Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ľadová krása na Hrebienku: Na kópii slávneho barcelonského chrámu pracovala pätica sochárov

31.12.2017 (51/2017) Slovenský sochár Adam Bakoš a jeho priatelia rezbári postavili v predvianočnom čase už po piaty raz na Hrebienku pod Slavkovským štítom unikátnu tatranskú ľadovú baziliku.
Ľadová krása na Hrebienku: Na kópii slávneho barcelonského chrámu pracovala pätica sochárov
3 fotografie v galérii
Tatranskému ľadovému dómu dominuje téma rodiny.
Autor fotografie: Milan Országh

Ľadová nádhera je každý rok architektonicky a umelecky komponovaná na inú tému. Na tohtoročnú sezónu vybrali tému Pocta rodine ako príspevok umelcov k záchrane jedného z najdôležitejších pilierov existencie ľudstva – rodiny.

Medzinárodný tím umeleckých rezbárov zhmotnil túto ušľachtilú myšlienku z 1 440 ľadových blokov. Ľadový chrám vyrezaný motorovými pílami aj ručnými pílkami, vrtákmi, dlátami a sekierkami sa, našťastie, nedá ukradnúť, jeho váha dosahuje 190 ton.

Návštevníkov chrámu nepochybne očaria unikátne sklenené vitráže umelca slovensko-gréckeho pôvodu Achilleasa Sdoukosa, vyrobené špeciálnou technológiou z líhaného skla.

Osem vitráží tvoril približne pol roka, ako sa ukázalo, ich výroba bola iba jednou časťou umeleckého problému. Tou druhou bolo nájsť spôsob, ako rozetové vitráže prichytiť v ľade.

Líhané sklo sa využíva predovšetkým na výrobu šperkov, interiérových doplnkov, svietidiel a dekorácií.

Za vzor tohtoročného tatranského ľadového chrámu poslúžila Adamovi Bakošovi svetoznáma stavba katalánskeho architekta Antoniho Gaudího – Chrám Sagrada Familia v Barcelone.

Na výzdobe ľadového chrámu pracovala pätica sochárov z Česka a zo Slovenska. 3 fotografie v galérii Na výzdobe ľadového chrámu pracovala pätica sochárov z Česka a zo Slovenska. Zdroj: www.tvkosice.sk

Večná stavba

Hlboko veriaci Antoni Gaudí (1852 – 1926) vzdal svojou stavbou poctu svätej rodine. Základný kameň chrámu položili v roku 1884.

Aj keď vo svojom produktívnom pracovnom období pracoval naraz na dvoch či viacerých projektoch súčasne, od roku 1908 sa venoval výlučne stavbe barcelonského chrámu.

Gaudí za svojho života postavil a mohol obdivovať iba jedinú z 18 naprojektovaných veží chrámu. Jeho dielo sa však stalo vďaka tragickej smrti architekta srdcovou záležitosťou Kataláncov, výstavba pokračovala až do roku 1936 aj bez slávneho autora.

Keď v Španielsku vypukla občianska vojna, padol jej za obeť nielen Gaudího oltár, ale aj celá projektová dokumentácia. Opäť sa potvrdila stará známa pravda, že keď rinčia zbrane, plačú nielen ľudia, ale aj umenie a história.

Barcelončania pokračovali vo výstavbe chrámu až od roku 1952. Podkladom pre ďalšiu prácu im boli autorove skice a kresby. Na chráme sa pracuje dodnes, stavba sa stala vecou cti celého Španielska.

Géniovia neumierajú v posteli

Slávny katalánsky umelec a staviteľ zomrel predčasne tragickou smrťou v roku 1926. Pri prechádzaní ulice v meste Girona neďaleko Barcelony ho zachytila električka. Na následky zranení o tri dni zomrel v barcelonskej nemocnici.

Traduje sa, že pre svoje skromné oblečenie bol po kolízii dopravený do nemocnice pre najchudobnejších ľudí.

Pozor na zimu!

Tatranská ľadová bazilika je umiestnená v novej, podstatne väčšej kupole, má priemer až 25 metrov.

Zväčšený vnútorný priestor si vyžaduje aj výkonnejší chladiaci systém, ktorý dokáže dobre konzervovať zimu. Takže, ak sa budete chystať na návštevu ľadového skvostu na Hrebienku, oblečte sa ako do najtuhších mrazov, aby ste nezvýšili štatistiku obetí tatranskej zimy.

Otvorením ľadovej kópie slávneho chrámu sa vo Vysokých Tatrách Vianoce začali skôr ako v ostatných častiach Slovenska.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×