Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Oslavujeme štvrťstoročie: 25 vecí, ktoré robia Slovensko Slovenskom

04.01.2018 (1/2018) Vybrali sme 25 miest, obcí, regiónov, jedál, nápojov, ktoré sa spájajú s našou krajinou. Nielen historicky. Ale aj ľudsky.
Oslavujeme štvrťstoročie: 25 vecí, ktoré robia Slovensko Slovenskom
8 fotografií v galérii
Salaše
Autor fotografie: Marián Peiger, Nový Čas

1. Kúpele Piešťany a liečivé pramene

Vyše 200-ročná tradícia kúpeľníctva v Piešťanoch má svetový cveng, preto nesmú chýbať ani v našom zozname. V roku 2017 získali cenu na IMTJ Medical Travel Awards. Cenu udeľuje magazín The Medical Travel Journal, ktorý ocenil v kategórii Najlepšie liečebné termálne kúpele liečebný dom Irma.

No nielen Piešťany sú našou pýchou. Návštevníci z celého sveta si pravidelne užívajú slovenské liečivé pramene v Bardejove, Rajeckých Tepliciach, v Trenčianskych a Turčianskych Tepliciach, v Kováčovej a na ďalších miestach.

Najstaršia zmienka o kúpeľoch na našom území pochádza ešte z roku 1113, keď v liste kráľa Kolomana píšu o bojnických termách.

Sme krajina bohatá na minerálne pramene. V súčasnosti u nás evidujeme približne 1 782 zdrojov minerálnych vôd.

2. Spišský hrad

Na vápencovej skale v nadmorskej výške 634 metrov sa nad Spišom pýši jeden z najväčších hradných komplexov v strednej Európe – Spišský hrad. Rozlohu má vyše štyroch hektárov. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky blízkeho okolia zapísali do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

S výstavbou hradu sa začalo na začiatku 12. storočia, celý komplex však padol za obeť mohutnému požiaru v roku 1780. Až v roku 1970 sa začala rekonštrukcia zameraná na konzerváciu stavby. Dnes tam nájdete expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii.

3. Banská Štiavnica

O slovenských mestách sa dá písať samostatný článok. Každé z nich má svoje špecifiká, svoju tradíciu, históriu. Svoje čaro. No predsa len, Banská Štiavnica sa v niečom odlišuje. V roku 2017 oslávilo mesto 800 rokov prvej písomnej zmienky a v ostatných rokoch sa dostalo do pozornosti desaťtisícok Slovákov.

Akoby objavilo jeho krásno postavené na tradícii baníkov, na typickej banskej architektúre, na prepojení slovenského a nemeckého štýlu, na dokonalom súznení kresťanskej a židovskej histórie. A na malebnej prírode, ktorá Banskú Štiavnicu obklopuje.

Spišský hrad 8 fotografií v galérii Spišský hrad Zdroj: Peter Novotný, Nový Čas

4. Pieniny

Jeden z najkrajších pohľadov na Slovensko je z plte z Dunajca. Rieka, ktorá je hranicou medzi Slovenskom a Poľskom, sa prepletá pomedzi skalné steny, veže a vežičky. Pieniny patria tak nám, ako aj Poliakom.

Pohraničie má svoj typický a nezameniteľný folklór aj jazyk. Zmes slovenčiny s poľštinou – tak znie jazyk goralov. Silných a tvrdých mužov, ale aj žien. Život v tomto prostredí nie je ľahký, čo sa prejavuje aj na ich mentalite. No keď sa otvoria, návštevníka Pienin zahrnú nesmiernou dobrotou.

5. Jánošíkov kraj

Juraj Jánošík, legendárny zbojník, je postava, ktorá z Terchovej urobila jedno z kultúrnych centier Slovenska. A keď o niektorej z obcí poviete, že je rázovitá, o Terchovej a Terchovčanoch to platí dvakrát. A možno aj trikrát. Hrdí na svojho Juraja Jánošíka budú v roku 2018 organizovať už 56. ročník folklórneho festivalu Jánošíkove dni. Ale to nie je jediná kultúrna udalosť v Terchovej. Sú ich tam desiatky ročne. A k tomu krásna príroda, ktorá láka milovníkov turistiky, ale aj zimných športov.

6. Východná a Liptov

Pri našich potulkách po Slovensku by bol veľký hriech, keby sme obišli Liptov. V oblasti turizmu patrí k tomu najkrajšiemu, čo Slovensko môže ponúknuť domácim a zahraničným návštevníkom. Ako o sebe s hrdosťou tvrdia Liptáci, návštevníkom ponúkajú prírodné krásy, adrenalín, akvaparky, živý folklór a tradície.

Veď kto by nepoznal centrá ako Jasná, Demänovská dolina, obec Východná s jej legendárnym folklórnym festivalom, aj s tetou Palúškou, o ktorej sme pred pár mesiacmi písali v našom Živote. Liptov je krásna časť našej krajiny.

7. Detva a mŕtva sopka

Nie je ľahké vyberať regióny, ktoré v našom zozname spomenieme, pretože ich máme tak veľa a našich bodov je tak málo. No spomeňme Detvanov, ktorí žijú pod hrdo sa týčiacou Poľanou.

Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov, pod ňou dedina Detvou volaná, mať bujná vysokých synov: či tých šarvancov Detvy ozrutných Poľana na tých prsiach mohutných nenosí a nenadája?

Píše Andrej Sládkovič. A má absolútnu pravdu. Poľana, prastará sopka, ktorá dala naposledy o sebe vedieť pred asi 13 miliónmi rokov, je dominantou kraja veľkých chlapov a krásnych žien.

Banská Štiavnica 8 fotografií v galérii Banská Štiavnica Zdroj: Shutterstock

8. Vysoké Tatry

Naše najvyššie pohorie je aj našou najväčšou pýchou. Keď mnohí Slováci v zahraničí hovoria o svojej krajine, tak zvyknú opísať, medzi ktorými štátmi leží a hneď nato spomenú Tatry. Písať o jednotlivých vrchoch je hádam zbytočné. Skôr by sme upriamili pozornosť na horské chaty.

Ak ste milovníkmi turistiky a Vysoké Tatry ste už navštívili, tak dobre viete, o čom je reč. Bilíkova chata, Hrebienok, Sliezsky dom, Rainerka, Brnčalka, Zbojnička, Zamkovského chata...

Keď navštívite Vysoké Tatry, určite si nájdite minútku, aby ste nazreli aj do horských chát a ochutnali horúci čaj uvarený vo veľkom hrnci, ktorý vám nalejú klasickou naberačkou. Chaty majú svoju atmosféru. A tak ako patria Vysoké Tatry k Slovensku (a Poľsku), patria horské chaty k nim. Sú prepojené neviditeľnou pupočnou šnúrou a tvoria perfektný celok.

9. Slovenský raj

Čo by to bola za prechádzka Slovenskom, keby sme obišli Slovenský raj? Prírodná dominanta Spiša. Na jednom mieste nájdete krasové planiny, hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy s čarovnými vodopádmi, rozsiahly podzemný svet jaskýň a priepastí i bohato zastúpenú faunu a flóru.

V roku 2016 znovuotvorili po 40 rokoch roklinu Kyseľ a okamžite sa stala centrom záujmu turistov z celej Európy. No a aby toho náhodou nebolo málo, od jari je pripravený nový návštevný poriadok, ktorý ešte viac otvorí raj pre turistov. Pribudla ferrata Kyseľ, splav Hornádu a najnovšie cyklotrasy, skalolezenie a jazda na koňoch.

10. Bratislava a Košice

Tak ako do nášho zoznamu patrí hlavné mesto Bratislava, tak aj centrum východného Slovenska – Košice. Obe mestá majú svoje charakteristické historické centrá, ktoré sú veľkým lákadlom pre turistov z celého sveta. Okrem mestskej turistiky a ponuky kultúrno-spoločenských akcií dokážu ulahodiť aj tým, ktorí hľadajú prírodu a svoj čas radšej trávia prechádzkami po kopcoch, v lesoch, na vode a podobne.

11. Orava

Turista hľadajúci kus tradície slovenskej dediny v krásnom prostredí nesmie obísť Oravu. Kraj, kde rieka s rovnomenným názvom prechádza hornatou krajinou plnou malebných dedín. Múzeum oravskej dediny v Zuberci, historická lesná železnica v Oravskej Lesnej, železiareň Františkova Huta v Podbieli a, samozrejme, Oravský Podzámok so svojím hradom. A ak chcete spoznať Oravu naozaj atraktívne a nezabudnuteľne, hor sa na plte!

Vysoké Tatry 8 fotografií v galérii Vysoké Tatry Zdroj: Shutterstock

12. Tokaj a jeho vína

Vinohradnícka oblasť na hranici Slovenska a Maďarska má podobný kredit ako slovenské kúpeľníctvo. Oblasť s rozlohou 907 hektárov, v ktorej ležia katastre dedín Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Veľká Tŕňa a Viničky. To je presne to miesto, kde sa vyrába jeden z klenotov nášho vinohradníctva – tokajské víno. Víno sa na tomto území začalo pestovať ešte za čias Rimanov. A tradícia pretrvala dodnes.

13. Čičmany

Hádam niet našinca, ktorý by nepoznal čierne chalúpky krčiace sa v Strážovských vrchoch pomaľované bielymi ornamentmi. Viete, kto ich robil? Miestne ženy. Ony samy si domy takto zdobili. Keď muži odchádzali za prácou prakticky po celom území rakúsko-uhorskej monarchie, ženy, ktoré sa starali o príbytky, si začali domy maľovať bielym vápnom. Čierny podklad mal ochranný charakter a biele ornamenty vychádzali z čipky.

14. Salaše

Žijeme v období, keď ľudia z miest utekajú späť k prírode, k tradíciám. Toto pomáha rozvoju agroturistiky. No a keď sa povie agroturistika, tak jej synonymom musí byť slovenský salaš. Ak sa radi túlate po kopcoch na Liptove, Orave, v okolí Terchovej, ale aj na Horehroní a v ďalších častiach Slovenska, viete, aké je príjemné naraziť na salaš. Okrem pohľadu na pasúce sa ovečky sa vám môže stať aj to, že vás bača ponúkne čerstvou žinčicou či syrom. Alebo aj pohárikom čohosi iného.

15. Naša púšť na Záhorí

Viete o tom, že máme na Slovensku púšť? Teda legendárnej Sahare veľkosťou konkurovať nemôže, no je jej aspoň kúsok. Nájdete ju na Záhorí. V minulosti sa tam začínal vojenský výcvikový priestor, takže sa tam okrem vojakov dostal bežný smrteľník naozaj len veľmi ťažko. Dnes je tam vstup pre verejnosť voľný – no iba cez víkend a ak tam nie je vojenské cvičenie. Inak by ste si namiesto pieskových dún užili iný adrenalín.

16. Po stopách Rimanov

Rímske osídlenie sme už spomínali v prípade Tokaja. No pamiatky súvisiace s týmto obdobím možno nájsť na viacerých miestach Slovenska. Od Devína cez bratislavskú Dúbravku, ale aj Stupavu, cez Bratislavský hrad, Rusovce, Ižu pri Komárne... Rímske osídlenie patrí k dôležitým a významným obdobiam našej histórie a pamiatky z tohto obdobia len dokazujú veľkosť a vyspelosť Rímskej ríše v kontexte doby.

Kúpele Piešťany 8 fotografií v galérii Kúpele Piešťany Zdroj: Ivan Pastor

17. Vlkolínec

Jednou z historických a turistických dominánt, ktorá sa teší svetovému záujmu, je obec Vlkolínec s typickou architektúrou podhorských dedín. Zaujímavosťou je najmä fakt, že sa tradičná architektúra zachovala až do dneška v takej kvalite a bez výrazných zmien.

Najzaujímavejšími stavbami vo Vlkolínci sú dvojpodlažná zrubová zvonica z roku 1770, z vonkajšej strany obitá šindľom, či zrubová studňa z roku 1860 s hĺbkou 13 metrov. Dominantou je barokovo-klasicistický kamenný rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875.

18. Drevené kostoly

K slovenskej histórii patrí kresťanstvo. No a k nemu sakrálne stavby. V tomto prípade chceme upozorniť na drevené kostolíky. Od tých najstarších gotických, ktoré nájdete napríklad v Hervartove (okr. Bardejov) alebo v Tvrdošíne, cez evanjelické tzv. artikulárne kostoly vo Sv. Kríži, v Leštinách, Kežmarku či Hronseku. Nezabudnime na typické drevené gréckokatolícke (neskôr pravoslávne) kostolíky na východnom Slovensku.

19. Remeselné pivovary

Spomínali sme agroturistiku a akúsi zmenu v správaní sa ľudí smerom k tradíciám a remeselníctvu či poľnohospodárstvu. To bol zrejme najzásadnejší podnet na vznik malých pivovarov. Pivovarníctvo na Slovensku má svoju bohatú históriu a svoje tradičné značky. V ostatných rokoch sa k nim však pridali menšie, či dokonca kočovné pivovary, ktoré prinášajú iné druhy piva. No a samozrejmosťou sú ich vlastné pivárne či reštaurácie. Na Slovensku ich je vyše 60.

20. Malokarpatská vínna cesta

Tak ako sa chválime Tokajom, tak sú naši vinohradníci z Malých Karpát pyšní na svoj kraj. Medzi Trnavou a Bratislavou nájdete centrá Malokarpatskej vínnej cesty – najmä Pezinok, Modru a Svätý Jur, ktoré už v 17. storočí vďaka produkcii vína dostali štatút slobodných kráľovských miest. Ak máte radi víno, určite by ste si mali v novembri nájsť čas a v rámci Dňa otvorených pivníc ochutnať, čo vinári z tejto oblasti ponúkajú.

21. Bryndzové halušky a treska v majonéze

Áno, bezpochyby sú slovenským jedlom číslo jeden bryndzové halušky. O tom niet pochýb. No uznajme si sami, že tradičná treska v majonéze je jedlo, ktoré sa v slovenských domácnostiach už dávno udomácnilo. Nejde pritom len o produkt s týmto názvom, ktorý kupujeme v obchodných reťazcoch. V dedinách pri Dunaji, ale aj v mnohých rybárskych rodinách na Slovensku si túto chutnú delikatesu pripravujú zo sladkovodných rýb, ktoré ulovia v našich riekach, rybníkoch, jazerách.

Folklór 8 fotografií v galérii Folklór Zdroj: Monika Macháčková

22. Deravá krajina

Slovensko je ako ementál. Deravé. Reč je o jaskyniach. Koľko ich poznáte? Asi ako prvé nám prídu na um Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody či Demänovská ľadová jaskyňa, alebo Domica, či Gombasecká, Harmanecká, Driny...

Správa slovenských jaskýň sprístupňuje pre verejnosť 13, no celkovo je na Slovensku zaevidovaných vyše 7 100 jaskýň. Najviac ich je v Slovenskom krase, Nízkych Tatrách a Spišsko-gemerskom krase (Slovenský raj, Muránska planina), vo Veľkej Fatre, v Západných, vo Vysokých a v Belianskych Tatrách.

23. Slovenské moria

More v pravom slova zmysle nemáme, ale naše jazerá, priehrady – teda vodné plochy vo všeobecnosti – sú akousi náhradou. A po rokoch, keď Slováci dávali prednosť prímorskej dovolenke, sláva slovenských jazier opäť ožíva. Oravská priehrada, Liptovská Mara, Domaša, Zemplínska šírava, Slnečné jazerá, Duchonka, Kráľová, kráter vo Vyšných Ružbachoch a mnohé iné. Všade tam nachádzame útočisko pred horúcimi lúčmi slnka.

24. Folklór

Spomínali sme Terchovú, Východnú, Detvu. No každý slovenský región má svoj špecifický folklór. Dolina od doliny sa líši. Piesňami, tancami, muzikou, krojmi, remeslami, povesťami, rozprávkami, prísloviami, porekadlami, ale aj špecialitami pod zub či na pitie.

No a Slováci si svoj folklór, svoju tradíciu so sebou odnášali do zahraničia. Tak sa zachoval aj u maďarských, srbských či rumunských Slovákov. Slovenské folklórne súbory existujú v USA, Kanade, v Írsku... Folklór je odkazom na našu minulosť, uvedomením si toho, odkiaľ sme. A môžeme naň byť právom hrdí.

25. Ľudia

To, čo robí Slovensko Slovenskom, sme my. Všetci, ktorí tu žijeme. Ľudia viacerých vierovyznaní, kultúrnych tradícií, rôznych etník, národností a národov. Všetci dobrí aj tí menej dobrí ľudia. My sme najviac zodpovední za to, aká je naša krajina a akú ju zanecháme. Oslavujeme 25 rokov nášho štátu, v kontexte našej histórie však ide iba o zlomok. Aj preto by sme mali viac inklinovať k tomu, aby sme pomáhali formovať krajinu, kde sa bude dobre žiť aj o ďalšie štvrťstoročie. A ešte dlhšie.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×