Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Architekt Dušan Jurkovič nestihol dokončiť rozprávkový projekt v luhačovických kúpeľoch

19.12.2017 (50/2017) Mnohé budovy, ktoré začiatkom minulého storočia navrhol Dušan Jurkovič, nepostavili alebo zbúrali. Tie, ktoré stále stoja, sú však čarovné.
Architekt Dušan Jurkovič nestihol dokončiť rozprávkový projekt v luhačovických kúpeľoch
5 fotografií v galérii
Pustevny priťahujú ľudí v zime aj v lete.
Autor fotografie: Peter Korček

Mohyla v Brezovej pod Bradlom, lanovka na Lomnický štít, Spolkový dom v Skalici či niekoľko víl v Bratislave. Architekt Dušan Jurkovič (1868 – 1947) po sebe zanechal množstvo významných diel na Slovensku i v Česku.

Niektoré, ktoré vytvoril ako mladý architekt, no už slávny a úspešný, sú zasadené do krásnej beskydskej prírody a malebných luhačovických kúpeľov.

Príroda mladého Jurkoviča v tom čase veľmi inšpirovala. Používal motívy ľudového staviteľstva Valašska, nebál sa dreva a farieb. Práve Luhačovice a ich okolie boli Jurkovičovou láskou, na ktorú však musel zabudnúť.

Zmarené nádeje

Pôvodne mal s Luhačovicami veľké plány. Kúpeľný park a celé okolie chcel premeniť a vystavať slovanské kúpele, ktoré mali mať jednotný štýl. Nepodarilo sa mu zrealizovať všetky stavby, no uchovali sa aspoň niektoré z jeho skíc a návrhov, ktoré si návštevníci kúpeľov môžu prezrieť.

V Luhačoviciach sa organizujú aj tematické prechádzky, ktoré vás zavedú na všetky významné miesta spojené s týmto architektom.

Pôvodne bolo v kúpeľoch až 23 budov s jeho pečaťou, ktoré vznikli v rekordne krátkom čase. V súčasnosti však zostalo už len 7 z nich.

Interiér Jurkovičovho domu aj dnes vyráža dych. 5 fotografií v galérii Interiér Jurkovičovho domu aj dnes vyráža dych. Zdroj: Peter Korček

Medzi ne patria vily Valaška a Vlastimila, Slnečné kúpele, Vodoliečebný ústav, Jurkovičov dom, Chalúpka, Jestřábí a ešte jedna menšia stavba hudobného altánku.

Sú to krásne zvyšky veľkého sna, ktorý zostal nenaplnený. Jurkovič totiž pôsobil v Luhačoviciach ako projektant zamýšľaných slovanských kúpeľov len dve sezóny, od roku 1901 do roku 1903.

Bol mladý, plný energie a plánov. Meral, skicoval, kreslil, používal zručných miestnych remeselníkov a prírodné materiály.

Perníkové chalúpky?

Jeho stavby však po dvoch rokoch hektického úsilia začali budiť kritiku akcionárov. Hovorili, že Jurkovič stavia „perníkové chalúpky“ a tvrdili, že jeho štýl len kopíruje slovácke stavby.

Za touto kritikou však stála aj závisť iných brnianskych architektov, ktorí sa chceli na stavbe kúpeľov podieľať.

Veľkolepá idea mladého génia uznávaného aj v okolitých krajinách sa nenaplnila. Správna rada obmedzila výstavbu a v roku 1903 vypísala na úpravu centra kúpeľov konkurz.

Jur­kovičovi to však nedalo a o tri roky sa ešte pokúsil navrhnúť veľkolepý Slovenský dom pre slovenských návštevníkov. Do Luhačovíc v tom čase chodilo veľa spisovateľov a politikov oboch národov, no i táto myšlienka luxusného liečebného domu stroskotala.

A tak dnes môžete chodiť po centre luhačovických kúpeľov, obdivovať Jurkovičov dom a ďalšie rozprávkové stavby a rozmýšľať, aké by to bolo, ak by sa mu podarilo vybudovať aj divadlo, Slovenský dom či kolonádu, ako pôvodne zamýšľal.

Vedenie kúpeľov dnes Jurkovičovo dielo opatruje, rekonštruuje a chráni.

Rozhľadňu postavili podľa zachovaného architektovho návrhu. 5 fotografií v galérii Rozhľadňu postavili podľa zachovaného architektovho návrhu. Zdroj: Peter Korček

Pôvodné remeslá

Len kúsok od Luhačovíc sa môžete vyviesť lanovkou až k Pustevnám v moravsko-sliezskom sedle. Boli vybudované v rokoch 1897 – 1899 na objednávku Pohorskej jednoty Radhošť a mali slúžiť ako turistické stavby citlivo zasadené do okolitej krajiny.

To sa Jurkovičovi, ktorý zákazku získal, naozaj podarilo a Pustevny dodnes beskydský vrch zdobia svojou neokázalou krásou. Hoci jedna zo stavieb – chata Libušín – pred tromi rokmi vyhorela do tla, jej rekonštrukcia je aj vďaka dobrovoľníkom už takmer hotová.

Pustevny sú obľúbeným výletným miestom v lete, v zime s nánosom snehu však majú zvláštne čaro a pôsobia skutočne ako z rozprávky o ľadovom kráľovstve.

Zaujímavú históriu má aj Jurkovičova rozhledna na Karlovom kopci, ku ktorej sa dá vyjsť lesným chodníkom od parkoviska pri Valašskej dedine v Rožnově pod Radhoštěm.

Je to jedna z Jurkovičových stavieb, ktorú sa za jeho života nepodarilo realizovať. Napriek tomu ju však môžete obdivovať. Postavili ju až v roku 2011 podľa pôvodného Jurkovičovho nákresu z roku 1896 a stála 12,2 milióna českých korún.

Stavba, ktorá má sedem poschodí, bola vytvorená pôvodnými starými kováčskymi, tesárskymi a klampiarskymi technikami, ktoré sa dnes už takmer nepoužívajú.

Na rozhľadňu použili 200 kubíkov dubového, jedľového a smrekového dreva, a keď vystúpite po schodisku lemovanom červeným ornamentom, uvidíte z výšky kus Beskýd, ktoré Jurkovič miloval.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×