Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dalajláma, Putin, Einstein: bulharská dedina je plná významných osobností

04.01.2018 (1/2018) Uprostred Bulharska majú dedinu plnú celebrít a významných osobností, ktoré pohli svetovými dejinami. Staro Železare ožilo ich portrétmi na múroch a fasádach domov.
Dalajláma, Putin, Einstein: bulharská dedina je plná významných osobností
14 fotografií v galérii
Verejné toalety strážia princezná Diana, otec myšlienky maľovanej dediny Vencislav...
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Aby tým velikánom nebolo smutno, majú spoločnosť miestnych ľudí. Väčšinou sú to majitelia pozemkov, ktorých hranicu zdobia tváre slávnych. Stačilo pár umelcov a Staro Železare sú galériou pod holým nebom.

Za všetko môže Vencislav Pirjankov. Narodil sa tu, študoval výtvarné umenie v Sofii. Ešte keď v krajine panoval komunistický vodca Todor Živkov, dostal sa na štúdiá do Poľska. Na univerzite sa zoznámil s maliarkou Katarzynou. Dnes majú v Poznani umeleckú školu.

V Starych Železaroch má Venci dom po starých rodičoch. Pirjankovovci ho premenili na centrum súčasného umenia, do ktorého prichádzajú každé leto s kopou ďalších umelcov.

Oboch zaujali miestni ľudkovia, ktorých najprv fotografovali. Po prvej výstave prišla inšpirácia ozdobiť im múry. Svetové osobnosti a miestni hrdinovia sú si na maľbách rovní.

Dnes žije v dedine Staro Železare sotva 500 domácich, väčšinou starších obyvateľov. Škola tu už dávno nefunguje, no na múroch už majú viac než dvesto malieb.

Jeho svätosť Dalajláma a comandante Fidel Castrou žívajú pohostinnosť domácich. 14 fotografií v galérii Jeho svätosť Dalajláma a comandante Fidel Castrou žívajú pohostinnosť domácich. Zdroj: Vladimír Kampf

  Chlapec so Stevom Jobsom. 14 fotografií v galérii Chlapec so Stevom Jobsom. Zdroj: Vladimír Kampf

Na čestnom mieste. Fidel Castro a Indira Gándhi navštívili miestny kravín aj osobne. Tunajší veľkochov nazvali Družstvo bulharsko-kubánskeho priateľstva. 14 fotografií v galérii Na čestnom mieste. Fidel Castro a Indira Gándhi navštívili miestny kravín aj osobne. Tunajší veľkochov nazvali Družstvo bulharsko-kubánskeho priateľstva. Zdroj: Vladimír Kampf

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×