Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ježiškovi do Rajeckej Lesnej píšu deti z Taiwanu i Namíbie

22.12.2017 (51/2017) V Rajeckej Lesnej je pravdepodobne jediná pošta na svete, ktorá používa dve smerové čísla. Okrem Ježiškovho PSČ 999 99 má aj svoje vlastné PSČ 013 15.
Ježiškovi do Rajeckej Lesnej píšu deti z Taiwanu i Namíbie
11 fotografií v galérii
Vianočná pošta sídli v malebnej Rajeckej Lesnej ktorej dominujú kalvária a bazilika.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Tento rok otvorili 19. ročník Vianočnej pošty už v piatok 10. novembra. Navštevujú ju ľudia počas celého roka. Fotografujú sa pri schránke.

Žiaľ, vianočné pečiatky majú na pošte len niekoľko týždňov na konci roka, potom ich posielajú naspäť do Bratislavy. O unikátnu pečiatku majú záujem nielen deti, ale aj zberatelia.

Raz prišiel na poštu otecko s listom. Keď ho hádzal do schránky, poštárka sa ho spýtala, či nezabudol na spiatočnú adresu. S úplnou vážnosťou povedal, že Ježiško predsa vie, kto to písal... Vedúca sa mu snažila vysvetliť, že nech nie je ako malý. Tak sa rozhodol, že adresu predsa len dopíše a začal svoj list dolovať zo schránky. Radšej mu ju otvorila.

Slovenská pošta stavila na rukou písanú klasiku. Tajné želania, predstavy o vysnívaných darčekoch, kresbičky či pozdravy môžu vďaka jedinečnému projektu posielať deti zo Slovenska i zo zahraničia aj v tomto roku.

Milý omyl

Na adresu: Ježiško, 999 99 chodia listy z poriadneho kusa sveta. Prednedávnom priniesol vysmiaty kuriér do Rajeckej Lesnej škatuľu plnú listov z Číny. Na pošte ju otvorili. Bolo ich v nej možno dvesto a všetky v znakoch. Ako je to možné? Nikto nevie.

Zasnežená tvár anjela Vianočnej pošty pred Bazilikou Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej. Foto: Vladimír Kampf 11 fotografií v galérii Zasnežená tvár anjela Vianočnej pošty pred Bazilikou Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej. Foto: Vladimír Kampf Zdroj: Vladimír Kampf

Za osemnásť rokov do minulých Vianoc prišlo na známu adresu takmer 1,7 milióna želaní a kresbičiek od detí z celého sveta.

Vlani dostal Ježiško najviac listov a pohľadníc zo Slovenska. Písali mu deti z Taiwanu, Číny, Česka, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Poľska a z ďalších krajín. Prišli aj pozdravy z Bahrajnu, Namíbie či Thajska.

Tlačová správa Slovenskej pošty uvádza, že v tomto roku dostal Ježiško prvý list 22. apríla z Taiwanu. Zo Slovenska už začiatkom septembra písal Dominik z Košíc, ktorý si pod stromček želal lego, počítačové hry, mobilný telefón a peniaze.

Pohľadnica z Taiwanu je síce adresovaná Ježiškovi, ale chlapec Čchen I-čchen z mesta Tchaj-čung prostredníctvom nej oslovuje Santu. Je to milý omyl.

Cieľom Vianočnej pošty je šíriť dobré posolstvá a podporovať tradície vo forme klasickej listovej korešpondencie.

Zoznamy darčekov

Podľa tlačovej správy posielajú deti Ježiškovi najčastejšie zoznam darčekov, ktoré by si chceli nájsť pod vianočným stromčekom. U dievčat v minulom roku viedli hračky, kozmetika a oblečenie.

Chlapci si najviac želali hračky, školské potreby, hudobné nástroje či rozprávkové knihy, pričom časté želania sa týkali živého zvieratka. Medzi listami a pohľadnicami sú i také, obsahom ktorých sú nemateriálne želania.

Deti si prajú úspech v škole a dobré známky, veľa snehu, alebo aby rodina bola na Vianoce spolu. Niektoré akoby skryté nehmotné želania sú dojímavé. Vystihujú detský svet túžiaci po pokoji a harmónii najmä v rodine.

Chlapec Čchen I-čchen z taiwanského mesta Tchaj-čungu píše: „Drahy Santa: Ľúbim Vás. Teším sa, že Vás uvidím. Môj vytúžený darček je veľký nákladiak (taká hračka, ktorá sa dá zozadu otvoriť), ďakujem Vám! Želám Vám veľa zdravia!“ 11 fotografií v galérii Chlapec Čchen I-čchen z taiwanského mesta Tchaj-čungu píše: „Drahy Santa: Ľúbim Vás. Teším sa, že Vás uvidím. Môj vytúžený darček je veľký nákladiak (taká hračka, ktorá sa dá zozadu otvoriť), ďakujem Vám! Želám Vám veľa zdravia!“ Zdroj: Vladimír Kampf

Odpovedá a pribaľuje darček!

Funguje to jednoducho: Kto sa nedostane k špeciálnej pohľadnici vydanej v limitovanej edícii, môže použiť akúkoľvek pohľadnicu, alebo môže napísať, či nakresliť list. Dôležité je uviesť správnu adresu adresáta a kto napíše aj spiatočnú, sa môže tešiť na odpoveď.

Poštársky Ježiško odpovedá v slovenčine, angličtine, Braillovom písme a pribaľuje aj malý darček. K Vianočnej pošte pridali špeciálnu vianočnú poštovú známku. Pokrstili ju v Bazilike Narodenia Panny Márie v Rajeckej Lesnej, ktorá je len kúsok od budovy, v ktorej sídli pošta.

Súčasťou listov Ježiškovi je súťaž o najkrajšiu kresbu. Jednu z nich vyberá porota a stáva sa námetom budúcoročnej vianočnej známky.

Na známku sa tento rok dostal veselý snehuliak od Barbory Ďuríkovej, autorkou domčeka so snehuliakom je Sofia Tadanaiová a predlohu anjelika na špeciálnu pečiatku nakreslila Viktória Csábiová. Všetky tri dievčatá sú zo Základnej školy na Rozmarínovej ulici v Komárne.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×