Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nový klenot tatranskej prírody takmer nikto nepozná

14.12.2017 Vysoké Tatry znamenajú pre každého niečo iné. Pre návštevníkov 600 kilometrov turistických chodníkov, grog na Zamkovského chate, člnkovanie na Štrbskom plese, adrenalínovú zjazdovku v Lomnickom sedle. Pohľad domácich na život pod tatranskými končiarmi taký romantický nie je.
Nový klenot tatranskej prírody takmer nikto nepozná
11 fotografií v galérii
Symbolom Starého Smokovca je od roku 1904 prvý tatranský Grandhotel, ktorý vyprojektoval...
Autor fotografie: Milan Országh

Najmenšie veľhory sveta a ich osady si možno predstaviť bez mnohých vecí. Bez torza starosmokoveckého amfiteátra, bez ruín niekdajšieho kempingu medzi dvoma Lomnicami – Tatranskou a Veľkou – aj bez rozkradnutej liečebne tuberkulózy a respiračných chorôb v Štôle.

Nič dramatické by sa nestalo, keby vo Vysokých Tatrách chýbal niektorý treťotriedny hotel, penzión, kaviareň. Život v týchto horách si však určite nemožno predstaviť bez mužov v tradičných červených vetrovkách s odznakom Horskej záchrannej služby.

Pod Slavkovským štítom

Najstaršou osadou pod tatranskými štítmi je Starý Smokovec, založený v roku 1793. Lesy nad dedinou Veľký Slavkov, v ktorých vyrástol Smokovec, patrili na konci 18. storočia iliašskému veľkostatkárovi Štefanovi Csákymu.


Podnet na založenie osady dal evanjelický pastor Tomáš Tobias Mauksch. Rozhodujúcou mierou sa o rozvoj osady pričinil v rokoch 1833 – 1867 uhorský podnikateľ Ján Juraj Rainer. Počas jeho pôsobenia tu vyrástli známe hrazdené stavby Flóra, Švajčiarský dom a Bellevue.


Hlavnou funkciou osady bola v tých rokoch vodoliečba na báze Smokoveckej kyselky. Po otvorení Košicko-bohumínskej železnice v roku 1871 sa novým nájomcom osady stala Spišská úverová banka v Levoči.


V roku 1904 bol dokončený prvý tatranský Grandhotel, ktorý vyprojektoval budapeštiansky architekt Quido Hoepfner. Na historickej vedute je podoba Smokovca v roku 1885.

Pamätajte na riziko

Na jej čele stojí 15 rokov Jozef Janiga (49). Netradičné remeslo horského záchranára zdedil po svojom otcovi, ktorému Tatranci inak ako Tatko nepovedia.

Na vrchole svojich síl to bol nielen vynikajúci horolezec, ale aj prvotriedny záchranár a o nič horší fotograf, ktorý si v tatranskej horskej službe odkrútil 37 rokov.

Okrem Antarktídy liezol po horách na všetkých kontinentoch, v sedemdesiatom deviatom prežil pád vrtuľníka pod Štrbským štítom v Mlynickej doline. Nečudo, že jeho synovi je smutno z toho, že po ňom sa už nikto ďalší z rodiny neupíše záchranárstvu.

K Vysokým Tatrám neodmysliteľne patrí Horská záchranná služba. 11 fotografií v galérii K Vysokým Tatrám neodmysliteľne patrí Horská záchranná služba. Zdroj: Milan Országh

„Môj syn je ,zažratý‘ do fotografovania, túto vášeň určite zdedil po starom otcovi, ale záchranárske ho zďaleka obišli. Takže tri generácie Janigovcov sa do kroniky tatranských záchranárov asi nezapíšu...“

Často dostáva otázku, a nielen od novinárov, aký je rozdiel medzi záchrannou službou dnes a tou pred rokmi. Vraví, že výpočet rozdielov je ľahký, najmä čo sa týka technického vybavenia vtedajších a dnešných záchranárov.

„Dnes máme množstvo výborných technických pomôcok, o akých sa môjmu otcovi a jeho kolegom ani nezdalo. Náš výstroj s ich jednoducho nemožno porovnávať, máme kvalitnejšie oblečenie, obutie, laná, ktoré majú oveľa väčšiu dynamickú výdrž v trhu, teda v situáciách, keď ide o život.

Naši predchodcovia používali staré, ťažké rádiové vysielačky, s našimi sa vôbec nedajú porovnávať, a tak by som mohol ešte dlho pokračovať,“ povedal nám riaditeľ Horskej záchrannej služby so sídlom v Starom Smokovci, kde majú profesionálni tatranskí záchranári svoju základňu od roku 1967.

Do roku 1950 pomáhali turistom, horolezcom, lyžiarom v núdzi iba dobrovoľní záchranári. Bezpečnosť návštevníkov Vysokých Tatier závisela skôr od dobrých rád alebo skúsenosti toho, kto ich po vysokohorskom teréne sprevádzal.

Jedno sa však v Horskej záchrannej službe za tie roky nezmenilo. Horolezci, a nielen českí, stále v exponovaných terénoch padajú, v lepšom prípade uviaznu v skalných stenách, turisti zablúdia, ľahkovážne zídu z turistického chodníka do nebezpečného neprehľadného terénu, prekvapí ich hmla, víchrica, avizované zhoršenie počasia.

Tak ako v prvopočiatkoch horskej služby, aj dnes si vyžadujú záchranné akcie rovnako silných, skúsených, odvážnych chlapov, odhodlaných zachrániť ľudí v núdzi za cenu riskovania straty vlastného života.

„Inak by naša služba nemohla spoľahlivo fungovať, preto do našich radov priberáme len silné osobnosti, odolné voči stresu, ostrieľaných horolezcov, ktorí si vedia poradiť aj v tých najzložitejších situáciách,“ vraví Jozef Janiga.

Deti z materskej školy v Starom Smokovci zimu milujú. 11 fotografií v galérii Deti z materskej školy v Starom Smokovci zimu milujú. Zdroj: Milan Országh

Pár dobrých rád

Na prahu zimnej sezóny, ktorá sa naplno rozbehne medzi Vianocami a Novým rokom, má šéf tatranských záchranárov pre návštevníkov Vysokých Tatier zopár dobrých rád: „Kým sa vydáte na túru, trebárs na niektorú vysokohorskú chatu, nezabudnite, že v zimných mesiacoch sa veľmi skoro a rýchlo stmieva.

Verte, že tatranské zimné noci strávené pod holým nebom vedia byť kruté a môžu sa ľahko skončiť tragicky, ako ukázal prípad dvoch českých turistov, ktorí pred niekoľkými dňami neprežili noc pod holým nebom v Nízkych Tatrách.

Kto nemá teplé oblečenie a pevnú teplú obuv, termosku s teplým nápojom, nech nepokúša osud. Mobily nenechávajte na hotelových izbách, lebo s takým si v núdzi pomoc neprivoláte. Sú to na prvý pohľad celkom obyčajné rady, no verte, že v nejednom prípade takéto maličkosti rozhodujú o tom, či prežijete.

Každý, kto prichádza spoznávať krásy Vysokých Tatier, by si mal uvedomiť, že to nie sú žiadne malé veľhory, ale predovšetkým veľký, nespútaný prírodný živel, ktorý neradno podceňovať,“ dôrazne upozorňuje ľahkovážnych turistov šéf Horskej záchrannej služby.

Prehratý súdny spor

K Vysokým Tatrám nerozlučne patria aj príbehy odvážnych mužov, pre ktorých nebola žiadna skalná stena príliš kolmá, žiadny končiar privysoký, žiadna nosičská krošňa priťažká.

Starí Tatranci s úctou vyslovujú mená Arno Puškáš, Michal Orolín, Ivan Urbanovič, Belo Kapolka, Ivan Gálfy, Ladislav Tatko Janiga, Ivan Kriššák...

Čo meno, to horolezecká legenda so životným príbehom súcim na sfilmovanie, a možno rovno na televízny seriál, bez prvkov okopírovaných z juhoamerických telenoviel.

Povedzme taký Ivan Gálfy, Tatranec a svetobežník od špiku kostí. V horskej službe prežil polstoročie, polovicu tohto času ako jej náčelník.

Lenka, Natália a Zuzana si otvorili v Starom Smokovci kaviareň a čajovňu. 11 fotografií v galérii Lenka, Natália a Zuzana si otvorili v Starom Smokovci kaviareň a čajovňu. Zdroj: Milan Országh

„Čo mi pamäť siaha, otec bol stále v službe, kdesi na záchrannej akcii alebo v Himalájach. Na svoje lezecké konto si zapísal vo Vysokých Tatrách viac než 700 výstupov, viedol 8 veľkých himalájskych expedícií. Bolo to náročné na logistiku, internet bol ešte len kdesi vo hviezdach, nič sa nedalo vybaviť, objednať, overiť od stola v izbe.

Vo výpravách bývalo viac než 20 horolezcov, každý iná povaha, iné ambície, na niektorých aj do 300 nosičov, tony a tony materiálu. Otec dvakrát šéfoval výprave na Nanga Parbat, viedol expedície na Makalu, Jannu, Lhoce Šar, Kančendžongu, v 87. aj na Mount Everest,“ zaspomínal si pre Život Alexander Gálfy (55), jeden z troch synov horolezeckej legendy.

Podnikateľ, ktorý v Starom Smokovci zamestnáva vo vychýrenej cukrárni, v penzióne a obchodoch so špičkovými športovými potrebami a oblečením 20 ľudí.

Počas zimnej sezóny v lyžiarskej škole a požičovni lyží na Štrbskom Plese ďalších 30 sezónnych brigádnikov ako inštruktorov lyžovania. Svoj život si inde ako pod tatranskými štítmi nevie predstaviť.

Napriek tomu, že s niektorými vecami sa nevie zmieriť. Ako poslanec mestského zastupiteľstva je presvedčený o tom, že vysokotatranská radnica sídliaca v Starom Smokovci by mohla a mala spravovať zverené územie oveľa efektívnejšie.

„Vysoké Tatry, ako možno jedno z mála miest na Slovensku, by mohli mať na svoju správu dostatok financií. Mestská pokladňa netrpí ani na suchoty, dokonca sa nebojím povedať, že do nej peniaze padajú z neba.

Len z kúpeľných poplatkov získa Mestský úrad Vysoké Tatry ročne 760 000 eur, daň z nehnuteľnosti prinesie mestskej pokladni každý rok okolo 720 000 eur. Žiaľ, veľká časť z týchto zdrojov sa nedostáva späť do tatranských osád, ich využitie je podľa mňa prinajmenšom neefektívne a často neúčelné.

Naše mesto vďaka drsnejším klimatickým a špecifickým podmienkam obchádza množstvo klasických mestských problémov a starostí, ako napríklad nezamestnanosť, dlhy, bezdomovci. Na druhej strane máme starosti, aké iné mesta nepoznajú,“ hovorí tatranský poslanec, ktorý vykonáva svoj mandát prvé volebné obdobie.

Ako každého rodeného Tatranca, aj jeho trápi výsledok štrnásťročného súdneho sporu, ktorý mestský úrad viedol s urbárskym spoločenstvom Milbach o 133 000 štvorcových metrov pozemkov.

Sú pre Starý Smokovec kľúčové, veď na nich stojí radnica, križujú ich mestské chodníky, stoja na nich parkoviská i chátrajúci amfiteáter.

Torzo starosmokoveckého amfiteátra Vysokým Tatrám na kráse nepridáva. 11 fotografií v galérii Torzo starosmokoveckého amfiteátra Vysokým Tatrám na kráse nepridáva. Zdroj: Milan Országh

Najvyšší súd SR potvrdil, že majiteľom pozemkov je urbárske spoločenstvo. Radnica mala v minulosti možnosť dohodnúť sa mimosúdnou cestou s majiteľmi pozemkov, no túto možnosť odmietla. Teraz nikto netuší, aké následky pre Vysoké Tatry bude mať súdny verdikt.

Primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš síce vyhlásil, že rozhodnutie Najvyššieho súdu SR je nespravodlivé, lenže poslanec Alexander Gálfy je presvedčený, že mesto malo po vzniku sporu zvoliť podstatne aktívnejší prístup k celej kauze, hľadať riešenia a ak by to odborné a právne analýzy potvrdili, prípadne pristúpiť aj na navrhovanú mimosúdnu dohodu, ktorá by bola bývala pre Vysoké Tatry menej bolestivá.

Toto je téma, o ktorej počuť v Starom Smokovci na každom kroku, nielen na radnici či medzi poslancami. Pripomína to už len lamentovanie nad rozliatym mliekom...

Apel na ministra

Aká budúcnosť čaká naše veľhory a obyvateľov ich osád od Podbanského po Lysú Poľanu, závisí od novej zonácie Tatranského národného parku.

Na nečinnosť a ľahostajnosť zodpovedných, ktorí ju majú na starosti, má Alexander Gálfy ťažké srdce. Ako ukazujú jeho argumenty, právom.

„O novú zonáciu nemá štát dlhodobo záujem, za neuveriteľne dlhých 17 rokov nedokázala ani jedna vláda pripraviť a uviesť do života novú, modernú zonáciu najväčšieho prírodného pokladu Slovenskej republiky. A pritom je to pre Vysoké Tatry otázka ich budúcnosti.

Čoraz viac som presvedčený o tom, že nikto z kompetentných v podstate novú zonáciu ani nechce, lebo dlhodobé provizórium a vyslovený chaos vyhovuje mnohým záujmovým skupinám a ich lobingu. A politici sa na to viac-menej len nečinne prizerajú. My Tatranci sa preto pýtame, prečo?“

Provizórny stav negatívne poznačil hektáre vzácnych biotopov, ohrozuje život živočíchov, podporuje zhubnú eróziu pôdy. Tatranskú krajinu poznačilo aj množstvo škaredých stavebných stôp, aj na tých miestach, ktoré mali ostať navždy nedotknuté ľudskou činnosťou.

„Bolo vydaných množstvo výnimiek na zásahy v chránených územiach, čo už naozaj presahuje všetky hranice zdravého rozumu. Posledný návrh zonácie pripravila skupina vedeckých autorít z oblasti ochrany prírody, renomovaní odborníci z univerzít a vedeckých pracovísk, odborníci na manažment chránených území už pred piatimi rokmi. Lenže asi zapadol prachom.

Pri takomto postupe človeku napadajú otázky, komu tento stav vyhovuje? Preto som koncom októbra poslal v mene skupiny poslancov výzvu ministrovi životného prostredia Lászlóvi Sólyomosovi, aby tento návrh zonácie konečne predložil na rokovanie vlády.

Takto chcem upozorniť, že vo Vysokých Tatrách už roky neplatia naozaj pevné pravidlá, čo vyhovuje mnohým záujmovým skupinám, ale škodí národnému parku a v konečnom dôsledku samotnému mestu Vysoké Tatry,“ hnevá mestského poslanca Alexandra Gálfyho.

Tatranský národný park prišiel za posledných 17 rokov o tretinu lesov. Niektoré lokality dnes vyzerajú na zaplakanie. 11 fotografií v galérii Tatranský národný park prišiel za posledných 17 rokov o tretinu lesov. Niektoré lokality dnes vyzerajú na zaplakanie. Zdroj: Milan Országh

Ako ukázala čerstvá analýza Inštitútu environmentálnej politiky patriaceho pod Ministerstvo životného prostredia SR, Vysoké Tatry prišli od roku 2000 o tretinu lesov.

Za posledných 17 rokov, odkedy sa iba jalovo diskutuje o potrebe novej zonácie Tatranského národného parku, zmizlo z tohto vzácneho územia 165 štvorcových kilometrov lesa.

Ak likvidácia tatranských lesov bude aj ďalej pokračovať takýmto „šprintérskym“ tempom, nie je ťažké si domyslieť, ako úboho budú Vysoké Tatry vyzerať o takých 30 rokov.

Nie, až na Saharu sa, našťastie, nepremenia, no ekologická spúšť to bude ako vyšitá. Aj to je jeden z hriechov zamrznutej zonácie Tatranského národného parku.

Útek z Bratislavy

Za svoj nový domov si pred tromi rokmi vybrala Starý Smokovec Bratislavčanka Natália Bokníková (41).

Projektová manažérka Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto si s kamarátkami Lenkou z Českých Budějovíc a Liptáčkou Zuzanou otvorili nad centrálnym smokoveckým parkoviskom kaviareň a čajovňu.

„Vlastne ani neviem, čo sa to zrazu stalo. Hoci som žila v Bratislave, jedného dňa ma ovládol pocit, že to nie je mesto a miesto pre môj ďalší život. Skrátka som si povedala stačilo, a keďže som roky chodievala do Vysokých Tatier, nebolo pre mňa vôbec ťažké rozhodnúť sa, kde sa usadím.

S kamarátkami sme prišli do Tatier s jasnou predstavou, že tu otvoríme trocha inú kaviareň spojenú s čajovňou. Pomenovali sme ju U vlka, lebo toto múdre zviera je nám veľmi sympatické.

Netúžili sme po žiadnom veľkom biznise, chceli sme Tatrancom, turistom a kúpeľným hosťom vytvoriť priestor, kde by sa mohli stretávať so zaujímavými ľuďmi, so zaujímavými témami a príbehmi. K našim hosťom patria umelci, spisovatelia, hudobníci, športovci, horolezci,“ pochválila sa Natália Bokníková.

U vlka našli príjemné prostredie aj tatranskí a podtatranskí umelci. Je to dobrá filozofia, lebo kde by si mal turista kúpiť ich šperky, obrazy, výšivky, ak nie v samom srdci Tatier?

Za cenu dvoch káv v ktorejsi kaviarni na bratislavskom korze si tu môžu turisti kúpiť šperky Miriam Veselej z Tatranskej Polianky, podkovičky šťastia od tatranskej kováčky Anky Budáčovej, obrazy tu ponúka Martin Tamássy. U vlka to skrátka žije a o to vlastne trom kamarátkam išlo.

V susedstve prameňa Smokoveckej kyselky vyrástlahala s modernou plniacou linkou fliaš Tatranskej minerálky. 11 fotografií v galérii V susedstve prameňa Smokoveckej kyselky vyrástlahala s modernou plniacou linkou fliaš Tatranskej minerálky. Zdroj: Milan Országh

Domácu minerálku nepoznajú

Od augusta sa môžu Vysoké Tatry pýšiť ďalším klenotom tatranskej prírody – Tatranskou minerálkou. Prvé myšlienky na obnovenie využívania smokoveckých minerálnych prameňov sa zrodili už začiatkom 70. rokov minulého storočia.

Nebol to však žiadny prevratný nápad, za osídľovanie tatranského územia, založenie prvých tatranských kúpeľov i celého radu tatranských osád môžu práve starosmokovecké minerálne pramene.

Lenže do Tatier prišli roky, ktoré tatranskej minerálke nežičili, akoby jej závideli niekdajšiu slávu a minerálka, rodinné striebro Tatrancov, odtekala do kanalizácie.

Pred deviatimi rokmi jej začalo svitať na lepšie časy. „Získali sme vtedy pozemok a odštartovali administratívne martýrium na získanie kadejakých povolení na stavebnú a technologickú realizáciu plničky starosmokoveckej minerálky.

Od leta, kedy sme spustili najmodernejšiu plniacu linku, sme dokonca jediným výrobným závodom na území Vysokých Tatier.

Náš rýdzo tatranský produkt by sa mal postupne objaviť v ponuke tunajších hotelov, penziónov, kaviarní, reštaurácií. Lenže ich záujem ďaleko zaostáva za našimi možnosťami a očakávaniami,“ prekvapil nás nepríjemným faktom Anton Ulbricht (55), konateľ spoločnosti, ktorá priniesla na trh rýdzo tatranský produkt.

Po týchto slovách sme si urobili malú „štichpróbu“ v siedmich hoteloch a kaviarňach v Starom Smokovci a v Tatranskej Lomnici. Čo čašníčka, to adeptka prinajmenšom na titul Miss Tatier, každá iná, čiernovláska, blondína, červenovláska.

No odpoveď všade ako cez kopirák: „Nie, Tatranskú minerálku nemáme. To existuje aj taká?“ Zato „mattonku“ z Karlových Varov mali všade. Českí turisti môžu byť spokojní...

Trampoty s medveďmi

Tatranskými mediálnymi hviezdami sa v lete stali členovia medvedej rodinky, ktorá sa na svoje nešťastie usadila na strome uprostred Starého Smokovca.

Podľa slov dlhoročného náčelníka tatranskej mestskej polície Miroslava Kolodzeja (54) situáciu s podobnými návštevami síce zlepšilo umiestnenie kontajnerov na odpad do železných klietok, no medvede majú stále chuť na ľahko dostupné odpadky.

„Nepríjemnú situáciu zapríčinili v tomto prípade stavbári, ktorí k stavebnému odpadu z rekonštrukcie jednej budovy prihodili prázdne konzervy, škatule od mlieka, obaly z jogurtov. Veď som im za to poriadne vyčistil žalúdky.

Po tohtoročnej prvej výdatnejšej snehovej nádielke sme na niektorých miestach Starého Smokovca opäť objavili medvedie stopy. V zime tatranskí macovia spia, problémy s nimi nebudú, no ako dlho to vydrží, to si odhadnúť netrúfam...“ komentuje situáciu s medveďmi šéf tatranských mestských policajtov.

Tipy na túry

Starý Smokovec – horský hotel Sliezsky dom a späť - 4,5 hod.

Starý Smokovec – Hrebienok a späť - 1,5 hod.

Starý Smokovec – Zamkovského chata a späť - 3,5 hod.

Starý Smokovec – Slavkovská vyhliadka a späť - 2,5 hod.

Starý Smokovec – Zbojnícka chata a späť - 6,5 hod.

Starý Smokovec – Téryho chata a späť - 6,5 hod.

 

 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×