Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Desať Gelničaniek zaháňa nudu country tancami, pozývajú ich na festivaly do sveta

06.01.2018 (1/2018) Aj na dôchodku treba žiť naplno, povedalo si pred piatimi rokmi desať Gelničaniek a odvtedy nerozlučne patria k ich životom country tance.
Desať Gelničaniek zaháňa nudu country tancami, pozývajú ich na festivaly do sveta
3 fotografie v galérii
Desať Gelničaniek, ktoré vyhnali zo svojich životov nudu.
Autor fotografie: Peter Ličák

Bývalé zdravotné sestry, učiteľky, ekonómky, robotníčky dala dohromady Betka Fričová (66), zdravotná sestra, ktorá ešte raz do týždňa chodieva vypomáhať do ambulancie kožného lekára.

Od mladosti v kútiku duše v dobrom závidela ľuďom, ktorí ovládali kroky a rôzne variácie country tancov.

„Môj otec mal trinástich súrodencov, väčšinu života prežili v ťažkých časoch a tie si zľahčovali aj country tancami. Tak sa vo mne asi ozvali gény a povedala som si, že by nebolo od veci nadeľovať sebe aj druhým radosť v podobe historických vidieckych tancov.

Sme veselá, dobre zohratá partia penzistiek, namiesto toho, aby sme sa nudili doma pri telenovelách, relaxujeme na parkete,“ povedala pre Život zakladateľka a šéfka tanečnej skupiny Kamélie.

Prišli z Európy

Country tance sa zrodili v 16. storočí na Britských ostrovoch. O storočie neskôr už boli obľúbené nielen v Anglicku, ale aj v Írsku, Škótsku, na starom kontinente im holdovali najmä Francúzi.

Mnoho ľudí sa nazdáva, že country tance sa zrodili kdesi na americkom divokom západe. Pravda je však taká, že tanečný country štýl priniesli na americký kontinent Európania. Vidiecke tance pomáhali osadníkom zo starého kontinentu zahnať clivotu a nostalgiu za domovom.

Helena Bödyová (vpravo) vymenila školu vo Švedlári za tanečný parket. 3 fotografie v galérii Helena Bödyová (vpravo) vymenila školu vo Švedlári za tanečný parket. Zdroj: Peter Ličák

Tanečné kroky európskych vidieckych tancov boli väčšinou zložité, tak si ich noví obyvatelia Severnej Ameriky čo najviac zjednodušovali.

Základné kroky, krokové variácie, hudbu aj komplikovanú etiketu sprevádzajúcu vidiecke tancovačky. V Novom svete na ňu rýchlo zabudli, country tance si premenili na jednoduchú ľudovú zábavu.

Európa znovuobjavila country tance v polovici minulého storočia, na Slovensku sa prvé lastovičky nesmelo objavili v 70. rokoch.

Asi najväčším propagátorom tohto tanečného štýlu bol profesor František Bonuš, vysokoškolský pedagóg a choreograf z Českých Budějovíc, ktorý počas svojich študijných ciest po juhovýchode USA nahliadol aj do tamojších country klubov.

V lete 1977, v čase tvrdej normalizácie, ktorá nepriala ničomu, čo zaváňalo Západom, zorganizoval jeho syn Jasan na Orlíku prvý country festival.

O šírenie country štýlu na Slovensku sa v novembri 1990 zaslúžili Petronella a Vlado Geržovci, ktorí v spolupráci s rádiom Elán zorganizovali v 33 mestách Guinnessov country bál s vyše 4 000 amatérskymi tanečníkmi.

Nenudia sa

Betka Fričová na to išla od začiatku s filipom. Vraví, že veľa toho o country tancoch nevedela, vlastne len to, že by boli dobré na spestrenie života. Lebo v Gelnici, na dolnom konci známej hladovej doliny, veľa možností na zahnanie nudy nie je.

Na pomoc si zavolala učiteľku tancov z gelnického Centra voľného času Máriu Kavuličovú, ktorá na ponuku mať na starosti choreografiu prikývla bez dlhého uvažovania. Riaditeľka centra voľného času Katarína Záhradníková zase ponúkla prvým gelnickým country tanečniciam priestory na skúšky.

„Čítala som teraz v novinách rozhovor so psychologičkou a psychoterapeutkou, ktorá upozorňuje na to, že na Slovensku sa veľmi veľa starších ľudí bojí samoty a chorôb. Náš ,babinec‘ sa pred takými depresívnymi myšlienkami bráni country tancami.

Poviem vám, nič lepšie ako tancovanie s Kaméliami sa mi po odchode na dôchodok nemohlo pritrafiť. Šestnásť rokov som učila rómske deti vo Švedlári, najradšej mali hodiny telesnej výchovy, na ktorých sa nenaháňali za loptou, ale učili sa rôzne tance. Bolo to zážitkové vyučovanie, ktoré je pre rómske deti ako stvorené.

K tancu mám veľmi blízko, navyše, niekoľko rokov som spievala v Karpatskom spolku. Trocha ma mrzí, že s nami netancujú chlapi. Na začiatku ich zopár bolo, no potom ušli, prestalo ich to baviť,“ zdôverila sa nám Helena Bödyová (65).

Už po dvoch, troch vetách je nad slnko jasnejšie, že Mária Kovaľská (70) by si na gelnickom námestí mohla otvoriť stánok s nedostatkovým tovarom – so životným optimizmom.

„Mám toho na pleciach neúrekom, sama sa starám o záhradku, donedávna o údržbu rodičovského domu, mám na starosti príbuzného po mozgovej príhode.

No po každej utorkovej skúške nových tanečných figúr a variácií, po každom vystúpení sa tak dobijem energiou, že by som zvládla aj trikrát toľko povinností,“ pochválila sa bývala zdravotná sestra z gelnickej pôrodnice.

Choreografiu tancov vymýšľa Mária Fejová. 3 fotografie v galérii Choreografiu tancov vymýšľa Mária Fejová. Zdroj: Peter Ličák

Kamélie zmenili chod života aj Márii Rychnavskej (65): „Kým som neobjavila čaro country tancov, môj život vypĺňali hlavne domáce práce, upratovanie, varenie, pranie.

Teraz sa kamarátkam chválim, že tanec zmenil nielen moje dni, ale aj môjho manžela. Lebo kým ja tancujem, on vysáva. Preto takého koníčka odporúčam všetkým vydatým ženám...“

Pozvanie do Macedónska

Po Márii Kavuličovej prevzala dirigentskú paličku choreografie pani Mária Fejová (65), ktorú poznajú Gelničania aj ako výbornú masérku.

„Každý týždeň skúšame zo dve, tri hodiny. Najnáročnejšie je nacvičiť skupinové kroky v pároch, tie musia sedieť na vlas, ľahšie je dostať do nôh jednoduchšie kroky v jednej línii. Keď sa však chystáme na nejaký country festival, skúšame veru aj každý deň, lebo nechceme v silnej konkurencii ostať v hanbe.

Pri ťažších variáciách si ich radšej rozkreslím, rozfázujem, lebo niektoré rýchle výmeny postov sú ozaj náročné. Na tento rok sme dostali pozvanie na country festival do Macedónska,“ povedala nám choreografka gelnických Kamélií.

Veľkým fanúšikom a obdivovateľom country tanečníc v červených kovbojských klobúkoch je aj primátor Gelnice Dušan Tomaško.

„Nedávno sa mi posťažovala skupina mladých Gelničanov, že sa v meste nudia. Tak som im poradil, nech zájdu za tou veselou partiou Gelničaniek, tie im ukážu, ako sa tu dá dobre zabaviť. Pred týmito dámami dávam za ich vitalitu a postoj k životu klobúk dolu,“ pochválil Kamélie prvý muž mesta s bohatou baníckou históriou.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×