkov a smola. Litovci zistili, že pahorok Aukštojas je o dvadsať centimetrov vyšší ako dovtedy najvyšší Juozapiné päťsto metrov vedľa. Musel sa o pár rokov vrátiť.

Ani v Bosne a Hercegovine netrafil na prvý raz na Bosanski Maglić vo výške 2 386 metrov nad morom.

„Budem sa tiež musieť vrátiť. Pri výstupe na jar sme sa držali stôp v snehu. Až keď sme vyšli na iný vrchol, zistili sme, že sú medvedie a že sme mimo.“

Zla Kolata, Dobra Kolata (vľavo!), Čierna Hora. 6 fotografií v galérii Zla Kolata, Dobra Kolata (vľavo!), Čierna Hora. Zdroj: Turistický album Branislava Štefánika

Zlá dobrá Kolata

Najvyšším vrchom Rakúska je Großglockner (3 798 metrov nad morom), vrcholom Ukrajiny karpatská Hoverla vysoká 2 061 metrov.

„Bol to jeden z mojich prvých európskych vrcholov. V tom čase chodil autobus z Bratislavy až do Mukačeva. Sedelo v ňom vtedy štyridsať Ukrajincov a naša štvorčlenná výprava.“

„Medzi ťažko dostupné patrí aj vrchol Rumunska. Výstup na Vârful Moldoveanu (2 544 metrov) trvá aj tri dni. Severné doliny Fagaraša sú veľmi dlhé. Výstup na najvyšší vrch Čiernej Hory na hranici s Albánskom Zla Kolata (2 534 metrov) trvá jedenásť hodín.

Prokletije sú podľa mňa najkrajšie hory. V čase, keď som naň chcel vystúpiť, som nechal dvoch nevládnych kolegov z výpravy za mnou. Omylom som potom vyliezol na vrch vedľa, ktorý sa volá Dobra Kolata. Ale to bola zlá Kolata. Musím tam ísť znova.“

Zatiaľ posledný „výstup“

Zatiaľ posledný zdolal Braňo najvyšší vrch Moldavskej republiky Dealul Bălăneşti. Je to skôr pahorok ako naozajstný vrch. Leží v nadmorskej výške 430 metrov v centrálnej časti krajiny v moldavskej pahorkatine Kodry. Braňovi zostáva vyliezť už len na jedenásť vrcholov, aby mal zbierku kompletnú.

 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×