Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pomáha deťom po celom svete: 87-ročná Zvolenčanka vyrába jedinečné pohľadnice

16.12.2017 (50/2017) Na svete žijú deti, ktoré prejdú denne kvôli pitnej vode dlhé kilometre. V predvianočnom čase im pomáhajú aj Slováci.
Pomáha deťom po celom svete: 87-ročná Zvolenčanka vyrába jedinečné pohľadnice
5 fotografií v galérii
Pani Ľudmila už od leta pracuje na pohľadniciach, ktoré putujú do Viedne.
Autor fotografie: Miro Miklas

V čase, keď si naplno užívame posledné horúce dni a dúfame v príchod príjemného babieho leta, Ľudmila Holubčíková (87) už naplno myslí na Vianoce.

Keď si leto podáva ruku s jeseňou, vo svojom zvolenskom byte začína s tvorbou vianočných pohľadníc, aby začiatkom decembra dorazili do Viedne na Medzinárodný charitatívny bazár UNWG.

Kúsok slovenskej šikovnosti tak pomôže deťom v núdzi na celom svete. United Nations Women’s Guild je dobrovoľná organizácia vo Viedni. Pôsobia v nej manželky diplomatov, pracovníkov OSN a iných medzinárodných organizácií.

Dnes má viac než 500 členov. Cieľom je pomáhať deťom bez rozdielu farby pleti. Mnohé z nich žijú na ulici, hladujú, sú obeťami vojen či prírodných katastrof.

Najvýznamnejším podujatím je práve spomínaný vianočný bazár, v organizačnom tíme je aj niekoľko Sloveniek.

Na pomoc deťom vtedy vo Viedni vyzbierajú aj štvrť milióna eur. Viac než 70 krajín prezentuje v jednotlivých stánkoch šikovnosť svojich ľudí, miestne špeciality od jedla a nápojov cez exotické kvety po šperky.

Návštevníci môžu ochutnať argentínske steaky, holandské haringy, nemecké pivo či juhoamerický rum. Je to vlastne akoby prechádzka po celom svete za jeden deň.

Dcéra Ingrid a vnučka Katarína na medzinárodnom bazári. 5 fotografií v galérii Dcéra Ingrid a vnučka Katarína na medzinárodnom bazári. Zdroj: Archív I. Ž.

Ingrid Žalneva, dcéra pani Holubčíkovej, ktorá sa angažuje aj v Rakúsko-slovenskom kultúrnom spolku, sa na tomto podujatí podieľa tiež.

„Vediem skupinku, ktorá po celý rok pripravuje známky pre zberateľov a tieto potom na bazári predávame. Pred pár rokmi sme začali vyrábať vianočné pohľadnice. Každý rok ich vyrobíme okolo 350 a doposiaľ sme ich vždy všetky predali. Zrejme aj preto, že tie pohľadnice sú veľmi špecifické, lebo ich tvoríme z čajových obalov a vrecúšok.“

Jahody v zime

A práve Ľudmila Holubčíková prispieva do ponuky tohto stánku vo Viedni. Vo Zvolene sme ju navštívili v čase, keď kládla na stôl adventný veniec. V úhľadnej zostave čakali v jej byte na svoju cestu do Rakúska aj vianočné pohľadnice.

„Ak niekoho potešíte výsledkom svojej ručnej práce, je to veľmi príjemný pocit. No doslova povznášajúce je, ak sa vaše dielo ocitne možno v Amerike či Afrike a výťažok z predaja pomôže biednym deťom.“

O jej ušľachtilej činnosti vedia aj susedia v bytovom dome, nosia jej obaly z čajov, aby mala dostatok pracovného materiálu.

A potom už len naučenými ťahmi strihá, skladá, lepí vianočné hviezdy, aplikuje ich na pohľadnice a ďalej dotvára kresbou či inými výtvarnými technikami.

Balík, ktorý putuje na viedenský bazár, dopĺňa aj vyšívanými pohľadnicami, na ktoré využíva hlavne hodvábne nite. Pani Ľudmila s úsmevom hovorí, že s radosťou prijíma od susedov a známych hlavne pestrofarebné obaly.

Zložené cípy hviezdy, na ktorých sa prelína červená či zelená farba, lahodia oku. Hoci ide o jahodový čaj a toto ovocie nesúvisí s Vianocami, aj tak je výsledok efektný.

Zvolenčanka sa síce pohybuje pomocou bariel, no inak je sebestačná a pohľadnice tvorí celé mesiace popri varení či upratovaní.

„Jedna hviezda mi trvá aj dve, tri hodiny. Počas upratovania si spravím prestávku, sadnem si, aby som si mohla oddýchnuť a strihám či skladám. Nikto ma pri tom neruší a je to veľmi príjemný oddych.

Niekedy musím konzultovať s mojou vnučkou Katkou, ktorá je na skladanie hviezd expert. Dcéra Ingrid zase robí nostalgické pohľadnice z použitých čajových vrecúšok.

Povedala mi, že keď tieto pozdravy ponúkajú návštevníkom bazára, mnohých zaujme práve to, že ich tvoria tri generácie našej rodiny.”

Tapisérie v kontajneri?

Rodáčka z Moravy prišla na Slovensko za svojou láskou, za dnes už nebohým manželom, ktorý ako odborník v oblasti lesníctva dostal prácu práve vo Zvolene.

„V Prahe som študovala školu úžitkového umenia a neskôr som doma pracovala ako návrhárka textilu. Na Slovensku som hľadala pracovné uplatnenie v tejto sfére ťažko. Zamestnali ma preto vo výskumnom ústave v laboratóriu, no neskôr sa mi predsa len podarilo dostať sa k tvorivej práci.

Papierové hviezdy na pohľadniciach apoň trocha zmiernia utrpenie na tomto svete. 5 fotografií v galérii Papierové hviezdy na pohľadniciach apoň trocha zmiernia utrpenie na tomto svete. Zdroj: Miro Miklas

Popri zamestnaní som učila deti v základnej umeleckej škole, boli to krásne roky, hoci sme zažili časy, keď sa večne oslavoval raz víťazný február a potom zase víťazný október.

Deti však socialistická ideológia nezaujímala, vždy som preto musela vymyslieť zaujímavú výtvarnú techniku, aby tvorili s nadšením odhliadnuc od rôznych komunistických sviatkov.

Rada spomínam aj na obdobie, keď som v Národnom rehabilitačnom centre v Kováčovej pomáhala vďaka ručným prácam zotavovať sa pacientom po ťažkých úrazoch. Tvorili sme napríklad tapisérie.

V ústave mi povedali, že hoci ich aj potom vyhodíme do kontajnera, podstatné je, aby si pacienti precvičovali ruky dvíhaním. Kdeže kontajner! Tvorili so zanietením pekné diela, bolo úžasné sledovať, ako sa snažia, aby sa čím skôr vrátili do normálneho života.“

Podpultový tovar

Pani Ľudmila pochádza z baníckej dediny v blízkosti Brna. Keď prišla na Slovensko, nečudo, že ju ako umelecky nadanú dušu doslova opantal folklór a hlavne s ním spojené výšivky.

„Takú krásu som doma nevidela. Kroj u nás nemal tradíciu. Krupina, Detva, Slatina, bola som ohromená krásnymi výšivkami.“

Dnes, keď folklór zažíva boom, či už v životnom štýle, alebo v obliekaní, je preto namieste spomenúť zážitky tejto Zvolenčanky spred viac ako tridsiatich rokov.

Pani Ľudmila vyťahuje zo skríň šaty, ktoré majú síce niekoľko desaťročí, s radosťou by si ich však dnes určite obliekli ženy s cieľom byť za módne ikony. Odevy totiž zdobia folklórne výšivky.

„Chodila som po dedinách v okolí Zvolena a prehovárala miestne ženy, aby folklórnu výšivku aplikovali aj na vtedajšie odevy. V Detve som sa zoznámila s chýrnou výšivkárkou pani Goliánovou. Ženám som nosila vystehované motívy na šatách, aby ich obohatili svojimi nádhernými výšivkami, ja som si na to netrúfala.

Alebo sme zo zamatu šili spoločenské kabelky a práve tie šikovné výšivkárky z okolia Zvolena ich zdobili. Problém bol len materiál. Dnešní mladí to nepoznajú, no kúpiť vtedy kvalitnú látku bolo veľmi ťažké. Všetko bolo podpultové a drahé.“

Pani Ľudmila sa obnovenej popularite v prípade folklóru veľmi teší, s miernym pesimizmom konštatuje, že keby mala aspoň o desať rokov menej, pustí sa do tvorby, ktorá by obstála aj v módnych magazínoch.

Má dve dcéry, päť vnúčat a sedem pravnúčat. Každý člen jej rodiny má v sebe aspoň kvapku tvorivej krvi. S úsmevom nám rozpráva o dcére Dagmar, ktorá žije v Bratislave.

Hoci je doktorka prírodných vied, v čase, keď išla do dôchodku, akoby chytila druhý dych a stala sa z nej úspešná a hlavne nadšená šperkárka.

„Učí sa nové techniky, navštevuje rôzne workshopy, aby sa zdokonalila a teraz sa dokonca dala aj na maľovanie tričiek.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×