Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Osemročné dievčatko komponuje pre orchester, jej vianočné skladby počulo celé Slovensko

15.12.2017 (50/2017) Viete, ako znejú vianočné piesne, ktoré skomponovalo osemročné dievčatko? Tie od Emmy Gabriely Bernáthovej mohlo počuť na adventnom koncerte celé Slovensko.
Osemročné dievčatko komponuje pre orchester, jej vianočné skladby počulo celé Slovensko
5 fotografií v galérii
Úplné sústredenie malej skladateľky na generálnej skúške.
Autor fotografie: Vladimír Kuric

S Emkou a jej rodičmi sme sa stretli v budove Slovenského rozhlasu po nahrávaní rozhovoru pre Rádio Devín.

Poobede ju čakala generálka adventného koncertu, na ktorom odzneli jej skladby spolu s dielami Ľudovíta Rajtera, Yuria Chuguyeva a Piotra Iľjiča Čajkovského. Vianočné piesne, ktoré zložila ešte minulý rok, uviedol Symfonický orchester SRo a rozhlasový detský zbor.

Adventný koncert vo veľkej sále SRo bol síce beznádejne vypredaný, no vysielalo ho v priamom prenose aj Rádio Devín, takže jej skladbičky mohli počuť všetci.

Emmka je krásne dievča s dlhými vrkočmi a žiariacimi očami. Keď sme sa opýtali, aký je to pocit, že piesne, ktoré zložila, bude hrať veľký orchester a spievať celý zbor na obrovskom pódiu, Emmka len vydýchla: „Úžasný.“

A hneď nám vysvetlila, ako celá táto sláva vznikla.

„Keď som mala štyri roky, hrala som si na detskom xylofóne a začala som si vymýšľať hudbu k modlitbe Anjeličku môj strážničku. Bola som doma len so starkou a vyšla mi z toho celkom pekná melódia.

Keď sa rodičia vrátili domov, zahrala som im ju a tatino povedal, že je to výborné,“ obracia sa Emmka k svojmu otcovi Ľubošovi. „Už vtedy hovoril, že by to mohol spievať aj detský zbor,“ dodáva.

Emmini rodičia sa obaja venujú hudbe. 5 fotografií v galérii Emmini rodičia sa obaja venujú hudbe. Zdroj: Miro Miklas

Nadanie po rodičoch

Upozorňuje nás však, že ďalšie dve skladby Snehové vločky a Narodil sa v Betleme vznikli inak.

„Vlani, keď sa blížili Vianoce. Vločky som si hrala na klavíri a vymýšľala si k nim slová. Tiež som to zahrala tatinovi a povedal, že by som mohla urobiť aj viac slôh, že je to veľmi pekné.

Tá posledná, Narodil sa v Betleme, bola komplikovanejšia melódia, s refrénom mi musel ocino pomôcť. Vymyslel, že by sa tam mohlo spievať po latinsky Gloria in excelsis Deo,“ rozpráva Emmka.

Jej otec Ľuboš Bernáth je uznávaný hudobný skladateľ, skladbu a dirigovanie vyštudovala aj Emmkina mama Gabriela. Ich dcéra teda mala po kom zdediť nevšedné nadanie.

Ľuboš sa usmieva: „Môžem Emmkine hudobné nápady občas trochu usmerniť, no nezasahujem do nich bez nej. Ani by mi to nedovolila. Všetko musí mať pod kontrolou a musí to byť tak, ako si to vymyslela ona.“

Na otázku, či sú tri vianočné skladby jediné, čo Emmka doteraz zložila, dievčatko na nás prekvapene pozrie: „Veď ja skladám hudbu každý deň.“

Opera o zvieratkách?

Gabriela potvrdzuje, že je to naozaj tak a že väčšinu z toho nezapisujú.

„Hocikedy si zaspieva aj básničku, ktorú sa má naučiť do školy, asi sa jej tak ľahšie pamätá,“ smeje sa.

To, že Emmka dokáže zložiť nielen hudbu, ale aj slová skladby, je v jej veku určite nezvyčajné. V poslednom čase sa jej však podľa mamy zapáčili najmä básničky Daniela Heviera a zhudobňuje aj básničky o zvieratkách. Naposledy o aligátorovi Alim.

Emmka nám totiž prezradila, že by chcela o zvieratkách napísať operu.

„V štyroch rokoch začala chodiť na husle, dva roky sa venuje najmä spevu, chodí na súťaže,“ prezrádza nám mama.

Pýtame sa, či by chcela chodiť aj na balet a Emmka s pokrútením hlavy odpovie: „To určite nie. Chcela by som raz možno napísať hudbu k baletu.“

Mama jej odmietavý postoj k tancu v baletnej sukničke s úsmevom vysvetľuje: „Tam sa musia robiť presné kroky v správnom poradí a v presnom tempe, a to nie je nič pre našu Emmu.

Vlani účinkovala ako Modrá vážka v opere Líška Bystrouška na VŠMU. Tam jej povedali: ,Musíš sa zvedavo prikradnúť k tej puške‘ – a to sa jej páčilo. Má radšej tvorivú činnosť. Nič presné, ani vopred určené.“

Emmine piesne zazneli na generálke i na premiére v takomto zložení. 5 fotografií v galérii Emmine piesne zazneli na generálke i na premiére v takomto zložení. Zdroj: Vladimír Kuric

Melódie v hlave

Vianočné piesne, ktoré Emmka skomponovala, sa zapáčili otcovmu spolupracovníkovi, dirigentovi Andrianovi Kokošovi.

„Spomínal som mu už dávnejšie, že napísala zopár vianočných skladieb. Poprosil ma, aby som mu ich poslal. Odoslal som ich tak, ako boli napísané – pre detský hlas a klavír.

Veľmi sa mu páčili a požiadal ma, aby som ich rozpísal pre orchester a zbor, že by ich chcel použiť na jednom z každoročných adventných koncertov Slovenského rozhlasu,“ hovorí Ľuboš Bernáth.

Na Emmke je vidno, že celý rozruch okolo veľkého koncertu ju teší a je nadšená z každej pochvaly svojej tvorby.

Možno raz bude naozaj skladateľkou operných árií, dôležité je však teraz pre ňu najmä potešenie z toho, že môže vytvárať melódie, ktoré jej odmalička znejú v hlave a v srdiečku.

„Robiť hudbu, nie je žiadna povinnosť, to je radosť. Ja už viem, že nikdy nebudem jazdkyňa na koni, ani sa nebudem starať o bylinky, nebudem vášnivá čitateľka, ani nebudem študovať matematiku. Ja som hudobný umelecký typ,“ vyhlási presvedčivo.

Krásny čas

Jasné, že sme sa opýtali, čo si mladučká umelkyňa želá na Vianoce. V liste Ježiškovi má vraj zatiaľ napísanú lepiacu pištoľ a zmenšené kolky. Uvažuje aj o bábike vo vajíčku. Žiadne nástroje ani notový papier?

„Tých mám dosť,“ hovorí Emmka.

Tešila by sa zrejme zo snehu, aby sa mohla sánkovať so súrodencami Carlou a Adamom.

Veď o snehu zložila aj pieseň, ktorú nám zaspievala čistým hláskom a ktorá znela deň nato v rozhlasovom éteri z desiatok detských hrdiel na celé adventné Slovensko:

„Vonku sneží, chumelí sa, deti vonku radujú sa. Že to nie sú len tie detské sny, že naozaj nám sneží. Vločka letí do neznáma, našla som ju, tá je krásna. Pozrite sa, vy milé deti, ako si krásne letí. Dnes si všetky deti našli svoju vločku kdesi. Kúzlo Vianoc očarí nás zas, to je ale krásny čas...“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×