Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Po pätnástich rokoch si splnil sen o veľkom rezbárskom diele

23.12.2017 (51/2017) Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej je za sklom. Už sa údajne našiel zbohatlík, ktorý chcel nožom vylúpnuť figúrky. Páčili sa jeho partnerke. Dôvodil, že zaplatí...
Po pätnástich rokoch si splnil sen o veľkom rezbárskom diele
7 fotografií v galérii
Slovenský betlehem je 8,5 metra široký, 2,5 hlboký a 3 metre vysoký.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Rajecká Lesná je obec ako z čítanky slovenčiny. Na pohľad malebná, príjemná, ale má aj svoje statky-zmätky.

Moja snaha urobiť v nej ďalší diel seriálu Tak si tu žijeme dopadla katastrofálne. Po dokončení reportáže som sa dozvedel, že nepíšem dobre a rôzni obecní funkcionári a vedúci si to rozmysleli a nesúhlasili s jej uverejnením.

Zásluha kanonika

Za betlehemom sem prišli doteraz všetci slovenskí prezidenti, prichádzajú cirkevní hodnostári aj veľvyslanci. Na pohľad taká svätá dedina s vyrezávanými figúrkami. Aj to čertisko to vie, preto v nej zavše tak odušu chvostom mece.

Všetko, čo mi tu narozprávali, bolo zrazu nepodstatné. Našťastie, časť Rajeckej Lesnej na unikátnom Slovenskom betleheme, ktorý tu vyrezal majster Jozef Pekara († 84), vyzerá malebne. Je ústredným motívom tohto diela. Kanonik Šadlák a majster Pekara (uprostred) pri vstupe do budovy s betelehemom. 7 fotografií v galérii Kanonik Šadlák a majster Pekara (uprostred) pri vstupe do budovy s betelehemom. Zdroj: Vladimír Kampf

Možno tu bola počas života jedinečného rezbára atmosféra iná. Možno na tom mal zásluhu aj kanonik Pavel Šadlák († 61). Bol v dedine nielen správcom farnosti, ale aj organizátorom kopy ďalších aktivít.

Okrem pútí sa podieľal na zriadení Vianočnej pošty a zviditeľnení legendárneho betlehema, ktorému dal postaviť strechu nad hlavou.

Vianoce po celý rok

Jozef Pekara sa narodil 15. júna 1920 v Borskom Petri. Zomrel 5. januára 2005 v Rajeckej Lesnej. Jeho otec bol debnár a starší brat Ján rezbár. Dláta a rezbárske náčinie používal už od desiatich rokov.

Po odchode na dôchodok si začal plniť sen o veľkom diele. V roku 1980 začal vyrezávať prvé časti betlehema. Trvalo mu pätnásť rokov, kým ho dokončil. Umiestnili ho v Dome Božieho narodenia.

V Rajeckej Lesnej by mali byť vďaka betlehemu Vianoce po celý rok.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×