Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Spevák skupiny Mofokiller Miro Beka sa kvôli videoklipu postavil nahý pred študentov

05.01.2018 (1/2018) Štyri mesiace pózoval nahý, aby mohol dve sochy, ktoré takto vznikli, vlastnoručne zničiť. Spevák skupiny Mofokiller Miro Beka (29).
Spevák skupiny Mofokiller Miro Beka sa kvôli videoklipu postavil nahý pred študentov
4 fotografie v galérii
Zľava: Matúš Cíger (gitara), Miro Beka (spev, basgitara), Mario Marcinek (bicie), Miro...
Autor fotografie: Viktória Hrehová

Je fešák a už vôbec nie hanblivý. Na nudapláži je ako doma, vcelku komfortne sa bez šiat cíti aj v ateliéroch vysokej školy výtvarných umení.

„Asi pred rokom v zime ma kamarátka požiadala, či jej nepôjdem pózovať na akt. Povedal som dobre, skúsim, hoci som si vôbec nebol istý, či to zvládnem a ako sa pritom budem cítiť,“ vráti sa na začiatok príbehu.

Zhodil šaty a: „Po troch úvodných čudných minútach to bolo v poriadku,“ skonštatuje. Pomoc jednej študentke – budúcej výtvarníčke – sa začala rozširovať.

Nechcem sa mať v obývačke

„Postupne som začal dvíhať latku a pózovať pre čoraz viac ľudí. Po jednej babe ma naraz kreslili tri, neskôr som stál modelom pre úplne cudzích ľudí z kurzu kreslenia. Bolo ich desať, možno pätnásť a zistil som, že mi to nerobí žiaden problém. Tak som sa dostal do komunity maliarov a časom som spoznal aj sochárov.“

Keďže je zvedavý, hneď sa pýtal, čo s tými sochami, de facto študentskými dielami, za ktoré dostávajú hodnotenia od svojich profesorov, robia.

Dozvedel sa, že na tieto účely majú niekoľko stojanov, ktoré potrebujú pre ďalších študentov, a tak ich na konci roka umelecky deinštalujú, po slovensky – zničia.

Spevák so svojimi sochami v životnej veľkosti pred začiatkom nakrúcania videoklipu. 4 fotografie v galérii Spevák so svojimi sochami v životnej veľkosti pred začiatkom nakrúcania videoklipu. Zdroj: Peter Brenkus

„V tom momente mi napadlo, že je to ideálna príležitosť získať takúto sochu do nášho videoklipu a hneď som začal pracovať na tom, aby som sa tam dostal ako model ja, lebo som chcel, aby vyzerala ako ja.“

Sochy vznikli nakoniec dve, v životnej veľkosti. No a keď nastal čas ich zničenia šesťkilovým kladivom, nastúpil na pľac s Markom Balážom – kameramanom, režisérom a strihačom v jednej osobe, ktorého tento netradičný nápad nadchol.

Kým však k tomu došlo, Miro si užil svoje. Pózovať ako model pre umelca nie je jednoduché. Po prvé je nahý, po druhé sa nachádza dlho v jednej pozícii a po tretie to nejaký čas trvá.

„Keď som sa veľmi snažil, vydržal som v danej pozícii asi 40 minút. Musel som dýchať a sústrediť sa, aby som nedostal kŕč. Keďže toto bola dlhodobejšia práca, trvala štyri mesiace každý deň po štyri hodiny, vyriešili sme to tak, že po 15 minútach sme mali 5-minútovú pauzu. Po troch mesiacoch ma už aj chrbát začal trochu bolieť,“ priznáva.

A netají ani to, že spočiatku ruky mladých sochárov sledoval veľmi pozorne.

„V zrkadle sa veľmi neobzerám, naozaj netuším, ako vyzerám napríklad zozadu, ale čím viac sochy tvarovali, tým viac som sa spoznával, začal som sa na seba podobať.“

Keby veľmi chcel, mohol by si obe sochy nechať, respektíve dať urobiť formu a z nej odliatok, čo si žiada ďalší kus roboty a peňazí, hlavne však po tom netúžil.

„Netúžim mať vlastnú sochu v obývačke,“ smeje sa.

A tak ju radšej zničil v mene vyššieho princípu. Sám zložil aj napísal text k skladbe Zviera v túžbe a sochy do klipu k nej sa priam pýtali.

„Pesnička je o istom období môjho života, keď som sa hral s mnohými ženami. Našťastie som si uvedomil, že takto sa fungovať nedá a rozhodol som sa zmeniť. Je to naozaj veľmi osobná pesnička,“ dodá.

Vo videoklipe účinkuje aj herečka Sarah Arató. 4 fotografie v galérii Vo videoklipe účinkuje aj herečka Sarah Arató. Zdroj: Viktória Hrehová

Kladivo na scénu!

Vytvoriť sochu je ťažké, zničiť ju takisto. Speváka natreli čiernou farbou, ktorá sa mu dostala aj na ruky. A šesťkilové kladivo dá zabrať.

„Bolo to prekvapivo náročné. Ruky sa mi šmýkali a podchvíľou som sa bál, že mi vyletí z ruky a zabijem kameramana, čo sa, našťastie, nestalo,“ spomína Miro a dodáva, že na druhý deň mal z toho oháňania sa ním tzv. slušnú svalovicu.

Samotnú myšlienku klipu si môže každý vysvetliť po svojom, veď nejaký ten vzťah už každý z nás zažil. Samoničeniu speváka konkuruje žena, ktorá vytvorila sochu svojho ideálneho muža, čím získal klip ďalšiu rovinu. Ako si ju vyložíte, je len na vás.

„Účinkuje v ňom herečka Sarah Arató. Tá, s ktorou sme boli dohodnutí, to večer pred nakrúcaním vzdala. Sarah sme našli v hodine dvanástej. Námet ju veľmi oslovil a sama prišla s viacerými dobrými nápadmi. Vyzerá to naozaj dobre,“ uzatvára Miro.


Mofokiller, kapela tvrdšieho rockového razenia, vznikla pred desiatimi rokmi a prešla niekoľkými zmenami. Nahrala EP Love & Lies, vystupovala na letných festivaloch. Na jar 2007 vystúpila v relácii Metro na STV s kapelou Harmful, v ktorej pôsobil basgitarista Faith No More Billy Gould. V roku 2013 sa vrátila na scénu s trojskladbovým EP, vydanie ktorého sprevádzal klip k skladbe Slapjack, ktorá sa dostala do rotácie hudobnej TV Musiq1 a dvakrát vyhrala Demovicu.

V máji 2015 vydala kapela svoj debutový album Väzby. Hneď prvý singel Čierny dym nasadilo rádio Rocková republika do rotácie ako „pecku“ týždňa. V júni si Mofokiller pozvali ako hosťa na svoj bratislavský koncert legendárnu formáciu Faith No More. Francúzsky režisér a zvukár Luc de La Selle za nimi pricestoval na Slovensko a nakrútil s nimi dva live videoklipy.

Ešte v tom istom roku kapela absolvovala 12 koncertných turné po Slovensku, ktoré si na jar zopakovala so 14 koncertmi. Singel Démon noci sa ocitol v rotácii rádia Rocková republika. Skupina momentálne pripravuje materiál na svoj druhý album. Hotový videoklip k skladbe Zviera v túžbe bude zverejnený na sociálnych sieťach, Youtube kanáli kapely v nedeľu 28. januára.


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×