Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prenajatý či papierový stromček, nebalené darčeky: Vianoce nemusia byť o hojnosti

21.12.2017 (51/2017) Čoraz viac ľudí volí Vianoce s minimom darčekov, bez veľkých príprav a následného odpadu. Tí, čo to skúsili, sa zhodujú, že klasické Vianoce by už nechceli.
Prenajatý či papierový stromček, nebalené darčeky: Vianoce nemusia byť o hojnosti
7 fotografií v galérii
Nákupom vynikajúcich syrov od lokálnych výrobcov podporujete konkrétnych ľudí.
Autor fotografie: Zuzana Jánošíková

Predchádzajú im týždne nákupov, naháňačiek, stresov, príprav. Preplnené obchody, bezradnosť, čo komu kúpiť, stovky eur na darčeky, nákupy veľkého množstva dobrého jedla, napečenie tuctov koláčov...

A následne unavení ľudia, metre baliaceho papiera v koši, rezaný stromček pri smetiakoch a v nich často aj množstvo zo starostlivo nachystaných pokrmov, ktorých bolo jednoducho príliš veľa.

Čoraz viac sa ľuďom tento model nepáči a chcú Vianoce inak. Aké sú ich tajné tipy?

Minimalistické Vianoce

Jeden darček pre každého člena rodiny, spoločne napečené medovníčky, skromný stromček...

Hoci niekomu môžu takéto sviatky znieť chudobne, ich bohatstvo je v pokoji a spoločne strávenom čase, bez dlhých hodín pobehovania po obchodoch, bez veľkých príprav.

Ako trefne poznamenáva odborníčka na minimalistický životný štýl Andrea Richardson: „Vianoce sa zmenili na nákup vecí, ktoré obdarovaný nepotrebuje, za peniaze, ktoré nemáme nazvyš.“

Dodáva, že: „Minimalistické Vianoce sú toho presným opakom. Je potrebné spomaliť a nenakupovať. Musíme si uvedomiť skutočný význam Vianoc – sebareflexia, oddych, duchovno, modlitba, pôst... Nie je dôležité to, čo je pod stromčekom, ale kto je s nami okolo stromčeka,“ pripomína podstatu vianočných sviatkov.

Pekáreň U Dobrožrúta ako prvá na Slovensku nevytvára pri výrobe ani predaji žiaden odpad. 7 fotografií v galérii Pekáreň U Dobrožrúta ako prvá na Slovensku nevytvára pri výrobe ani predaji žiaden odpad. Zdroj: Zuzana Jánošíková

Andrea nám prezradila, ako si v pokoji užiť nielen sviatky, ale aj predvianočný čas: „Úplne by som sa vyhla nákupným centrám a hypermarketom. Nesmierne dôležitá je tiež včasná komunikácia s rodinou, pokiaľ ide o darčeky.

Nech zasadne rodinná rada, dôkladne si premyslite, čo sa vám skutočne zíde. Povedzte na rovinu, že nič nechcete, alebo čo presne chcete.

Je predsa celkom normálne dostať len jeden užitočný dar, nemusí ich byť desať,“ hodnotí mladá žena, ktorá na svojom blogu Minimalistka.sk už niekoľko rokov propaguje jednoduchý život s minimom vecí.

Zmena vo sviatočných zvykoch nie je vždy ľahká, ale stojí za to, potvrdzuje Andrea na vlastnom príklade: „Pár rokov dozadu som bola ako exotická rastlina. Ľudia v mojom okolí považovali minimalizmus za čudný, v ich očiach som bola bláznivá matka, ktorá chce deti obrať o Ježiška.“

Keď si však okolie na nový životný štýl jej rodiny zvyklo, začal mať veľký úspech: „Nebojte sa začať dialóg s rodinou a so známymi. Budete možno prekvapení, že sa cítia podobne. Len čo som začala o našom minimalistickom štýle hovoriť otvorene, zistila som, že aj rodine odľahlo. Nákupy a výber darov ich tiež stresovali.“

Rovnako dobre reagovali aj Andreine malé deti: „Možno ste už zažili situáciu, keď začne byť dieťa po x-tom darčeku nespokojné, že ich dostalo iba toľko... Súčasný stav funguje s deťmi úžasne. Jeden dômyselne vybraný dar ich teší celý večer,“ povzbudzuje Andrea ostatných rodičov, aby sa nebáli prikročiť k zmene.

Do poslednej omrvinky

Pálčivou témou Vianoc sú aj kopy zbytočného odpadu, ktoré po nich vzniknú vrátane množstva pokazeného jedla, ktoré skončí v koši.

„Väčšina z nás vníma Vianoce ako sviatky hojnosti, keď si zvykneme dopriať vo všetkých smeroch,“ hodnotí sympatická foodblogerka Lucia Grigová, ktorá sa vo svojich článkoch zameriava na to, ako predchádzať vyhadzovaniu jedla.

„Myslím, že na začiatku predvianočných príprav je dobré si rozmyslieť, či je naozaj potrebné mať na Vianoce napečených devätoro druhov sladkého pečiva a každý deň navarené iné jedlo.

Mali by sme si položiť otázku, či sme schopní zjesť všetko, čo by sme radi navarili a napiekli. Sviatky trvajú iba niekoľko dní. Je nutné počas nich zjesť toľko, koľko by sme inak jedli možno celý mesiac?“ pridáva základné otázky, ako o vianočnom varení rozmýšľať.

Samozrejme: „Dobré jedlo k Vianociam patrí, všetko však treba brať s mierou,“ dodáva.

Rozumné riešenie je kozmetika vo vratných obaloch. 7 fotografií v galérii Rozumné riešenie je kozmetika vo vratných obaloch. Zdroj: Zuzana Jánošíková

Lucia pripája aj tipy na plánovanie vianočného jedálneho lístka a s ním spojených nákupov.

„Pri plánovaní si treba premyslieť, na koľko dní budeme potrebovať mať napečené a navarené. Ak chceme časť sviatkov prežiť mimo domu, prípadne ich tráviť sami a nečakáme počas nich veľké návštevy, nebude potrebné to s predvianočným varením a pečením preháňať,“ radí blogerka.

„Pri plánovaní jedálneho lístka musíme vopred vedieť, či budeme chcieť variť každý sviatočný deň iné jedlo. Ak áno, treba obozretne naplánovať jeho množstvo. Pretože ak nám v chladničke ostanú súčasne tri druhy príloh a tri druhy mäsa, ktorých je už navyše každý prejedený, ťažšie sa nám bude vymýšľať, ako ich spotrebovať,“ dodáva.

A čo s tým, keď množstvo jedla predsa neodhadneme a po sviatkoch nám ostane?

Lucia Grigová má jednoduchý tip: „Po Vianociach si môžeme vyhradiť dni, keď nebudeme variť a konzumovať budeme len to, čo sa počas sviatkov nezjedlo.

Nemusí to byť však nutne v tej istej forme, v akej sme jedlo pôvodne pripravili – zvyšky môžeme použiť na prípravu úplne iných jedál, pri ktorých naši stravníci možno vôbec nepostrehnú, že ste im do nich zakomponovali nejaký chod zo Štedrej večere či svätoštefanského obeda,“ dodáva foodblogerka.

Ekologickejšie

Počas Vianoc sa zvykne plytvať nielen jedlom, ale prakticky všetkým. Veľa ľudí nedá počas Vianoc dopustiť na živý stromček – nielen zo zvyku, ale aj kvôli jeho nezameniteľnej vôni. No ani ten už nemusí po sviatkoch skončiť pri smetiakoch.

Na Slovensku vznikajú prvé „požičovne stromčekov“ – živý stromček v kvetináči si na sviatky jednoducho prenajmete a po Vianociach ho vrátite pestovateľovi.

Podobnú možnosť ponúkajú už aj veľké reťazce, kde si stromček v kvetináči môže človek kúpiť a následne ho buď zasadiť, alebo nechať rásť v kvetináči a použiť ho aj počas ďalších sviatkov. Šikovným pestovateľom takto stromček vydrží niekoľko rokov.

Ďalšiu alternatívu prezrádza Martina Fekiačová, majiteľka internetového obchodu zameraného na bezobalový nákup: „My stromček nemáme, každý rok si miesto neho odrežeme halúzku zo smreka alebo z borovice a tú vyzdobíme. Namiesto klasických ozdôb na nej máme háčkované ozdôbky a perníky od našej starej mamy,“ pripája svoj tip na zdobenie.

Jednorazovému darčekovému papieru sa tiež dá úplne vyhnúť: „U nás darčeky dávame do papierových tašiek, nebalíme ich. Darčekové tašky máme odložené do ďalšieho roka a vždy ich použijeme znovu,“ radí Martina Fekiačová.

Práve v jej obchodíku Bezodpadu.sk si ľudia môžu objednať rôzne nebalené potraviny, pričom sa nakupuje priamo do vlastných, znovu použiteľných obalov.

A čo so samotnými darčekmi? „Darčeky by mali potešiť obdarovaného, no podľa mňa by sme mali mať radosť aj z ich obstarávania. U nás preto podporujeme slovenskú produkciu a snažíme sa skĺbiť to, aby sa darček páčil s tým, že sme z neho mali dobrý pocit i v rámci ekológie a z toho, čo sa následne stane s obalom.

Veci sa vždy dajú robiť aj inak než zabehnutým spôsobom, len to chce krok vpred zo zóny nášho komfortu,“ uzatvára Martina.

Papierový stromček na stene a len zopár darčekov? Vianoce nám to nijako neochudobnilo! 7 fotografií v galérii Papierový stromček na stene a len zopár darčekov? Vianoce nám to nijako neochudobnilo! Zdroj: Zuzana Jánošíková

Aké je to naozaj?

Všetko to znie pekne, ako však pôsobia tieto zmeny, keď ich človek zažije prvýkrát? Autorka článku môže z vlastnej minuloročnej skúsenosti jednoznačne povedať: fantasticky!

„Minulý rok sme s rodinou trávili prvé Vianoce inak, v Thajsku, kde sme v tej dobe žili a kde tradícia Vianoc neexistuje. Prišli sme síce o typické európske vianočné trhy a kapustnicu, na druhej strane nám to pomohlo vidieť tieto sviatky v úplne novom svetle.

Stromčeky sa tu nepredávali, tak sme si na stenu v našom domčeku vystrihli a nalepili papierový stromček, pod ktorým bol pre každého člena rodiny jeden darček podľa vlastného želania. Miesto napečených koláčikov sme kúpili sušienky a spolu s ďalšími Slovákmi sme si spravili grilovačku rýb na pláži.

Atmosféra bola síce úplne iná, než na akú sme zvyknutí, ale ten pokoj, ktorý sme v tieto dni cítili, sme nikdy predtým nezažili – a rozhodli sme sa preniesť ho do ďalších rokov. T

ento rok už síce – znovu na Slovensku – budeme mať malý stromček v kvetináči, ktorý na jar vonku zasadíme, s akýmikoľvek prípravami si však už ťažkú hlavu nerobíme. Medovníčky, ryba, jeden darček pre každého, ale hlavne rodinná pohoda na čaro Vianoc úplne stačia!“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×