Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vianoce v New Yorku: súperenie obchodných domov a každodenné večierky

25.12.2017 (51/2017) Začnem slovami Eda Kocha, bývalého starostu New Yorku, ktorý vyhlásil: „Urobte New York vianočným mestom po celý rok. Ľudia ho totiž tak vnímajú. Vnímajú ho ako niečo sviatočné, lesklé a farebné.“
Vianoce v New Yorku: súperenie obchodných domov a každodenné večierky
5 fotografií v galérii
Vianočný stromček pri Rockefellerovom centre.
Autor fotografie: Reuters

A tak mnohé miestne reštaurácie a biznismeni nechali vianočné svetielka na stromoch pred budovami, alebo nimi olemovali obrysy budov i po zvyšok roka.

Ed Koch, americký právnik, politik, politický komentátor, filmový kritik a televízny poradca mal v mnohom pravdu. V rokoch 1969 – 1977 pôsobil v Snemovni reprezentantov a v rokoch 1978 – 1989 ako primátor New Yorku. Aj vďaka nemu je mesto dnes také pekné.

Vianoce v New Yorku sú prekrásne a mám ich veľmi rád. Obchody sa pretekajú v ponukách neuveriteľných vecí, čačiek, potravín, zliav na všetko a ľudia začínajú nakupovať už od polovice októbra.

Ich výklady zase v nápaditosti, čím sa oči každého domáceho aj návštevníka chtiac-nechtiac ponoria do rozprávkového sveta.

Vianočná atmosféra na 5th Avenue. 5 fotografií v galérii Vianočná atmosféra na 5th Avenue. Zdroj: Jozef Pavlík

Obdivujem tých, ktorí každý rok nadizajnujú niečo nové, krásne a hlavne konkurencieschopné, čo dokáže súperiť s výkladmi ostatných obchodných domov.

Už tradične sú vychýrené Macy’s, Lord & Taylor, Bloomingdales či Sak’s 5th Avenue. Rozhodne to nie je ľahká záležitosť, latka je postavená naozaj vysoko.

A my všetci žijeme množstvom vianočných večierkov, stoviek párty a pozvánok na večere. Zdá sa, že tá pravá atmosféra sa začína každý rok skôr, než v ten predošlý. Hovorí sa, že Američania dajú za párty, obrazne, aj život.

A potom sú tu stromčeky, symboly Vianoc, ktoré žiaria vari všade. Kedysi stál ten najslávnejší pred Rockefellerovým centrom s jeho povestnými 5 000 svetlami. Dnes však vznikajú vianočné trhy, často s klziskami, v známom Bryant’s Parku na 42. ulici a slávnej Piatej Avenue alebo na Union Square.

Ďalšia vec, ktorá sa hovorí, je to, že každý Newyorčan sa na Vianoce mení na kresťana tak, ako keď oslavujeme čínsky Nový rok, hoci nie všetci sme Číňania :).

Samotné Vianoce však vlastne trvajú len 24. a 25. decembra, keď sa ráno rozdávajú darčeky a rodiny zasadnú k spoločnému hodovaniu. Na stole je zvyčajne morka plnená gaštanmi, tekvicový koláčik, sladké zemiaky a iné dobroty.

V povedomí Američanov sú Vianoce až druhým najväčším sviatkom po novembrovom Vďakyvzdaní. Nech sa na ne pozerám z akejkoľvek strany, je to aj sviatok brucha. V každom prípade je Amerika veľmi konzervatívna a vždy chce mať Vianoce tradičné a honosné.

Súčasťou predvianočného New Yorku je aj charita, táto v réžii Armády spásy. 5 fotografií v galérii Súčasťou predvianočného New Yorku je aj charita, táto v réžii Armády spásy. Zdroj: Jozef Pavlík

Najviac mi je ľúto predavačiek, z ktorých mi jedna počas potuliek mestom úprimne povedala: „Po dva a pol mesiaci počúvania tých istých pesničiek po desaťročia, čo tu pracujem, mi prichádza zle.“

Nuž čo, každá minca má svoj rub a líc. Hoci na druhej strane ostávajú Vianoce, našťastie, stále najmä kresťanským a rodinným sviatkom.

Neviem, či je správne od obchodníkov, že tlačia ponuku výrobkov každým rokom skôr o niekoľko mesiacov. Viem, je to celosvetový trend, ale sám za seba môžem povedať, že odvtedy, čo tu bývam, prichádzajú Vianoce čoraz skôr a skôr.

Osobne s tým problém zatiaľ nemám, namietať začnem až vtedy, keď uvidím prvú vianočnú guľu v obchodnom centre už začiatkom augusta :).

Keďže je lepšie stokrát vidieť, ako raz počuť, radšej sa na tohoročný vianočný New York pozrite sami a nasajte jeho atmosféru. Nášmu foteniu bola naklonená aj Perinbaba, len čo sme vyšli do ulíc, začalo krásne snežiť.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×