Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aktivisti chceli otvoriť komunitné chladničky, dve im ukradli

12.12.2017 Hoci vo svete sa už ľudia naučili deliť s prebytočným jedlom, u nás je iba pár dní v prevádzke prvá komunitná chladnička.
Aktivisti chceli otvoriť komunitné chladničky, dve im ukradli
2 fotografie v galérii
Aktivistky z OZ Free Food robia osvetu, aby ľudia neplytvali jedlom.
Autor fotografie: Miro Miklas

Nachádza sa v Bratislave v areáli novej Cvernovky na Račianskej ulici. Občianske združenie Free Food zatiaľ pre miestnu komunitu otvorilo iba jednu, ďalšie dve darované im totiž niekto ukradol.

Mladí nadšenci z tohto združenia už niekoľko rokov robia osvetu v oblasti plytvania potravín.

Podľa zistení Európskej únie, v rámci členských štátov ľudia ročne vyhodia 89 miliónov ton potravín, čo predstavuje približne 143 miliárd eur. Na porovnanie, vo svete žije 800 miliónov ľudí, ktorí sú podvyživení.

Priekopníci Nemci

Premyslené marketingové ťahy obchodných reťazcov nás nevdojak nútia nakupovať potraviny, ktoré ani nepotrebujeme či nestihneme spotrebovať, napriek tomu nimi plníme chladničky a neskôr vytvárame potravinový odpad.

Zachránili dravca, ktorý na Slovensku takmer vyhynul: Pracujeme s vedou, nie so vžitými názormi
S mužom sa rozvádzame a začal byť agresívny, polícia tvrdí, že ho nemôže vykázať z bytu: majú pravdu?
Spieva vo Viedni, v Paríži i Londýne: Mrzelo ma, keď ma v SND nezobrali ani po tretíkrát

Civilizovaný svet varovne dvíha prst nad takýmto spôsobom hospodárenia. Nečudo, že v jednotlivých krajinách sa vzmáha myšlienka budovať verejné chladničky.

Hlavná idea je – ak máte doma potraviny pred dátumom spotreby a nestihnete ich konzumovať, pretože napríklad cestujete na dovolenku, odnesiete ich do verejnej chladničky.

Nájdu ich tam napríklad dôchodcovia, študenti či jednotlivci zo sociálne slabších skupín.

V Cvernovke môžu ľudia vkladať do chladničky jedlo, ktoré by inak možno skončilo v odpade. 2 fotografie v galérii V Cvernovke môžu ľudia vkladať do chladničky jedlo, ktoré by inak možno skončilo v odpade. Zdroj: Miro Miklas

Priekopníkmi v tejto oblasti sú Nemci, v posledných rokoch umiestnili 300 chladničiek vo viac než 130 mestách, pričom dobrovoľníci vynakladajú v tomto prípade tisíce hodín mravčej práce.

Z nákupného ošiaľu sa zobúdza aj východná Európa a hoci inovátorstvo v podobe verejných chladničiek je tu ešte len v plienkach, naši susedia Česi už osadili na verejných miestach najmenej 6 chladničiek. Za projektmi stoja študenti.

Petícia a zmena

„Areál Cvernovky sa postupne revitalizuje, býva tam a pracuje niekoľko desiatok ľudí, medzi nimi hlavne slobodní umelci. Chladničku má na starosti náš dobrovoľník, bude dohliadať na čistotu a dodržiavanie pravidiel,“ vysvetlila Monika Čermáková z OZ Free Food, ako to zatiaľ vyzerá v našom hlavnom meste.

Skupine aktivistov z tohto združenia sa okrem toho v nedávnej minulosti podarilo petíciou dosiahnuť zmenu v našej legislatíve, ide o potravinový odpad, ktorý produkujú supermarkety.

„Zvlášť niektoré kusy zeleniny a ovocia sa nedostanú do predaja, pretože tvarovo nie sú pekné. Neraz končia v odpade, poväčšine v uzamknutých kontajneroch. Vlani som na vlastné oči videla vyhodené celé kartóny banánov, ktorým na prvý pohľad nič nebolo.“

Ak by si aj niekto trúfal hrabať sa v takýchto kontajneroch, hrozí mu od mestských policajtov pokuta, pretože väčšina slovenských samospráv si schválila všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hrabania sa v kontajneroch, ide im o čistotu verejných priestorov.

Francúzi sú v tomto pred nami, obchodné reťazce musia prebytočné potraviny odovzdať charitatívnym organizáciám, inak im hrozí pokuta.

„Podľa zmeny v našich zákonoch, od supermarketov môžu už odoberať takéto potraviny nadácie či rôzne charitatívne združenia, musia mať však štatút špeciálneho potravinového podniku.

Legislatíva je zatiaľ dosť náročná, preto komunikujeme s charitami, aby vzájomne spolupracovali. Nie každý má totiž na odvoz prebytočných potravín vhodne vybavené auto, prípadne nespĺňa iné potrebné kritériá.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×