Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ján Pavol II. pobozkal hrob zavraždeného kňaza a poľskí komunisti oľutovali svoj príkaz

25.12.2017 (51/2017) Narodil sa uprostred mestečka, ktoré v súčasnosti nemá ani 20 000 obyvateľov, v jednoposchodovom meštianskom dome hneď vedľa Kostola obetovania Panny Márie.
Ján Pavol II. pobozkal hrob zavraždeného kňaza a poľskí komunisti oľutovali svoj príkaz
10 fotografií v galérii
Vo Wadowiciach je Karol Wojtyła všadeprítomný.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Sám ho už ako pápež v roku 1992 povýšil na baziliku. Tu ho mesiac po narodení pokrstili. 264. rímsky biskup Karol Wojtyła bol prvým a zatiaľ jediným slovanským pápežom. Prijal meno Ján Pavol II.

Jeho príbeh sa začal v poľských Wadowiciach, hodinu cesty autom od hraníc so Slovenskom. Wojtyłovci žili skromne. Jediným zdrojom príjmu bola mzda otca, ktorý pracoval ako vojenský úradník. Matka si príležitostne privyrábala ako krajčírka.

Kostolná 7

Bolo to 18. mája 1920 okolo piatej popoludní. Emílii a Karolovi Wojtyłovcom sa narodilo tretie dieťa. Dali mu meno Karol po otcovi.

Na svet prišiel na adrese Kostolná 7, v polyfunkčnom dome z prvej polovice 19. storočia, s obchodmi na prízemí. Dom vtedy patril Chielovi Balamuthovi. Okrem neho tu mali obchody iní prenajímatelia a boli tu aj remeselnícke dielne.

V obchode Balamuthovcov predávali elektrospotrebiče, kancelárske zariadenia, rybárske potreby, zbrane a aj bicykle. Na priečelí krámu visel nápis: Bicykel za sto zlotých na sto rokov.

Byty na poschodí prenajímali rodinám. V jednom z nich sa narodil budúci pápež. Z rodiny majiteľa domu prežili holokaust iba dvaja, ktorí včas ušli do Izraela. Nemci počas vojny mestečko po svojom „vyčistili“. Do vzduchu vyhodili aj synagógu.

Karol Wojtyła mladší vyrastal vo svete dvoch kultúr. Medzi židmi mal veľa dobrých kamarátov. Ako pápež sa neustále snažil čo najcitlivejšie urovnať vzťahy medzi katolíkmi a židmi.

Dom vedľa Baziliky obetovania Najsvätejšej Panny Márie. 10 fotografií v galérii Dom vedľa Baziliky obetovania Najsvätejšej Panny Márie. Zdroj: Vladimír Kampf

Futbal v obývačke

Do prenajatého bytu vchádzali Wojtyłovci z pavlače dverami cez kuchyňu. Okrem kuchyne mali obývačku a spálňu. Byt nebol veľký. Do dnešnej podoby ho zrekonštruovali podľa spomienok susedov a rodinných priateľov. Zariadili ho dobovým nábytkom, ktorý nazbierali vo Wadowiciach a v okolí.

Z pôvodného nábytku zostalo málo: polica na knihy, niekoľko kusov riadu, dva obrusy vyšívané pápežovou mamou. Je tu aj jej kabelka a zlatý prívesok, ktorý mal Ján Pavol II. vo Vatikáne.

Originálny je i rodinný album Wojtyłovcov. Mladému Karolovi hovorili Lolek. Rád sa hrával s olovenými vojačikmi. Všetkých si však pre svoju vášeň „prestrieľal“ ku kamarátovi Adamovi.

Ten mal patrónovú pištoľ, ktorá Lolka fascinovala. Za jeden výstrel platil jedným vojačikom. Emília Wojtyłová zomrela, keď mal jej syn 9 rokov na zápal srdcového svalu a zlyhanie obličiek.

Niektorí pamätníci spomínajú, že odvtedy bývala obývačka zatvorená z úcty k nebohej manželke a matke. Že Lolek sa do nej chodieval iba modliť.

Iní pamätníci zasa tvrdia, že Karol starší v nej hrával so synom Karolom mladším futbal. Ktovie? Isté je len to, že v byte bývali až do roku 1938.

Lolek mal o štrnásť rokov staršieho brata Edmunda. Pracoval ako lekár. Zomrel v roku 1932 na šarlach, ktorým sa nakazil od pacientky. Lolkova staršia sestra Olga zomrela hneď po narodení v roku 1916.

Pôvodným zariadením spálne, v ktorej sa budúci pápež narodil, je len obrázok na pamiatku prvého svätého prijímania Karola Wojtyłu. Spálňa má v súčasnosti podobu z obdobia, keď v nej po smrti pani Emílie spávali otec a syn. Mladý Karol mal miesto bližšie pri peci.

V kuchyni stoja kanvičky na mlieko, s ktorými chodieval Lolek po mlieko do vývarovne u Banasiovcov. Ako to už v našich končinách bývalo, práve v kuchyni sa pravdepodobne odohrávalo najviac udalostí v tomto byte.

Tu sa poručík Wojtyła venoval aj výchove syna Karola. Z bytu sa presťahovali v roku 1938 do Krakova.

Obývačka. Hrával v nej malý Karol futbal? 10 fotografií v galérii Obývačka. Hrával v nej malý Karol futbal? Zdroj: Vladimír Kampf

Medzi exponátmi

Ešte v roku 1938 tu stihol osemnásťročný Wojtyła maturitnú skúšku. Patrične to s kamarátmi oslávili v cukrárni pri krémešoch.

Wadowice sú plné pápežských krémešov. Wojtyła si ich doprial nielen počas osláv. Aj tie krémeše akoby boli súčasťou expozícií. Každá cukráreň sa hrdí niečím pápežským.

Mladý Karol začal po maturite študovať v Krakove polonistiku. Až o štyri roky neskôr požiadal o prijatie do seminára. V rodnom dome Jána Pavla II. je prierez celým jeho životom.

Po Wadowiciach býval 40 rokov v Krakove až do zvolenia za pápeža 16. októbra 1978. Potom sa odsťahoval do Vatikánu. Svojím zmýšľaním bol jedinečný.

Počas 2. svetovej vojny sa rozhodol pracovať ako robotník, aby ho neodvliekli na nútené práce do Nemecka. Spočiatku nakladal vápenec v kameňolome počas silných mrazov v teplotách mnohokrát tridsať stupňov pod nulou, kým ho povýšili na odstreľovača. Neskôr pracoval v čistiarni vody.

Ján Pavol II. o sebe tvrdil, že je človek z hôr. Z Vatikánu odchádzal tajne do vrchov pohoria Abruzzo, aby si zalyžoval. Urobil to aspoň stokrát. Najčastejšie v utorky. Zastavil ho až vykĺbený ramenný kĺb v roku 1993. Odvtedy nelyžoval, no do hôr na tajné výlety chodil naďalej.

Medzi exponátmi je pápežská lyžiarska výbava s bielou bundou a čiapkou. V jednej z miestností je vystavený svetlý oblek Francesca Pasanisiho, jedného z členov pápežovej ochranky, počas atentátu z 13. mája 1981 sedemnásť minút po piatej popoludní.

Je pokropený pápežovou krvou. V podlahe pod sklom je pištoľ, z ktorej Mehmet Ali Agca strieľal na pápeža.

Exponát do Wadowíc požičali kolegovia z Múzea kriminalistiky v Ríme. Hneď ako sa Ján Pavol II. prebral z bezvedomia, povedal, že odpúšťa atentátnikovi.

V prvom verejnom vystúpení po útoku povedal: „Modlím sa za brata, ktorý mi zasadil úder a ktorému som úprimne odpustil.“

O dva a pol roka neskôr ho navštívil vo väzení a požiadal talianske úrady, aby mu udelili milosť. Odpustenie atentátnikovi svedčí o jeho veľkosti a neochvejnosti. Tú sa nepodarilo prelomiť ani jeho najväčším nepriateľom. Odpúšťal aj im.

Ochrankárov oblek od krvi a stretnutie s atentátnikom Mehmetom Alim Agcom. 10 fotografií v galérii Ochrankárov oblek od krvi a stretnutie s atentátnikom Mehmetom Alim Agcom. Zdroj: Vladimír Kampf

Babráci od tajných

Poľskí tajní policajti mali s Karolom Wojtyłom smolu. Sledovali ho desiatky rokov a snažili sa na neho niečo našiť a znepríjemniť mu život.

Takmer všetky ich konšpirácie a manipulácie vypálili v ich neprospech. Nikdy nenašli nič, čím by ho zložili na kolená. Na tie si kľakal aj sám. Hovorili tomu operačné metódy.

V roku 1967, keď sa stal kardinálom, sa ho snažili znepriateliť s poľským prímasom Stefanom Wyszyńským. Eštebácke metódy však prispeli k tomu, že ich priateľský vzťah sa utužil.

Nevyšlo im ani podvrhnutie a následné odhalenie falošných pamätí počas druhej apoštolskej cesty Jána Pavla II. do Poľska. Babráci. Bol to človek, ktorý vedel osloviť davy a nemusel pritom ani nič hovoriť.

Počas tretej pútnickej cesty do rodného Poľska v roku 1987 sa vo Varšave modlil pri hrobe kňaza Jerzyho Popieluszka, zavraždeného dôstojníkmi komunistických tajných. Kľakol si na zem, objal náhrobnú dosku a pobozkal ju. Pomodlil sa a potom urobil to isté.

Papaláši mu nedovolili povedať ani slovo. Neskôr to oľutovali, pretože bez slov bola táto udalosť ešte silnejšia a emotívnejšia, tajní ňou urobili blbcov samých zo seba.

Prvé múzeum

S myšlienkou založiť múzeum Rodný dom Svätého Otca Jána Pavla II. prišiel ako prvý kňaz Edward Zacher, apoštolský protonotár.

Ešte pred niekoľkými rokmi bola vo Wadowiciach len menšia expozícia, na ktorú dohliadali prísne sestry nazaretky. Prvú expozíciu v niekoľkých vitrínach otvorili pod ich dohľadom už v roku 1984.

Dnes sú exponáty a výstavné priestory takmer po celom dome, nielen v predvojnovom byte Wojtyłovcov. K výraznému posunu múzea prispela možnosť odkúpiť celý dom.

Podujala sa na to Nadácia Ryszarda Krauzeho a odovzdala ho Krakovskej arcidiecéze, do rúk kardinála Stanisława Dziwisza. Kardinál Dziwisz bol za života Jána Pavla II. jeho najbližším spolupracovníkom. Daroval múzeu kopu vzácnych predmetov.

Pod týmito freskami prežil Karol Wojtyła detstvo. 10 fotografií v galérii Pod týmito freskami prežil Karol Wojtyła detstvo. Zdroj: Vladimír Kampf

Riaditeľ múzea Jacek Pietruszka hovorí: „Múzeum je príbeh o Jánovi Pavlovi II. O obyčajnom človeku, ktorý vďaka usilovnej práci, vernosti božským zákonom a láske k Bohu a človeku budoval svoju svätosť.“

Pápež Ján Pavol II. zomrel 2. apríla 2005 tridsaťsedem minút po deviatej hodine večer vo Vatikáne po dlhom boji s Parkinsonovou a ďalšími chorobami. Jeho posledné slová boli: „Nechajte ma ísť do domu Otca.“


Rekordy

- Po Piovi IX. a sv. Petrovi mal Ján Pavol II. tretí najdlhší pontifikát v histórii.

- Blahorečil a kanonizoval 1 340 ľudí, pravdepodobne viac ako všetci jeho predchodcovia.

- Ján Pavol II. bol doteraz najscestovanejším pápežom. Absolvoval viac ako 100 zahraničných ciest, ktorými pritiahol k rímsko-katolíckej viere množstvo ľudí.

- Precestoval väčšiu vzdialenosť ako všetci ostatní pápeži dokopy.

- Niektoré jeho stretnutia boli najmasovejšie v histórii ľudstva.


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×