Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Extrémny paraglajdista: Počas búrky v Himalájach vo výške 4000 metrov som len dúfal, že sa štítom vyhnem

05.01.2018 (1/2018) Lietal v najvyšších pohoriach sveta, bivakoval v susedstve divých šeliem. Teraz si Juraj Koreň (25) spolu s Michalom Sabovčíkom zobrali na mušku nezdolané kopce všetkých kontinentov.
Extrémny paraglajdista: Počas búrky v Himalájach vo výške 4000 metrov som len dúfal, že sa štítom vyhnem
5 fotografií v galérii
Zillertalské Alpy, Rakúsko. Práve v Alpách sa organizuje najviac súťaží paraglajdistov.
Autor fotografie: Archív J. K.

Jeho prvý let sa uskutočnil ešte skôr, ako vedel čítať. „A to nie som dyslektik,“ otvára s úsmevom príbeh o svojej najväčšej životnej vášni.

Mal vtedy šesť rokov, s otcom a so starším bratom sa vybrali na kopec medzi Kopernicou a Lúčkami pri Kremnici.

„Otec vtedy kúpil starší padák a ten názov sedel doslova – padal k zemi ako taška. Nakoniec ho dali vyskúšať aj mne. Vedel som len, že musím mať ruky s riadiacimi šnúrami hore a pred pristátím zatiahnuť. Fungovalo to, doletel som rovno do hnojiska,“ spomína na prvé mäkké, hoci nie veľmi voňavé pristátie.

Stredoškolská puberta ho od paraglajdingu načas odviedla, v sedemnástich sa však opäť išiel spustiť z kopca.

„Keď ma zalial ten krásny adrenalín, bol to zlomový bod,“ dal vtedy zelenú profesionálnej kariére nielen extrémneho pretekára, ale aj inštruktora a tandemového pilota.

Nepriateľ chlad

Postupne pochodil Macedónsko, lietal v Alpách, Pyrenejach, na Kaukaze. Prvú mimoeurópsku exotiku zažil v januári 2014 v Keni počas testov padákov pre firmu, s ktorou vtedy spolupracoval.

„Bolo to náročné, lietali sme od rána do večera. Dole na vás pečie slnko, hore vo výške 4 000 metrov je okolo nuly, pod vami savana. Nejakým extra dobrodružstvom by som to nenazval. Kdekoľvek pristanete, môžete niekoho stopnúť, miestni na nás pozerali ako na veľkú atrakciu,“ spomína na pobyt vo východnej Afrike.

V paraglajdingu existuje viacero typov súťaží, väčšinou sa chodí do Álp.

„Lietam na vzdialenosť – buď na vopred vytýčenej trase, alebo vo forme preletov ,hocikde, hocikam‘ –, kde sa zratúva viacero preletov počas sezóny. Posledné tri roky sa venujem disciplíne hike and fly – niekoľkodňovým pretekom na stovky kilometrov, kde sú lety kombinované s pešími presunmi,“ dodáva študent Technickej univerzity vo Zvolene.

Juraj počas pretekov Xberg v Juhoarickej republike. 5 fotografií v galérii Juraj počas pretekov Xberg v Juhoarickej republike. Zdroj: Archív J. K.

Lietať v oblakoch je na jednej strane nádherná vec, pilot však musí aj niečo zniesť. Jeho najväčším nepriateľom je chlad.

„Každých sto metrov klesá teplota približne o jeden stupeň, takže aj v Afrike vo výške 4 000 metrov celkom slušne mrzne. K tomu treba pripočítať vietor, ktorý pocitovo odoberie niekedy aj desať stupňov. To vás ničí,“ priznáva pilot s prezývkou Ďurifuk, ktorý opisuje zážitky z paraglajdingu v internetovom denníku.

Najčistejšia sloboda

Medzi dobrodružstvá najvyššieho rangu patria bivakové prelety. Vtedy Juraj natlačí do batoha dvadsať kíl inštrumentov – stan, spací vak, solárny panel, varič, vodný filter – a stratí sa na niekoľko dní v horách.

„Doletím, rozbalím stan, prespím a zasa letím. Väčšinou sám, lebo stačí niekoľko metrový rozdiel, ,parťák‘ nepreletí cez sedlo a ja pristanem na druhej strane, desiatky kilometrov ďalej. Kým by sme sa stretli, stratili by sme veľmi veľa času,“ vysvetľuje.

Človek by si povedal, že napríklad v himalájskej divočine nestretne za celý čas živú dušu, ale opak je pravdou.

„Do výšky 4 000 metrov žijú ľudia úplne bežne. Pristanete niekde na ryžovom poli, oni dobehnú, pozývajú vás k sebe domov. Väčšinou zdvorilo odmietam, radšej vychutnám hviezdy nad hlavou v stane. Nie vždy sa to však oplatí,“ spomína na príhodu z minulého roka, keď spokojne driemal pri ohníčku a zrazu niekoľko metrov od seba začul strašidelný zvuk.

„Či to bola nejaká miestna mačkovitá šelma (gepard, tiger indický – pozn. red.), ako mi naznačovali miestni, netuším, no zarevalo to naozaj pekelne. Našťastie, potom zviera zmizlo.

V Afrike mu zasa robila spoločnosť svorka šakalov. Vybavený len vreckovým nožíčkom som naukladal na hromadu kamene, že po nich budem v najhoršom hádzať, pustil som si nahlas muziku, vykrikoval a robil sa veľkým. Nič sa však neudialo,“ opisuje noci s divou zverou.

Keď Juraja nič nevyrušuje, sú to vraj tie najkrajšie zážitky.

„Predstavte si, že kempujete niekde v Himalájach, pred vami osemtisícové vrcholy čnejúce až do nebies, vysoké a neprístupné. Vtedy sa mi tlačia do očí slzy, ťažko tie chvíle opísať.

Už len lietanie je sloboda v tom najčistejšom zmysle slova. Mám výbavu, stan, jedlo, nezaujíma ma čas. Idem, kam len chcem,“ opisuje romantické vzdušné zážitky.

Po cestách sa presúva zásadne stopom, vodičov ochotných zastaviť dobrodruhovi s batohom na chrbte je vraj vždy dosť.

Prelet nad Dračími horami v Juhoafrickej republike. 5 fotografií v galérii Prelet nad Dračími horami v Juhoafrickej republike. Zdroj: Archív J. K.

V himalájskej búrke

Víťaz niekoľkých slovenských súťaží má na svojom konte aj viaceré medzinárodné úspechy vrátane vzdialenostných rekordov. Minulý rok preletel v Himalájach 151 kilometrov, čo sa dovtedy nikomu inému nepodarilo.

„Každá oblasť zemegule má v tomto smere svoju vlastnú hranicu, koľko kilometrov sa dá uletieť. Napríklad v Brazílii dokážete doletieť päťsto kilometrov, v Alpách okolo tristo, v poveternostných podmienkach Himalájí možno len dvesto.

Pritom aj na tých 151 kilometrov platila dovtedy dogma – nedá sa. Keď však človek nepozná miestne pomery, nakreslí si na mape čiaru, odkiaľ kam poletí a bezhlavo sa do toho vrhne, dokáže posúvať méty,“ spomína Juraj na svoj historický zápis.

Mal však namále, keďže búrka ho zahnala medzi mraky do výšky 4 000 metrov. Videl len na dvadsať metrov pred seba, kedykoľvek mu hrozil náraz do horského masívu.

„Riadil som sa len podľa prístroja a dúfal, že sa štítom ukrytým v oblakoch vyhnem. Bolo to veľmi nebezpečné aj z toho dôvodu, že vás búrka dokáže vytiahnuť až do výšky 10 – 12 kilometrov. Buď tam zamrznete, trafí vás blesk, alebo sa udusíte,“ dodáva Juraj.

Asi jediným človekom, ktorý niečo také prežil, bola nemecká paraglajdistka Ewa Wisnierska, ktorú počas tréningu v Austrálii vyniesol vzdušný vír až do výšky 9 144 metrov. Ako zázrakom sa však dokázala vrátiť na zem a s početnými omrzlinami skončila v nemocnici.

Vylez a zleť

Pre bežného smrteľníka „uletený“ nápad, pre dvojicu dobrodruhov, naopak, veľká výzva v podobe posunutia hraníc ľudských možností do novej dimenzie.

V tomto čase už Juraj Koreň s horolezcom Michalom Sabovčíkom brázdia biele nekonečno na Antarktíde, kde odštartovali prvú etapu jedinečného projektu Seven Virgin Summits.

Postupne plánujú zdolať 7 panenských kopcov na 7 svetadieloch. Ku každému z nich sa prepravia ekologicky na palube plachetnice, vylezú na vrchol a dole sa spustia pomocou padáka.

„S Michalom sme sa stretli asi pred rokom na jednej prezentačnej akcii. On ako vynikajúci horolezec poškuľoval po lietaní, ja som chcel zase vyskúšať lezenie. Dali sme sa teda dokopy a začali sa učiť jeden od druhého,“ opisuje zrod zaujímavého kamarátstva.

K južnému polárnemu kruhu do oblasti Adelaidinho ostrova vyrazili deň po Vianociach, vrátiť by sa mali začiatkom februára nielen plní zážitkov, ale aj so zaujímavým filmovým materiálom.

Michal Sabovčík (vľavo) a Juraj Koreň. 5 fotografií v galérii Michal Sabovčík (vľavo) a Juraj Koreň. Zdroj: Archív J. K.

„Hoci Antarktídu spájame predovšetkým s vlastnými zážitkami, prostredníctvom filmu chceme ľuďom ukázať tú nádhernú divokú krajinu. Hore na kopcoch bude určite riadne fúkať, ale na 99 percent som si istý, že možno zletieť dole,“ tešil sa Juraj pred odchodom na ľadovú misiu v spoločnosti tučniakov, tuleňov a veľrýb.

Nová a mimoriadne atraktívna športová disciplína v štýle vylez a zleť má zelenú aj z toho pohľadu, že hmotnosť potrebného náradia išla za posledné roky rapídne dole.

„Horolezecká sedačka 150 gramov, cepín 250, padák necelé dve kilá. Keď ho zbalíte, vyzerá ako väčší peceň chleba. Ak na to máte, nič vám teda nebráni vychutnať dvojitý zážitok,“ prezentuje novú a mimoriadne atraktívnu športovú disciplínu.

Po návrate z Antarktídy pokračuje tandem Sabovčík – Koreň dobyvateľskými výjazdmi na ďalšie kontinenty.

S prestávkami na Slovensku sa postupne vyberú za panenskými kopcami do Grónska (v rámci Severnej Ameriky), na súostrovie Svalbard, Kaukaz, Ural alebo Novú Zem (Európa), do Himalájí (Ázia), Patagónie (Južná Amerika), na ostrov Madagaskar (Afrika) a na Nový Zéland v rámci Austrálie a Oceánie.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×