Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Maestro Tango: Carlos Gardel dal hudbe spodiny slová a priniesol ju medzi elitu

07.01.2018 (1/2018) Nazývali ho Carlitos, Kráľ tanga alebo El Mago – Kúzelník. Jeho meno – Carlos Gardel († 1935) – u nás ani veľmi nepoznáme, hoci jeho piesne prespievané inými slávnymi interpretmi počúvame často a ani o tom nevieme.
Maestro Tango: Carlos Gardel dal hudbe spodiny slová a priniesol ju medzi elitu
5 fotografií v galérii
Ženy ho zbožňovali, bol ich idolom, doslova z neho šaleli. On však záujem fanúšičiek vždy...
Autor fotografie: Northfoto

Napríklad španielsky spevák Julio Iglesias jednu zo svojich úspešných dlhohrajúcich platní zostavil z jeho piesní. A keď sa v známych televíznych tanečných súťažiach tancuje klasické tango, takmer vždy je jeho autorom Gardel.

S cigaretkou aj po smrti

Bol najvýznamnejšou postavou v histórii tanga a v Argentíne je dodnes legendárnou a uznávanou osobnosťou. Zomrel tragicky na vrchole svojej kariéry. Jeho popularita však pretrvala až do súčasnosti.

Ani dnes, 82 rokov od jeho smrti, na neho fanúšikovia nezabudli. Na náhrobnom pomníku má neustále odkazy a bronzová socha Kráľa tanga v nadživotnej veľkosti umiestnená pri náhrobku drží v ruke obľúbenú zapálenú cigaretu. Návštevníci sa starajú, aby nikdy nezhasla.

Kto bol Carlos Gardel?

Ťažko povedať, kde sa narodil. Vie sa, že to bolo 11. decembra 1890. Ale či vo francúzskom Toulouse, alebo v Uruguaji, v oblasti Tacuarembó, to je stále záhada.

Jedna verzia tvrdí, že bol Francúz a jeho vlastné meno bolo Charles Romuald Gardès. Ďalšia, že nechcel narukovať ako francúzsky vojak do I. svetovej vojny a potreboval zakamuflovať svoj európsky pôvod. Preto si za miesto narodenia zvolil zapadnuté uruguajské mestečko Valle Edén v Tacuarembó.

Tak či onak, obhorené doklady, ktoré sa našli po jeho smrti, mali v kolónke miesto narodenia uvedené malé mesto Valle Edén.

Gardel na otázku, akú má národnosť, najčastejšie odpovedal: „Narodil som sa v Buenos Aires v Argentíne vo veku dva a pol roka.“

Na náhrobnom pomníku má neustále odkazy a bronzová socha Kráľa tanga v nadživotnej veľkosti drží v ruke obľúbenú zapálenú cigaretu. Návštevníci sa starajú, aby nikdy nezhasla. 5 fotografií v galérii Na náhrobnom pomníku má neustále odkazy a bronzová socha Kráľa tanga v nadživotnej veľkosti drží v ruke obľúbenú zapálenú cigaretu. Návštevníci sa starajú, aby nikdy nezhasla. Zdroj: Reuters

Evidentne sa vyhýbal pravdivej odpovedi týkajúcej sa jeho narodenia. Zahmlieval tieto údaje možno aj preto, že sa narodil slobodnej matke Berte Gardèsovej, otec bol údajne neznámy.

Nebolo to však celkom tak, otec známy bol, len Gardel sa k nemu nehlásil. Podľa jeho biografie, ktorú napísal známy argentínsky spisovateľ Fernando Esteves, Gardelovým otcom bol strojný inžinier Paul Jean Lasserre.

S Gardelovou matkou sa zoznámil, keď predávala v klobučníckom obchode, ktorý patril Lasserrovým rodičom. O tehotenstve mladej predavačky sa dozvedel, no neoženil sa s ňou.

Krátko po Gardelovom narodení si zobral za manželku inú ženu a o výchovu nemanželského syna nejavil žiadny záujem. Vyhľadal ho, až keď bol Carlos uznávanou svetoznámou hviezdou. No ten sa s ním odmietol stretnúť.

Paul Jean Lasserre zomrel v roku 1921 na žltačku bez toho, aby sa osobne zoznámil so svojím synom.

Bitkár od Guevarovcov

Carlos Gardel mal 27 mesiacov, keď s ním matka pricestovala do Argentíny. Vyrastal v Buenos Aires, v centre mesta, vo štvrti Abasto.

Dnes je tam azda najväčšie obchodné centrum, no kedysi sa v tých miestach nachádzal veľký trh s ovocím a so zeleninou. Tu trávil svoje detstvo a práve tu stojí aj Gardelova socha, aby dennodenne pripomínala tohto charizmatického speváka.

Svoju spevácku kariéru začínal v baroch. Najprv s priateľom Franciscom Martinim, neskôr sa pridal k bratom Martinovi a Josému Razzanovcom. Poslucháčov zaujal, no ešte stále to nebolo ono. Na hviezdne chvíle si musel nejaký čas počkať.

Zatiaľ trávil večery vystupovaním v baroch. V jednom z nich, v bare Palais de Glace, bol údajne v roku 1915 počas barovej bitky postrelený. Jedni tvrdili, že ho guľka zasiahla do hrude, iní, že do nohy.

Pokiaľ ide o strelca, ani v tom nebolo jasno. Pôvodne sa rozšírila informácia, že ho zasiahol otec lekára a marxistického revolucionára Che Guevaru – architekt Ernesto Guevara Lynch.

Neskôr sa však verejnosť dozvedela, že oným strelcom vôbec nebol Che Guevarov otec, ale vraj známy bitkár z inej prominentnej rodiny Roberto Guevara.

Carlos Gardel 5 fotografií v galérii Carlos Gardel Zdroj: Getty Images

Váha klesala, popularita stúpala

Aby sa Carlos Gardel čo najviac priblížil k vysnívaným hviezdnym métam, pošpanielčil si francúzsky znejúce meno. Z Charlesa sa stal Carlos a z Gardèsa Gardel. A ešte čosi musel spraviť pre svoju kariéru – schudnúť.

Keď začínal vystupovať na verejnosti, pri výške 170 centimetrov vážil 120 kilogramov. Prísna diétna kúra, ktorú absolvoval, sa oplatila. Získal rozmery milovníka a jeho vzostupná kariéra mohla začať.

Znie to neuveriteľne, no nová hmotnosť mu naozaj priniesla nové možnosti. Začal vystupovať v drahých baroch a na významných súkromných večierkoch. Odtiaľ bol už len krok na koncertné pódiá.

Tie dobyl v roku 1917 piesňou Mi noche triste – Moja smutná noc. Z večera do rána sa stala latinskoamerickým hitom, predalo sa z nej vyše 10 000 nahrávok. A nielen to. Je ešte čímsi iným unikátna: je to prvé spievané tango – tango canción.

Dovtedy zneli melódie tanga najmä na predmestiach. Bola to však hudba bez slov, na ktorú tancovali ľudia z nižších vrstiev.

Gardel dal tangu inú dimenziu. Na väčšinu svojich piesní si hudbu skomponoval sám, no spravil ešte niečo – pridal k nim i slová. Jeho textárom sa stal novinár a neskôr dlhoročný spolupracovník Alfredo Le Pera. Spoločne vytvorili tangá, ktoré sa dnes zaraďujú ku klasike v tomto žánri.

Gardelov príjemne znejúci barytón a zvláštne, až vzrušujúce frázovanie spravili takmer z každej zo stoviek jeho piesní umelecký skvost.

Mali melancholické zafarbenie s prvkami šansónu a často dramatickú zápletku. Najmä vďaka tomu opustilo tango argentínske predmestia a rozletelo sa do sveta.

Doma však nebol ani Gardel prorokom. Najprv museli jeho piesne zahviezdiť na svetových pódiách, aby ich nakoniec prijala aj argentínska elita. Tá dlho nemohla prekonať averziu k vraj nízkemu pôvodu tanga a k jeho živočíšnej zmyselnosti.

Až keď Gardel zažiaril na pódiách vo Francúzsku či v Španielsku, až potom zaujalo aj vyššiu spoločnosť.

Po úspechu piesne Mi noche triste sa vydal na veľké koncertné turné. Začínal v Argentíne, pokračoval do Uruguaja, Čile, Brazílie, Portorika, Venezuely, Kolumbie.

Nevynechal ani Európu – vystupoval v Paríži či v Barcelone, potom ho jeho fanúšikovia privítali v New Yorku. Počas prvých troch mesiacov angažmánu v Paríži sa predalo viac než 70 000 jeho nahrávok.

Pre svoju kariéru musel schudnúť. Keď začínal vystupovať na verejnosti, pri výške 170 cm vážil 120 kg. 5 fotografií v galérii Pre svoju kariéru musel schudnúť. Keď začínal vystupovať na verejnosti, pri výške 170 cm vážil 120 kg. Zdroj: Getty Images

Idol žien či mužov?

Rastúca popularita ho priviedla aj k filmu. Pre spoločnosť Paramount Pictures hral vo viacerých sentimentálnych filmoch natočených v USA a vo Francúzsku. Nemali žiadnu umeleckú hodnotu ani dramatickú hĺbku, no aj tak sú výnimočnou ukážkou speváckeho talentu Carlosa Gardela a jeho na tie časy oslnivého zjavu.

Ten priam magicky priťahoval najmä ženské publikum. Ženy ho zbožňovali, bol ich idolom, doslova z neho šaleli. On však záujem fanúšičiek vždy prijímal s akousi rezervovanosťou.

Na verejnosti mu dlhý čas robila spoločnosť speváčka Isabel del Valle, novinármi prezývaná večná nevesta. Gardel ju brával do spoločnosti, dostávala od neho nákladné dary, kúpil jej dom.

To však bolo asi tak všetko. Pozlátka pre verejnosť, no žiadne naozajstné city. Až to Isabel nevydržala, ušla od Gardela a vydala sa za iného.

Tento jeho vlažný postoj k nežnému pohlaviu mal asi príčinu niekde inde. V súkromnom živote ho zrejme zaujímali viac muži. V tom čase to však pred verejnosťou a pri jeho popularite muselo zostať tabu.

Nesmrteľný a večne mladý

V roku 1935 odišiel Carlos Gardel na koncertnú šnúru do Kolumbie. Okrem hudobníkov ho sprevádzali textár, tajomník, priatelia, obchodní partneri.

Počas pristávacieho manévru na letiskovej dráhe v kolumbijskom Medellíne sa jeho lietadlo zrazilo s ďalším strojom. Maestro Tango, textár Le Pera, dvaja gitaristi i tajomník na mieste zahynuli. Ostatní z jeho tímu fatálnym zraneniam podľahli v nemocnici na druhý deň.

Otázne je, ako to bolo s tretím gitaristom Gardelovej hudobnej skupiny. Či naozaj zomrel niekoľko dní po nehode, alebo, ako tvrdili niektoré bulvárne plátky, žil až do roku 1951, no prišiel o zrak a cit v rukách.

Po správe o havárii lietadla zostal svet tanga v šoku. Mnohé Gardelove fanúšičky sa nevedeli zmieriť so smrťou svojho idolu a pokúsili sa o samovraždu. Žiaľ, viacerým sa podarila a speváka nasledovali do večnosti. Bolo ich vyše tridsať, o čom svedčia listy na rozlúčku, ktoré zanechali. Ťažko uveriteľné a pochopiteľné i dnes.

Rastúca popularita ho priviedla aj k filmu. 5 fotografií v galérii Rastúca popularita ho priviedla aj k filmu. Zdroj: Northfoto

Dva pohreby

Carlosa Gardela prvýkrát pochovali v Medellíne. Vykonávateľ jeho závetu však docielil navrátenie jeho ostatkov do Argentíny. Kráľ tanga sa vydal na poslednú dlhú púť. Z Kolumbie cez Panamský prieplav do Ameriky.

Po celej smutnej ceste ho oplakávali milióny fanúšikov a konali sa smútočné obrady. Tisíce sa s ním prišli rozlúčiť i do Montevidea, do domu jeho matky, kam priviezli jeho telo.

Druhýkrát Carlosa Gardela pochovali na cintoríne Chacarita v Buenos Aires. Svedkami jeho posledného „vystúpenia“ boli desaťtisíce Argentínčanov.

Na mieste večného odpočinku mu znela vlastná pieseň Silencio – Ticho. K jeho hrobu sa organizujú púte a v dome, v ktorom žil s matkou, otvorili v roku 2003 múzeum Carlosa Gardela.

Za svoj krátky život naspieval 770 piesní, z toho 514 táng. V Latinskej Amerike sa z neho stala legenda – nesmrteľná a večne mladá –, ktorú aj v súčasnosti udržujú v povedomí verejnosti jeho oddaní obdivovatelia.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×