Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V obklopení zlata a mramoru si pripadáte ako v potemkinovej dedine

20.12.2017 (50/2017) Kým krajiny v jeho okolí zažívajú cestovateľský boom, Turkménsko s prezývkou Severná Kórea Strednej Ázie je výnimkou. Ročne sa sem pozrie len o niečo viac než desaťtisíc turistov.
V obklopení zlata a mramoru si pripadáte ako v potemkinovej dedine
8 fotografií v galérii
Zlatý Turkmenbaši pri knižnici v Mary.
Autor fotografie: Tomáš Kubuš

Stredná Ázia je fascinujúcim regiónom plným tajomstiev. Hovorí sa, že Kirgizsko má svoj nomádsky život s jurtami, Kazachstan predstavuje nekonečno obrovských stepí, Tadžikistan prekvapí horami, Uzbekistan históriou.

A Turkménsko? To zaplní myseľ takou bizarnosťou, že sa človek musí občas presvedčiť, že to, čo vidí, je naozaj skutočné.

Snehobiely lesk

Prílet do hlavného mesta Ašchabad je akoby z iného sveta. Prvé, čo si človek všimne, je mramor, kam až oko dovidí. Turkméni ho tu použili toľko, až sa dostali do Guinnessovej knihy rekordov.

Mramorové monumenty, ikony mesta, zastávky na verejnú dopravu, ruské koleso v mramorovom puzdre a napokon paneláky obalené do tohto drahého kameňa. Vďaka tomu získa Ašchabad nevinný snehobiely lesk.

Hovorí sa, že rímsky cisár Augustus prevzal mesto z tehál a zanechal ho v mramore, no keby videl, kam všade ho napasovali obaja turkménski prezidenti, asi by svoju vetu nikdy nevyslovil.

Ašchabad nie je starým mestom a máločo je tu staršie než zemetrasenie v roku 1948. Budovy sa rozpadli, Sovieti postavili nové a vtlačili mu svoju uniformnú ruskú pečať.

Keď však prišla nezávislosť a s ňou prezident zvaný Turkmenbaši, všetko sa zmenilo. Otec Turkménov vyhlásil zlatý vek a mesto odrazu rastie, stalo sa akousi zmesou amerického Las Vegas, Dubaja a severokórejského Pchjongjangu.

Tradičné turkménske svadby bývajú veľmi okázalé. 8 fotografií v galérii Tradičné turkménske svadby bývajú veľmi okázalé. Zdroj: Tomáš Kubuš

Mesto zlatých sôch

Z obrovského parku sa dvíha snehobiely monument na pripomenutie roku 1991, keď Turkménom padla do vienka nezávislosť. Stal sa ikonou hlavného mesta, objavuje sa na minciach, bankovkách a na mnohých materiáloch.

Čestná stráž sa ani nepohne a rovnako sú na tom aj sochy historických postáv, kráľov, básnikov.

Na konci námestia stojí zlatá socha bývalého prezidenta Turkmenbašiho. Hoci zomrel v roku 2006, jeho duch žije dodnes. Počas 15-ročnej vlády si vybudoval taký silný kult osobnosti, že sa zrejme ešte dlho nikto neodváži jeho monumentov dotknúť.

Zlaté sochy sa stali synonymom krajiny, nájdete ich v mnohých mestách. Ktorýmkoľvek z nich som prechádzal, vždy sa tam na čestnom mieste objavila socha bývalého prezidenta.

Pred dvoma rokmi sa však v Ašchabade objavil celkom nový monument – zlatá socha súčasnej hlavy štátu Berdymuchamedova! Hovorí sa, že aj jeho postava by sa rada dožila svojho vlastného kultu. Prvá zlatá lastovička je už na svete.

Kam sa podeli ľudia?

Stojac v parku v tieni zlatej sochy si človek odrazu uvedomí, kde sú ľudia? Nikde ani živej duše, len dvojica z čestnej stráže. Pri plánovaní ašchabadských monumentov zabudli na obyvateľov, a tak tu dnes vyrástlo moderné mramorové centrum, kde nikto nežije.

Žiadne obchody, trhoviská, námestia, podniky... V mnohom to pripomína Potemkinovu dedinu. Na oko krásnu a lákavú, no pri druhom pohľade prázdnu, chladnú a bizarnú.

Na okraji prázdneho námestia zastaví niekoľko áut. Svadba. Tá je v Turkménsku tradičná a nevesta vyzerá neskutočne exoticky.

Kým ženích je v obleku podľa európskej módy, jeho vyvolená má na sebe tradičné šaty, tvár zakrýva nepriehľadný závoj a cez hlavu má prehodený akoby kus koberca. Až na ruku ozdobenú prsteňmi z nej nevidno nič. O pár minút sú preč a Ašchabad opäť zíva prázdnotou.

Ašchabad – mramorové mesto bez života. 8 fotografií v galérii Ašchabad – mramorové mesto bez života. Zdroj: Tomáš Kubuš

Nie je to len stav jedného námestia. Stačí prejsť pár stoviek metrov k slávnej trojnožke – Pomníku neutrality – a situácia sa opakuje.

Len dvaja strážnici a na jej vrchole zlatá socha Turkmenbašiho, ktorá sa kedysi otáčala za slnkom. Alebo slnko za ním, ako sa tu žartom hovorilo. Dnes už socha nefunguje a len hľadí na mesto.

Výťah smeruje na vyhliadku, pod nohami sa objaví Ašchabad. Z vtáčej perspektívy si človek uvedomí, že mesto vzniklo na púšti podobne ako kazašská Astana. Všade prázdna rovina, len na juhu sa dvíha pohorie Kopet Dag, za ktorým sa rozlieva Irán.

Z mesta vytŕčajú vysoké veže, obrovská turkménska vlajka, ruské koleso Alem či rôzne okázalé ministerstvá a budovy postavené za petrodoláre.

Ruský bazár plný života

Hoci je pomerne veľká časť Ašchabadu bez života, nie je to, našťastie, obraz celého mesta. Čím viac sa človek blíži k Ruskému bazáru, tým viac pribúda ľudí a áut.

Tu v absolútnom centre mesta stoja dokonca aj Duchovný palác a sídlo prezidenta. Obe budovy je zakázané fotiť a ak by ste sa o to pokúšali, môžete sa dostať do problémov.

Ruský bazár je najfarebnejšia a najživšia časť hlavného mesta, zovšadiaľ útočí exotika. Ešte ani nestihnem pozrieť, čo majú a už sa mi do ruky tlačí malá lyžička čierneho kaspického kaviáru.

V meste stretnete nielen Turkménov, ale aj Rusov. Väčšina z nich odišla po rozpade ZSSR do novovzniknutého Ruska, no tí, čo zostali, by nemenili. Cena kaviáru ide každým rokom hore, no v porovnaní s inými krajinami je pomerne lacný.

Oproti dostať čerstvé chlebové placky, lepjošky, sušený jogurt, syry, zeleninu, ovocie, ale aj bylinky, koreniny, čaj, domáce potreby, topánky či turkménsky koňak.

Počuli ste už o sušenom melóne? Predavačka nakrája kus neforemnej hmoty, podá a stačí prvý kúsok a zamilujete si jeho chuť.

Turkméni sú veľmi milí ľudia, len to možno necítiť na prvý pohľad. Hneď ako sa však s nimi človek spriatelí, roztápajú sa ľady.

Ruský bazár v Ašchabade je plný života. 8 fotografií v galérii Ruský bazár v Ašchabade je plný života. Zdroj: Tomáš Kubuš

Svadba nad Ašchabadom

Na kopci nad Ašchabadom stoja ďalšie bizarné stavby dotvárajúce kolorit mesta. Za oknami mikrobusu vyrástla nová mramorová štvrť.

„Byty tam majú od sto do dvesto štvorcových metrov a každý byt má dve až tri kúpeľne,“ chváli nové domy Elena, miestna sprievodkyňa.

Život je tu vraj veľmi dobrý, no za posledné roky zdražel benzín a dokonca už ani voda, soľ a plyn nie sú zadarmo.

Má pravdu, kým kedysi sa benzín fasoval na desiatky litrov na hlavu a mesiac, dnes dostanete za dolár len štyri litre. Plyn kedysi horel neustále, no aj tomuto je koniec.

Len nedávne ekonomické opatrenia sa mnohým nepáčia, hoci stále vidia, že ich život je omnoho lepší ako v iných stredoázijských krajinách.

Cesta stúpajúca na kopec sa zastaví pri kocke, v ktorej leží zemeguľa a na nej zvýraznená mapa Turkménska. Stavba predstavuje Svadobný salón – v tomto prípade ten najluxusnejší –, kde stojí prenájom niekoľko tisícok dolárov na deň.

V krajine s priemerným platom okolo 350 dolárov je to pekná kôpka peňazí. Krajší pohľad na panorámu hlavného mesta nikde inde nenájdete. Večer svadobný salón mení farby ako chameleón a mesto pod nohami bliká, svieti, pulzuje a pripomína Las Vegas.

Posvätná Ruhnama

Mestečko Gypjak patrí medzi najznámejšie mestá Turkménska. Práve tu prišiel na svet chlapec menom Saparmurat Niyazov, ktorý vošiel do dejín ako Turkmenbaši.

Zemetrasenie v roku 1948 zničilo Gypjak natoľko, že z neho nezostalo takmer nič a Turkmenbaši pri nešťastí prišiel o matku a svojich dvoch bratov.

Na mieste tejto tragédie vyrástli monumenty, v parku stojí zlatá socha slávneho rodáka a kúsok ďalej sa z roviny dvíhajú vysokánske 91 metrov dlhé minarety ozdobené zlatou čiapočkou.

Miestne ženy na bazáre. 8 fotografií v galérii Miestne ženy na bazáre. Zdroj: Tomáš Kubuš

Turkmenbaši na nich nechal úryvky zo svojej knihy Ruhnama, a preto mešitu mnohí Turkméni nemajú radi. Ruhnama, hoci je kniha, bola svojho času dvojkou v krajine, pretože ak ste chceli vodičský preukaz, miesto v práci, skúšku v škole, museli ste ovládať stránky a poučky z jej kapitol.

Všetko je nablýskané, vyumelkované, vyčistené, vyzametané a nikde nenájdete ani smietku. Sem prichádzajú všetky zahraničné delegácie.

Mešita je obrovská, veď do seba ukryje 10 000 ľudí. Mäkké koberce, prepychové lustre, krás- na výzdoba, kaligrafia a úryvky z Ruhnamy. Je tu krásne ticho a pokoj.

Turkmenbaši si užil „svoju“ mešitu len dva roky, po smrti ho pochovali do nenápadného, no svojím spôsobom okázalého mauzólea z kararského mramoru. Stavba mešity a jej blízkeho okolia zhltla astronomických 100 miliónov dolárov.

Šašliky na okraji púšte

Za Ašchabadom sa otvorí prázdna krajina vyplnená okrajom púšte Karakum. Tri hodiny sa scéna za oknom nezmení a len občas vidno kríky, ťavy či malé anonymné mestečká a dedinky.

Odrazu sa vonku mihnú hlinené ruiny niekdajšieho karavanového mesta Abiwerd. Kedysi tu zastavila každá karavána putujúca medzi Bucharou a Nišapúrom.

Príjemným osviežením je typická turkménska čajovňa pri ceste. Možno je to pozostatok Hodvábnej cesty, keď vznikali hostince pre pútnikov a dnes pre moderných nomádov.

Čajovňa je jednoduchá. Miesto vystlané kobercami, vankúše, malý stolček a podušky. Vedľa stojí gril, na ktorom sa pripravujú šašliky a kebaby.

Hoci je Turkménsko islamskou krajinou, bravčové mäso je tu bežné a miestni muži ho zapíjajú vodkou. Iný kraj, iný mrav. Vôňa grilovaného mäsa na drevenom uhlí pohltí svet naokolo.

Pár Turkménov si ľahne, všetkým nám prinesú kanvice zeleného čaju s mištičkami a tie sa so šašlikom neskutočne dobre dopĺňajú.

Nie všade dorazila moderná doba, Turkménsko ponúka aj takéto pohľady. 8 fotografií v galérii Nie všade dorazila moderná doba, Turkménsko ponúka aj takéto pohľady. Zdroj: Tomáš Kubuš

Svet menom Mary

Mesto Mary v centrálnom Turkménsku má dnes niečo vyše 120 000 obyvateľov. Tu, na rozdiel od Ašchabadu, pulzuje život aj v centre. Z budovy ozdobenej modrými kupolami sa vylievajú na námestie ľudia a rozpŕchnu sa celým priestorom.

Pred bazárom predávajú ženy zlaté šperky, striebro, no najväčší úspech majú amulety. Predávajú sa tu prstene s kúskom tyrkysu, náramky, ochranné oko, ale aj kúsky ťavej srsti posplietané do malých amuletov.

Chránia pred urieknutím čí zlým pohľadom. Takmer každá žena má na sebe tradičný odev. Ten spočíva v dlhých úzkych šatách siahajúcich až po členky, ktorý zdobia typické turkménske výšivky.

Žiadna iná krajina Strednej Ázie tak nedbá na tradície ako práve Turkménsko. Muži už nenosia ťažké kabáty a obrovské chlpaté pastierske čapice, skôr nohavice a košeľu. Vyšívaná čiapočka však zostala aj im.

Hlavné ulice majú niekoľko pruhov, no nikdy nie sú plné áut. Vozový park v sebe zahŕňa obrovské rozdiely, pretože raz cestou prefrčí najmodernejší typ auta a za ním hrkoce stará Lada s opadanou farbou a v pootvorenom kufri sedí niekoľko sliepok a kohútov.

Poklad utopený v krvi

Najväčším ťahákom mesta Mary je staroveký Merv. Založil ho Kýros Veľký, neskôr sa v ňom zastavili Alexander Veľký, kalif Harun ar-Rašid, veľkí seldžuckí panovníci a napokon Džingischánov syn Toluj, ktorý mesto utopil v smútku, prázdnote a krvi.

Neušetril tu takmer nikoho. Hroznej epizóde však predchádzali obdobia, keď stál Merv na vrchole sveta. V polovici 12. storočia bol s kmérskym Angkorom najväčším mestom celej planéty. Miestni ruinám Mervu veľkú pozornosť nevenujú, Európan je, naopak, vo vytržení.

Z Mervu dnes vytŕča len niekoľko stojacich stavieb. Tou najlákavejšou je Mauzóleum sultána Sandžara z 12. storočia. Hlinené dievčenské pevnosti sa pomaličky, ale isto rozpadávajú a z Kýrovho mesta zostala len ruina pevnosti Erg Kala.

Dievčatá nosia tradičné kroje. 8 fotografií v galérii Dievčatá nosia tradičné kroje. Zdroj: Tomáš Kubuš

Pod ňou v helenizme pulzovalo mesto, kde sa miešali obchodníci azda z celého známeho sveta, stáli tu chrámy ohňa, buddhistické stúpy, domy či ulice a dnes je priestor za hradbami strašidelne prázdny.

Koho unavia historické reálie, toho očarí miesto neďaleko Svätyne Jusufa Hamadániho. Hrobka svätca sem priťahuje miestnych. Tí podídu bližšie, dotknú sa jej stien a v protismere hodinových ručičiek kráčajú trikrát okolo hrobky a modlia sa.

Hneď vedľa počuť miešajúce sa hlasy návštevníkov. Nazriem za roh. Na zemi leží rozprestretý koberec a na ňom sedí niekoľko tuctov ľudí. Všetko sú to pútnici, ktorí prišli k hrobke a tu dostanú zadarmo jedlo aj pitie ako poďakovanie.

V kuchyni stojí niekoľko žien. Chvíľku sa hanbia, no po chvíli už aj ja pomáham miešať obrovský plov či turkménsku polievku šurpu, spoločne hodujeme. Pohostinnosť majú títo ľudia v krvi, nič tu nie je hrané.

Tu, na konci sveta, v zaprášenom Merve, cítiť nádherný kus človečiny. Aj vďaka tomu je Turkménsko takou unikátnou a nádhernou krajinou.


Turkménsko 

Najrovinatejšia stredoázijská krajina začala písať svoju históriu v 7. storočí pred naším letopočtom ako súčasť pradávnej krajiny Baktria. Definitívnu samostatnosť získala 27. októbra 1991, keď sa vymanila spod nadvlády Sovietskeho zväzu. Bývalá republika Sovietskeho zväzu je dnes poľnohospodársko-priemyselnou krajinou s tradíciou chovu dobytka, predovšetkým karakulských oviec, kôz či tiav. Má značné zásoby ropy a najmä zemného plynu. Až 80 percent z celkovej rozlohy (491 210 km2) zaberá púšť Karakum. V krajine žije približne 5,5 milióna obyvateľov, hlavným mestom je Ašchabad, úradným jazykom turkménčina. Domácou menou je manat.


 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×