Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nitriansky úrad práce núti nezamestnaných pracovať v neregistrovanej agentúre

11.12.2017 „Agentúrne zamestnávanie označujú často samotní zamestnanci ako novodobé otroctvo,“ hovorí podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková.
Nitriansky úrad práce núti nezamestnaných pracovať v neregistrovanej agentúre
6 fotografií v galérii
Kam posiela úrad práce v Nitre uchádzačov o prácu?
Autor fotografie: Henrieta Ďurovová

V medzinárodnej terminológii sa na takýto spôsob zamestnávania používa aj označenie prekérna práca (neisté, rizikové formy zamestnávania).

Ak nemáte šťastie a musíte sa životom pretĺkať, ako sa len dá, napriek neustálemu ubezpečovaniu politikov, že je u nás práce dostatok, iste ste sa s agentúrnym zamestnávateľom aspoň raz stretli.

Na úvod však musíme podčiarknuť, že nie každá pracovná agentúra funguje tak, ako opíšeme v nasledujúcom prípade.

Na pracovnom trhu sú i také, na ktoré nedajú dopustiť ani samotní zamestnanci pre ich serióznosť a férové pracovné podmienky.

Ak ste sa však uchádzali o prácu v nitrianskej agentúre, presnejšie obchodnej spoločnosti BI-FORCE-JOB SK, možno si to tiež budete dlho pamätať. S príchuťou trpkosti a rozčarovania.

Viete narátať do desať?

Najnovším trendom úradníčok nitrianskeho úradu práce je posielať evidovaných nezamestnaných k neznámemu, ale zrejme atraktívnemu zamestnávateľovi – obchodnej spoločnosti BI-FORCE-JOB SK.

Nie, nejde o žiadnu fabriku vo vychytenom priemyselnom parku, ale o neznámu firmičku, ktorá sídli na Mostnej 60 v Nitre, kde však počas týždňa nenájdete nikoho.

Jej zamestnanci, presnejšie koordinátori, sú prítomní len v čase, keď robia výberové konania na rôzne pracovné pozície do miestnych fabrík, ktoré údajne nevedia zohnať kvalifikovaných zamestnancov.

Logicky teda každému napadne, že ide o agentúru dočasného zamestnávania. Tá musí spĺňať prísne zákonné podmienky a musí byť vedená v registri Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Pod hrozbou vyradenia z evidencie na úrade práce vás teda úrad prinúti zúčastniť sa pracovného pohovoru. Tam sa dozviete, že musíte vyplniť dotazník, súhlasiť s poskytnutím osobných údajov a postaviť sa pred krutú realitu – prácu za 2,50 eur (!) na hodinu, čo je v podstate minimálna mzda za odpracovaný mesiac.

Pani koordinátorka nám, uchádzačom, vysvetlila, že pracovať budeme tu, ale zmluvu nám dá agentúra. 6 fotografií v galérii Pani koordinátorka nám, uchádzačom, vysvetlila, že pracovať budeme tu, ale zmluvu nám dá agentúra. Zdroj: Henrieta Ďurovová

Ak sa domnievate, že vaše aspoň stredoškolské vzdelanie (aj netechnického typu) musí byť zárukou, že vás úrad práce nepostaví na štyri zmeny k manuálnej robote pri páse vo fabrike, mýlite sa.

Stačí, ak viete doplniť, že lož má krátke nohy, opak slova mladý je starý a viete, už s ľahkou iróniou, napočítať do desať. To úplne stačí.

Nášho premiéra Fica pred týmito testami pred nástupom do nočnej šichty zachránil vari len právnický titul a fakt, že ho „nezamestnala“ pracovná agentúra... Lenže, ako to už chodí, nie všetci môžeme mať právnický titul, pretože by sme zrejme raňajkovali paragrafy.

Áno, takto si vaše schopnosti „preklepne“ zamestnávateľ BI-FORCE-JOB SK. A potom, zázrak, ak nie ste vyslovene idiot, ste prijatí.

Ak odmietnete, na „pracáku“ ste zrejme nadobro skončili. Lebo práce je dosť a vy nemáte čo vyciciavať štát v podobe podpory, hoci možno patríte k tým, čo do systému odvádzali peniaze celé roky a vaša nočná mora v podobe straty zamestnania sa naplnila.

Ste prijatá

Prostredníctvom agentúry sme sa zaujímali o prácu aj my. Ozvala sa nám žena z Dunajskej Stredy a oznámila nám, aby sme prišli priamo do firmy Jasplastik v Nitre, kde robia nábor do práce.

Na pohovor prišlo päť ľudí. Na úvod nám riaditeľ podniku vysvetlil, že ak niekto nie je ochotný robiť štvorzmenne, nech odíde.

Po krátkom rozhovore s každým o jeho skúsenostiach nám napokon ukázali priestory, v ktorých sa bude pracovať a ubezpečili nás, že Srbov, ktorí u nich pracujú, sa báť nemusíme. Sú vraj lepší robotníci ako my Slováci.

Na našu otázku, prečo nás nezoberú do práce priamo, sme odpoveď nedostali. Teraz je to len prostredníctvom agentúry.

Pani Popluhárová, ako sa predstavila žena zastupujúca BI-FORCE-JOB SK, nám vysvetlila, že bude našou koordinátorkou a pracovnú zmluvu nám dá vopred prečítať. Tomu, koho firma neprijala, potvrdenie z úradu práce potvrdí vraj vedenie firmy v Dunajskej Strede a pošle priamo na úrad práce.

Neuveríte, ale autorke tohto článku stačilo prejaviť nadšenie a ochotu pracovať na štyri zmeny a prijali ju :). Po našom nadšení sme sa napokon rozhodli vyložiť karty na stôl.

Zatelefonovali majiteľovi spoločnosti Jasplastik-Automotive Milanovi Macháčkovi a priamo sme sa spýtali, čo je to za agentúru, prostredníctvom ktorej v Nitre zamestnávajú ľudí.

Budete sa čudovať, ale na našu otázku reagoval prekvapene a povedal nám, že žiadnu takúto agentúru nepozná a na výberovom konaní boli ľudia priamo z úradu práce v Nitre.

Nuž, zrejme ani jemu niekto nehovorí pravdu, pretože máme dôkazy, že ľudia skutočne do podniku prišli na základe pozvania úradu práce a ponuky práce v BI-FORCE-JOB SK s výkonom práce Dolné Hony 23, čo je miesto Jasplastiku.

Mimochodom, táto galantská spoločnosť požiadala štát o poskytnutie investičnej pomoci v hodnote 3,9 milióna eur na rozšírenie výrobných kapacít práve v nitrianskom priemyselnom parku (zmluvu si môžete pozrieť tu http://www.economy.gov.sk/uploads/files/TDEzSNk1.pdf.

Tu sídli zamestnávateľ, ktorému úrad práce v Nitre húfne posiela klientov. Bolo tam však zatvorené a nešlo o žiadnu fabriku. 6 fotografií v galérii Tu sídli zamestnávateľ, ktorému úrad práce v Nitre húfne posiela klientov. Bolo tam však zatvorené a nešlo o žiadnu fabriku. Zdroj: Henrieta Ďurovová

Investičnú pomoc dostala vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý hmotný majetok vo výške 1,5 milióna eur a vo forme úľavy na dani z príjmu v hodnote 2,4 milióna eur, pričom mala firma do konca roka 2017 vytvoriť 140 nových pracovných miest.

A naozaj, v tejto fabrike sme skutočne prešli prázdnou výrobnou halou, kde stáli stroje a ľudia v nej neboli, takže zjavne zamestnancov potrebuje. Prečo však nábor rieši takto, sme sa nedozvedeli.

Pôsobilo to na nás tak, akoby čakali, že Slovák takúto slabo platenú prácu (operátor výroby) odmietne a na jeho miesto nastúpi cudzinec, ktorý je rád, že si niečo zarobí a samotná pracovné podmienky a ochrana zamestnanca ho nezaujímajú. Žiť z niečoho treba.

Nový trend obchádzania zákona

Agentúrne zamestnávanie pôvodne vzniklo ako nástroj na prekonanie dočasne zvýšenej potreby zamestnancov a tiež ako prostriedok väčšej flexibility pracovnoprávnych vzťahov.

„Väčšia flexibilita však znamenala najmä úsporu nákladov na zamestnancov, nižšiu ochranu, nižšie pracovnoprávne nároky a jednoduchšie prepustenie agentúrnych zamestnancov,“ uviedla pre Život podpredsedníčka Rady OZ KOVO Monika Benedeková.

„Právna úprava agentúrneho zamestnávania bola nedostatočná, čo viedlo na malom slovenskom pracovnom trhu k vzniku vyše tisícky agentúr dočasného zamestnávania rôznej úrovne a kvality.

Mnohé z nich v snahe maximalizovať zisky využili neprehľadnú situáciu v legislatíve, ako i vysokú mieru nezamestnanosti a nastavili pracovné podmienky, pre ktoré právom agentúrne zamestnávanie označujú často samotní zamestnanci ako novodobé otroctvo.

Z našej praxe vieme, že agentúrni zamestnanci často pracovali za minimálne mzdy, alebo im časť mzdy bola vyplácaná v hotovosti bez dokladov, dokonca formou cestovných náhrad. Ich pridelenie bolo možné skončiť zo dňa na deň a zamestnanci nemali nárok na výpovednú lehotu či odstupné.

Takéto pracovné podmienky by nemali mať v 21. storočí miesto, sú však každodennou realitou mnohých ľudí. OZ KOVO preto v roku 2015 iniciovalo niektoré zmeny v legislatíve, cieľom ktorých bolo zlepšiť ochranu agentúrnych zamestnancov, zlepšiť ich pracovné podmienky a zregulovať podmienky činnosti agentúr dočasného zamestnávania.

Agentúrni zamestnanci musia mať podľa zákona pracovné aj mzdové podmienky a podmienky zamestnávania najmenej rovnako priaznivé ako porovnateľní zamestnanci u užívateľského zamestnávateľa,“ hovorí.

„Keďže sa podmienky agentúrneho zamestnávania na Slovensku sprísnili, objavil sa nový trend, a to poskytovanie služieb obchodnými spoločnosťami na základe obchodno-právneho vzťahu, čím dochádza k obchádzaniu zákona.

V praxi to vyzerá tak, že zamestnávateľ ako obchodná spoločnosť si objedná službu u inej právnickej osoby a tá mu ju poskytne svojimi zamestnancami.

Akurát, že títo zamestnanci pracujú rovnako ako domáci zamestnanci na strojoch a zariadeniach zamestnávateľa, v priestoroch zamestnávateľa, ale ich pracovné a mzdové podmienky určuje vysielajúci zamestnávateľ, takže môžu byť oveľa horšie ako pracovné podmienky domácich zamestnancov,“ dodáva.

Hurá do práce! Stačí mať chuť pracovať na štyri zmeny a nepýtať sa na detaily. 6 fotografií v galérii Hurá do práce! Stačí mať chuť pracovať na štyri zmeny a nepýtať sa na detaily. Zdroj: Henrieta Ďurovová

Nemajú webovú stránku

Prečo nitriansky úrad práce posiela ľudí neregistrovanej, ale zjavnej agentúre dočasného zamestnávania BI-FOR-CE-JOB SK, sme sa pýtali aj na Ústredí práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zaujímalo nás, či je takýto postup normálny a najmä, či je odmietnutie takejto práce dôvodom na vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie a stopnutie poberania podpory.

„Ako sme už uviedli, ústredie ani úrady s agentúrami neuzatvárajú ani zmluvy, ani dohody,“ napísala nám Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR.

„V prípade odmietnutia pracovného miesta u zamestnávateľa, ktorým je aj agentúra dočasného zamestnávania, úrady práce sledujú dôvody odmietnutia pracovnej ponuky. Ak bolo miesto vhodným pracovným miestom a na jeho odmietnutie nie sú vážne dôvody, úrad práce je povinný postupovať v zmysle zákona o službách zamestnanosti.“

Preložené do ľudskej reči – aj človeka vyradiť z evidencie.

„Vzhľadom na to, že uvedený zamestnávateľ (BI--FORCE-JOB SK) nahlásil voľné pracovné miesta na rôzne pracovné pozície na úrade práce a prejavil záujem o spoluprácu s úradom práce, úrad práce sprostredkuje zamestnanie uchádzačom o zamestnanie u uvedeného zamestnávateľa v zmysle zákona.“

To, že ide o zatvorenú kanceláriu, firma nemá ani len webovú stránku a rozhodne to nie je žiadna výrobná fabrika, nikoho nezaujíma. Biznis je biznis, aj keď sa kupčí s ľuďmi.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×