Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Včelí feminizmus: trúdov po rozmnožení vyženú z úľa, zomrú v chlade

16.12.2017 (50/2017) Matka sa zohrieva, robotnice tvrdo pracujú. A „lenivé“ trúdy? Tie ako vyhnanci zomierajú ďaleko od svojej rodiny. Zimný život včiel je nemenej fascinujúci ako na vrchole sezóny.
Včelí feminizmus: trúdov po rozmnožení vyženú z úľa, zomrú v chlade
7 fotografií v galérii
Včely treba cez zimu prikrmovať. Takto sa hostia medom.
Autor fotografie: Shutterstock

Fungujú ako dokonale zosynchronizovaný biologický stroj prispôsobený ročnému vegetačnému cyklu. Hovoríme o sociálnom hmyze schopnom prežiť len v ucelenom spoločenstve, kde je jedinec životne závislý od svojich druhov.

Každé dieťa v škole vie, že vytvárajú med, no ich najdôležitejším poslaním vo vzťahu k človeku je opeľovanie poľnohospodárskych kultúr.

„Väčšinu rastlinnej ríše opeľujú práve včely a ďalšie hmyzie opeľovače, veľmi úzko tak súvisia s našou stravou. Existuje výrok, že za tretinu z toho, čo zjeme, vďačíme práve im,“ hovorí skúsený včelár a vedúci edukačného centra Včelí kRaj v Liešnici pri Kokave nad Rimavicou David Turčáni.

Čo však robia zástupcovia tohto užitočného blanokrídleho hmyzu, keď príroda oddychuje pod snehovou perinou? Ešte stále sa stretneme s mylnými názormi, že si dopriavajú zimný spánok. V skutočnosti to tak nie je.

Hoci sa nachádzajú v stave zníženej aktivity, vnútri úľa prebieha striktne riadený proces v čisto dámskom zoskupení.

Ak by sme použili rozprávkový žargón, jeho stredobodom je kráľovná obkolesená početným húfom slúžok starajúcich sa o to, aby sa v zdraví a plnej kondícii dožila príchodu jari.

Úle v snehovej perine. Na prvý pohľad sa okolo nich nič nedeje, ale dnu je rušno. 7 fotografií v galérii Úle v snehovej perine. Na prvý pohľad sa okolo nich nič nedeje, ale dnu je rušno. Zdroj: Shutterstock

Spermie na celý život

Hovoríme jej aj včelia kráľovná, správnejší výraz je však včelia matka. Vyliahne sa z bunky zvanej matečník. Už na prvý pohľad ju poznať podľa veľkosti – meria 20 až 25 milimetrov.

Hlavnou úlohou tejto najcennejšej členky spoločenstva je materstvo. Na vrchole sezóny kladie 2 000 až 2 500 vajíčok denne, z ktorých premena na dospelú včelu trvá v závislosti od konkrétnej zložky približne od 16 do 24 dní.

Z oplodneného vznikne nová matka alebo robotnica, z neoplodneného samček trúd – v podstate genetická kópia matky.

Tá získa spermie na celý život počas jediného oplodňovacieho preletu, kedy sa môže skrížiť s viacerými trúdmi. Zároveň zabezpečuje život spoločenstva, združuje ho.

Vo svojich žľazách má zlučovací feromón, vďaka čomu včely vedia, že patria k tomuto spoločenstvu. Vek matiek sa udáva okolo 5 rokov, včelári ich väčšinou vymieňajú po troch rokoch podľa výkonu.

Upracované robotnice

Klasické spoločenstvo funguje s jednou matkou, no ak sa ich z matečníkov vyliahne viac, môže nastať súboj princezien.

Keď si včely vychovajú novú matku, tá pôvodná opúšťa úľ v spoločnosti robotníc a hľadá si nový domov. S týmto aktom súvisí rojenie – prirodzený spôsob, ktorým sa množí včelstvo.

Faktorov spôsobujúcich potrebu rojenia je viacero – z doteraz známych napríklad nedostatok priestoru či zvýšená teplota v úli.

Matky sa neživia samy, ale kŕmia ich úľové včely – takzvané mladušky, ktoré majú zároveň úlohu upratovačiek, staviteliek a podieľajú sa na klíme v úli. Trením svalov slúžiacich na let zvyšujú teplotu, mávaním krídiel ju, naopak, znižujú.

„Keď mladušky zostarnú, stávajú sa z nich ,esbéeskárky‘. Strážia otvor úľa, vtedy v sebe majú najviac jedu. Následne sa menia na lietavky, prinášajú z okolitého prostredia peľ, propolis, nektár či vodu podľa potreby a následne uhynú. Úloha je daná vekom, v tomto prípade po dňoch,“ vysvetľuje David Turčáni.

Robotníc (teda mladušiek a neskôr lietaviek) je v úli najviac, na vrchole sezóny 40- až 60-tisíc. Žijú len 4 – 5 týždňov.

David Turčáni organizuje vzdelávacie včelárske kurzy už niekoľko rokov. 7 fotografií v galérii David Turčáni organizuje vzdelávacie včelárske kurzy už niekoľko rokov. Zdroj: Martin Mázor  

Chodia aj na záchod

Príchod chladných dní je pre medonosné tvory obdobím zazimovania, musia si pripraviť dostatok zásob. Treba ich preliečiť proti klieštikovi a zakŕmiť.

„Hovoríme o zimných včelách, ktoré sa môžu dožiť 3 až 6 mesiacov. Združia sa na rámikoch do akéhosi zimného chumáča veľkého približne ako futbalová lopta. V strede sa nachádza matka, ktorú zohrievajú robotnice. Včely vyhrievajú iba jednu časť úľa, sťahovaním a rozťahovaním chumáča reagujú na vonkajšiu teplotu.

Je to čisto samičia spoločnosť, lebo už v júli a auguste sú trúdy vyháňané von. Svoje rozmnožovacie povinnosti si už splnili a keďže v úli nevykonávajú žiadnu činnosť, ako nepotrebných ich vytláčajú na okraj úľa, kde nie sú zásoby.

Oslabených trúdov napokon vyhodia z úľa von, ako keď vynášate chlapa z krčmy. V chlade zomierajú,“ odľahčene opisuje David Turčáni nekompromisné správanie feministického včelieho osadenstva.

Robotnice robia všetko pre to, aby matka prežila. Striedajú sa na okraji chumáča, kde je najväčšia zima, skrehnuté zaliezajú do teplejšieho vnútra a naopak.

„Diskutuje sa o tom, že sa nachádzajú v akejsi fáze strnulosti, no spánok, ako napríklad u medveďa, to určite nie je. V úli je stále rušno,“ dodáva David Turčáni.

Aj keď väčšinu zimného obdobia trávia včely vo svojom príbytku, ak je pekné počasie, idú sa preletieť okolo úľa. Vyprázdňujú si svoj výkalový vak, v ľudskom ponímaní teda aj včely chodia na záchod.

Ak je rodina zdravá, do úľa si nenašpiní. S otepľovaním prichádza chvíľa, pre ktorú sa robotnice celú zimu snažili – včelia matka kladie vajíčka.

Pána si nespoznajú

Včely ako domáci miláčikovia? O tom nemožno hovoriť ani náhodou. Pred niekoľkými rokmi zažil David Turčáni s priateľkou napoly nešťastnú a napoly komickú príhodu, keď orkán poprevracal úle a jeho obyvatelia z toho vôbec nemali dobrú náladu.

„Bola to naozaj špecifická a najmä nečakaná situácia. Vybehli sme len tak v krátkych nohaviciach bez ochranného odevu s kuklou a snažili sa rýchlo napraviť, čo silný vietor napáchal.

Včely na nás útočili, bodali, netušili, kto je pôvodcom ich nešťastia. Aj zvyšky nášho sporého oblečenia išli dole a keby nás niekto videl, určite by sa výborne zabával,“ smeje sa ich majiteľ.

Jedným z dôvodov, prečo včely nepoznajú svojho gazdu, je aj rýchla obnova ich populácie.

„Na druhej strane deti často nechápu, že prídem len tak naľahko k úľu a včely si ma nevšímajú. Hoci netušia, kto som, chémia v tomto prípade funguje a môj pokoj vplýva aj na ne,“ dokážu podľa Davida Turčániho vycítiť ľudský strach.

Súčasťou zimnej potravy je aj cukrový koláč. 7 fotografií v galérii Súčasťou zimnej potravy je aj cukrový koláč. Zdroj: Shutterstock

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×