Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Luxusné vily, ale aj ošarpané domy: Končí sa ropná rozprávka v Dubaji?

13.12.2017 Z vyše 2,5-miliónového Dubaja má len 10 percent obyvateľov občianstvo Spojených arabských emirátov. Prisťahovalci sem chodia najmä pre vyššie platy a nulové dane.
Luxusné vily, ale aj ošarpané domy: Končí sa ropná rozprávka v Dubaji?
7 fotografií v galérii
Nákladné a rybárske lode sú často aj obydliami prisťahovalcov.
Autor fotografie: Lucia Lukušová

Luxusné vily, priestranné apartmány, ale aj pracovné ubytovne a ošarpané nízkopodlažné domy najväčšieho arabského emirátu obývajú najmä cudzinci.

A to od indických a pakistanských robotníkov, cez ukrajinské čašníčky, až po komunitu európskych a severoamerických manažérov, expertov.

Získať pas Spojených arabských emirátov nie je vôbec jednoduché. Dostanú ho len tí, ktorí sa v krajine narodia. Ženy sú vo výhode. Získajú ho jednoducho sobášom s Emirátčanom.

Zamestnanecké výhody

Jedným z obyvateľov Dubaja je aj Sýrčan Eiad Dergham, ktorý pracuje u svojho rodáka v jednej z najprestížnejších štvrtí Jumeirah. Tridsiatnik neopustil krajinu z dôvodu zúriacej vojny v rodnej vlasti, odišiel už v roku 2001.

Za 16 rokov v reštauračnom biznise prešiel viacerými pozíciami – od umývača riadov cez pomocného čašníka, barmana až po prevádzkara a nakoniec manažéra reštaurácie.

„Začínal som v kuchyni v jednej z reštaurácií v Abú Zabí, lebo som nemal dobrú angličtinu. Po nociach som sa však učil jazyk, aby som mohol postúpiť. Firmy s cudzincami uzatvárajú väčšinou zmluvy na dva roky. Potom majú šancu posunúť sa na vyššiu pozíciu.

Problém nie je ani s pracovnými vízami. Vybavuje ich zamestnávateľ. Väčšina zahraničných príde do Dubaja s jedným kufrom ako na dovolenku. Nájdu si prácu prostredníctvom pracovného portálu a ostanú.

Drevené lode denne prepravia stovky robotníkov, ktorí sem chodia za prácou. 7 fotografií v galérii Drevené lode denne prepravia stovky robotníkov, ktorí sem chodia za prácou. Zdroj: Lucia Lukušová

Firmy sú k zamestnancom štedré. Platia za nich odvody do sociálneho systému. Ak by som mal napríklad manželku, ktorá by nepracovala, uhrádzali by poistenie aj za ňu. Okrem toho preplácajú časť cesty, keď chceme navštíviť rodinu,“ približuje manažér reštaurácie Times of Arabia vzťah zamestnávateľa k podriadeným.

Ako čašník by v rodnom meste Latakia zarobil približne 550 eur, v Dubaji na tejto pozícii dostával takmer dvakrát toľko.

Nulovým daniam odzvoní

Dôvodom, prečo prisťahovalci Dubaj doslova milujú, sú nulové dane. V uliciach sa však šepká, že to vraj už nebude dlho trvať.

Dubajský šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktúm uvažuje nad zavedením päťpercentných daní. U mnohých to vyvoláva vlnu nevôle.

Zrejme aj takýmto spôsobom si chce panovník zabezpečiť vyšší príjem do štátnej pokladnice, keďže zásoby ropy v emiráte odborníci odhadujú už len na najbližších 15 rokov. Preto pri pobreží Perzského zálivu vo veľkom prekvitá biznis s nehnuteľnosťami a zamerali sa viac na turizmus.

Sýrčan však nevidí svoju budúcnosť v Dubaji natrvalo. Do dvoch rokov by sa chcel vrátiť do vlasti a otvoriť si vlastnú reštauráciu.

„Zameriam sa na libanonskú gastronómiu. Má veľký úspech u dovolenkárov i kráľovských rodín, ktoré k nám chodia. Každého vítame osviežujúcim mätovým nápojom a väčšina z nich chce ochutnať mezze.

V tom prípade nosíme na stôl hummus z cícera a baklažánu, mäsové guľky a klasický libanonský šalát,“ vymenúva Eiad jedlá, ktoré servíruje jeho ukrajinská kolegyňa.

Dievčatá od našich susedov si pochvaľuje, vraj sú mimoriadne pracovité. Ukrajincov je v krajine pomerne dosť. Prichádzajú za prácou alebo dovolenkovať, keďže ukrajinské aerolínie ponúkajú do Dubaja najvýhodnejšie ceny leteniek zo všetkých kútov sveta.

Kultúrne centrum šejka Mohammeda ponúka stolovanie po arabsky. 7 fotografií v galérii Kultúrne centrum šejka Mohammeda ponúka stolovanie po arabsky. Zdroj: Lucia Lukušová

Stolovanie ako obrad

Komplex Madinat Jumeirah, kde reštaurácia sídli, pripomína obdobie, ako vyzeral emirát vo svojich začiatkoch.

Namiesto mrakodrapov a presklených budov v starom arabskom meste dominovali domy z pieskovca s veternými vežami, pomedzi ktoré prúdili vodné kanály.

Historická atmosféra tejto lokalite síce chýba, ale zachované dejiny najviac cítiť v neďalekých štvrtiach Burj Dubaj a Deira. V prvej z nich zriadili aj Kultúrne centrum šejka Mohammeda, v ktorom sa od skutočných Dubajčanov možno dozvedieť najviac o pôvodnom meste.

Rodáčky poznať podľa čiernej abáje so závojom. Mužov zas podľa bielej kandury, čiže dlhého rúcha s bielou šatkou a čiernym opaskom. Ten symbolizuje lano, ktorým beduíni kedysi priväzovali ťavy.

Sprievodkyňa Fathayah turistov víta na prestretom koberci, aby sa cítili ako na návšteve v arabskej rodine. Presne takto sa každý štvrtok večer schádzajú štyridsiati členovia jej rodiny u starých rodičov.

„Ide pritom len o najužší okruh ľudí. Stará mama vždy navarí ryžu so šafranom. Jeme ju s jedlom machboos. Je to kura alebo ryba pripravená na omáčke s pridaním kardamómu, škorice, klinčekov a žltých hrozienok,“ približuje miestne chute.

Arabi nemajú štyri ženy

Ženy sú v arabskej kultúre vnímané pre chlapa ako darček. Preto sa väčšina z nich o svoje polovičky príkladne stará. Emancipovanejšie sa hrnú do práce, čo zas nevyhovuje všetkým manželom.

Či žena pracuje, alebo nie, do rodinného rozpočtu prispieva väčšinou len muž. Arabky si svoje výplaty starostlivo strážia a odkladajú na horšie časy.

Myslia na zadné dvierka, čo ak by sa náhodou rozviedli. Za posledných desať rokov rozvodovosť stúpla na 35 percent.

Verejnú pláž v mestskej štvrti Jumeirah najviac vyhľadávajú turisti. 7 fotografií v galérii Verejnú pláž v mestskej štvrti Jumeirah najviac vyhľadávajú turisti. Zdroj: Lucia Lukušová

„Dôvodom je, že ľudia sa sobášia veľmi mladí bez toho, aby sa poznali. Nevedia, čo môžu jeden od druhého očakávať. Keďže ešte aj školy sú rozdeľované na chlapčenské a dievčenské, prvýkrát sa mladý človek ocitá v zmiešanom kolektíve až na vysokej škole.

Štát preto začal organizovať semináre o manželskom živote, ktoré musí každý pred svadbou absolvovať,“ pokračuje sprievodkyňa a zároveň vyvracia fámy o tom, že by takmer každý Arab mal 4 ženy, ako to povoľuje islam.

Dôvodom sú peniaze. Každá z nich totiž musí byť obdarovaná láskou a financiami rovnakým dielom.

Učiteľove starosti

Po štyroch manželkách netúži ani učiteľ arabčiny Salah z Egypta. Podľa jeho slov má čo robiť, aby sa finančne postaral o jednu a 3 deti.

Aj to bol dôvod, prečo pred desiatimi rokmi odišiel z rodného polmiliónového mesta Mansoura, kde zarábal približne 700 eur mesačne. V Dubaji dostáva trikrát viac.

„Každý mesiac sa snažím domov posielať peniaze, aby mala rodina z čoho žiť. Priznávam, že niekedy nepošlem nič, lebo miniem viac. Najviac ide na bývanie. Za prenájom jednej izby v dvojizbovom byte na periférii mesta platím 500 eur a splácam tiež auto,“ hovorí 36-ročný pedagóg, ktorý za rodinou cestuje raz ročne počas letných prázdnin.

Jeho manželka je vyštudovaná zdravotná sestra, ale nepracuje. Rád by mal rodinu pri sebe, ale presťahovanie by bolo veľmi nákladné.

Navyše uznanie diplomu pre jeho pani a absolvovanie kurzu, aby bola kvalifikovanou zdravotnou sestrou, by si vyžadovalo ďalšie financie, ktoré nemá.

Štvrť Dubaj Marina patrí medzi najnovšie. 7 fotografií v galérii Štvrť Dubaj Marina patrí medzi najnovšie. Zdroj: Lucia Lukušová

Šejk na trhu bez ochranky

Túlať sa štvrťou Burj Dubaj alebo Deira znamená nepozerať na mrakodrapy siahajúce do nebies, ale míňať často ošarpané nízkopodlažné budovy, pred ktorými namiesto miliónových áut parkujú staré bicykle.

Ulice sú tiež plné robotníkov z Pakistanu či rybárov z Indie. Tých je najviac v okolí novovybudovaného trhoviska.

Rybári svoje obrovské lode kotvia pri zadnom vchode a predavači od nich nakupujú čerstvé úlovky ako na aukcii. Každý si chce uchmatnúť najlepší tovar pre seba, lebo medzi zákazníkmi sú zástupcovia najprestížnejších reštaurácií.

Občas sem zavíta aj dubajský šejk. Podľa slov domácich sa snaží čo najviac splynúť s davom a zbytočne na seba neupozorňuje. Preto používa šoféra i ochranku len výnimočne.

Aj on si vyberá z rýb všetkých tvarov, farieb i rozmerov naložených v ľadových prepravkách. Makrely, sardinky alebo aj žraloky profesionáli na počkanie zbavia šupín, vypitvú a naporciujú.

Hoci objektov na fotenie je pod jednou strechou neúrekom, fotografie možno robiť len na mobil. Používať fotoaparát je zakázané. V opačnom prípade vás ochranka vyvedie von.

Žiadne krádeže

Najhodnotnejší tovar, ale nie na jedenie, ponúkajú na Zlatom trhu v Deire. Na jednom mieste v troch stovkách obchodov predávajú retiazky, náramky a prstene.

Množstvo z nich je prezdobených, aby obchodníci vyhoveli vkusu domácich. Ponúkajú však aj jednoduchšie vzory a decentnejšie šperky. Dubaj patrí k miestam s najnižšími cenami zlata na svete. Sumy však nie sú fixné, predavači ich radi zjednajú.

Najlepšie morské „potvory“ a ryby predávajú v krytej tržnici v Deire. 7 fotografií v galérii Najlepšie morské „potvory“ a ryby predávajú v krytej tržnici v Deire. Zdroj: Lucia Lukušová

O niečo ďalej sú v prístave priviazané nákladné lode dhow. Čakajú na naloženie tovaru, ktorý je už pripravený v uliciach. V kartónoch je jedlo, automatické práčky či nábytok. Mnoho z nich mieri do Iránu aj so svojou iránskou posádkou.

Aby prepravcovia ušetrili na ubytovaní, z lodí si urobili provizórne domácnosti. Neporušujú tým žiadne nariadenie, preto im v tom nikto nebráni.

Drvivá väčšina prisťahovalcov sa snaží v krajine dodržiavať všetky zákony a príkazy, na ktorých vládnuca rodina trvá. V opačnom prípade ich neminie trest.

Nehrozí im síce odtínanie rúk, peňažné pokuty sú však v niektorých prípadoch poriadne mastné. Napríklad vstup na električkovú trať vychádza na 200 eur alebo prechod cez cestu na mimo vyznačených miestach ešte o stovku viac.

Najvyššou sankciou pre všetkých je vyhostenie z krajiny. Preto sa kriminalita blíži k nule a väznice zívajú prázdnotou.

Spojené arabské emiráty

Sú federáciou siedmich autonómnych emirátov vo východnej časti Arabského polostrova. Najväčším a zároveň hlavným mestom je Abú Zabí, za najmodernejšie sa považuje Dubaj. Vládcovia každého emirátu sú súčasne členmi Najvyššej rady. Na rozlohe 83 600 km2 žije vyše 10,1 milióna obyvateľov (odhad z tohto roka), ich rozmiestnenie je však veľmi nerovnomerné. Vyše 95 percent plochy púštnej krajiny je v podstate ľudoprázdna, drvivá väčšina obyvateľstva žije na pobreží. Medzi najvyhľadávanejšie atrakcie patrí najvyššia budova sveta Burj Khalifa, podmorský hotel či lyžiarske stredisko Ski Dubaj v jednom z najväčších obchodných centier Mall of the Emirates. Úradným jazykom je arabčina, oficiálnym náboženstvom islam, domácou menou emirátsky dirham.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×