Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrdinovia z hasičskej stanice: ich nepriateľom je čas a poslaním pomoc

18.12.2017 (50/2017) Denne sa ocitajú v nebezpečných situáciách. Hasia, vystrihujú, zabraňujú, zachraňujú. Roky obsadzujú prvú priečku dôveryhodnosti u verejnosti. Zaslúžia si úctu a rešpekt.
Hrdinovia z hasičskej stanice: ich nepriateľom je čas a poslaním pomoc
7 fotografií v galérii
Po príchode na hasičskú stanicu preberá nastupujúce družstvo zmenu od predchádzajúceho.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Hasičom sa nestanete zo dňa na deň. Na to zabudnite. Táto práca je službou. A služba si vyžaduje človeka na plný úväzok. Keď ide o záchranu zdravia, života či majetku, času je vždy málo.

Vraví sa, že záchranné zložky nikdy nechodia priskoro. Môžu to potvrdiť tí, ktorí už niekedy boli odkázaní na ich pomoc.

Okresné riaditeľstvo HaZZ Žiar nad Hronom je organizačnou jednotkou v pôsobnosti Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici a zastrešuje tri stanice. Jednu priamo v Žiari nad Hronom a dve vedľajšie, v Banskej Štiavnici a Novej Bani.

Jeho riaditeľ pplk. Ivan Pružina (57) v minulosti prešiel v zbore viacerými pozíciami. Začal na pozícii technik špecialista, pokračoval ako veliteľ jednotky, neskôr viedol operatívno-technický úsek a od roku 2007 pôsobí ako riaditeľ OR HaZZ.

Ako sa stať hrdinom

Každý záujemca musí absolvovať prijímacie konanie a po zložení služobnej prísahy základný kurz v rozsahu 6 týždňov a ďalšie odborné školenia či kurzy.

Vyžaduje sa psychická a fyzická zdatnosť a taktiež technická zručnosť, pretože bude obsluhovať rôzne technické, hydraulické a pneumatické zariadenia.

Zvládajú nielen hasenie požiarov, ale aj práce vo výškach s použitím lezeckej techniky, tiež prácu v hĺbkach, záchranu osôb v studniach, roklinách a pri závaloch.

Po školení sa konala revízia výškovej techniky. 7 fotografií v galérii Po školení sa konala revízia výškovej techniky. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Hasič strojník ovláda šesť a viac druhov motorových vozidiel. Svoju službu vykonávajú cez deň i v noci, v lete i zime. Platí pravidlo, že hasič nesmie ohroziť ani seba, ani zachraňované osoby. Psychika nesmie zlyhať a emócie pri zásahoch musia ísť bokom.

Niektoré situácie počas zásahov bývajú psychicky veľmi napäté. Hasič sa musí rozhodovať nie v minútach, ale v sekundách. A rozhodovať sa nielen rýchlo, ale aj správne. Aby svojimi rozhodnutiami nespôsobil väčšie škody, ako prišiel odstraňovať.

Po príchode k udalosti je prvoradé poskytnutie predlekárskej pomoci, na ktorú sú chlapi školení v rámci prípravných kurzov a školení.

Všetci za jedného

Ráno o siedmej, po príchode na hasičskú stanicu, preberá nastupujúce družstvo zmenu od predchádzajúcej. Po odovzdaní potrebných informácií si preberajú techniku, kontrolujú vybavenie a čistotu vozidiel, stav hasiacich látok a pohonných hmôt i vecné prostriedky.

Po tomto povinnom úkone nasledovalo v deň mojej „služby“ školenie o požiarnej prevencii. Po ňom sa konala revízia výškovej techniky. Mojím priamym nadriadeným sa stáva npor. Milan Vlkovič (48).

Spoľahlivý chlap, ktorý má v zbore odkrútených 25 rokov. Zastáva funkciu technika špecialistu – veliteľa družstva. Celých 24 hodín bude mať zodpovednosť nielen za mňa, ale aj za ostatných sedem chlapov v jeho družstve.

Sprevádza ma po stanici a oboznamuje ma so všetkým potrebným. Vchádzame do ohlasovne požiarov. Na stenách sú rozmiestnené mapy zásahových obvodov hasičských staníc i mapy rozdelenia techniky pre zložité technické zásahy.

Súčasťou miestnosti je niekoľko komunikačných a informačných zariadení. Vonkajšia a vnútorná telefonická linka i zvukové záznamové zariadenie nahrávajúce všetky telefonické hovory, ako aj komunikáciu hasičov prostredníctvom vysielačky.

Za zmienku stojí počítačový systém CoordCom, pomocou ktorého je zabezpečovaný príjem tiesňového volania na Operačnom stredisku Krajského riaditeľstva HaZZ a v ktorom sa zaznamenávajú všetky zásahy HaZZ na Slovensku.

„Bez dôvery to nejde, musím vedieť, že sa na každého jednotlivca, ako aj celý kolektív môžem spoľahnúť. Medzi jednotkou vládne absolútna dôvera,“ prezrádza môj priamy nadriadený.

Postupne si prechádzame všetky miestnosti stanice, všetko tu má svoje miesto, pevné pravidlá a presný názov.

K motorovej jednotke Holmatro možno pripojiť nožnice, rozpínacie kliešte a iné kombinované náradie. 7 fotografií v galérii K motorovej jednotke Holmatro možno pripojiť nožnice, rozpínacie kliešte a iné kombinované náradie. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Nie sme požiarnici

„Jednoducho, ,hasičina‘ nie je len o striekaní vody,“ vysloví mylnú predstavu väčšiny z nás veliteľ čaty mjr. Ján Kobelár (58).

Priznávam, dodnes som ani ja sám nemal predstavu o rozmanitosti ich práce. Keď som videl hasičské vozidlo, napadlo mi, že buď ide k požiaru, alebo k dopravnej nehode.

„Doba si vyžiadala, že robíme všetky možné záchranné akcie, na ktoré si spomeniete. Vyhľadávame nezvestné osoby v teréne, odstraňujeme ekologické havárie, znášame a vynášame imobilných pacientov, zachraňujeme mačičky i kačičky, pílime stromy, spojazdňujeme neprejazdné cesty i likvidujeme hniezda bodavého hmyzu.

Sme prví v bytoch, kde po ich otvorení nachádzame mŕtve osoby. Sme prví pri utopených, popálených i zranených. Všade tam, kde je ohrozené zdravie, život či majetok, sme prví. Lebo nie sme len hasičská, ale aj záchranná služba,“ dodáva.

Každý rok sa chlapi z mojej zmeny zúčastňujú viacerých súťaží na okresných, krajských i národných úrovniach.

Zlatí chlapci

Už niekoľko rokov sa hasiči z Okresného riaditeľstva HaZZ v Žiari nad Hronom zúčastňujú Súťaže o pohár prezidenta HaZZ pre najlepšie družstvo hasičov záchranárov v Humennom.

„Dlhých 12 rokov som čakal na príležitosť. Tento rok sme zvíťazili a získali víťazný pohár. Príprava nebola zbytočná, kolektív je zomknutý a súťažiť ho baví,“ vraví Ján Kobelár.

Prestížna súťaž je vrcholom náročnosti a zručnosti jednotlivých družstiev, rozdelená na tri dni.

V nich súťažiaci absolvujú výstup na podlažie, útočné vedenie, lezeckú činnosť, prácu s rozbrusovačkou, nasadzovanie dýchacích prístrojov a prácu s hydraulickým zariadením, teda strihanie a rozťahovanie.

Merajú si tiež sily v lezeckej a taktickej činnosti a zachraňujú osobu zo studne, s ktorou na nosidlách musia dobehnúť do cieľa.

„Štyri roky po sebe sa nám darilo. V roku 2014 sme skončili na 4. mieste, o rok neskôr na treťom, minulý rok sme to dali na druhé a tento rok sme zlatí. Na budúci rok budeme obhajovať zlato a aj ho obhájime,“ hovorí s úsmevom člen družstva por. František Páleník (34).

Okrem hasičských súťaží sa chlapi zúčastňujú aj mnohých kultúrnych a spoločenských udalostí, organizujú futbalové turnaje a po rokoch obnovili tradíciu hasičských plesov.

Na súťažiach preukazujú hasiči svoje zručnosti pri záchrane osôb i odstraňovaní následkov udalostí. 7 fotografií v galérii Na súťažiach preukazujú hasiči svoje zručnosti pri záchrane osôb i odstraňovaní následkov udalostí. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Neocenení a neoceniteľní

Najviac hasičských výjazdov OR HaZZ v Žiari nad Hronom v tomto roku tvorí technická pomoc (39 %), druhá priečka patrí dopravným nehodám (36 %), požiare tvoria 23 % zásahov. Zvyšok tvoria likvidácia nebezpečných látok a cvičenia.

Hovoria o tom zápisy udalostí v Knihe hlásených prípadov. V nej sa vedie podrobná dokumentácia. Za každým zaznamenaným prípadom sú uvedené: typ udalosti, časy ohlásenia, výjazdu, príjazdu k udalosti i návratu na základňu.

Za ostatný mesiac mali žiarski hasiči výjazd k piatim požiarom, väčšinu tvorili technické zásahy. K dnešnému dňu je na tejto stanici zaevidovaných takmer 400 udalostí.

Najväčší šéf pri zásahu je hasič, všetky záchranárske zložky i polícia sú podľa zákona o IZS podriadení hasičovi – veliteľovi zásahu. On situáciu hodnotí a určuje každý ďalší postup.

Po každej udalosti a po príchode na hasičskú stanicu veliteľ zásahu spracuje správu o zásahu so základnými údajmi, s časmi, disponujúcimi silami a činnosťou jednotky.

Hoci väčšinou im ľudia ďakujú, stretávajú sa aj s nevďakom a so sťažnosťami. Napríklad, že pri zásahu zachraňovanej osobe poškodili vozidlo...

Čo hasič, to hrdina

„Spomínam si na jednu dopravnú nehodu so šťastným koncom,“ hovorí major Kobelár.

„V predvianočnom čase nám nahlásili pri Donovaloch dopravnú nehodu – auto mimo vozovky prevrátené na streche. Po príchode sme zistili, že sa v aute nachádzajú tri nezranené osoby. Rodičia a trojročné dieťa. To spokojne spalo na rukách matky. Nielen v čase dopravnej nehody, ale aj pri ich vystrihovaní.

Po vyslobodení sme matke ponúkli vyhriate záchranné vozidlo, a keď z miesta nehody odchádzali na náhradnom vozidle, dieťatko sa zobudilo, usmialo sa na mňa a opäť jej na rukách zaspalo.

O ničom ani len netušilo, celú udalosť sladko prespalo,“ opisuje major nevšedný zážitok a obaja sa zhodneme na tom, že nie všetky veci sa dajú zaplatiť a nie každá vďaka odmerať.

Vytrvalec

Adrian Mališ (34) je príslušníkom HaZZ jedenásť rokov. Do zboru ho prijali v deň jeho 23. narodenín.

Pýtam sa ho, ako vyzerá poplach na stanici. Po nahlásení udalosti z krajského operačného strediska hasič na ohlasovni špecifikuje jej druh, takže celá jednotka vie, k čomu idú.

Chlapi sa v rýchlosti prezlečú do zásahových odevov. Časový limit na výjazd je podľa zákona maximálne 1 minúta.

Poručík František Páleník (34) počas fyzickej prípravy. 7 fotografií v galérii Poručík František Páleník (34) počas fyzickej prípravy. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Počas cesty komunikuje veliteľ zásahu o bližších informáciách s operačným strediskom, no aj hasiči medzi sebou, rozdeľuje úlohy. Niekedy sa stáva, že situácia na mieste je zložitejšia. Stres patrí k tejto službe.

„Minulé Vianoce sme mali zásah v miestnej rómskej osade Kortina. Kopa snehu, vonku mínus 26 stupňov, podmienky maximálne sťažené. Zlikvidovali sme požiar unimobunky a po návrate na hasičskú stanicu jej obyvateľka opäť hlásila požiar.

Na opätovnom výjazde sme zistili, že je to len dym z predchádzajúceho požiaru. Pre jej spokojnosť sme to opäť ,zaliali‘,“ spomína Adrian na jeden zo zimných zážitkov.

Vo voľnom čase sa venuje jeden a polročnému synovi Matúšovi, futbalu a vytrvalostnému behu. Má odbehnuté dva Medzinárodné maratóny mieru v Košiciach a desiatku polmaratónov na území Slovenska.

Pripravuje sa na ne nielen vo voľnom čase, ale na tréning využíva aj cestu z práce a do práce. Z pätnásť kilometrov vzdialeného bydliska to behom zvládne za 80 minút.

Deň ubehol ako voda. Je večer, no na chlapoch žiadnu únavu nevidím. Dúfam, že sa v noci neuvidíme, lúčia sa chlapi, prajú si pokojnú noc a poberajú sa do oddychových miestností na nočnú pohotovosť.

Po budíčku o pol šiestej zisťujem, že pokojná bola. Jedna z mála bez poplachu, vstávania a zásahu. Pýtam sa Adriana, ako spal.

„Ako myška na vreci, s jedným okom otvoreným,“ hovorí a ponáhľa sa na ranný nástup a odovzdanie služby ďalšej zmene.

Keď ide o záchranu zdravia, života či majetku, času je vždy málo. Vraví sa, že záchranné zložky nikdy nechodia priskoro...

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×