Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Súťažia už 82 rokov: spevavé kanáriky musia predviesť predpísané prvky

06.01.2018 (1/2018) Zo všetkých chovateľských odborov má na Slovensku najdlhšiu tradíciu chov dutospevcov– spevavých kanárikov. Ich súťaže u nás bývajú každoročne nepretržite už neuveriteľných 82 rokov.
Súťažia už 82 rokov: spevavé kanáriky musia predviesť predpísané prvky
9 fotografií v galérii
Hodnotenie spevu posudzovateľmi trvá 30 minút.
Autor fotografie: Vladimír Kubík

Dodnes žijú na Kanárskych ostrovoch, kde je ich pôvodný domov. Z tohto súostrovia ich koncom 15. storočia dovážali do ďalších štátov Európy a stali sa tak prvými drobnými vtákmi, ktoré boli na území starého kontinentu domestikované.

Vďaka ich spevu, v našich končinách veľká zvláštnosť, sa cena kanárikov šplhala do astronomických výšok.

Niet divu, že ich spočiatku vlastnili len panovníci, šľachta a bohatí obchodníci. Zo Španielska sa neskôr tento krásny spevavec rozšíril do Francúzska, Anglicka, Talianska, Rakúska a Nemecka.

Divo žijúci kanárik má v pôvodnej domovine veľkosť asi 13 centimetrov, sfarbenie samčeka je zelenožlté, samičky sivohnedé. Z tohto pôvodného druhu boli vyšľachtené všetky farebné mutácie a druhy kanárikov.

S postupujúcou domestikáciou a snahou chovateľov sa začali objavovať rozličné šľachtiteľské odchýlky, ktoré by s najväčšou pravdepodobnosťou v prírode nemali šancu na prežitie.

Spev, farba, tvar, veľkosť

Šľachtenie kanárikov sa začalo uberať tromi hlavnými smermi. Jedna skupina chovateľov sa rozhodla šľachtiť predovšetkým spev. Napriek vyše päťstoročnej tradícii doposiaľ vyšľachtili len tri samostatné základné plemená.

Každé z nich má určené povinné prvky, ktoré musí ich spev obsahovať. Takto boli vyšľachtené hlavne celosvetovo rozšírené harzské kanáriky s hlbokým spevom, belgické bubláky Malinois s veľmi rozmanitým, vodovo podfarbeným spevom a španielske Timbrados so spevom ostrým a vysokým.

Dnes existuje viac ako sto farebných odtieňov kanárikov. 9 fotografií v galérii Dnes existuje viac ako sto farebných odtieňov kanárikov. Zdroj: Shutterstock

Vplyvom domestikácie sa však u kanárikov chovaných v zajatí objavilo miznutie buniek melanínu, čo malo za následok slabšie a bledšie sfarbenie jedincov.

Preto bolo v záujme druhej skupiny chovateľov nielen prinavrátenie sýtosti pôvodného sfarbenia, ale aj docielenie nových farebných mutácií. Najskôr pomocou špeciálnych krmív s obsahom prírodných farbív vyšľachtili červené kanáriky.

Tento experiment však nepriniesol očakávaný úspech, a tak sa vydali cestou genetického šľachtenia – krížili kanáriky s inými druhmi pinkovitých vtákov. Takéto spojenie s čížikom ohnivým dalo napríklad podklad na vznik oranžových a červených odtieňov kanárikov.

V súčasnosti je už známych niekoľko plemien farebných variantov: žltý intenzívny aj neintenzívny, červenoachátový, biely dominantný i bielo-čierny. Dnes je dostupných nepreberné množstvo farebných, na vzhľad krásnych kanárikov, u ktorých je však spev iba nepodstatným doplnkom.

Posledná skupina chovateľov upevňovala odchýlky v štruktúre peria a postáv – vyšľachtili kanáriky rôznych tvarov a veľkostí.

Už niekoľko storočí sú známe okrem farebných variantov aj takzvané postavové kanáriky, ktoré majú odlišný vzhľad a štruktúru operenia. Delia sa na päť skupín: kučeravé, postojové, vlastné postavové, chocholíkaté a kresbové kanáriky.

Ku kučeravým patrí niekoľko výrazne sa odlišujúcich plemien – francúzsky trubač, severoholandský kanárik, švajčiarsky kučeravý kanárik, padovánsky kučeravý kanárik a fiorino.

Postojové kanáriky majú charakteristický hrbatý postoj, podľa čoho dostali názov „hrbáče“. Patria sem štyri plemená: belgický, škótsky, mníchovský a japonský hrbáč.

Náročný chov

Kanáriky sa vo voľnej prírode dožívajú 10 rokov, v domácej opatere je to o päť, výnimočne o desať rokov viac. Párenie a hniezdenie sa u nich začína v prírode od marca a opakuje sa tri až štyri razy za sebou.

Samička zvyčajne znáša päť vajec, z ktorých sa po dvoch týždňoch začínajú liahnuť mláďatá. O ďalšie dva týždne sú mláďatá pripravené na vyletenie. Semenami, drobným hmyzom a ovocím ich striedavo kŕmia obaja rodičia.

V zajatí má však chov svoje špecifické pravidlá. Začiatkom jari umiestnia chovatelia jednotlivo samičky do chovných regálov, kde k nim postupne prikladajú samčeka.

Predseda ÚOK SK SZCH Vladimír Kubík - druhý sprava. 9 fotografií v galérii Predseda ÚOK SK SZCH Vladimír Kubík - druhý sprava. Zdroj: Vladimír Kubík

Po spárení ho odoberú a „doprajú“ ďalšej samičke. Nie z nedostatku samčekov, ale týmto spôsobom – prikladaním najlepších samčekov – sa dosiahne v chove najkvalitnejšie potomstvo.

Približne 10 dní po párení samička znesie prvé vajíčko, čo sa opakuje každý deň. Znášku tvorí štyri až šesť svetlomodrých škvrnitých vajíčok. Po znesení prvého a každého ďalšieho vajíčka toto chovateľ odoberie a do hniezda namiesto neho vloží podkladok.

Takto sa postupuje, až kým znáška nie je kompletná. Tá sa potom podloží v podvečer pod samičku a po 13,5 dni sa vyliahnu mláďatá, všetky naraz ráno.

Postupné liahnutie mláďat v prírode má za následok zašliapanie a úhyn mladších súrodencov. V chove sa dá týmto stratám vyhnúť už spomínaným postupným odoberaním vajec a podsunutím celej znášky po znesení posledného vajca.

Po dvanástich dňoch od vyliahnutia sú mláďatá operené, o ďalších päť dní sa snažia opustiť hniezdo. Už po štrnástich dňoch vie skúsený chovateľ s veľkou pravdepodobnosťou rozpoznať pohlavie mláďat.

Neskôr, v preletovacej klietke, sa už ide na istotu, pretože mladí samčekovia často pospevujú, zatiaľ čo samičky pokojne oddychujú. Niekedy však určenie pohlavia môže byť podľa názoru, že spieva len samček, zavádzajúce, pretože spievať dokážu i samičky. Ich spev je však iný a hlavne tichší.

Bez nástupcov

Vladimír Kubík (63) je predsedom martinskej základnej organizácie Slovenského zväzu chovateľov, predsedom oblastnej organizácie, ktorá združuje 9 základných organizácií v Turci a predsedom slovenskej Ústrednej odbornej komisie Slovenského zväzu chovateľov pre chov spevavých kanárikov.

Chovu týchto spevavcov sa venuje už 40 rokov. Prvé pokusy datuje na školské obdobie, po návrate zo základnej vojenskej služby sa chovu kanárikov začal venovať intenzívne.

Okrem kanárikov chová ešte 150 holubov dvoch súťažných plemien, hnedé krátkosrsté kozy, králiky, sliepky a inú hydinu.

„Keď som pred desaťročiami zakladal s Jozefom Petrášom martinskú organizáciu, záujem medzi verejnosťou o chovateľstvo bol veľký. Dnes je situácia úplne iná. Chovateľská základňa je prestarnutá.

Mrzí ma, že nemáme nástupcov, v dnešnej pretechnizovanej dobe nemajú deti záujem ani o šport, nieto ešte o chovateľstvo, ktoré sa robí pre radosť, vyžaduje si mnoho času a nie je ziskové,“ posťažuje sa.

Všetky súťažné kolekcie sú pred súťažou uložené v rovnakých podmienkach. 9 fotografií v galérii Všetky súťažné kolekcie sú pred súťažou uložené v rovnakých podmienkach. Zdroj: Vladimír Kubík

História súťaží

U nás sa súťaž v speve kanárikov na celoštátnej úrovni koná bez prerušenia každoročne (vrátane vojnových rokov) už od roku 1936.

Po rozdelení Československa sa chovatelia spevavých kanárikov z oboch republík zhodli, že by bola škoda túto tradíciu prerušiť, a tak majú od 1993 roku spoločnú súťaž. Nazvali ju Medzinárodná majstrovská súťaž Českej a Slovenskej republiky v speve kanárikov (MMS).

Sporadicky sa na nej zúčastňujú aj chovatelia z Poľska a Rakúska. Kvalifikujú sa na ňu chovatelia, ktorí na základnej či oblastnej súťaži získali aspoň 330 bodov.

V roku 2009 bola MMS v speve kanárikov zaregistrovaná v Českej knihe rekordov ako chovateľská súťaž s najdlhšou neprerušovanou tradíciou na území Česka a Slovenska. Zápisu do slovenskej knihy rekordov sa táto najstaršia súťaž v speve kanárikov dočkala v roku 2016.

Motiváciou pre súťažiacich je len uznanie chovateľskej obce a s tým spojená prestíž. Putovný pohár končí zväčša u našich západných susedov, no niekoľko majstrovských titulov si odniesli aj Slováci.

Jozefovi Petrášovi z martinskej organizácie sa ho podarilo vyhrať už dvakrát. Vladimír Kubík je niekoľkonásobným držiteľom slovenského majstrovského titulu. Hoci medzinárodný putovný pohár zatiaľ nezískal, v prvej desiatke sa umiestnil šesťkrát.

Je hrdý na „malého majstra“, čo je ocenenie udeľované tomu najlepšiemu kanárikovi spomedzi všetkých kolekcií, ktorých na MMS môže byť až šesťdesiat.

Spevavé kolekcie

Vladimír Kubík hovorí, že chov spevavých kanárikov sa nedá robiť pre biznis. Hoci cena za dobrého speváka šampióna sa môže vyšplhať na niekoľko sto eur, chovatelia s nimi neobchodujú.

Buď si ho nechajú v chove s nádejou na kvalitné potomstvo, alebo ho vymenia s iným chovateľom za iného kvalitného samčeka, ktorý poslúži na občerstvenie krvi. Niektorí odchovajú aj 250 samčekov.

Pred súťažou musia vybrať štyroch takých, ktorí k sebe spevom najviac pasujú. Dôležité je aj ich správne umiestnenie, najspodnejšia klietka je vyhradená najlepšiemu spevákovi, akémusi „rozospievavačovi“.

Príprava na súťaže je časovo náročná. Kanáriky v súťažiach spevu musia bezpodmienečne pochádzať z vlastného chovu chovateľa. Týmto kritériom sa kladú na chovateľov nároky, aby každoročne v jarných mesiacoch dokázali dochovať dostatok mladých kanárikov.

Po ukončení súťaže, ktorá prebieha v prísnej anonymite, robia chovatelia ukážky spevu pre verejnosť. Rady sa ich zúčastňujú hlavne deti. 9 fotografií v galérii Po ukončení súťaže, ktorá prebieha v prísnej anonymite, robia chovatelia ukážky spevu pre verejnosť. Rady sa ich zúčastňujú hlavne deti. Zdroj: Vladimír Kubík

Súťažné družstvo zložené zo štyroch kanárikov sa na súťažiach spevu nazýva kolekcia. Tá súťaží ako celok, pričom práve rozloženie spevákov má veľký vplyv na to, ako vyznie spev celej kolekcie a na akom mieste sa „družstvo“ umiestni.

Do družstiev sa kanáriky zoraďujú len 2 až 3 týždne pred súťažou. Počas nej sú umiestnené oddelene v klietkach zoradených vo vertikálnom rade tak, aby sa vtáky navzájom nevideli. Majú totiž prirodzený pud ohraničiť si svoj životný priestor.

Vždy, keď počujú spev samčeka vlastného druhu, pokúšajú sa konkurenta prespievať. Na súťaži spieva celá kolekcia spoločne pred štyrmi hodnotiteľmi tridsať minút.

Ich spev má byť čo najviac harmonický, pričom musí obsahovať predpísané prvky, ktorými sú dutý úsek, basový úsek, duté zvonky a píšťaly. Ak jeden z opísaných prvkov počas stanoveného času nezaznie, kolekcia nemá šancu na úspešné umiestnenie.

Posudzovatelia prideľujú body za kompletnosť i kvalitu zaspievaných úsekov. Všetky súťaže, od základných až po medzinárodné, sú prísne anonymné.

„Máloktorý chovateľský smer je porovnateľný náročnosťou. Uspejú v ňom len tí so športovým duchom a s chovateľským srdcom,“ hovorí Vladimír Kubík.

Nielen chov, ale aj samotná účasť na súťažiach sú časovo i finančne náročné. Chovatelia v pondelok prinesú na určené miesto svoju kolekciu, ktorá následne dostane čísla, pod ktorými bude súťažiť.

Kolekcie počúvajú štyria posudzovatelia tri dni a hodnotia ich spev. Každá z nich má 30 minút na to, aby sa predviedla. V sobotu je vyhodnotenie, po ktorom sa vystaví desať najúspešnejších kolekcií.

Tieto sa počúvajú a medzi chovateľmi prebiehajú diskusie, výmeny skúseností a odborných vedomostí. Všetky súťaže sa tak stávajú nielen záležitosťou prestíže víťazov, ale hlavne miestom stretnutia zapálených ľudí s rovnakým záujmom.


História harzského dutospevca

Medzi spevavé kanáriky patria kanáriky šľachtené na kultivovaný spev, ktorý jediný je predmetom posúdenia. Na postave a farbe týchto kanárikov nezáleží. Spevavce, medzi ktoré kanárik patrí, prejavujú v prírode modulovaným hlasom (spevom) určité vnútorné citové popudy. Sú to napríklad strach, varovanie, hrozba, značenie si teritória či vábenie samičky.

Harzský kanárik je najslávnejším opereným spevákom. Po tom, ako sa v 19. storočí centrom baníctva stalo nemecké pohorie Harz, presťahovali sa sem bývalí tirolskí baníci s rodinami i domácimi zvieratami, medzi ktoré patrili i kanáriky. Baníci v Harzi odštartovali systematický chov. Rýchlo si všimli, že čím krajšie a rozmanitejšie kanáriky spievajú a čím je ich žlté sfarbenie jasnejšie, tým ich možno predávať drahšie.

Zvlášť obľúbené boli pasáže spevu s hlbokým „o“ alebo „u“. Tak vznikol názov dutospevec. Harzský kanárik sa stal celosvetovo známym. Neskôr ho predávali aj do Ameriky. Ešte aj dnes si ľudia pod pojmom kanárik predstavia jasne žltého harzského kanárika.

Harzský kanárik 9 fotografií v galérii Harzský kanárik Zdroj: Shutterstock


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×