Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ricco a Claudia zvíťazili za hranicami: V maďarskom X Factore sa starali o náš komfort

03.01.2018 (51/2017) Ricco (30) a Claudia (38) sa pokúšali doma preraziť šesť rokov, aby nakoniec vyhrali maďarský X Factor. Ako prví Slováci a prvá kapela/duo v histórii súťaže.
Ricco a Claudia zvíťazili za hranicami: V maďarskom X Factore sa starali o náš komfort
2 fotografie v galérii
Ricco a Claudia pár sekúnd po tom, čo sa stali víťazmi maďarského X Factoru.
Autor fotografie: RTL Klub

Naozaj fantastický úspech, s ktorým sa navyše u našich južných susedov nakladá úplne inak. Víťazi speváckych súťaží rozširujú domáci hudobný rybník, kým po tých našich sa väčšinou zľahne zem.

Dvojica nepokúšala šťastie po prvý raz. V nemeckej súťaži Super Talent neprerazili, v slovenskom X Factore skončili druhí za Petrom Bažíkom. Možno to, čo vtedy vnímali ako smolu, sa s odstupom času ukázalo ako výhoda.

Keby vyhrali u nás, v tejto šou by už súťažiť nemohli ani v inej krajine. Okrem toho, maďarská RTL ich veľmi chcela. Ponuku vytrvalo odmietali a takmer tak urobili znova. Nakoniec hlasovali.

Claudia a manažér Miro Čimo boli proti, Mirova žena Jana a Ricco tomu ešte chceli dať šancu. Z remízy vznikla dohoda. Vo februári prešli prvým sitom, v júni náročnými kastingami, v decembri vyhrali.

A hoci by sa mohlo zdať, že licencovaný formát súťaže musí byť v každej krajine rovnaký, tak vedzte, že nie je.

Čo myslíte, čím ste si, okrem spevu, získali sympatie maďarského publika?

Ricco: Asi tým, že sme sa na nič nehrali, boli sme bezprostrední – čo na srdci, to na jazyku. Divákom sa páčili naše krátke klipy. Nešli sme podľa scenára, toto urobíš a teraz sa usmeješ, ale ako sme to práve cítili, tak to vyšlo. Nikdy sme štábu nepovedali, toto tam nedajte. Naopak, keď nám aj niečo nevyšlo a bolo to srandovné, nechali sme to tak, nech diváci vidia, akí naozaj sme.

Miro: Ďalšia vec bola tá, že sme boli denne osem hodín v skúšobni, z toho sedem sami. Ostatní skúšať veľmi nechodili.

Na mňa si, Ricco, v našom X Factore, pôsobil dosť odmerane. To, že si milý chalan, som zistila až pri osobnom stretnutí. Poučil si sa?

Ricco: Ja som stále rovnaký. Skôr ide o to, že ja sa aj po dospievaní pesničky koncentrujem, ešte v nej chvíľu zostávam, doznieva vo mne, neviem z nej odísť. Preto by mi prišlo čudné, keby som sa silene usmieval len preto, aby som urobil lepší dojem. V Maďarsku som niekedy pôsobil až psychicky narušene :).

V preklade?

Ricco: Zo všetkého som si robil srandu, štábu aj divákom imponovalo, že ani vozík neberiem smrteľne vážne. Nikdy sme si, na rozdiel od ostatných súťažiacich, nekládli podmienky, z tejto strany nás berte, chceme takéto svetlo... Mali sme iba jednu praktickú požiadavku, aby tam nebolo veľa schodov, a táto pripomienka je v rámci môjho zdravotného stavu povinná.

Claudia: Mali sme ešte jednu podmienku. Pri podpise zmluvy s televíziou sme trvali na výnimke, chceli sme do nej zakomponovať Mira, ktorý bude všetko schvaľovať. Sedeli sme v RTL sedem alebo osem hodín, kým nám ju povolili. Nedali sme sa ľahko, ale to je naozaj všetko, na čom sme trvali.

Vy ste nechceli výnimku, aby vás v rámci kastingu vzali prednostne? Veď niekedy trvá aj 12 hodín, kým sa spevák dostane pred porotu. A to dá zabrať aj zdravému, ktorý sa môže prejsť, ľahnúť si...

Ricco: Nie, nikdy. Na Slovensku sme čakali takmer 24 hodín, v Maďarsku asi 16. Akurát som si vyložil nohy, teda Claudika mi pomohla, dal som si lieky proti bolesti a bojoval som ako každý iný.

Bol maďarský X Factor v niečom iný ako slovenský?

Claudia: Bolo tam sedem živých prenosov, u nás len tri. V Maďarsku sme absolvovali vari všetky lekárske vyšetrenia, aké existujú: kožné, očné, zubné, bielenie zubov, krv, psychológa, psychiatra, EKG, aby vedeli o zdravotnom stave každého súťažiaceho.

Mávali sme tzv. kreatívne hodiny, míting, kde sme boli my traja a produkcia, spoločne sme vyberali pesničky do ďalších kôl. Zaujímalo ich, ktorá sa nám páči a hodí.

Budú Ricco a Claudia reprezentovať Maďarsko na Eurovízii? 2 fotografie v galérii Budú Ricco a Claudia reprezentovať Maďarsko na Eurovízii? Zdroj: Michal Petrík

To sa u nás nerobí?

Miro: V našom X Factore sme to robili sami. Doma nám ani jesť nedali, ani vodu, kým Maďari nám platili tri mesiace hotel bez ohľadu na to, či sme tam boli, alebo nie, jedlo trikrát denne, obaja sme dostávali každý týždeň výplatu, mali svoju lektorku spevu, ktorá má, mimochodom, v súťaži druhýkrát po sebe víťaza a tak...

Ricco: Dá sa povedať, že mali iný prístup. V žiadnom prípade nechcem zhodiť to, čo sa dialo v našom X Factore, ale Maďari mali ľudskejší prístup a kládli väčší dôraz na to, aby mali súťažiaci čo najväčší komfort potrebný pre výkon na javisku.

A čo ste vyhrali?

Miro: Peniaze – 12 miliónov forintov, čo je asi 40 000 eur, 10 miliónov forintov na kariéru, zmluvu s televíziou RTL, zmluvu s hudobným vydavateľstvom a šancu zúčastniť sa národného kola Eurovízie. Z asi 300 pesničiek vyberú 30 a tá, ktorá vyhrá, bude reprezentovať Maďarsko v medzinárodnom finále.

Tá bude zrejme v maďarčine.

Ricco: Áno.

A viete po maďarsky?

Claudia: Po maďarsky viem zatiaľ len ja, Ricco dostal lektora na maďarčinu a angličtinu, no a Mirko je uvedený v maďarskej zmluve :).

Máte teraz pocit, že sa vaša kariéra konečne naštartovala? Budete maďarské hviezdy?

Ricco: Má to správny smer. Ja sa tomu nebránim, vždy som hovoril, že pôjdem tam, kde je práca. Tak ako v iných profesiách. Človek ide tam, kde ho vedia oceniť a cíti podporu. Náš trh je zaškatuľkovaný a veľmi ťažko medzi seba prijíma nových ľudí. My sme „nováci“ neboli, len u nás máš troch, štyroch interpretov a hercov, ktorí sú v kurze.

Miro: Maďari, naopak, víťazov speváckych súťaží veľmi podporujú, stávajú sa aktívnou súčasťou šoubiznisu, stále ich niekam pozývajú, koncertujú.

Claudia: Tam má víťaz šancu. Vyhráš a začínaš robiť. Na Slovensku je každý odkázaný sám na seba. V Maďarsku nemáš šancu robiť nič sám, lebo máš v zmluve, že ti musia vydať album.

Išlo to tak hladko počas celej súťaže? Neozývali sa hejteri, že prečo súťažia v maďarskom X Factore cudzinci – Slováci a ešte k tomu Rómovia?

Claudia: Veľmi ma potešilo, že sme mali 99 percent pozitívnych komentov. Najnegatívnejší bol ten, že už sme sa na nejakej súťaži predtým zúčastnili.

No a čo?

Claudia: Veď potom to aj dostal ako odpoveď od ostatných.

U nás by to bolo určite horšie...

Miro: Aj bolo. Ešte aj ten vozík závideli. Vraj, chodí sa ľutovať do televízie. Ako tam má prísť? Na motorke?

Claudia: Mirko čítal, dal si preložiť všetky komenty. Ani jeden nebol v podobnom duchu. Zamerali sa na to, ako sme spievali.

Ricco, ty si osem rokov po havárii, je šanca, že by sa s tým dalo niečo robiť?

Ricco: Všetko sa dá, keď si to môžeš zaplatiť. Bol som v situácii, keď som bol chorý, bez peňazí... Ľudia hovoria, že za peniaze si zdravie kúpiť nemôžeš. Môžeš. Možno nie na 100 percent, ale môžeš z neho vydolovať toľko, koľko ti organizmus dovolí. V mojom veku a stave tu je šanca byť sebestačný na 80 percent.

Žiaľ, dnes je tu zdravotníctvo také drahé, že chorý si musí ísť pomaly do bane zarobiť, aby si mohol dovoliť masáž alebo rehabilitáciu. To je môj názor, žijem v ňom osem rokov a nik mi ho nezoberie. Dá sa, všetko sa dá, len musíš chcieť a mať prostriedky na to, aby si si to mohol dovoliť.

Musel si sa po nehode učiť spievať inak, podobne ako Marika?

Neviem, ako sa učila Marika. Ja mám vyštudovaný operný spev, ťažil som z toho, čo som vedel.

Čiže ti to neprekáža?

Prekáža, samozrejme, spodné brucho mám ochrnuté, ale vychádzam z toho, koľko percent to dá, ale tým, že som študoval spev, vedel som si poradiť. Navyše, počas súťaže som mal v Maďarsku hodiny spevu, kde som sa tiež veľa naučil.

Sníva sa ti, že chodíš?

Vo svojich snoch vždy chodím.

Veľmi držím palce, aby sa premenili na realitu. S Claudiou ste si už vianočný darček vyspievali...

Claudia: ... ale táto výhra je hlavne pre Mirka za to, koľko do nás investoval, koľko nám pomáhal, koľko za nás bojoval, pretože nik v nás neveril tak, ako v nás veril on.

Prečo si im tak veril?

Miro: Mám uši. Neviem, či je zvyšok Slovenska hluchý, ale ani u nás, ani v Česku takí speváci nie sú.

Koľko rokov za nich bojuješ?

Miro: Päť rokov krútim hlavou a pýtam sa: Ľudia, vy to nepočujete, haló?

Súťaž je za vami, čo vás čaká a neminie v najbližších mesiacoch?

Claudia: Nahrali sme autorskú pesničku, s ktorou nás prihlásili do národného kola Eurovízie, pripravujeme autorský album...

Miro: ... a nie je vylúčené, že vydáme album aj z finálových kôl. Boli sme na odovzdávaní maďarských hudobných cien, kam nás pozvali, koncertovali sme s maďarskou speváčkou Gigi Radics. Vždy sa pozerám dva kroky dopredu a vyhrať v cudzej krajine X Factor je super, ale iba začiatok cesty, najmä v takej hudobne vyspelej krajine. Čaká nás ešte veľa roboty.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×