Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kvôli pečeniu vianočných oblátok skrýva celý rok jednu lyžicu

23.12.2017 (51/2017) Čím drsnejšie životné podmienky, tým majú ľudia k sebe bližšie a pokope prežívajú starosti aj radosti. Platí to aj pre Oravu, pri pečení vianočných oblátok sa zíde celá rodina.
Kvôli pečeniu vianočných oblátok skrýva celý rok jednu lyžicu
6 fotografií v galérii
Celé roky si pani Elena schováva lyžicu, ktorá jej slúži ako odmerka.
Autor fotografie: Miro Miklas

Región v severozápadnej časti Slovenska sa už nechúli skrčený v zajatí chudoby, pretože miestni usilovní ľudia sa s ňou vedeli porátať svojou pracovitosťou.

Muži sa rozpŕchli do sveta, aby zabezpečili svojim rodinám vyšší životný štandard. Ženy sa popri bohatšom počte detí, v porovnaní s inými kútmi Slovenska, držia malého hospodárstva a nejedna z nich popritom stíha aj zamestnanie.

Rázovitý a idylický kraj si však zachováva tradičnú silu rodinných pút. Môže za to drsnejšie podnebie, veď napríklad domáci musia kúriť aj desať mesiacov v roku. Pracovných miest je tu pobiede a aj tak za nimi treba cestovať niekoľko desiatok kilometrov.

To všetko zomkýna dokopy tých, ktorí ostávajú doma, aby si vzájomne pomáhali. Rodiny sa oveľa hlasnejšie hlásia k sebe ako kdekoľvek inde na Slovensku, spoločne prežívajú sviatky aj strasti života.

Stretnutie v kuchyni

Na Oravu do Mútneho sme sa vybrali niekedy ešte len v polovici novembra. Ulice však už rozvoniavali Vianocami. Mnohé miestne ženy naučené pomáhať si v núdzi vlastnými silami totiž doma samy pečú vianočné oblátky.

A hoci už dnes na tento zvyk nie sú z materiálnej stránky odkázané, kliešte na oblátky vyťahujú na začiatku zimy aj preto, aby sa mohli zísť s ľuďmi, ktorých majú radi.

Sestry pani Elena a pani Jana majú k sebe veľmi blízko, aj domy si postavili len pár krokov od seba. 6 fotografií v galérii Sestry pani Elena a pani Jana majú k sebe veľmi blízko, aj domy si postavili len pár krokov od seba. Zdroj: Miro Miklas

Elena Maláková (70) si môže nahlas povedať, že je šťastná stará mama. V čase, keď Slováci, hlavne tí mladí, migrujú po svete, aby zarobili peniaze a nabrali životné skúsenosti, má ona celú rodinu nablízku.b

Všetci sú v Mútnom, tri deti a deväť vnúčat, najstarší má 24 rokov a najmladšia Nelka 2,5 roka. Jeden zo synov ostal bývať s rodinou v rodičovskom dome, za prácou však chodieva na turnusy do Nemecka. Izby v dome zapĺňajú detské hlasy štyroch vnúčat.

Pár krokov od domu pani Eleny si postavila obydlie jej mladšia sestra Jana Kapičáková (63). Všetkých sme stretli v kuchyni pani Eleny, pretože bol práve čas na pečenie tradičných oblátok.

Do Vianoc ich napečú aj štyristo balíčkov pre celú rozvetvenú širokú rodinu, priateľov a známych, ale aj pre úplne cudzích ľudí, ktorým nesmú oblátky na vianočnom stole chýbať.

Najprv oko, potom ucho

„Oblátky som začala piecť pred tridsiatimi rokmi. Kým som ešte pracovala v nemocnici v Trstenej, naša vrchná zdravotná sestra nás motivovala – objednajme si elektrické oblátkovače. Nebol to lacný špás, veď ten môj stál päťsto vtedy slovenských korún.

No začiatky boli ťažké, aj som si sem-tam popálila prsty, ale postupne som si osvojila potrebnú zručnosť, vychytala muchy z receptu a zdokonalila ho. Intenzívnejšie pečiem oblátky iba posledné roky, kým som doma, popri zamestnaní to bolo symbolických pár kusov pre najbližšiu rodinu.“

Na Orave sme boli niekoľko týždňov pred Vianocami, keď mali slovenské predajne problém s vajcami, v regáloch práve chýbali.

Miestni si vedeli poradiť aj s týmto problémom. Takmer v každej domácnosti totiž majú k dispozícii vajcia domáce. A potom k nim už len treba pridať: múku, mlieko, cukor, olej a trocha vody.

„Rokmi som zistila, že najlepšie sa hodí na oblátky hladká múka, pečiem vanilkové, škoricové a orechové. Pri orechoch však musím dodržiavať iný pomer surovín, aby bolo cesto správne husté.“

A práve tá správna konzistencia určí, aký bude konečný výsledok. Cesto nemôže byť ani veľmi riedke, inak z klieští vytečie, a už vôbec nie príliš husté.

Pani Elena to už má všetko v oku, lyžicou skúša, leje a spokojne pohmkáva. Po oku je dôležité ucho. Rozozná to správne syčanie stroja, keď treba oblátku rýchlo vyberať, aby zbytočne nezhnedla alebo sa nespálila.

„Pravé oblátky sú svetlé, hoci sa stretávam aj s požiadavkami, aby boli o čosi hnedšie, ale to už nie je ono.“

Celé roky si ako oko v hlave stráži lyžicu, ktorou leje cesto do klieští, pretože jej slúži ako odmerka.

„Nesmiem ju stratiť, počas roka sem-tam skontrolujem, či je na svojom mieste,“ smeje sa.

Vnučky sú hlavné ochutnávačky, kvôli nim sem-tam pečú oblátky aj v lete. 6 fotografií v galérii Vnučky sú hlavné ochutnávačky, kvôli nim sem-tam pečú oblátky aj v lete. Zdroj: Miro Miklas

Na pečenie oblátok má svoju vlastnú maličkú dielničku. Kvôli nám však všetko rozloží v kuchyni, aby nám názorne ukázala svoje dielo. Pečie iba za bieleho dňa, predsa len denné svetlo je niečo iné ako večerná ,,sliepňajúca“ lampa.

Pomocníčky sú jej vnučky, ktoré miešajú a hlavne ochutnávajú. Cesto musí stáť aspoň tri hodiny a priebežne sa stále premiešava.

Domáca pani s úsmevom hovorí, že práve kvôli vnúčatám vyťahuje kliešte aj v lete, pretože neraz si deti spomenú na sladkú dobrotu a poprosia starú mamu, nech ju pečie.

Komu sa vyžalujete?

Keď pani Elena z dielničky vynesie prvé oblátky, v rodine sa začnú tešiť z najkrajších sviatkov v roku a dve domáce panie si sadnú za stôl, aby zmanažovali domáce práce.

„Celé týždne pred sviatkami iba pečiem oblátky a všetky povinnosti ostávajú na neveste. Varí, upratuje, perie, žehlí, preberá aj moju prácu.“

Vo veľkom dome, kde žije osem ľudí, sú práčka, žehlička a sporák v pohotovosti každý deň. Domáca logistika v podobe delenia si povinností nie je na Orave ničím výnimočným. Sestra pani Eleny, pani Jana, spomína, že aj práve preto si postavili domy oproti sebe.

„So sestrou sme niekoľko desiatok rokov pracovali v Trstenej, je to 42 kilometrov tam a potom naspäť. Vždy sme si vzájomne pomáhali. Keď mala jedna z nás zmenu a druhá bola doma, postarala sa, či dohliadla na všetky deti bez výnimky.

Vždy som išla do práce s pokojným srdcom, pretože som vedela, že Hela je doma. A potom tiež všetky starosti a problémy, ktoré prináša bežný život. Komu sa vyžalujete, keď nie vlastnej sestre?

Celkovo sme veľká rodina a bežne si pomáhame, hoci sú to niekedy len maličkosti. Neter mi zatelefonuje, že ide na poštu, či niečo odtiaľ nepotrebujem, lebo od nás je to ďaleko.“

Chlieb so sirupom

Dve sestry z Oravy úplne ožijú a rozžiaria sa im tváre, keď začnú spomínať, ako sa v ich rodnom kraji kedysi kolektívne riešili všetky významné udalosti v rodine.

„Na svadby sme piekli zákusky doma. Zišlo sa nás pätnásť aj viac žien, doniesli sme si mixéry, trúby na pečenie, tá najskúsenejšia zadelila prácu a celý týždeň sme piekli, od rána do večera.

Na svadobný stôl sme tak pripravili aj štyridsať druhov sladkých dobrôt. Boli sme síce unavené, ale v dobrej nálade. Rozprávali sa príbehy, zážitky, niekedy sme sa tak smiali, až sme sa za bruchá chytali.

Raz si z nás švagriná vystrelila. Odišla k svatovcom a odtiaľ nám zmeneným hlasom zatelefonovala, že je z elektrární a čo to u nás stvárame, že je preťažená elektrická sieť,“ spomína pani Jana.

Oblátkovač má tridsať rokov a stál päťsto korún. 6 fotografií v galérii Oblátkovač má tridsať rokov a stál päťsto korún. Zdroj: Miro Miklas

Rodina si pomáhala nielen pri pečení, každý trochou prispel aj na svadobný stôl.

„Niekto doniesol kávu, iný alkohol, kto mal doma sliepky či kohúta na dobrú domácu polievku, prispel tiež.“

Nie tak dávno sa ešte ženy schádzali potom, ako skončili jesenné práce na poliach, aj pri páračkách. Nevesta pani Eleny je z mladšej generácie, má 35 rokov a spomína, že bola prváčkou na základnej škole, keď sa u nich v dedine páralo ešte po domoch perie.

„Chodievala som spolu s mamou. My deti sme si posadali na pec a otŕčali uši, počúvali, čo rozprávajú dospelí, boli sme veľmi zvedavé.“

Sestry, pani Elena a pani Jana, sa pridávajú k spomínaniu a o páračkách hovoria ako o udalosti, keď si ľudia, ako vždy na Orave, vzájomne pomáhali.

„A znova bolo veselo. Rozprávali sa hlavne strašidelné príbehy, neraz sme sa báli potom večer ísť domov. Z povaly sa priniesli jabĺčka, keď sme boli deti, chlieb sa máčal v sirupe a to sme jedli.

Neskôr už domáca pani pre páračky napiekla šišky. Zjedli sme všetko, veď sa páralo od tej šiestej do jedenástej večer. Prišli mládenci s harmonikami, pozbierali sme kostrnky z peria a tancovali sme.“

Dnes už vraj páračky nemajú zmysel, pretože periny z husacieho peria akosi vyšli z módy, ľudia sa sťažujú na alergie. A to nám domáce panie hovoria, že nie tak dávno mali doma aj po šesťdesiat husí.

Naposledy mali páračky v Mútnom v roku 2014. Podujatie zorganizovalo vedenie obce, s nadšením prišlo niekoľko desiatok žien, perie potom rozdali sociálne slabým rodinám.

Piekli učitelia

Podľa historických prameňov pečenie vianočných oblátok mali na slovenských dedinách na starosti učitelia. Išlo o veľmi zodpovednú úlohu, oblátky nesmeli chýbať v žiadnej domácnosti. Túto povinnosť mali dokonca učitelia zakotvenú v pracovnej zmluve.

Na dôvažok, vtedajšie kliešte, tak to bol kus ťažkého železa, s ktorým sa manipulovalo veľmi ťažko. Začínalo sa piecť po Lucii, gazdiné doniesli potrebné suroviny, miestni mládenci mali na starosti nosenie dreva a udržiavanie ohňa.

Pri pečení asistovali aj žiaci, ich hlavnou úlohou však bolo oblátky rozniesť po dedine a v každom dome povedať naučené vinše.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×