Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kamila Magálová: Budovať si nový domov sa dá v každom veku, ak vám to zdravie dovolí

26.12.2017 (51/2017) Kamila Magálová (67) si po rozvode s optimizmom vybudovala domov vo veku, keď mnohé jej rovesníčky majú strach z nových začiatkov.
Kamila Magálová: Budovať si nový domov sa dá v každom veku, ak vám to zdravie dovolí
4 fotografie v galérii
Herečka srší optimizmom, ktorý jej pomáha zdolávať životné peripetie.
Autor fotografie: TV Joj

Prekonali ste vážne zdravotné problémy. Otázka, ako sa máte, má zrejme pre vás úplne iný, hlbší význam.

Dávnejšie som mala problémy s obličkami, bola som tri dni v kóme. Po prebratí sa som prehodnotila niektoré veci v mojom živote a určila si priority. Keď sme v poriadku a naše telo funguje, tak si to nevážime a berieme to ako normálny stav. Lenže to nie je prirodzené, že sme úplne zdraví.

Naháňame sa v práci, poznám to podľa seba, niekedy som príliš aktívna a hovorím, že mám v zadku štyri vrtule. Teraz ma zase pribrzdilo koleno. No, už nemôžeš ,skotačiť‘, ako keď si mala tridsať, hovorím si. Tak sa trocha šetrím, absolvujem rehabilitácie a dúfam, že všetko dobre dopadne.

Čo sa vám stalo?

Nakrúcala som film Hmyz na motívy bratov Čapkovcov, Zo života hmyzu, so slávnym českým režisérom Janom Švankmajerom. Som nesmierne šťastná, že som sa podieľala na tomto projekte, nie je síce komerčný, a tvorcovia dokonca ani nemajú festivalové ambície, teda na Slovensku a v Česku. V zahraničí má pán režisér veľké úspechy a ohodnotenia.

Mala som bežať v topánkach na vysokých podpätkoch, potknúť sa o kábel, spadnúť a pri tom zhodiť praktikábel. Prečo by som ja, 66-ročná, neukázala Čechom, že to zvládnem (smiech)?

Aj som to zvládla, aj mi celý štáb zatlieskal, aj som o tri mesiace musela ísť na operáciu kolena. Je to už druhýkrát operovaný meniskus, pribudli problémy so šľachami a s chrupavkou. No v mojom veku je veľkým šťastím, ak sa zobudím a niečo ma pobolieva, inak by som ležala mŕtva v posteli.

V seriáli Za sklom stvárňuje ráznu a energickú policajnú šéfku. 4 fotografie v galérii V seriáli Za sklom stvárňuje ráznu a energickú policajnú šéfku. Zdroj: TV Joj

S hrdosťou hovoríte o Hmyze. Aj seriál Za sklom je kvalitný projekt. Len škoda, že ho dočasne stiahli z vysielania.

V seriáloch neúčinkujem, urobila som však výnimku. Prečítala som si scenár a povedala som si, tak do toho idem. Takže budem sledovať, čo je hlavný dôvod, že sa nepokračuje vo vysielaní, napriek tomu, že uviedli prvú časť, a budem na to aj reagovať. No, zaváňa to všakovako. Počkáme si, uvidíme.

Ako policajtka máte strohý outfit a maskérky sa vám nesnažili ani ubrať z rokov...

A prečo by mi mali uberať roky? Hodila som sa im na postavu taká, aká som, a užívala som si to. Šéfka polície s nalepenými mihalnicami a v značkovom oblečení? Už priestory sme mali ako seriáloví policajti veľmi exkluzívne. Naša polícia podľa mňa pracuje v úplne iných podmienkach.

Čiže žiadne obavy z plynúceho času?

Nikoho to neminie. V Timravinom Bále hrám ukrivdenú, ubitú, týranú ženu. Až keď som prehovorila, ľudia zistili, že som to ja. No je úžasné, že na druhý deň si zahrám v predstavení, kde som za dámu s elánom a so šarmom.

Po filme Líbáš jako Bůh sa Za sklom opäť stretávate s Jiřím Bartoškom. Po chorobe je späť aj so svojím cigaretovým dymom.

Ak by prestal, možno by ho to aj zabilo. Keď som s ním nakrúcala, povedalo sa, ideme ostrú, on ešte stihol vyfúknuť dym a išli sme na dialóg. Je skvelý herec a kto ho chce, musí ho brať aj s týmto jeho zvykom, inak nemá absolútne žiadne maniere a je výborný parťák. Preto ho aj voláme Barťák.

Som nefajčiar a veľmi ťažko znášam cigaretový dym. Keď sme nakrúcali v ateliéri, mala som krvavé oči z toho, že tam všetci fajčili. Režisérka Marie Poledňáková celému štábu zavelila – Nikto tu nebude fajčiť, keď je na scéne Magálová, okrem mňa a Bartošku. Lenže oni fajčili za desiatich.

Mnohí dúfali, že po Líbáš jako ďábel bude aj trojka, pretože vaša postava je síce babička, no zažíva lásku ako pubertiačka. A to je veľmi povzbudivé.

Ak by bola trojka, začínala by naším pohrebom s Bartoškom. To sme si s Jirkom zo žartu hovorili. Ale vážne – viete koľko sme, režisérka aj ja, dostali ďakovných listov? Veľa žien si totiž myslí, že po štyridsiatke je koniec.

Naopak, štyridsiatnička má skúsenosti, odrastené deti, preto hor sa do života. Myslím v dobrom a nie stavať do šíku mladých mužov a ísť po nich. Poznám v živote aj iné skvelé priority! Život je predsa úžasný a aj 80-ročná žena je krásna, ak chce byť krásna a dbá o seba.

V novembri som mala narodeniny a vek si pripomeniem len vtedy. Samozrejme, že už nevládzem tak, ako keď som bola mladá. No zjemním tempo a idem ďalej.

Bývam v rodinnom dome, na poschodí mám spálňu a pracovňu. Vedú k nim schody, presne sedemnásť. Mám taký nepísaný zvyk, že vždy po nich vybehnem. A dúfam, že po nich ešte nejaký čas aj pobehovať budem.

Budovali ste si nový domov vo veku, keď iní radšej bilancujú. Ako ste zariaďovali dom? Od piky?

Budovať sa dá v každom veku, ak vám to zdravie dovolí, tak prečo mať strach? Naopak, zariaďovala som sa s radosťou. Po starých rodičoch mám krásne starožitnosti, nábytok, obrazy, to som si zobrala so sebou. Obklopená týmito vecami sa cítim veľmi príjemne.

Herečka Kamila Magálová 4 fotografie v galérii Herečka Kamila Magálová Zdroj: TV Joj

V seriáli Za sklom je aj špinavá politika a práve tá v reáli niektorým ľuďom komplikuje život. Dalo sa za socializmu udržať si nezávislosť?

Prehovárali ma, aby som vstúpila do strany, neurobila som tak, aj tak som mala veľmi slušnú kariéru. Mám čistý štít a len vďaka svojej práci a talentu som sa dostala tam, kde som teraz. To isté robím aj dnes, nikde sa neangažujem, iba nahlas hovorím svoj názor a nebojím sa následkov.

Hoci ani dnes si nemôžeme byť istí následkami za svoje názory. No netreba sa báť ich vysloviť, lebo ide nielen o našu budúcnosť, ale aj o budúcnosť našich detí. Je mi ľúto, že veľa študentov odchádza za hranice, ani sa im nečudujem, hoci som veľký patriot.

Moja 18-ročná vnučka, ktorá teraz maturuje, by tiež rada študovala mimo Slovenska. Vôbec jej v tom nebránim, lebo verím, že sa vráti a zúročí svoje vedomosti doma, i keď sa veľa mladých aj vrátilo, no neuspeli. Nie preto, že by boli neschopní, práve naopak.

U nás totiž platí, ak je niekto o pol hlavy vyšší, nesnažíme sa dosiahnuť jeho úroveň, naopak, treba tú polku hlavy odseknúť, nech netrčí a neprovokuje. Nejde však len o kvalitu toho-ktorého jedinca, no vo väčšine prípadov o politiku, ktorú ozaj nemusím. Hlavne tú slovenskú!

Ako herečka ste prekonali úrazy, zvýšený záujem médií, uvažovali ste o inom povolaní? V minulosti ste podnikali...

Mohla by som byť kuchárka alebo pracovať v útulku pre zvieratá. Som herečka, lebo ma to baví a každý úspech ma nakopne dopredu. Vtedy si poviem, stojí mi to za to. Nedávno som dostala cenu za celoživotné dielo, asi už chcú, aby som odišla, no nechystám sa.

Nášmu podniku som dávala dušu, zveľaďovala som ho so všetkým, čo k tomu patrí a veľmi ma to bavilo. Ekonomika, naopak, nikdy nebola moja silná stránka.

Tajomstvo mojej kuchyne je obľúbená relácia. Nie je vám smutno, že je možno viac populárna ako vaše herecké výkony?

Je pravda, že keď som hrala napríklad slečnu Júliu v Strindbergovej hre, nemalo to taký siahodlhý úspech, ako keď uvarím v nedeľu guláš. Je to však zábava a ja popri tom ešte aj hrám dramatické postavy.

Som vďačná, že relácia má taký úspech, no stretávam sa s otázkami, čo bude, ak mi dôjdu všetky recepty. To sa nemôže sťať. Čerpám inšpiráciu aj z kuchárskych kníh, len recepty inovujem. Kuchyňa je ako studňa bez dna a povedať, že neviem, čo variť, to sa jednoducho nedá.

Niektoré ženy však nenávidia stáť celé hodiny pri sporáku.

Nie som celé hodiny pri sporáku, len toľko, koľko mi to robí radosť. Milujem svoju domácnosť a všetko, čo k nej patrí. Rada zveľaďujem svoj domov, vytváram príjemnú atmosféru, aby sa každý, kto ku mne príde, cítil príjemne.

Priznávam, že mám aj pomocníkov, ako napríklad odborníka na práce v záhrade. Som rada doma v pekne. S obľubou varím a pečiem, potom to všetko rozdám – vnúčatám, v divadle, susedom... Kuchyňa je môj relax.

Ženy, ktoré tvrdia, že nenávidia varenie, potom nerady robia všetko v tej domácnosti, nemajú k nej vzťah. A to je na tej domácnosti aj vidieť.

S Pavlom Pospíšilom si vzájomne vymieňajú rady a skúsenosti z kuchyne. 4 fotografie v galérii S Pavlom Pospíšilom si vzájomne vymieňajú rady a skúsenosti z kuchyne. Zdroj: RTVS

Vaša generácia si zaslúži poklonu. Zasiahla vás emancipácia, chodili ste do práce, no nikto vás nezbavil prác v domácnosti.

A to neboli hotové kašičky, papierové plienky a iné skvelé pomôcky. Navyše som absolvovala 25 predstavení mesačne plus jeden mesiac jedna inscenácia. Mala som pomocníčku, jednu tetu, ktorá vyberala deti zo škôlky, ak som ja nemohla, no inak mi nepomáhal nik. A vždy bolo upratané, navarené, obriadené.

Keď o tom rozprávam svojej neveste, hovorí, toto by som ja nemohla. Boli také časy, museli sme stíhať. Vedela som, že to nikto za mňa neurobí. Zvládla som to a som tu, hoci si dnes hovorím – bolo to ako sci-fi.

Posilnilo ma to a dnes nemám ruky od seba. Nech čokoľvek ťažké v živote príde, vždy sa do toho pustím, hoci na konci je niekedy len 50-percentný úspech, lenže aj to je víťazstvo.

Napísali ste päť kuchárskych kníh, Pavel Pospíšil má michelinskú hviezdu. Kto koho viac učí?

Na začiatku som len vyvaľovala oči, čo všetko v gastronómii ovláda. Keď mám doma hostí a niečo pripravím a reagujú pozitívne, ja im na to, mám to od Pavla. Sú však recepty, hlavne koláče a zákusky, ktoré si odo mňa prefotí a povie, že ich pripraví vo svojom hoteli. A vtedy som nesmierne pyšná.

Žijete s vnučkou, aké to je? Necítite generačnú priepasť?

Mňa tiež vychovávala stará mama. Moja mama ochorela po rozvode, mala som len dva roky, ujali sa nás starí rodičia. A ten dvojgeneračný rozdiel bol cítiť. Keď som mala pätnásť a prišla som za omamou posťažovať sa, s niečím sa zdôveriť, videla som, že mi chce poradiť, no nevie.

Tak som si zvykla, že od pätnástich rokov som si musela svoj život riadiť sama. Teraz dávam svojej vnučke všetko dobré, čo dala mne omama. Dovolím si povedať, že stíham aj tú dvojgeneračnosť. Vďaka Maruške mám mladého ducha, preberáme spolu všetko, smejeme sa, máme rovnaký zmysel pre humor.

Volá ma síce babička, a keď sme na verejnosti, tak sa ľudia obracajú, kde je tá babička, čo sedemdesiat sukien mala. Niekedy jej žartom poviem, nevolaj ma tak. Ale to oslovenie je milé a určite z lásky.

A čo ostatné vaše vnúčatá, aké sú?

Maruška je najstaršia, študuje síce herectvo, no pevne dúfam, že sa bude venovať niečomu inému. Mohla by byť super manažérka alebo produkčná. Ninka má 14 rokov. Krásne maľuje, hrá basketbal a pekne spieva.

Trinásťročný Gregorko je zase talentovaný hokejový brankár, veľmi dobre sa učí a je taký trocha zádumčivý. Kristínka má jedenásť rokov, je to šťastná dievčica, miluje život a ja so smiechom hovorím, že by sa raz mala vydať za bohatého muža, aby si ten život mohla užívať.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×