Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Adriana Kmotríková: Za tri roky sa na mňa chytili dve rakoviny, ale prekonala som to

24.12.2017 (51/2017) „Beznádeji som nikdy neprepadala, pretože nie som ten typ, a je pravda, že sa nenechám len tak ľahko zlomiť,“ hovorí Adriana Kmotríková (47), ktorá prekonala druhú rakovinu a krátko pred Vianocami sa vrátila na televízne obrazovky.
Adriana Kmotríková: Za tri roky sa na mňa chytili dve rakoviny, ale prekonala som to
6 fotografií v galérii
V práci má skvelých kolegov, s ktorými si dobre rozumie.
Autor fotografie: TV Joj

Diváci vás majú možnosť opäť vidieť na televíznych obrazovkách. S akými pocitmi ste sa po dvoch mesiacoch vracali?

Tešila som sa. Ono sa to možno nezdá, ale dva, tri mesiace je dosť dlhé obdobie, ak je človek zavretý medzi štyrmi stenami. Na druhej strane však taká prestávka z času na čas každému prospeje. Hoci v tomto prípade bola moja prestávka nedobrovoľná a radšej by som si ju bola odpustila. Oddýchla som si od pracovných problémov, povinností a mala som dosť času na premýšľanie.

O čom ste premýšľali?

O všetkom. O živote, o ľuďoch okolo mňa. O vzťahoch, o tom, prečo sa veci dejú. Človek si vtedy najviac uvedomí, čo je v živote dôležité a na čom vlastne vôbec nezáleží. Ale v podstate som sa len utvrdila v tom, čo som už aj tak dávno vedela.

Napriek tomu, chcete vo svojom živote aktuálne niečo zmeniť?

Len to, že by som chcela myslieť trochu viac na seba. Trochu viac relaxu a oddychu, viac času venovať veciam, ktoré mi robia radosť. V posledných rokoch som si totiž sama naložila na plecia veľa povinností, ktoré som sa snažila splniť a až potom, keď zvýšil čas, prišiel rad aj na mňa. Lenže ten čas takmer nikdy nezvýšil...

Veľakrát som bola časovo vystresovaná, všade som meškala alebo chodila na poslednú chvíľu. A to pre organizmus naozaj nie je zdravé. Napríklad som veľakrát stihla dobehnúť do spravodajského štúdia na vysielanie len pár sekúnd pred začiatkom Novín TV JOJ.

V redakcii sa totiž väčšina reportáží dokončuje okolo šiestej, siedmej hodiny večer, aby boli informácie aktuálne. Pred správami je teda vždy najviac práce. Dokonca sa mi raz stalo, že som bežala po štúdiu ešte vo chvíli, keď už išla zvučka Novín.

Sadla som si, pripla mikrofón a v tej sekunde vítala divákov pri sledovaní večerných správ (smiech). Režisér ma po tomto adrenalínovom úvode upozornil: ,,Adriana!!! Toto už bolo vážne na ,knap‘...“ (smiech).

Nemáte pocit, že vás životné skúšky vnútorne zmenili?

Zmeniť som sa nezmenila. Som len momentálne trošku viac oddýchnutá, možno vyrovnanejšia so všetkým, čo život prináša. Opäť ma raz život potrápil, ale prekonala som to, takže som na seba, nechcem povedať, že hrdá, lebo to je silné slovo, ale som so sebou celkom spokojná (úsmev).

Adriana sa do práce a na televíznych divákov veľmi tešila. 6 fotografií v galérii Adriana sa do práce a na televíznych divákov veľmi tešila. Zdroj: TV Joj

Spomenuli ste, že sa chcete viac venovať sebe. Už aj máte plán ako na to?

Máme pomerne veľký dom a upratujem ho sama. Umývam okná, periem, žehlím, nakupujem... Nemám na to žiadnu paniu ani nikoho iného. Rozhodla som sa však, že sa už nebudem trápiť neumytým riadom, povedala som si, že sa nezbláznim, keď nájdem pavučinku v rohu (smiech).

Ja som totiž taká hlúpa povaha, ktorá si myslí, že sama urobí všetko najlepšie. Tým však trestám len samu seba. Ani členom rodiny nedovolím, aby umyli tanier, lebo ho umyjú zle. Buď pustia veľa vody, alebo veľa peny, alebo tam niečo zostane (smiech).

Ale bez srandy, oveľa dôležitejšie ako zle umytý tanier sú pohoda, harmónia, pokoj v duši. A to je to, čo nám ľuďom vo veľkomestách veľmi chýba. Chceme stihnúť všetko - prácu, kariéru, rodinu... Preto čím ďalej tým viac hľadám harmóniu vo svojej duši v prírode.

Na severnom Slovensku máme fantastické hory, na južnom a západnom Slovensku sú nádherné miesta, lúky a lesy, kde sa dá prechádzať, bicyklovať, premýšľať. Ako v piesni Zuzany Smatanovej Horou: ,,Tam sa uzdravím, tam je prímerie, tam sa nestratím...“ A viete, ako sa hovorí, že najlepšia mama je šťastná mama.

Ako sa momentálne cítite?

Už som úplne fit. Cítim sa zdravá, plná energie a radosti. Ale boli aj zlé chvíle, veľakrát som si za posledných šesť týždňov položila otázku, čo som komu urobila, že musím stále niečím trpieť.

Je také porekadlo, že koho Boh miluje, toho krížom navštevuje...

Tak mňa musí naozaj veľmi milovať...

Vo chvíľach, v akých ste sa ocitli, je asi ťažké neprepadnúť zúfalstvu...

Áno, za posledné tri roky sa na mňa chytili dve rakoviny, ktoré spolu vôbec nesúvisia. Naozaj nemajú žiaden súvis. Jedna je jedna a druhá je druhá. Beznádeji som napriek tomu nikdy neprepadla, pretože nie som ten typ.

Ako ste po druhý raz zistili, že ste chorá?

Mala som jeden príznak a chodila som s ním ku gynekológovi asi rok a pol. Bol to však typ zhubného nádoru, ktorý sa nedá zistiť bežnou kontrolou. Ultrazvuk a rôzne iné vyšetrenia boli stále v poriadku, všetko poukazovalo na to, že mi nič nie je.

Potom ma však môj lekár nahovoril na zákrok, ktorý sa robí v krátkej desaťminútovej narkóze. Maličký kúsok krčka maternice sa odreže a ako vzorka pošle na rozbor do laboratória. A ešte v ten deň sa ide domov. Až tam sa zistilo, že ide o zriedkavý typ rakoviny žliaz maternice.

Potom prišla veľká, náročná operácia, predpokladalo sa, že sa nádor rozšíril aj na iné orgány, ale to sa, našťastie, nepotvrdilo a dnes som už zdravá. Žiadna ďalšia liečba už nie je potrebná. A tak som šťastná.

Adriana Kmotríková 6 fotografií v galérii Adriana Kmotríková Zdroj: Dušan Křístek

Pred obomi operáciami vás novinári zastihli v blízkosti nemocnice pozitívne naladenú. Písalo sa dokonca, že ste vysmiata. Aká je skutočnosť?

Všeobecne inklinujem k ľuďom, ktorí sú pozitívni. Pri prvej operácii ma sprevádzali brat a kamarátka z Košíc s partnerom. Cestou do nemocnice sme sa v aute aj smiali, hoci sme vedeli, o čo ide, a že je to zlé. V druhom prípade ma sprevádzala sesternica. Ona je veľmi veselý človek. Keď sme spolu, stále sa smejeme.

Myslím si, že v ťažkých chvíľach je lepšie obklopiť sa nezaťaženými ľuďmi, najbližšia rodina býva totiž rovnako smutná a bezradná ako ten pacient, a to naňho môže pôsobiť ešte depresívnejšie. Nad svojím zdravotným stavom som nikdy neplakala ani pred mojimi deťmi. Nechcela som, aby boli smutné.

Navonok pôsobíte veľmi krehko, no keď vás tak počúvam, mám pocit, že ste úplný opak...

Je pravda, že sa nenechám len tak ľahko zlomiť. To, čo sa mi stalo, beriem ako ťažké skúšky, ktoré treba prekonať. Aj keď s nádorom v mozgu budem žiť do konca života. Práve preto som sa vrátila do práce. Je to ako terapia – návrat k činnostiam, ktoré človek robil predtým, navodzuje pocit, že sa vôbec nič nestalo.

Počula som však na seba už aj také názory, že preto som ochorela po druhýkrát, lebo som po prvej operácii veľmi skoro nastúpila do práce. To je však úplná hlúposť.

Čím si urobíte najbližšie radosť?

Keď som ležala v nemocnici a nemohla sa od bolesti ani pohnúť, tak som si dookola opakovala, že za odmenu, za to, čo som si musela prežiť, si odteraz budem robiť už iba radosti (smiech).

Napríklad sa rada starám o kvety. Je to pre mňa relax. Pozerám filmy, čítam. Každý deň plávam, dvakrát do týždňa hrám tenis. A ako som už spomenula, obklopujem sa pozitívnymi ľuďmi.

Aký máte vzťah k Vianociam a tradíciám?

Pochádzam z katolíckej rodiny, v ktorej sa všetky tradície na Vianoce dodržiavali a dodnes to u nás platí. Nechávam ich však na mojich rodičov, keďže sme väčšinou spolu. Spolu sa pri večeri aj pomodlíme.

Vianoce sú predovšetkým kresťanské sviatky a mali by sme ich vnímať duchovne. Čo sa týka jedál, máme klasické vianočné menu, a to oblátky s medom, kapustnicu, rybu, šalát, makové opekance a veľa koláčov (smiech).

Pečiete vy, mama, alebo radšej kúpite?

Pečú ich mama a moja dcéra. Je pečiem veľmi málo, ale zato veľa varím, a to každý deň. Možno to až trochu preháňam, lebo moje deti majú varené aj raňajky, aj obedy, aj večere.

Tak to sú potom poriadne rozmaznané...

V tomto smere sú (smiech). Ale je to moja vina, nie ich.

Moderátorke prejavili diváci priazeň aj v diváckej ankete. 6 fotografií v galérii Moderátorke prejavili diváci priazeň aj v diváckej ankete. Zdroj: Peter Brenkus

Zájdete aj na polnočnú omšu?

Keď som bývala s rodičmi v Košiciach, so starými rodičmi sme na polnočnú chodievali každý rok. Mala pre mňa skutočne čarovnú atmosféru. Rovnako ako Vianoce.

A čo darčeky?

Ak nie sme v životnej núdzi, teda ak netrpíme nejakým veľkým nedostatkom počas celého roka, potom nie je až také dôležité, čo si navzájom darujeme pod stromček. Podstatné je, že si to ľudia dajú z lásky a majú pri tom dobrý pocit. Obdarovať je, podľa mňa, ešte krajší pocit, ako dostať (úsmev).

Pomaly sa blíži koniec roka. Zvyknete sa obzrieť späť a bilancovať?

Nie, pretože si nemyslím, že kalendárny rok je v tomto zmysle dôležitý. To, čo bolo, už nezmeníme a čo nás čaká, nevieme. Môžeme si iba niečo želať. Aj keď je pekné mať sny, po niečom túžiť. Aj ja mám svoje sny. Ale v oslavách Silvestra nevidím až taký veľký význam.

Oslavujeme ho, radujeme sa a máme dobrú náladu, ale je to skôr preto, že dobrá nálada je nákazlivá, atmosféra človeka strhne. Všetci sa tešia, tak sa tešíme aj my (smiech). A musím sa priznať, že sa teším aj ja, budeme dobrá partia a bude veselo.

Zvyknete si dávať novoročné predsavzatia?

Nie. Ak si nejaké dávam, tak počas roka, nie prvého januára. Myslím si, že väčšina ľudí, ktorí si dajú predsavzatie, že napríklad prestanú fajčiť alebo schudnú, tak to aj tak nedodržia. Ak chce človek v sebe niečo zmeniť, napríklad stravovacie návyky, tak to urobí preto, lebo to chce zmeniť, nie preto, že je Nový rok.

Je v živote niečo, po čom túžite, čo si pre seba alebo pre blízkych do ďalšieho roka prajete?

Ľudia si väčšinou zvyknú navzájom želať zdravie, no je to skôr iba taká zdvorilostná fráza. Ale ten, kto zdravie nemá, si naozaj želá iba to.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×